Časopis Myslivost

Kulovnice CZ HA 550 Hunter

Myslivost 11/2008, str. 34  Pavel Klozík
Prezidentka CZ – USA, dceřinné společnosti České zbrojovky Uherský Brod Alice Poluchová, se ve svém rozprávění pochvalně zmínila o nové kulovnici CZ HA 550 Hunter. Dosud jsme neměli možnost letošní novinku z úspěšné rodiny pět set padesátek našim čtenářům podrobně představit. Krátce po prázdninách se neotevřel pomyslný kruh, ale dveře v kanceláři České zbrojovky a zanedlouho jsem Huntera držel v ruce, abych mohl přinést čtenářům Myslivosti dojmy ze zkoušky nové kulovnice.


Konstrukce
CZ HA 550 Hunter, vznikla na základě objednávky CZ - USA, na přání amerických a mnohých zahraničních střelců, kteří v sortimentu oblíbených kulovnic České zbrojovky Uherský Brod postrádali kulovnici vhodnou pro účinnou loveckou střelbu na vzdálenosti větší než 300 metrů. Volba tehdy padla moderní americký lovecký náboj ráže .300 Winchester Magnum, vyráběný od roku 1963. Jako již mnohokrát v historii, se ukázala obrovská variabilita osvědčené konstrukce celosvětově rozšířené a oblíbené kulovnice CZ 550, v tomto případě kategorie Magnum. Ocelové pouzdro závěru, v němž je vsazen v Uherském Brodě modifikovaný dlouhý závěr, vycházející z letité avšak stále funkční konstrukce Mauserovy opakovačky Model 1898, si nechal líbit také přizpůsobení pro náboj .300 WM. Válcový otočný odsuvný závěr, s charakteristickou ovládací klikou, má dva mohutné uzamykací ozuby a vytahovač vyrobený z jednoho kusu pružinové oceli. Ozuby se uzamykají do drážek v přední části závěru, za nábojovou komorou. Do čela pouzdra závěru je našroubovaná těžší hlaveň bez otevřených mířidel. Spoušťový mechanismus je vybaven, u myslivců oblíbeným, nastavitelným francouzským napínáčkem. Před lučíkem je nábojová schránka s výklopným dnem, která pojme čtyři náboje. Na hřbetu pouzdra závěru jsou drážky sloužící k ukotvení montáže s optickým zaměřovačem. Pažba s lícnicí a pružnou pryžovou botkou je opatřena velmi pěknými a eleganci nepostrádajícími poli laserem vytvořené rybiny. Kulovnice se dodává s jednodílnou montáží, vyrobenou ze zušlechtěné lehké slitiny.

Zpracování
CZ 550 HA Hunter ráže 300 Winchester Magnum je po všech stránkách výborně zpracovaná kulovnice. Ačkoli jde o běžný seriový výrobek, má povrch závěru hvězdicové broušení, které je pěkné na pohled a zachycuje větší množství mazacího a konzervačního média. Německá pažba se vyrábí z výběrového ořechového dřeva, spoušťový mechanismus je továrně naladěn na optimální odpor a umožňuje k okamžité použití, bez nutnosti dalšího doladění. Pozornost si zaslouží rovněž na povrhu hladká hlaveň, se čtyřmi pravotočivými drážkami ve vývrtu. Je samozřejmě kovaná za studena a na ústí má speciální zahloubení. Tvar zahloubení zajišťuje optimální obtékání střely spalnými plyny v okamžiku, kdy střela opouští hlaveň. Zahloubení má vliv na stabilitu střely a je malým detailem, zajišťujícím vysokou přesnost Huntera při střelbě na krátké i dlouhé vzdálenosti, pro níž byl zkonstruován především. Asi je zbytečné se zmiňovat o ocelových poutkách, sloužících na provlečení nosného popruhu. Poutka jsou umístěna, tak aby umožňovala nošení kulovnice v souladu s mysliveckými tradicemi a zásadami.

Skvělé vlastnosti
CZ 550 HA Hunter nepatří k nejlehčím zbraním, ale extrémně nízká hmotnost u kulovnic používajících výkonné náboje nebývá pravidlem. Na druhou stranu lze říci, že z Huntera přímo číší skrytá síla a zbraň samotná láká k uchopení, usazení do ramene, zamíření a vyzkoušení vlastností. Náboj .300 Winchester Magnum, pro nějž je stavěn, má dostatečný výkon pro lov velké zvěře na velké vzdálenosti. Je laborován střelami o hmotnosti od 7,00 g do 14 g. Střela o hmotnosti 9,60 g mívá počáteční rychlost pohybující se okolo 975 m.s-1, což jí dává počáteční energii E0 4563 J.
Tvar, ergonomie a zdrsnění pažby jsou velmi dobře navrženy a puška se příjemně a jistě drží a jde jako by sama do záměrné. Tvar pažby, hmotnost zbraně a velmi dobře zvolená pružná botka se podílí na příjemném průběhu výstřelu, s dobře zvládnutelným zpětným rázem. Při zkoušce jsme měli na Hunteru namontován kvalitní německý optický zaměřovač Zeiss Diavari 6-24x56, vhodný a konstruovaný právě pro střelbu na velké vzdálenosti.
Když jsem se, pod vedením manažerů České zbrojovky Uherský Brod připravoval ke zkoušce Huntera, uvažoval jsem jaký bude mít nová a výkonná pětsetpadesátka zpětný ráz. Popravdě řešeno, nebál jsem se ani tak o své rameno, jako spíše o své oko. Nikoli poprvé a asi ani naposled bych měl ze střelby s optickým zaměřovačem rozseknuté obočí hranou zaměřovače. Už jsem se přesvědčil, že dát za vyučenou za nepozornost umí dát i kulovnice postavená na podstatně méně výkonný náboj. Jestli páni kolegové uvažujete stejně, pak vás rád ubezpečuji, že CZ HA 550 Hunter se nemusíte obávat. Mít zdravý respekt vůči zbrani považuji za samozřejmost, ale na základě vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vám Hunter nenamlátí. Při výstřelu si pochopitelně couvne a trochu se zvedne ústí hlavně, ale celkově je zpětný ráz nad očekávání příjemný. Pružná botka pohltí část zpětného rázu a po několika desítkách výstřelů, které jsme provedli na vzdálenost 100 - 150 metrů, zůstaly mé oči naprosto v pořádku a bez kruhového otisku optického zaměřovače. Taktéž má ramena nijak neprotestovala a byla ochotna přijmout další rány, jenž výstřel provází. Ke zkoušce jsem měl k dispozici sériovou zbraň, vybranou namátkou ze skladu a vůči chodu spoušťového mechanismu jsem neměl námitky. Taktéž jsem si pochvaloval hladký a jistý chod závěru.
Je nad slunce jasné, že 100 - 150 metrů nejsou pro Huntera a náboj .300 Winchester Magnum závratné vzdálenosti. Rychlá střela z třístovky se na této vzdálenosti ani nestačí rozhlédnout po širém světě, ale zase má velmi vysoký výkon a ranivost, nemluvě o vynikajícím seskupením jehož lez dosáhnout také z kvalitní hlavně Huntertu zahřáté sérií výstřelů. Výborné vlastnosti si střela náboje .300 WM ponechává také na několika stech metrech a vzdálenosti více než půl kilometru. Jistý zásah a dobré seskupení na vzdálenost půl kilometru, není pro Huntera a kvalitně vyrobený náboj žádná závratná vzdálenost.

Závěr
Asi nejlépe a patrně taky jako jedna z prvních, prověřila praktické vlastnosti kulovnice CZ HA 550 Hunter Alice Poluchová, která s Hunterem ulovila antilopu na vzdálenost 461,5 metrů. CZ HA 550 Hunter se zkrátka povedla a od počátku se počítá s vývozem většiny vyrobených kusů do zahraničí, především do USA. Na objednávku si jej však mohou dopřát také naši myslivci. Konec konců, vždyť právě čeští a moravští myslivci, a ostatní střelci, jsou nejčastějšími návštěvníky ve firemní prodejně České zbrojovky v Uherském Brodě a také v nové prodejně v Praze.
Text a snímky Pavel Klozík

CZ HA 550 Hunter
ráž - .300 Winchestar Magnum
celková délka - 1135 mm
výška - 195 mm (bez optického zaměřovače)
šířka - 86 mm
délka hlavně - 600 mm
kapacita nábojové schránky - 4 náboje
hmotnost bez nábojů - 6630 g (bez optického zaměřovače)

1.: CZ 550 HA Hunter ráže 300 Winchester Magnum s optickým zaměřovačem Zeiss Diavari (foto na úvod článku)

2 a 3.: CZ 550 HA Hunter ráže 300 bez optického zaměřovače

4, 5, 6, 7 a 9.: bez popisu

10.: Lučík, spoušť, regulační šroub napínáčku před spouští a dno nábojové schránky

11.: CZ 550 HA Hunter s uzavřeným...

12.: ... otevřeným

13.: ... a vyjmutým závěrem

14 a 15.: Elegantní laserové zdrsnění předpažbí a rukojeti podtrhují vytříbené linie Hunteru

16.: Závěr má povrch s hvězdicovým broušením

17.: bez popisu

18.: Zahloubení ústí hlavně má kladný vliv na stabilitu střely a přesnost zásahů

19.: CZ 550 HA Hunter ráže 300 Winchester Magnum na lesní pasece mezi žaludyZpracování dat...