Časopis Myslivost

61. ROČNÍK MEMORIÁL FRANTIŠKA VOJTĚCHA 13. – 14. září Třeboň

Myslivost 11/2008, str. 62  Karel HAMR
Druhý zářijový víkend bylo půvabné město Třeboň svátkem všech příznivců krásných a ušlechtilých krátkosrstých ohařů. Konal se zde totiž již 61. ročník Memoriálu Františka Vojtěcha. Tento pán pro českou kynologii obecně a pro německého krátkosrstého ohaře zvlášť, udělal strašně moc a je dobře, že se na jeho památku od roku 1947 pořádá tento memoriál. Po právu se, pro jeho náročnost, na něm zadává titul CACT a Res. CACT – Všestranný vítěz NKO 2008.
Zahájení dvoudenního soutěžního klání proběhlo v sobotu v parku před Schwarzenberskou hrobkou. Atmosféru před tímto novogotickým skvostem umocňovaly krásné fanfáry trubačů, doplňované bijícími zvony. Ke "špalkům" se postavilo 22 psů a fen se svými vůdci. Nezbytné slavnostní proslovy ředitele soutěže Stanislava Krbce, starosty města Třeboně PhDr. Jana Váni a předsedy klubu NKO Josefa Nováka byly výstižné a krátké. Při této slavnostní příležitosti bylo zároveň předáno ocenění za celoživotní práci pro kynologii Janu Duškovi a Vlastimilu Novákovi. Poté se slova ujal vrchní rozhodčí Stanislav Brožek, který představil zkušený sbor rozhodčích, vůdce se svými svěřenci nechal představit samotné, aby z nich spadla, jak se říká, lehká nervozita, řekl pár organizačních věcí a memoriál byl oficiálně zahájen. Začal tradiční kolotoč disciplin.
Pro první polovinu psů velké a malé pole v MS Hrachoviště a vodní práce v MS Břilice. Pro druhou polovinu ohrádka, barvy, vlečky a drobné discipliny v lesích u MS Kolence. Jak už tradičně bývá zvykem, tak větší část početné korony se rozjela do lesa, a to konkrétně na ohrádku a řada z nich konstatovala, že lepší ještě neviděla. Deset psů obdrželo známku 4 a jeden známku 3. Les samotný byl pro všechny discipliny výborně připraven. Bylo na každém kroku evidentně vidět, že to dělala parta lidí, která o tom něco ví. Výkony psů byly ale rozdílné, od těch vynikajících, až po velká zklamání znamenající nulu z některé discipliny. Největším kamenem úrazu byla vlečka se zajícem, která znamenala konec pro čtyři psy. Vynikající výkony předvedli dva hlasiči a jeden hlasitý oznamovač. Pigo z Očkovskej doliny s vůdcem Tomášem Viktorou předvedli nejlepší práci na barvě a ocenění za nejlepší práci v lese přiřkli rozhodčí ostřílené "memoriálové" feně Aidě s Čibiho dvora, kterou vedl Jan Švábek.
Velké pole patří do určité míry ke stěžejním, jak se říká, je to královská disciplina pro ohaře, proto mu bývá ze strany všech zúčastněných věnována velká pozornost. Radost koroně určitě udělali pořadatelé, kteří místo pro velké pole vybírali. Psi hledali na rozlehlých travinách zazvěřených bažantí zvěří, kdo měl štěstí, tak přišel do styku i se zajícem. Diváci vše mohli sledovat od stánku s dobrým jídlem a pitím. Nejlepší práci na poli předvedla elegantní a ušlechtilá fenka Jola od Blatského potoka s vůdcem Karlem Hamrem.
Rybník určený pro vodní práce patří pořádajícímu MS Břilice. I když jednotlivá pracoviště nevypadala složitě, tak pouze tři psi odešli s plným počtem bodů. Nejlepší práci na vodě předvedla nejmladší fenka soutěže Dara Afoli vedená zkušeným nestorem Františkem Šubrtem.
Při nedělním nástupu v nádherně zrekonstruovaném rodinném statku Mlýnský dvůr jsme se mohli přesvědčit při tradiční přehlídce chovných jedinců a kandidátů chovu o odborných znalostech hlavního poradce chovu krátkosrstých ohařů MVDr. Čestmíra Šrámka,CSc., který profesionálně okomentoval každého psa a fenu po stránce jejich původu a exteriéru. Odpoledne jsme se všichni sjeli do jihočeské vesničky Kolence, kde v místním hostinci proběhlo vyhlášení výsledků.
Vítězem nebo spíše vítězkou memoriálu se poprvé v historii stala žena, vlastně slečna, Ing. Michaela Semrádová s fenou Gona z Čeperáku. Výsledkem byl titul Všestranný vítěz 2008 - MFV I. cena, CACT. Michaela byla zároveň nejmladší vůdkyní soutěže a hodně lidí svým vítězstvím příjemně překvapila.
Druhé místo I. cena a res. CACT patřilo nenápadné dvojici Anitě od Chvalovického rybníka s Jiřím Kotnerem.
Třetí v pořadí se umístil domácí Tomáš Viktora se psem Pigem s Očkovskej doliny. Bodové rozdíly na prvních místech byly minimální a opět se potvrdilo, že k vítězství je třeba i trochu toho memoriálového štěstí.
Co říci na závěr? Že sbor rozhodčích pod vedením Standy Brožka pracoval výborně, bylo znát, že plemeno dobře znají a také ho vodí. Vystupování vůdců bylo výborné, korona ukázněná a v průběhu memoriálu nebyl podán žádný protest. Že pořadatelé odvedli ohromný kus práce, vše klapalo od slavnostního zahájení přes přípravu jednotlivých disciplin, bohatě zásobenými stánky, sobotním společenským večerem, perfektně zpracovanými výsledky Ing. Ondry Kozuba až po slavnostní zakončení memoriálu a předání hodnotných cen a pohárů. Prostě všichni pořadatelé věděli, co mají dělat a jak to mají dělat.
Zbývá si jen přát, aby na příštím Memoriálu Františka Vojtěcha běžel plný počet psů a jejich výkony byly jako na letošním, nebo ještě lepší.
Karel HAMR

Přiložené dokumenty

Media_14259_43_37.xls MFV 2008 tabulka (19,00 KB)
Zpracování dat...