Časopis Myslivost

CZ 550 Special Edition

Myslivost 4/2008, str. 32  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Limitované série zbraní jsou ve světě velmi oblíbené. Představují malé řady unikátů, po nichž sahají sběratelé a v řadě případů střelci a lovci, kteří touží po nevšední zbrani. Střelec, v našem případě lovec, dostává tovární zbraň, která v řadě prvků vybočuje ze standardní produkce, vyrobenou v omezeném počtu kusů. Na výjimečný lov si tak myslivec může dopřát výjimečnou zbraň a svým způsobem tak zvýšit zážitek z lovu výjimečné zvěře. Právě k této kategorii zbraní patří nová kulovnice CZ 550 Special Edition, vyráběná v limitované sérii především pro české lovce a myslivce, u příležitosti květnového otevření nové pražské reprezentační prodejny České zbrojovky Uherský Brod.


Osvědčená konstrukce
Protože limitovaná série kulovnice, o níž hovoříme, musí mít všechny uživatelské vlastnosti, vzali v České zbrojovce Uherský Brod jako základ celosvětově oblíbený a osvědčený model CZ 550 s ocelovým pouzdrem závěru a modifikovaným uherskobrodským Mauserovým otočným odsuvným závěrem, se dvěma masivními uzamykacími ozuby. Spoušťový mechanismus je vybaven nastavitelným francouzským napínáčkem a na pravé straně pouzdra závěru je tichá pojistka. Před lučíkem je tradiční nábojová schránka s výklopným dnem. Kulovnice není opatřena otevřenými mířidly, jednoznačně se počítá s montáží optického zaměřovače nebo kolimátoru. V konstrukci však veškerá podobnost se obdobnou standardní sériovou CZ 550 končí a dále se podíváme na prvky, které činí zbraň zbraní výjimečnou.

Prvky jedinečnosti
V první řadě nás upoutá hlaveň. Je samozřejmě kovaná za studena, jak je v České zbrojovce dobrou tradicí. Kovací stroj však opouští hlaveň s nevšedním hranatým šroubovicovým povrchem, která již nepotřebuje další finální opracování. Samozřejmě, pomineme-li vytvoření závitu pro upevnění hlavně do pouzdra závěru, nábojové komory a povrchové ochrany chemickým černěním. Šroubovicový povrch zvyšuje atraktivitu zbraně, avšak pečlivými zkouškami bylo zjištěno, že nijak nezhoršuje přesnost kulovnice. Konec konců, česká zbrojovka má pověst výrobce kvalitních zbraní a vlastnosti každé nové zbraně a nového prvku si do důsledku prověřuje, než jej uvede mezi zákazníky. Šroubovicová hlaveň je vskutku zajímavým prvkem.
Stejně jako u ostatních zbraní se při výrobě CZ 550 Special Edition věnuje pozornost každému detailu zpracování, a proto nás nijak nepřekvapí pečlivě zpracovaný povrch pouzdra závěru, který je na pravé i levé straně zdoben rytinou. Závěr má povrch finalizován kroužkovým broušením, které posunuje vzhled zbraně o další stupeň výše, ale má také praktický význam. Na kroužkové povrchu podstatně lépe drží mikrovrstva mazacího a konzervačního oleje. Temeno závěru je rovněž ozdobeno rytinou. Rukojeť závěru je osazená hlavicí z ořechového dřeva. Pro případ, že by majiteli zbraně dřevěná hlavice nevyhovovala, může ji nahradit hlavicí ocelovou, která se dodává jako příslušenství zbraně.
Když jsme hovořili o hlavici kliky závěru, pojďme se rovnou podívat na další ovládací prvky. Spoušť, pojistka, páka uvolňující závěr před jeho vysunutím z pouzdra a záchyt dna nábojové schránky jsou zlacené. Spoušť je před zlacením vyladěná na optimální odpor. Bez výzdoby nezůstala ani nábojová schránka. Její dno je ozdobeno rytinou, lemovanou vtepaným stříbrem.
Pažba má moderní tvar, který před časem zavedla Česká zbrojovka Uherský Brod, je vyrobena z výběrového ořechového dřeva a kromě vkusně tvarované rybiny umožňující jisté uchopení na rukojeti a předpažbí, najdeme na rukojeti a předpažbí další rytinu. Na botce rukojeti je emblém České zbrojovky Uherský Brod a výjimečnost zbraně dokládá rytý nápis Special Edition na dolní ploše předpažbí. Pažba má zvýšený zaoblený hřbet, doplněný lícnicí na levé straně a botkou z pružné pryže.

Praktický unikát
Protože nejsem sběratel, na zdobené zbraně se rád podívám, ale z praktického hlediska k nim vzhlížím jako k funkčním šperkům. CZ 550 Special Edition však patří ke zbraním, jejichž výzdoba je nápadná, aby činila zbraň nepřehlédnutelnou, což je také účelem limitované řady, ale zároveň jí neubírá na praktičnosti. Když jsem si v České zbrojovce Uherský Brod, v Engraving art studiu zbrojováckého dvorního rytce René Ondry prohlížel CZ 550 Special Edition a zkusil si ji cvičně přilícit, přiznal jsem, že bych si ji mohl vzít do honitby na lov.
Na závěr si neodpustím zopakovat důležitou skutečnost. Limitovaná série kulovnic CZ 550 Special Edition, je určena především pro české myslivce. Jedná se o velmi pěknou a po všech stránkách skvělou kulovnici, která se vyrábí v rážích 308 Winchester a 7x64.Zpracování dat...