Časopis Myslivost

Nový Full Stock CZ 550 v ráži 8x57 IS

Myslivost 5/2008, str. 31  Pavel Klozík
Kulovnice řady CZ 550 patří, stejně jako ostatní zbraně z České zbrojovky Uherský Brod, k celosvětově žádaným loveckým zbraním. Vydobyly si pověst spolehlivých a přesných zbraní. V reportáži v letošního veletrhu IWA Norimberk jsme se zmínili o nové kulovnici CZ 550 Full Stock v ráži 8x57 IS. Protože se jedná o novinku, je snad vhodné si o této zbrani říci pár slov.


Důvod vzniku
Česká Zbrojovka Uherský Brod sleduje zájmy a podněty myslivců a lovců. Na základě řady dotazů a přání myslivců ze střední Evropy, vedení firmy se v loňském roce rozhodlo zařadit do výroby zbraně v ráži 8x57 IS. První volba padla na žádanou celopažbenou kulovnici. Aby však nezůstalo jen u zbraně modifikované pro původně německý vojenský náboj, vzniklý na počátku 20. století, dostala nová kulovnice do vínku také pažbu s přepracovaným tvarem a moderně zdrsněnými úchopovými plochami.

Konstrukce
CZ 550 Full Stock má osvědčenou konstrukci řady CZ 550. V ocelovém pouzdru závěru je válcový otočný odsuvný závěr Mauserovy konstrukce, uzamčený dvěma mohutnými uzamykacími ozuby do vybrání v předním čele pouzdra. Jak je známo, a jak už jsme psali dříve, jedná se o zlepšenou uherskobrodskou modifikaci závěru kulovnice Mauser 1898. Závěr se ovládá tradiční klikou zakončenou kulovou hlavicí. Spoušťový mechanismus je vybaven napínáčkem a nehlučnou pojistkou na pravé straně pouzdra závěru. Nábojová schránka s odklopným dnem má kapacitu čtyři náboje. Za studena kovaná hlaveň, dlouhá 520 mm, je ukotvena v předním čele pouzdra závěru a celá její dolní plocha je chráněná dlouhým předpažbím. Na pouzdro závěru lze upevnit montáž s optickým zaměřovačem. Mířidla tvoří stavitelné hledí a muška chráněná ocelovým tunelem. Pažba je vyrobena z jednoho kusu kvalitního ořechového dřeva, má moderní pistolovou rukojeť, botku z pružné černé pryže, která tlumí účinek zpětného rázu na rameno střelce. Zdrsnění úchopových ploch má elegantní a moderní design. Na předpažbí a v dolní ploše pažby jsou ocelová poutka na nosný řemen.

Praktická zkouška
CZ 550 je moderní celopažbená kulovnice osvědčené klasické konstrukce. Na pohled působí velmi příjemným dojmem. Praktickou zkoušku jsem prováděl ve dvou etapách. Poprvé jsem z nového Full Stocku střílel během ověřovacích zkoušek vlastností jeho prototypu. Už tehdy, kdy jsem vstoje a bez opory, vypálil záměrně v rychlém sledu asi sto nábojů, na mě udělala kulovnice skvělý dojem. Střílel jsem skutečně velmi rychle a s maximální rychlostí se snažil opakovaně vkládat další náboje do prázdné nábojové schránky. Pažba měl skvělou ergonomii, dobře se držela a přilícení bylo intuitivní a jisté. Ačkoli jsem rychlými výstřely hlaveň rozpálil tak, že na jejím povrchu ani v jeho blízkosti, nešlo udržet dlaň, střely šly stále téměř "do jednoho místa". Závěr měl po celou dobu hladký chod. Druhá část zkoušky proběhla po nějakém čase na otevřené střelnici. Tehdy jsem již měl k dispozici sériovou ubraň. Při střelbě s oporou na 100 m, jsem zaznamenal skvělé nastavení mířidel a vynikající přesnost. Pokud jsem v některé z mnoha sérií výstřelů nedosáhl dobrých seskupení, šlo jednoznačně o mou chybu, nikoli chybu zbraně. Zkusil jsem také střelbu vstoje na 50 m ve svižném tempu a se sériovou zbraní jsem byl spokojen stejně jako s prototypem. Ze sériového Full Stocku jsem vypálil asi 60 nábojů a stejně jako při prověrce prototypu jsem nezaznamenal žádnou závadu.

Hodnocení
Nová kulovnice CZ 550 Full Stock ráže 8x57 IS skvěle doplňuje řadu kulovnic CZ 550. Má vyvážené parametry. Její nová pažba podstatně zlepšila ovládání ve všech střeleckých pozicích. Středoevropským střelcům, na jejichž žádost byl nový Full Stock ráže 8x57 IS postaven se dostává do rukou skvělá lovecká kulovnice.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

CZ 2550 Full Stock
ráž 8x57 IS
celková délka (mm) 1055
šířka (mm) 80
výška (mm) 210
délka hlavně (mm) 520
kapacita nábojové schránky 4 náboje
hmotnost bez nábojů (g) 3300
Zpracování dat...