Časopis Myslivost

Víceúčelové nože Wenger - Pomocníci pro všechny příležitosti

Myslivost 11/2008, str. 40  Pavel Klozík
Švýcarská firma Wenger, spolu s firmou Victorinox, patří ke dvojici výrobců nožů, kteří mohou oficiálně používat ve svém znaku helvétský kříž. Obě firmy patří k absolutní špičce ve výrobě a vývoji víceúčelových nožů. Jaké jsou ve skutečnosti nože Wenger, přináší následující řádky. Už nyní prozradím, že Wenger vyrábí také nože pro myslivce a jeden model dokonce speciálně pro myslivce české.


Historie
Nožířskou firmu Wenger, která má ve znaku bílý helvétský kříž v červeném čtverci s bílým lemováním se zaoblenými hranami, založili v roce 1893 čtyři muži. První byl nožíř, druhý hodinář, třetí lisař a čtvrtý výrobce pouzder na hodinky Paul Boéchat Cie, jenž byl zároveň starostou vesnice a dal nové firmě jméno. Nová továrnička, nebo spíše manufaktura, se dvěma desítkami zaměstnanců, přilákala nožíře z Thiersu. Po dvou letech ji koupila skupina Délemonťanů, kteří z ní udelali Fabrique svise de coutellerie S. A. a najali experty ze Solingenu. O tři roky později jmenovali ředitelem firmy Théa Wengera, který koupil v Bälu továrnu na kuchyňské nádobí, přenesl ji do Délemontu a přičlenil k nožířství. V roce 1900 se oba podniky spojily v jednu Fabrique svise de coultellerie et services. V letech 1907 - 1908 Wenger se dvěma společníky podnik koupil a přejmenoval na Wenger & Co. Tehdy zaměstnávali 150 lidí. V roce 1922 došlo k další změně jména firmy na Wenger & Co. S. A., a jejím staronovým obchodním ředitelem a akcionářem byl Kaspar Oertli, který v křesle obchodního ředitele usedal již od roku 1909. Po předčasné smrti Théa Wengera v roce 1929, se stal Oertli majoritním akcionářem a zároveň nejvyšším šéfem firmy.
Post nejvyššího představitele převzal po smrti Kaspara Oertliho v roce 1947 jeho syn Max. V poválečných letech zažila firma Wenger velký rozmach, který přerušil až požár v roce 1986, jemuž podlehla část podniku. Spolu s následující rekonstrukcí byla firma rozšířena.
Mraky se nad Wengerem začaly stahovat na přelomu 20. a 21. století, kdy se díky nesmyslným zákonům v některých zemích a zřejmě také na zákazům prodeje nožů na letištích, snížil odbyt jeho výrobků. V polovině prvního desetiletí, v důsledku finančních problémů, koupil Wengera jeho odvěký rival a o devět let starší konkurent Victorinox. O důvodech koupě se můžeme dohadovat, ale protože firma Wenger i její sortiment zůstaly zachovány a dále se rozvíjí, lze se domnívat, že Victorinox chtěl zabránit koupi firmy cizímu zájemci a nebezpečí zhoršení kvality jejich výrobků. Investice má své opodstatnění. Zdravá konkurence vede v kulturním světě k udržování a zvyšování kvality. Wenger i Victorinox mají za léta své existence po celém světě vysoké renomé a patří k národnímu dědictví Švýcarska. Jen pro úplnost a pro rozlišení běžným uživatelům: Victorinox má ve znaku helvétský kříž umístěný v pavéze a Wenger v "soudku".

Inovace
Firma Wenger byla a je nejen výrobcem kvalitních nářaďových nožů, ale také novátorem a tvůrcem mnoha nástrojů zařazených do výroby. Ve firmě Wenger se zrodil nový způsob uchycení střenek bez viditelných nýtů, Wenger zavedl na nůžkách svých nožů mikrozoubky, dále skrytý pojistný systém blokující šroubovák, rozteč kombinovaných kleští nastavitelnou do dvou poloh, jako první doplnil své nože o lupu na pevném kovovém držáku a jako jediný navrhl variantu švýcarských nožů pro leváky. Weger zavedl u některých nožů zajímavou variantu hřbetní pojistky čepele a způsob odjištění pojistky liner lock.

Mnoho variant
Kdybychom se chtěli podrobně zabývat popisem všech variant nožů, které Wenger vyrábí, potřebovali bychom prostor na knihu. Wenger vyrábí nože v několika velikostech a s různým zaměřením. Obecně lze říci, že je málo odvětví, pro něž Wenger nevytvořil speciální variantu víceúčelového nože. Namátkou vzpomeňme nože pro rybáře, jachtaře, hodináře, sadaře, snowbordisty, cyklisty, turisty a cestovatele, opraváře PC, kuřáky doutníků, hráče golfu, skauty, motoristy, kutily, sklenáře, manažery, samostatnou řadu pevných nožů vyrábí Wenger pro kuchaře, zabývá se výrobou vynikajících krejčovských nůžek, v nabídce najdeme víceúčelové nože pro úpravu nehtů, které mohou na cestách využít muži i ženy a v neposlední řadě také nože pro vojáky a myslivce.
Wenger vyrábí víceúčelové nože v několika velikostech a určení jeho nožů zpravidla ovlivňuje nějaký speciální nástroj nebo několik nástrojů, vázaných na daný obor a zaměření lidské činnosti. Kromě velkého nože, nůžek, otvíráku na konzervy a korunkové zátky lahví, vývrtky, šídla, plochého šroubováku a pilky, nejdeme v nářadí některých Wengerových nožů lupu, několik typů kombinovaných kleští, křížový šroubovák, různé klíče a křížové nebo hvězdicové šroubováky, páráček pro myslivce, škrabku na ryby, řezák na sklo, kleště na stříhání nehtů, pilník na nehty a různé materiály, nechybí kompas, kleštičky na doutníky, karabina na zavěšení nože, stejně jako populární vysoce svítivá LED dioda nebo laserové ukazovátko, atd. Mnohé nože se dodávají s pinzetou a párátkem vloženými v dutině mezi střenkou a příložkou.
Čepele mající hladké nebo zoubkované ostří, nástroje a příložky nožů Wenger jsou vyráběny z kvalitní nerezové oceli. Střenky v různých barvách se vyrábějí z kvalitního neprůhledného i průhledného plastu, případně z tvrzené pryže, dřeva a nerezové oceli, a jsou buď hladké nebo zdrsněné, případně polepené poli černé pryže. Řada Evolution a Ranger má střenky anatomicky tvarované. K otevírání nožů a většiny nástrojů slouží zpravidla drážky na nehet, některé čepele nožů Ranger mají záchyt umožňující otevření jednou rukou. Otevření pilky a některých dalších nástrojů se provádí opřením o jejich přední část.

Reklamní nože
Kromě nožů se svou značkou vyrábí Wenger na přání zákazníků malé série nožů se značkami různých firem, které si u něj nože objednají. Nože po staletí patřily a dodnes patří k oblíbeným dárkovým předmětům. Současná technologie sériové výroby umožňuje vyrábět série nožů s úpravami podle přání konkrétních zákazníků. Víceúčelové nože patří k zajímavým a užitečným dárkovým předmětům.

Příslušenství
Nože Wenger se dodávají v papírové krabičce, jednoduchém plastovém obalu, dárkové mohou být v krabičce z kovu nebo plastu nebo potažené kůží. K nožům Wenger lze přikoupit opasková pouzdra z kůže nebo syntetické tkaniny, řetízky bránící ztrátě a karabiny k zavěšení například na klíče nebo poutka kalhot. Pro dobré nabroušení dodává Wenger ke svým nožů, kvalitní brousky a ocílky

Kvalitní zpracování
Nože Wenger jsou vyráběny s mimořádnou pečlivostí. Slícování součástí je perfektní, otáčení všech nástrojů okolo osy je hladké, nikde nenajdeme nezačištěné hrany nebo otřepy. Ostří nožů je perfektně nabroušeno.

Prověrka vlastností
Několik měsíců jsem měl k dispozici patnáct nožů Wenger a ocílku na přibroušení jejich ostří. Protože se jedná o nože víceúčelové, které zpravidla nejsou určené na bodání do tvrdých materiálů, neprováděl jsem zkoušku odolnosti hrotu vetknutím do dřeva a následné páčení. Nože jsem používal při běžných pracích a sledoval možnosti jejich nástrojů a celkové ovládání.
Evolution jsou víceúčelové nože, na první pohled charakteristické tvarovanou rukojetí a délkou ve složeném stavu 85 mm.
Evolution 63 patří k nejjednodušším nožům Wenger, obsahuje nezajištěnou hlavní čepel, otvírák na konzervy kombinovaný s plochým šroubovákem, vývrtku a do otvorů ve střenkách má vsazenu pinzetu a párátko.
Evolution 10 disponuje širší výbavou a v podstatě může sloužit jako základ pro výběr modelů nožů Wenger a řady Evolution. Kromě hlavní čepele, obsahuje otvírák na korunkové závěry lahví, kombinovaný s plochým šroubovákem, otvírák na konzervy, pilník na nehty, vývrtku, šídlo a obligátní pinzetu a párátko.
Evolution S 17 má hlavní čepel jištěnou hřbetní pojistkou, ovládanou plochým tlačítkem ve spodní části rukojeti, obvyklou sadu otvíráků s plochým šroubovákem a vývrtkou, pilník na nehty, pinzetu a párátko. Sestavu doplňují nůžky se zobkovaným ostřím a pilka. Pro myslivce, kteří netouží po velkém noži a spokojí se s malým víceúčelovým nožem může představovat Evolution S 17 zajímavou volbu nože vhodného pro běžné nošení i toulky v honitbě.
Evolution EvoGrip se od původní řady Evolutionů liší černými pryžovými nálepkami na střenkách, které zlepšují úchop a brání klouzání střenky v dlani.
EvoGrip 16 má hlavní čepel bez pojistky a další nástroje shodné jako předcházející model, ale se dvěma rozdíly. Neobsahuje pilku a místo vývrtky má křížový šroubovák.
EvoGrip S 557 je víceúčelový nástroj vhodný pro lidi, kteří často pracují s různými mechanismy, nebo potřebují víceúčelový nástroj, s nímž mohou utáhnout kdejaký šroubek nebo matičku. Základním nástrojem je nůž zajištěný hřbetní pojistkou, sada otvíráků s pilníkem a vývrtkou, nůžky, šídlo, pinzeta a párátko. Sestava je doplněna křížovým šroubovákem, klíčem na malé matky a šrouby a kombinovanými kleštěmi s měnitelnou roztečí čelistí. Kruhové otvory v kleštích umožňují štípání drátů do průměru 2 mm.
Evolution T 814, jsem vybral na rozloučenou s řadou Evolution s délkou ve složeném stavu 85 mm. Výbava T 814 je shodná s Modelem S 17 a oba nože se liší ve třech bodech. T 814 má hlavní čepel se zahroceným hřbetem a bez pojistky. Střenky jsou vyrobeny z tvrzené černé pryže a velmi příjemně se drží. Také Evolution T 814 se může stát dobrou volbou pro myslivce, toužící po malém víceúčelovém noži.
Evolution Nail Clip 580. 623 jsou poslední z řady Evolution, o nichž se zmíníme. Ve složeném stavu jsou dlouhé 65 mm a představují více méně nástroje do kabelky nebo šikovné přívěsky na klíče, které svým majitelkám, ale také majitelům pomohou od běžných problémů s dorůstajícími nebo nalomenými nehty, které se rády zachytávají za látku oděvu. Uvedený Nail Clip jsem vybral, aby si naše čtenářky nemyslely, že na ně zapomínám. Představuje stylovou miniaturní manikůru, která poslouží více než k momentální úpravě nehtů, ale dovoluje také odstřihnutí neposlušné kůžičky na prstech. Obsahuje nůžky se zoubkovaným ostřím, kleštičky na nehty, pilník na nehty, nožík a pinzetu s párátkem. Nail Clip se dodává také s tvarovanými plastovými střenkami v červené barvě a s průsvitnými střenkami v odstínu světle a tmavě zeleném, fialovém a růžovém.

Rangery
Ranger je řada robustních pracovních nožů s délkou ve složeném stavu 120 mm a délkou hlavní čepele 102 mm. Hlavní čepele jsou jištěny pojistkou liner lock - pružnou přepážkou. Pojistka je ovládána stisknutím znaku Wenger na levé straně střenky. Jde o zajímavé a velmi inteligentní řešení. Z řady Ranger jsem měl k dispozici čtyři modely, z nichž dva jsou přímo určeny pro myslivce.
New Ranger 57 má na levé straně střenky stylizovanou hlavu kamzíka, která jasně říká, na jakou cílovou skupinu je nůž určen. Pokud byste váhali, výrobce vás ujišťuje v katalogu nápisem Hunter - lovec, že se nemýlíte. Model 57 má stavované střenky zdrsněné vepředu rybinovým vzorem a hlavní čepel dovolující otevření jednou rukou. Pro práci s ulovenou zvěří je dále k dispozici pilka a párací čepel. Život usnadňuje otvírák na konzervy, otvírák na korunkové zátky lahví, kombinovaný s plochým šroubovákem, vývrtka a šídlo.
New Ranger 59 je varianta, která se vyrábí speciálně pro české myslivce a představuje víceúčelový lovecký nůž s oblíbenou trojkombinací nástrojů sestávající z hlavní čepele opatřené klasickým nehetníkem nebo zvětšeným nehetníkem dovolujícím otevření jednou rukou, párací čepel a pilku.
New Ranger 156 uvítají myslivci, kteří nepoužívají párací čepel a mají rádi hlavní čepel s nehetníkem s ostřím kombinovaným řadou zoubků dovolujících řezání odolnějších materiálů a menších větví. Model 156 dále obsahuje pilku, oba otvíráky, šídlo a křížový šroubovák.
New Ranger 61 si patrně vyberou myslivci, kteří nepoužívají pilku, ale chtějí robustní zavírák s klacickou výbavou tvořenou hlavní čepelí. Obligátními otvíráky, šídlem a vývrtkou. Čepel modelu 61 má velký nehetník, dovolující otevření jednou rukou. U čepele s velkým nehetníkem bych se rád na chvíli zastavil. Hlavní čepel, kterou lze rychle otevřít jednou rukou, dovoluje použít nůž také v případě krizové situace, kdy je člověk napaden a musí bránit život svůj nebo svých blízkých. Rangery nejsou vysloveně bojové nože, ale čepele s jednoručním otevřením jejich použití k obraně nevylučují.

Kuchařské nože Wenger
Pro kuchaře vyrábí Wenger desítky nožů a dodává také celé kuchařské sady. K vyzkoušení jsem měl nůž s celkovou délkou 290 mm a čepelí dlouhou 160 mm. Za několik měsíců jsem s nimi připravil řadu snídaní, obědů, večeří i svačin a loučil jsem se ním opravdu nerad. Střenky dobře sedí v dlani a dovolují jistou práci s nožem. Na některé práce jsem používal nůž s čepelí dlouhou 130 s vlnkovaným ostřím a celkovou délkou 242 mm. Oba nože se mi v kuchyni osvědčily.

Závěr
Čepele nožů Wenger dobře drží ostří a nástroje jsou vymyšlené proto, aby sloužily svému účelu. Podle potřeby jsem při práci ostří obtahoval kvalitní ocílkou Wenger. Sám používám několik kvalitních ocílek a u některých přátel se setkávám jak s ocílkami kvalitními, tak bohužel s levnými ocílkami, pravděpodobně asijské výroby. Co si o špatných ocílkách myslím, raději nebudu psát. Mít ostrý nůž a umět ho nabrousit, považuji na samozřejmost. Ocílky Wenger jsou vyrobeny z kvalitního materiálu a je radost s nimi pracovat.
Stejné potěšení mi činila možnost seznámení se s kvalitami nožů Wenger, k nimž jsme měl snad jen dvě výhrady. Do výbavy bych uvítal zařazení malé čepele, na níž jsem zvyklý z nožů jiných značek. Osvědčuje se mi při jemnější práci. Každý zavírací nůž by se měl, podle mého názoru dodávat alespoň s jednoduchým opaskovým pouzdrem nebo návlekem bránícím poškrábání jeho povrchu v kapse, v níž se často nachází například mince, v kapsách kutilů různé drobné součástky a při pohybu v terénu a honitbě se neubráníme vniknutí drobných nečistot.
Wenger sortiment svých nožů neustále doplňuje a do našich obchodů přichází další modely. Jakmile budu mít novinky k dispozici, přinesu je kolegům myslivcům a kolegyním na stránkách Myslivosti.
Text a snímky Pavel KLOZÍK

Zpracování dat...