Časopis Myslivost

Dalekohledy FOMEI Leader a popruhy FOMEI Profi

Myslivost 12/2008, str. 30  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Na letošním velkém mysliveckém setkání Natura Viva v Lysé nad Labem představila královéhradecká firma Fomei novou řadu dalekohledů nazvanou Leader. V létě jsem dostal všechny modely k vyzkoušení a spolu s nimi také nové samostatné popruhy Fomei Profi. Jak se novinky osvědčily přináším v následujících řádcích.


Konstrukce
Dalekohledy Fomei Leader rozšiřují královéhradečtí sortiment svých úspěšných a mezi myslivci oblíbených dalekohledů o trojici modelů s přímými tubusy. Právě střízlivé, avšak elegantní linie již na první pohled odlišují Leadery od většiny jiných dalekohledů. Vyrábějí se tři varianty. První má optickou soustavu 8x42, druhý 10x42 a třetí 8x56. Všechny tři mají přijatelné rozměry a hmotnost. Jejich tubusy a těla jsou vyrobeny z kvalitní lehké slitiny, v mechanismu najdeme součásti vyrobené z oceli a kvalitních plastů.
Optická soustava je sestavena z čoček vyrobených z kvalitního skla. Vzájemnému odrazu světla a zároveň nežádoucímu úniku světla z optické soustavy brání kvalitní antireflexní povrchová úprava čoček označovaná FMC. Tato povrchová úprava rovněž zabezpečuje vysokou ostrost pozorovaní všech objektů a zvěře a světelnost celé optické soustavy. Nežádoucímu orosení optické soustavy brání suchý dusík, kterým jsou plněny těla všech Leaderů, což zároveň dokládá vysokou odolnost vůči vlhkosti a možnost nošení i používání dalekohledů v každém počasí.
Povrch dalekohledů tvoří vrstva zelené přilnavé pryže jemně zdrsněné pískovým vzorem. Očnice jsou opatřeny lemem z černé pryže. Čočky dalekohledů chrání odnímatelné pryžové chrániče. V čele spojovací části tubusů je závit umožňující zasazení dalekohledů na stativ.
Všechny dalekohledy se dodávají s koženkovým pouzdrem, popruhem pro nošení pouzdra, přičemž pouzdro lze rovněž nosit na opasku, popruhem pro nošení dalekohledu a látkou pro odstraňování nečistot. K zavěšení nosných popruhů dalekohledu slouží robustní oka.

Vylepšené ovládací prvky
Dalekohledy Leader mají standardní otočné očnice, které dovolují pozorování s nasazenými brýlemi i bez brýlí. Ke klasickým a osvědčeným prvkům patří točítko centrálního doostřování, které je opatřené úzkými podélnými výstupky. Novinkou, která odlišuje Leadery od ostatních dalekohledů Fomei, je točítko dioptrické korekce, umístění před doostřovacím točítkem. U drtivé většiny dalekohledů jsme zvyklí na ovládání dioptrické korekce na pravém tubusu. Nové ovládání dioptrické korekce, jimž se ovládá dioptrická soustava pravého tubusu, má výrazný výstupek a po jeho stranách tečky se znaménky plus a mínus.

Popruhy Fomei Profi
Spolu s dalekohledy jsem dostal na vyzkoušení dva nové popruhy Fomei Profi, které lze koupit samostatně a nejsou součástí standardního příslušenství. Jsou vyrobeny z moderních syntetických materiálů a určeny pro nošení dalekohledů, fotoaparátů a přiměřeně těžkých tašek. Hlavní odlišnost popruhů, označených AirCell Technology, od popruhů běžně dostupných je na jejich vnitřní straně, která je opatřená jednou nebo dvěma řadami vypouklých kostiček, naplněných vzduchem. Užší popruh, široký 35 mm, je zakončen tenkými pásky s osvědčenými průvlaky, širší 55milimetrový popruh má konce s tenkými řemínky a průvlaky oddělitelné plastovými rychlospojkami. Popruhy Fomei Profi jsou pružné a měly by zajišťovat nadstandardně komfortní nošení dalekohledů a fotoaparátů na rameni a na krku.

Praktická zkouška
Prověrku vlastností dalekohledů a popruhů jsem rozdělil na tři etapy. V první jsem zkoumal vlastnosti dalekohledů a příslušenství. Všechny tři dalekohledy se příjemně drží v suché i vlhké dlani. Ovládání ostřicích prvků na jedno místo zrychluje přizpůsobení dalekohledů očím a pozorovanému objektu. Nastavení a korekce jsou rychlé a intuitivní, ale díky zdrsnění a velikosti ovládacích prvků nehrozí přehmátnutí v ovládání. Odpor obou točítek je přiměřený, otáčení je plynulé bez drhnutí. Moderní střízlivé linie dalekohledů nehrozí jejich nechtěnému zachycení za oděv. Optická soustava dovoluje kvalitní pozorování ve dne i v noci. Výrazné optické vady jsem nezaznamenal ani u jednoho dalekohledu. Leader jsem používal ve všech prostředích, v otevřeném terénu, na poli, v lese a na různých cestách. Nosná brašna dovoluje pohodlné odložení dalekohledu a nošení na rameni. Pro nošení brašny na opasku bych uvítal dva průvlaky, zajišťující lepší stabilitu na opasku. Popruh standardně dodávaný s dalekohledy umožňuje vcelku pohodlné nošení.
Ve druhé etapě jsem prověřoval vlastnosti popruhů Fomei Profi. Užší popruh jsem zkoušel pouze na dalekohledech Leader, širší, na dalekohledech a na fotoaparátu Canon 40D. Protože jsem nemohl dlouhodobě zkoušet oba popruhy najednou, požádal o pomoc svého kamaráda, zkušeného fotografa, který má stejný fotoaparát i příslušenství jako já. Po dvou týdnech, kdy jsem používal širší popruh Profi na svém fotoaparátu, jsem mu popruh půjčil a čekal na hodnocení. Záhy jsme se shodli, že oba popruhy jsou velmi příjemné a zvyšují komfort nošení o několik tříd. Díky své pružnosti zmírňují pohyb a rázy fotoaparátu i dalekohledů přenášené na krk. Jen pro zajímavost, digitální zrcadlovka Canon 40D s objektivem Canon 17-40 F4 L USM nebo 24-105 F4 USM IS L, externím bleskem Canon Speed Lite 580 EX II a případným zásobníkem baterií váží okolo 2500 g. S teleobjektivem hmotnost foaparátu ještě narůstá. Kvalitní popruh je při častém a mnohdy celodenním nošení fotoaparátu na krku naprostou nutností. Právě proto již delší čas používám na svém Canonu popruh firmy Swarovski Optik, s nastavitelnou délkou. Canon vyrábí špičkové zrcadlovky, ale standardně dodávaný popruh mu čest nedělá. Na krku je cítit spíše jako rašple. Oba popruhy Fomei Profi předčily naše očekávání. Mají příjemný povrch a díky mezerám mezi kostičkami se krk ani v největším vedru nadměrně nepotí. Vcelku pohodlné nošení popruhů dovoluje také jejich odvrácená plochá strana. Popruh Profi neklouže na krku ani na rameni. Jak mi kamarád záhy sdělil, popruh Profi zaujal několik jeho kamarádů a sám jej brzy koupil také své manželce. Vůči popruhům jsme měli minimum výhrad. U varianty široké 55 mm bychom uvítali pevnější samosvorné spony.
Ale vraťme se zpátky k dalekohledům Fomei Leader. Po vyzkoušení všech modelů jsem nejvíce nosil nejsvětelnější variantu s optickou soustavou 8x56 a úzkým popruhem Fomei Profi. Dalekohled Leader 8x56 jsem si se svolením manažera firmy Fomei vzal také na dovolenou, na poznávací zájezd do neapolského zálivu. Na rozdíl od jiných situací jsem se na dovolené rozhodl nepracovat a pro příležitostné focení jsem měl s sebou pouze malý kompaktní fotoaparát Canon S70. Podstatně více jsem používal dalekohled Leader. Za deset dnů jsem jej z ramena nebo krku téměř nesundal. Umožnil mi dobře vidět nejen detaily okolní členité a mnohdy lesnaté krajiny, ale díky možnosti doostřit jej na necelé dva metry, jsem si často prohlížel zvětšené detaily architektury, obdivujíc umění dřívějších italských mistrů a řemeslníků, kteří se podíleli na stavbách antického Říma, Pompejí, a dalších měst u pobřeží moře. Spokojen jsem byl rovněž s popruhem Profi. Po několika dnech jsem měl krk spálený sluncem, ale popruh dobře rozkládal hmotnost dalekohledu a nedřel ani na pláži a v prostředí bohatém na písek a písečný prach.

Hodnocení
Během zkoušení dalekohledů Fomei Leader a popruhů Profi, jsem neznamenal zhoršení jejich vlastností. Leader 8x56 perfektně fungoval také v přímořském prostředí a umožňoval pohodlné držení a ovládání všech jeho prvků ve zpocené dlani. Leader je v překladu vedoucí, velitel nebo někdo jsoucí v čele. Nevím, jestli jméno nových dalekohledů má ukazovat na jejich vedoucí postavení v nabídce dalekohledů Fomei, ale rozhodně se mezi ostatními modely neztratí. Nejdražší Leader 8x56 se prodává za 4600 Kč, cena variant 8x42 a 10x42 nepatrně přesahuje částku 4000 Kč. Dalekohledy Fomei Leader poskytují velmi dobrý poměr ceny a užitné hodnoty. Popruhy Fomei Profi jsou díky svým vlastnostem srovnatelné s vynikajícím popruhem, který ke svým dalekohledům samostatně dodává Swarovski Optik. Na základě vlastního vyzkoušení mohu dalekohledy Fomei Leader a doplňkové popruhy Fomei Profi, kolegům myslivcům doporučit.Zpracování dat...