Časopis Myslivost

Testování ocelových broků v Hradci Králové

Myslivost 4/2008, str. 26  red
V pátek 29. února pozvala firma Sellier Bellot na královéhradeckou střelnici Dukly Hradec Králové zástupce významných prodejců a střelce na první společné testování a ozkoušení si sportovního střeliva s ocelovými broky.


Přítomni byli jak zástupci vývoje, tak obchodního oddělení. V první teoretické části seznámil všechny přítomné Ing. Pavel Kratochvíl se specifikou nábojů s ocelovými broky a vysvětlil všechny rozdíly a změny, které si vyžádal přechod na ocelové broky.
Poté si mohli všichni přítomní vyzkoušet střelbu na dvou skeetových a jedné trapové střelnici. Ozdobou byla jistě přítomnost dvou špičkových střelců Jana Sychry a Leoše Hlaváčka, přijela ale i další známá jména jako např. Nýdrle, Hilšer, Rychlík, Machan, Dobeš, Bechyňský, Pučálka a další, zastoupeni byli střelci od nejmladších až po zkušené veterány.
Na trapové střelnici si mohli všichni vyzkoušet střelbu náboji 12x67,5 - 24 g, ocelové broky průměr 2,54 mm, rychlost V2 = 420 m/s. Většina střelců se shodla, že nedochází při přímém zásahu první ranou k "zaprášení" terče jako u olověných broků.
Na skeetové střelnici si mohli všichni vyzkoušet střelbu náboji 12x67,5 - 24g, ocelové broky průměr 2,29 mm, rychlost V2 = 390 m/s. Většina střelců se shodla, že i přes dosahované velmi dobré výsledky by bylo vhodné zvýšit rychlost broků na úroveň 410 - 420 m/s. Zajímavým poznatkem bylo také to, že většina střelců na trapu i skeetu upozorňovala na "zvláštní" zápach při střelbě včetně zvýšené kouřivosti.
V rámci následné diskuse bylo také nabídnuto střelci, kteří střílejí Universal trap, že by bylo vhodné odzkoušení nábojů 28 g s ocelovými broky i v této disciplíně.
V rámci zajímavé a podnětné diskuze také zástupci firmy Sellier Bellot slíbili, že bude zadán požadavek na výrobu vzorků nábojů 28 g Parcours s Pb brokem s rychlostí 460 m/s .

Bezprostředně po zkušební střelbě na skeetu jsem požádal o první dojmy a pocity dva špičkové střelce - Jana Sychru (J.S.) a Leoše Hlaváčka (L.H.)

Kolik jste již s ocelovými broky nastřílel?
J.S.: Dnes to byla teprve moje třetí položka s ocelovými broky. Zatím sice moc zkušeností nemám, ale můžu konstatovat, že jsem příjemně překvapený, po pravdě jsem si myslel, že to bude horší.
L.H.: Do dnešního dne jsem odstřílel s ocelovými broky asi deset položek, zatím u mne panuje absolutní spokojenost, myslím, že to bude vhodná náhražka olověných broků jak pro sportovní střelce, tak pro myslivce. Je pravda, že na jisté odlišnosti si bude potřeba zvyknout, ale ekologické výhody asi nebude moci nikdo popřít.
Je potřeba změnit předsazení?
J.S. Na bližších holubech mají ocelové broky perfektní účinek, rozdíl v podstatě není. Teď jsem si právě zkoušel testovat prostřední stanoviště, kde je vzdálenost terčů největší, tam by se měl asi nejvíce projevit rozdíl, zatím ale mám nastříleno tak málo, že nemohu dělat zásadní závěry. Na čtyřce stanovišti by se jistě hodila trochu větší rychlost, přece jen ocelové broky rychleji ztrácejí na rychlosti. Možná kdyby se šlo na 420 km/h jako na trapu, pak by to bylo optimální.
L.H.: V podstatě je změna minimální, když se střílí na terče tak kolem dvaceti metrů, na skeetu tedy na stanovištích 1, 2, 6, 7, 8, rozdíl není ani moc patrný, snad jen čtyřka při dvojstřelech může být malinko problém. Je to dáno tím, že je olovo trochu těžší, energie je větší a rychlost tak neklesá.
A co tříštivost terčů?
J.S.: Zase mohu jen říci, že krajní stanoviště, tedy bližší terče, zcela zatím v pořádku, teď si vezmu moje olověné jednadevítky a zkusím porovnat na vzdálenějších holubech.
L.H.: Na vzdálenějších terčích by se snad dal rozdíl vysledovat, ale jinak rozdíl v podstatě není.
A vaše subjektivní pocity při střelbě?
J.S.: Rána je to velmi příjemná, zatím víc říci nemohu.
L.H.: Můj pocit je velmi kladný, zpětný ráz je menší, tedy pro člověka příjemnější rána, může tedy vystřílet více nábojů při menší únavě. Možná by stálo za úvahu zvýšit na skeetu ještě asi o deset kilometrů rychlost, zpětný ráz by se vyrovnal ocelovým brokům.
Jak budete nyní ocelové broky testovat?
J.S.: Testovat se samozřejmě bude, ale přednost musí dostat trénink na závody s olověnými broky, tedy se střelivem, které nám zatím perfektně připravuje Sellier Bellot.
L.H.: Teď se připravuji na velké závody, takže budu trénovat s olověnými broky, zatím s ocelovými nemám tolik natrénováno a na absolutní špičku by to ještě nebylo. Takže budu trénovat s olověnými broky 1,9 speciálně laborovanými firmou Sellier Bellot, to je výtečné střelivo plně porovnatelné s jakoukoliv značkou v zahraničí. Myslím, že po letošní sezóně teprve nastane čas pro špičkové střelce začít s intenzívním tréninkem s ocelovými broky.


Zpracování dat...