Časopis Myslivost

Jak se loví v USA

Myslivost 10/2008, str. 48  Pavel Klozík
V zářijové Myslivosti jsme hovořili s Alicí Poluchovou, prezidentkou CZ-USA, dceřiné společnosti České zbrojovky Uherský Brod, o programu CZ Safari Classic. Ve volně navazujícím rozprávění si budeme povídat o Aliciných zkušenostech s lovem v USA, jejím vztahu k myslivosti a nevynecháme ani další praktické poznatky se zbraněmi vyráběnými v České zbrojovce Uherský Brod.


Alice, jaký máš vztah k přírodě?
"Pocházím v města Nového Jičína, které se rozkládá v pahorkatém a lesy prorostlém podhůří Beskyd. Když jsem byla malá, jezdili jsme ke známým do lesa a každý víkend jsme trávili na túrách nebo v lese. Vztah k přírodě mám v sobě hluboce zakořeněný a vždy se ráda vracím do krajiny bez gigantických staveb a věčného ruchu."

Kdy jsi začala s myslivostí?
"Sama jsem začala lovit v USA v roce 2002, jako úplný zelenáč. S manželem jsme měli štěstí na správné lidi, kteří mají k lovu výborný přístup, podělili se s námi o své zkušenosti, a na přilepšenou dali něco loveckých vzpomínek a historek. Také nám řekli jak se na lov v Americe máme oblékat. Většina amerických lovců dává přednost maskáčům, protože jim nevadí když je v přírodě tu a tam roztrhají."

Co tě na lovu zaujalo?
"Lov a pobyt v přírodě pro mě znamenají šanci vypnout na pár hodin mobilní telefon a setkat se s dalšími zajímavými lidmi, kteří mají přírodu rádi. Několik dnů v přírodě mě nabije a dodá strašně moc energie."

Říká se, že myslivec bez psa je poloviční myslivec. Máte psa?
"Máme německého ohaře a život bez něj si již nedokážeme představit."

Dokážeš ulovenou zvěřinu připravit v kuchyni a jaký je tvůj vztah k vaření?
"Naučila jsem se vařit a zvěřinová jídla připravuji ráda. Dávám přednost české kuchyni. Americká kuchyně mě nezaujala."

Jaké musí člověk splnit podmínky, když chce lovit v USA?
"Musíš projít kurzem bezpečnosti v manipulaci se zbraní a bezpečnosti pohybu v přírodě. Američané velmi dbají na bezpečnost. Každý lovec musí mít oděv doplněn bezpečnostními oranžovými prvky, aby byl pro ostatní lovce dobře viditelný. Když uděláš kurz, dostaneš průkaz, který platí po celý život. Tento kurz mohou dělat už děti od osmi let a každý účastník kurzu dostává příručku Hunters education safety course, s radami jak se má v přírodě chovat. Mimochodem, naše společnost CZ-USA, podporuje a sponzoruje vydávání této brožurky."

Jaké se liší lov v USA od lovu v České republice?
"V USA si podmínky lovu stanovuje každý stát. Kromě rozdílných dob lovu a hájení se lov liší možností lovit nejen kulovnicí, ale také zbraněmi nabíjenými samostatně střelou a černým prachem (předovkami), lze lovit zvěř lukem, kuší, dále krátkou palnou zbraní (pistolí nebo revolverem). V každém státě se platí lovecká licence. Licenci lze koupit v podstatě kdekoli, třeba na benzinové pumpě.
Například ve státě Missouri se srnec loví tři týdny, ale v Novém Mexiku pouze dva dny. Zvířat je málo a v USA je 12,5 milionu registrovaných lovců. Pro zajímavost uvedu několik zajímavostí z oficiálních zdrojů. Registrovaných lovců je 12,5 milionu (ve spojení s registrovanými rybáři se číslo zvyšuje na 34 milionu). Lovi a rybaření přímo podporuje 1,6 milionu pracovních míst. Lovci a rybáři utratí ročně více než miliardu USD na licencích, lístcích a povoleních. Lovci a rybáři podle oficiálních údajů generují asi 25 miliard USD ve formě federálnich, státních a mistních daních a každý rok utratí 76 miliard USD za věci spojené s lovem a rybařením. Nejvíce registrovaných lovců je ve státech Texas (979 000), Pennsylvania (933 000), Michigan (721 000), Wisconsin (649 000) a Missouri (540 000).
O možnosti lovu se často losuje, ale stejně je občas v lesích slyšet pěkná kanonáda. Jsou ale i lovci, kteří loví kopím, mnoho lidí dává přednost lovu lukem nebo kuší, protože je lze volně koupit, stejně jako předovky. Škodná, mezi níž se v USA počítají také králíci a zajíci, se loví po celý rok. V USA je málo lovných ptáků takových druhů jako jsou křepelky a bažanti, více je divokých kachen a hus. Na celém území se vyskytuje hodně dravců, kteří jsou federálně, tedy na celém území USA, chráněni."

Jaké ráže zbraní si oblíbili američtí lovci?
"Nejvíce se prodávají zbraně ráže .30-06, 270 Winchester a .300 Winchester Magnum. Malorážkou se loví zpravidla veverky. V USA patří ke škodné zvěři. Jsou větší než veverky v Čechách a v některých oblastech se jejich maso jí."

V souvislosti s lovem lukem a kuší, se u nás hovoří o větším adrenalinu při lovu a nutnosti umět se ke zvěři přiblížit.
"Jde pouze o část pravdy. Někteří lovci v USA nemají k moderním zbraním vztah, a proto dávají přednost luku. Jiní, kteří si užili lov kulovnicí, chtějí od lovu více a přecházejí na lov lukem a šípy. Podobné je to s lovem předovkami. Mnozí odůvodňují lov lukem, předovkou a krátkou zbraní jako férovější pro zvěř, která má šanci blížícího se lovce zpozorovat. Lov lukem, kuší, předovkou nebo pistolí či revolverem je zásadně odlišný od lovu kulovnicí. Na druhé straně, z hlediska zákonných možností lovu, patří moderní krátké a dlouhé palné zbraně do stejné kategorie. Jedná se o takzvané zbraně center fire (zbraně se středovým zápalem). Například v Texasu si hodně lovců bere na lov divočáků krátkou palnou zbraň."

Může lovec v USA lovit více druhy zbraní nebo si musí vybrat pouze jednu kategorii?
"Konkrétní lov probíhá pouze s jedním typem zbraně. Dále záleží na možnostech každého lovce, sezoně a penězích. Omezen je pouze loveckou sezonou, která umožňuje lovit určitou zvěř a možností lovit danou kategorií zbraně. Například v době, kdy je povoleno lovit zbraní na černý prach, nelze jít na lov s moderní kulovnicí. Lovci, kteří loví rádi, využívají všech možností a dob lovu, proto většinou mají více druhů zbraní. V USA jsou zbraně spotřební zboží."

Jsou v USA nějak vymezeny oblasti lovu?
"V oblasti Public land, se můžeš pohybovat a lovit kdekoli. Dále jsou oblasti takzvané Private land, území patřící farmářům a Preserve land, což jsou v podstatě obory. Když tyhle věci znáš, a dodržuješ pravidla, můžeš lovit."

Kontroluje někdo dodržování pravidel lovu?
"Samozřejmě. V lesích se pohybují lidé, mající oprávnění kontrolovat lovce a postihy za nedodržování pravidel jsou dost přísné."

Loví se v USA ve dne nebo také v noci?
Na Public lands se lovi jen ve dne.

Může se lovec v USA dát třeba štamprličku na zahřátí, jak se to dříve často dělalo u nás?
"Pití alkoholu na lovu je v USA přísně zakázáno."

Může lovec v USA lovit sám nebo musí mít průvodce?
"Lovec může lovit samostatně, ale pokud se pohybuje v oblasti, kterou dobře nezná, doporučuje se lov s místním průvodcem."

Co musí lovec v USA udělat s ulovenou zvěří?
"Každý lovec má povinnost ohlásit ulovení zvěře. Zvěřinu musí označit, pak si ji nechá nebo ji může prodat."

Jsou rozdíly k přístupu ke zvěřině?
"Američané nemají tolik loveckých zvyků a tradic jako Češi a chtějí si maximálně užít čas lovu. Na společných lovech často chodí po lese nebo jezdí na čtyřkolkách a ve volném čase trénují střelbu. Američané rádi střílí a lovci často trénují střelbu na střelnici. Američtí lovci nejedí vnitřnosti. Pokud lovec nedokáže zvěřinu zpracovat, naporcuje mu ji nejbližší řezník."

V minulém rozhovoru jsi řekla, že lovíš a používáš výhradně zbraně vyráběné v České zbrojovce Uherský Brod. Jaké máš zkušenosti s našimi zbraněmi na lovu?
"Naprosto neoddiskutovatelnou výhodou našich zbraní je spolehlivost a přesnost. Nestalo se mi, že by naše kulovnice nestřílela po pádu do bláta, do písku nebo, když se na ni svalí kůň. Když CZ UB vyrobí novou zbraň, vždy prověřuji její vlastnosti na lovu. Jedním z posledních důkazů mimořádné přesnosti našich zbraní je nová kulovnice Hunter ráže .300 Winchester Magnum. Ulovila jsem s ní antilopu na vzdálenost 505 yardů (461,5 m)."

Jaké zbraně používáš na lovu?
"Dávám přednost opakovačkám a snažím se střílet na jistotu. Používám ale i krátké zbraně z CZ UB. Ráda střílím ze všech zbraní. V nočním stolku v ložnici mám pistoli CZ 75 P-01 s laserovým zaměřovačem. CZ-USA podporuje sportovní střelbu podle pravidel IPSC a ve svém týmu mám střelecké eso, profesora IPSC střelby Anguse Hobddella.

Využíváš svých loveckých zkušeností v obchodě?
"Zákazníci se ptají na vlastnosti našich zbraní a vlastní zkušenosti jsou pro mě velmi prospěšné."

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.
Text Pavel KLOZÍK
Snímky archiv Alice Poluchové
Zpracování dat...