Časopis Myslivost

Víceúčelové kleště Gerber

Myslivost 4/2008, str. 72  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Americká firma Gerber patří ke špičkovým světovým výrobcům nožů. V době nástupu popularity víceúčelových kleští samozřejmě nemohla zůstat pozadu a dnes vyrábí celou řadu zajímavých multitoolů, což je název, který se všeobecně vžil a používá pro víceúčelové kleště. Gerber si je dobře vědom, že nemůže pouze slepě napodobovat ostatní výrobce podobných nástrojů a přináší v konstrukci multitoolů několik nových zajímavých prvků. Z jeho produkce přestavuji čtenářům Myslivosti kleště Multi - Plier 800 Legend a menší model Multi – Plier Urban Legend.


Společný základ
Multi - Plier 800 Legend a Multi - Plier Urban Legend mají shodnou konstrukci. Rukojeti, profilu písmene U jsou spojeny čepy na kořenech čelistí kombinovaných kleští. Kombinované kleště jsou odpružené a při práci se samy vracejí do otevřeného stavu. Už zde Gerber ukazuje první originální prvek, který na některých multitoolech uplatňuje. A ani pro další nemusíme chodit daleko. V kleštích jsou uloženy výměnné břity čelistí na štípání drátů. Mají tvar trojúhelníku a jsou v lůžkách zajištěny šroubem. Trojúhelníkový tvar umožnil vytvořit na čelistech trojici ostrých ploch, takže když se jedna strana otupí, není nutné břity hned měnit, stačí je pouze otočit. V rukojetích je uložena celá řada nástrojů. Všechny jsou přístupné bez nutnosti otevření kleští a zajištěny automatickou pojistkou, ovládanou posuvnými zdrsněnými hmatníky na bocích rukojetí.

Multi - Plier 800 Legend
V první rukojeti "osmistovky" najdeme nůžky otevíratelné jednu rukou, malý šroubovák (2 mm), velký šroubovák (6 mm) a střední šroubovák (5 mm), kombinovaný s otvírákem korunkových uzávěrů a pilník se dvěma druhy seků. Druhé rameno obsahuje nůž s kombinovaným ostřím, který lze rovněž otevřít jednou rukou, křížový šroubovák, sloužící zároveň pro nasazení dalších nástrojů - bitů a skryté závěsné oko na pojistný řemínek. Dalším zajímavým prvkem, kterým se Gerger liší od konkurence je speciální pilka, která si poradí také s tvrdšími materiály. List pilky lze po otupení snadno vyjmout a vyměnit. Pro lepší a jistější uchopení jsou na rukojetích pásky z přilnavé černé pryže. Multiplier 800 Legend má rozebíratelnou konstrukci, umožňující snadnou údržbu a dodává se v sadě nylonovým pouzdrem a imbusovým klíčem určeným na utažení šroubů a příadnou výmenu poškozených nástrojů.

Multi - Plier 700 Urban Legend
Menší Multi - Plier 700 Urban Legend, je rovněž snadno rozložitelný, má v jedné rukojeti nůžky, osvědčený křížový šroubovák upravený jako nástavec na bity, výklopné závěsné oko a (pozor změna) pinzetu. Dutina ve druhé rukojeti obsahuje nůž s klasickým ostřím otevíratelný jednou rukou, trio šroubováků širokých 2, 5 a 6 mm, přičemž prostředním opět můžeme otevřít korunkový uzávěr láhve. Ani zde nechybí na bocích rukojetí pryžové pásky a jako doplněk nylonové pouzdro s chlopní zajištěnou suchým zipem a imbusový klíč.

Hodnocení
Multi - Plier 800 Legend a Multi - Plier 700 Urban Legend, jsem nějaký čas prakticky zkoušel a měl jsem k nim jedinou výhradu. U obou jsem postrádal otvírák na konzervy, které si na delší pobyt v přírodě beru pro případ, že bych snědl hlavní zásobu potravin. Oba modely jsou vyrobeny z kvalitních nerezových ocelí a díky sadě šroubováků nebo bitů, které je v tomto případě nutné dokoupit, dobře poslouží pro případné utažení přehlédnutých povolených šroubů na lovecké pušce. Při běžné práci jsem ocenil snadné ovládání a jednoduchou dostupnost všech nástrojů.
Víceúčelové kleště Gerber dováží do České republiky pražská firma HQH System.


Zpracování dat...