Časopis Myslivost

Jednoranové kulovnice Brno Effect

Myslivost 12/2008, str. 10  Pavel Klozík
Někdy je až s podivem, jak jsou mezi našimi myslivci populární jednoranové kulovnice. Těžko říct, co za jejich oblibou stojí. Snad dávná tradice a přísloví říkající, že správný myslivec loví jednou ranou, snad nízká hmotnost těchto zbraní. Česká zbrojovka dlouho neměla podobnou zbraň ve svém portfoliu a myslivci se museli poohlížet po zahraničních zbraních. Vše se změnilo, se vznikem sesterské společnosti Brno Rifles, která kromě dvouhlavňových brokových kozlic zařadila do výroby také stále velmi žádanou jednoranovou kulovnici. V současnosti si naši myslivci mohou vybrat variantu v polopažbeném nebo celopažbeném provedení.


Technický popis
Jednoranové kulovnice Brno Effect a Brno Effect FS (full stock) mají robustní konstrukci, jejímž základem je celoocelová baskule. Hlaveň je v baskuli pevně zajištěna širokým klínem. Na hřbetu baskule je osvědčená temenní klička, po jejímž otočení lze sklopit hlaveň a zasunout náboj do nábojové komory. Při sklopení hlavně je napínán bicí mechanismus, současně dochází k jeho zajištění a je vysunut vytahovač. Spoušťový mechanismus je v samostatném spušťadle. Pro velmi jemné odpálení je vybaven oblíbeným francouzským napínáčkem. Na tradičním místě, za temenní kličkou se nachází pojistka.
Pažba a předpažbí jsou vyráběny z kvalitního ořechového dřeva. Celopažbený Effect má čelo pažby vyrobeno ze stylového tmavého ebenu. Jistý úchop zajišťují pole osvědčené a oblíbené rybiny. Pažba je chráněna botkou z černé pryže.
Mechanická mířidla jsou umístěna na vyvýšených pylonech. Tvoří je v příčné drážce nasunuté hledí se zářezem ve tvaru U, a hranolovitá muška nasunutá do zepředu drážky pylonu. Pro montáž optického zaměřovače nebo stále oblíbenějšího kolimátoru, je na hřbetu hlavně nad nábojovou komorou, lišta s drážkami.
V souladu s mysliveckými tradicemi jsou na spodní straně pažby a hlavně umístěna ocelová poutka na nosný popruh.
Rozložení zbraně k čištění se provádí tradičním způsobem: nejprve sklopíme hlaveň a zkontrolujeme, není-li náboj v nábojové komoře. Pak hlaveň vrátíme do základní polohy, stiskem spouště vypustíme bicí kladívko, čímž uvolníme bicí mechanismus. Na spodní straně předpažbí zatlačíme na šoupátko a sejmeme předpažbí. Po sejmutí předpažbí otočíme temenní kličkou, sklopíme hlaveň a sejmeme ji z baskule. Sestavení zbraně se provádí opačným postupem a neskrývá žádná úskalí.

Praktická zkouška
Uvědomuje si vysokou oblibu a časté dotazy přátel z Hubertova cechu, netrpělivě jsem očekával, kdy si budu moci novou jednoranovou kulovnici z České zbrojovky vyzkoušet, abych ji na stránkách Myslivosti představil čtenářům. Štěstí se na mě usmálo ve druhé polovině roku 2008. To už jsem samozřejmě věděl, že se polopažbená i celopažbená jednohlavňová kulová Brněnka vyrábí v oblíbených rážích 8x57 JRS, 6,5x57 R, 7,65 R, .243 Winchester, .30-06 Springfield a .308 Winchester.
Na první pohled se mi obě Effecty líbily. Se 600 mm dlouhou, za studena kovanou, hlavní jsou štíhlé a krásně dlouhé jako smrkový kmen. Napadají mě i jiná přirovnání, ale zůstaneme v lese neboť tam a samozřejmě na střelnici lehké kulovnice Brno Effect patří. Jejich střízlivě, avšak účelně, a v souladu s mysliveckými tradicemi vyrobená pažba pěkně sedne do ramene. Zdrsnění pažby a předpažbí jsou na správných místech a zajišťují příjemné držení. Rovněž ovládání je příjemné a intujitivní. Zpracování je rovněž velmi kvalitní. Povrch ocelových částí chrání tradiční černý brynýr. Když hovoříme o povrchu, nesmíme zapomenout na stylovou strojovou rytinu s mysliveckými motivy na bocích a spodní části baskule, která jen dokresluje do jakých rukou elegantní Brněnky patří.
K dispozici jsem měl Brno Effect Full Stock v ráží 6,5 x 57 R a jeho polopažbeného bratra ráže .30-06 Springfield. Střílel jsem na vzdálenost 50 a 100 metrů vsedě a s oporou, abych co nejvíce omezil vliv vlastní chyby při zamíření a spouštění. Při nízké hmotnosti obou kulovnic jsem čekal ostřejší zpětný ráz. Samozřejmě jsem se dočkal, zákony fyziky jsou nemilosrdné, ale přibližně po desátém výstřelu jsem si na chování polopažbeného Effectu ráže .30-06 Springfield zvykl a výstřel jsem v pohodě zvládal.
Krátce nato jsem začal střílet s jeho s celopažbeným bratrem ráže 6,5x67 R. Po několika desítkách výstřelů jsem si oběma Effecty rozuměl. Když jsem chybil záměrný bod, s jistotou jsem věděl, že chybuji já, nikoliv kulovnice. Mechanismus obou zbraní fungoval naprosto bez chyby a spoušť měla příjemný a krátký chod. Na vzdálenost 50 a 100 metrů jsem dosahoval velmi dobrých seskupení zásahů. Po střelbě vsedě a s oporou jsem neodolal a vypálil sérii výstřelů vstoje a bez opory. Také zde jsem byl s vlastnostmi lehkých kulovnic naprosto spokojen. Během praktické zkoušky jsem z obou kulovnic vypálil více než 60 nábojů a nezaznamenal jsem žádnou závadu.

Závěr
Lehké kulovnice Brno Effect a Brno Effect FS, jsou kvalitní lovecké zbraně a skvěle doplňují sortiment zbraní České zbrojovky Uherský Brod. Svými vlastnostmi jsou na míru stavěné pro naše a zahraniční myslivce a poskytují velmi dobrý poměr ceny a užitné hodnoty. Našim myslivcům můžu obě kulovnice doporučit.
Text a snímky Pavel KLOZÍK
Zpracování dat...