Časopis Myslivost

ČESKÉ DRUŽSTVO MISTRY EVROPY V KOMBINOVANÉ LOVECKÉ STŘELBĚ

Myslivost 10/2008, str. 40  Ing. Antonín ČECH
Jak už jsem v minulém čísle informoval, proběhlo od 7. do 10. srpna 2008 v polských Siemianovicích nedaleko Katovic Mistrovství Evropy v kombinované lovecké střelbě. Nejcennější titul putoval k nám do České republiky, a to především zásluhou družstva ve složení Jan Buksa, Ing. Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Karel Mrhálek, Ing. Martin Šlechta, Pavel Zázvorka, vedoucí družstva a náhradník Ing. Antonín Čech. Je fakt, že po třetím místě před dvěma roky na šampionátu u nás v Kroměříži, kde všichni čekali obhajobu zlata z Estonska, byl zisk bronzu považován za neúspěch. Nikdo si však neuvědomil, že až na dva členy týmu byli všichni střelci z místního střeleckého klubu a tudíž měli na bedrech především zdárnou přípravu střelnice a vlastního šampionátu a tak třetí místo v Kroměříži bylo nádherné umístění. Vždyť ještě nikdy se nestal tým pořadatelské země mistrem Evropy. Jakoby všichni potom tyto střelce odepsali.


Ještě nikdy se nepodařilo našemu družstvu a nebo jednotlivci dosáhnout na stupínky nejvyšší v kulové části šampionátu. To bylo pro mě jako kuličkáře výzvou a dal jsem kolem sebe dohromady bezvadnou partu 13 střelců, kteří si dali následující cíl - rok a půl trénovat, připravovat se a mezi sebou zápolit s tím, že šest nejlepších plus náhradník vytvoří kulové družstvo ČR a pokusí se vybojovat některý z nejvyšších stupňů ve střelbě z kulovnice. Proto vznikl seriál kulových závodů ve Světnově na Žďársku, který byl nejlepším tréninkem v praxi. Šokem pro nás bylo přijetí nových pravidel FITASC v lednu 2008, pod jehož patronací se konají evropské šampionáty, kde bylo mimo jiné stanoveno, že se může zúčastnit pouze jedno šestičlenné družstvo z každé země a to bude střílet kompletní program mistrovství a podle výsledků budou pak vyhlášeni nejlepší především v kombinaci, ale i kulové střelbě a střelbě z brokovnice. Každá země pak může postavit ještě šest střelců do závodu jednotlivců.

Nikdo nepředpokládal, že během této doby bude v tomto kulovém výběru objeven jeden z největších talentů kombinované střelby posledních let, třicetiletý Ing. Martin Šlechta, který se stal během tří let, kdy začal s loveckou střelbou, "kulovou jedničkou" a během posledních dvou roků zvládne broky tak, že v roce 2007 obsadí 2. místo na loveckém desetiboji a obdržel titul Střelec roku. Samozřejmě se tedy objevil v družstvu a byl doplněn ostřílenými harcovníky Janem Buksou, Ing. Jindřichem Kořínkem, Karlem Kotrcem, Karlem Mrhálkem a Pavlem Zázvorkou.
Střelecká komise rozhodla, že mezi šesti individuály, kteří budou reprezentovat pouze v soutěži jednotlivců, budou dva všestranní kombinační střelci a čtyři specialisté na kulovou střelbu, kteří se pokusí dosáhnou výsledků v kulové části soutěže. Při schvalování dvou kombinačních střelců jsem byl na vážkách, jestli opět vsadit na zkušenější střelce jako je Jaromír Uher a Ing. Jiří Dočkal, které navrhoval Jindra Kořínek a nebo dát šanci mladíkům, jako je Tomáš Staněk a Zbyněk Červenka, kteří se začínají na republikových závodech vkliňovat mezi již zmíněné reprezentanty. Nakonec jsme dali přednost zkušenosti a vyzrálosti.
Jsem ale rád, že oba mladí střelci svým výkonem na letošním loveckém desetiboji uspěli a Tomáš Staněk skončil druhý a Zbyněk Červenka pátý. Tímto potvrdili, že právem patří do širšího výběru pro příští šampionát. Ze zbývajících 12 "kličkářů", kteří byli ve výběru, bylo stanoveno pořadí podle výsledků ve všech kulových závodech roku 2007 a 2008 a po vzdání se reprezentace Petrem Valchářem byli nominováni Ondřej Borák, Miroslav Náhlík, Pavel Hruška a Jindřich Mahel.

Naše družstvo v Polsku konečně uspělo i v kulové části šampionátu, kde získalo stříbrné medaile s výsledkem na bod stejným jako vítězné Švédsko a v brokové části vybojovalo bronzové medaile. V hodnocení jednotlivců jsme získali dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. V kombinaci jsme v první desítce měli tři střelce, v kuličce střelce čtyři a v brocích jednoho střelce v první desítce.

Umístění českého družstva a jednotlivců na ME
Kombinace týmy:
1. CZE (3728), 2. AUT (3712), 3. FIN (3694).

Kombinace jednotlivci:
1. Haas (AUT, 763), 2. Zázvorka (761), 3. Kořínek (756), 9. Šlechta (747), 17. Kotrc (741), 31. Dočkal (724), 33. Buksa (723), 41. Mrhálek (716), 56. Borák (700), 62. Uher (695), 87. Hruška (668), 89. Mahel (667), 109. Náhlík (604).

Kulovnice týmy: 1. SWE (1900), 2. CZE (1900), 3. FIN (1898).

Kulovnice jednotlivci:
1. Mäkinen (FIN, 393), 2. Kořínek (392), 3. Šlechta (391), 5. Borák (388), 9. Náhlík (384), 18. Kotrc (381), 23. Zázvorka (377), 36. Dočkal (372), 38. Uher (371), 57. Mahel (363), 66. Hruška (360), 69. Buksa (359), 84. Mrhálek (348).

Brokovnice týmy: 1. AUT (1856). 2. POL (1844), 3. CZE (1840).

Brokovnice jednotlivci:
1. Rosskopf (AUT, 392), 2. Wienholts (NLD, 384), 3. Włodarczyk (POL, 384), 4. Zázvorka (384), 17. Mrhálek (368), 23. Kořínek (364), 26. Buksa (364), 30. Kotrc (360), 40. Šlechta (356), 49. Dočkal (352), 80. Uher (324), 101. Borák (312), 105. Hruška (308), 106 Mahel (304), 125. Náhlík (220).

Je obdivuhodné, co všichni tito naši střelci dosáhli. Na přípravu nebyly vyčleněny žádné finanční prostředky z rozpočtu ČMMJ a částka 70 tisíc Kč uvolněná v letošním roce stačila pouze na startovné a zakoupení jednotných košil a kšiltovek se jmény pro naše reprezentanty. Jen pro zajímavost, příprava a vlastní start na ME přišla každého ze střelců přibližně na 30 až 50 tisíc korun.
Nutno poděkovat společnosti Sellier a Bellot, se kterou jsme spolupracovali při vývoji a testování nového střeliva v ráži .223 Rem. se střelou HPBT 3,36 g, které nám posléze poskytla za poloviční cenu k soustředěním, tréninkům a vlastní soutěži v Polsku. Zatím si možná ani sami neuvědomují, jakou reklamu to jejich firmě přináší. Vždyť to, co se strhlo po úspěchu Martina Šlechty a mém výsledku při Grand Prix Itálie, kde jsme získali první dvě místa ve střelbě z kulovnice, nemělo obdobu a perličkou je, že jeden z majitelů italské továrny vyrábějící střelivo Costantino Fioochi a zbylí dva Italové stříleli na ME v Polsku právě střelivem Sellier a Bellot, se kterým jsme slavili úspěch v Itálii a posléze i v Polsku. Po triumfu našich v kombinaci a i v kuli za mnou chodila řada členů týmů a funkcionářů FITASC se slovy, že Česko je jistě kolébka dobrých střelců, ale hlavní je, že máme vynikajícího výrobce zbraní, vynikajícího výrobce optiky a vynikající továrnu na náboje. To se nám to závodí. Myslím, že se domnívají, že vše mají naši hoši zadarmo. Nevyvracel jsem jim to, ale vím bohužel své. Domnívám se, že to by se právě mělo změnit.
Budu se snažit, aby hned zjara začala příprava širšího výběru asi 20 střelců, kde ostřílení závodníci a reprezentanti budou doplněni o mladé a perspektivní střelce a pokusím se jim vytvořit stejné podmínky a ti opravdu nejlepší pak budou za dva roky tvořit reprezentační tým do Slovinska. Jako předseda Střelecké komise ČMMJ a OMS Žďár nad Sázavou se pokusím pro ně pořádat závody a soustředění, ale to se bez finanční podpory ČMMJ, ale hlavně přímé podpory výše vzpomínaných výrobců a firem neobejde. Snad tyto úspěchy pomohou loveckému sportovnímu střelectví a dostanou ho na úroveň, kterou si právem zaslouží. Máme řadu námětů a věcných připomínek ke zbraním, optice a střelivu, které by jistě posunuly tyto výrobky ještě výše, ale chce to jenom rozvinout oboustrannou spolupráci, tak jak to prozíravě začala firma Sellier a Bellot..

Závěrem bych chtěl tímto poděkovat všem reprezentantům za to, co během přípravy a hlavně při evropském šampionátu předvedli. Věřím, že pokud se podaří vytvořit důstojné podmínky pro přípravu našich střelců jak ze strany ČMMJ, tak našich partnerů a případných nových sponzorů, tak za dva roky ze slovinského Mariboru opět nějakou tu medaili přivezeme.
Ing. Antonín ČECH
předseda SK ČMMJ
Zpracování dat...