Časopis Myslivost

Navštívili jsme výrobce Kulovnice Rössler Titan

Myslivost 8/2008, str. 18  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Kulovnice Rössler Titan nejsou na našem trhu novinkou, ale jejich konstrukční řešení, detailní kvalita dílenského zpracování a v neposlední řadě jejich užitná hodnota byly pro mě velkou výzvou, proto jsem navštívil výrobce kulovnice Titan, rakouskou firmu Rössler. Tato kulovnice spatřuje světlo světa v malé zbrojovce v romantickém tyrolském městečku Kufstein v podhůří Alp, v bezprostřední blízkosti horských štítů přesahujících nadmořskou výšku 2400 m, v údolí řeky Inn, která se později stává významným přítokem Dunaje.


Čím je kulovnice Rössler Titan zvláštní nebo výjimečná?
Je to především puškařsky velmi zdařilá konstrukce, jejímž hlavním prvkem je uzamykání závěru do hlavně a možnost vyměnitelnosti hlavní různých ráží v jednom systému. Jedna zbraň ve více rážích, podobně jako u Blaser R 93 nebo Sauer 202.
Vraťme se však k počátkům. Konstruktérem kulovnice je majitel firmy Erich Rössler, který použil osvědčené prvky z kulovnice Voere a Mauser 96, doplnil některá svoje originální technická řešení a zbraň od roku 1996 začal vyrábět a dnes ji vyváží nejen do celé Evropy, ale také do USA, Jižní Ameriky a Austrálie.

Části zbraně se vyrábějí nejmodernější technologií na CNC strojích a samozřejmě je strojová výroba kombinována s ručním finálním řemeslným dopracováním. Tím je garantována precizní kvalita.

Kulovnice Titan jsou vyráběny ve dvou modifikacích. Titan 3 se třemi uzamykacími ozuby pro hlavně v rážích .222 Rem, .223 Rem, 5,6 x 50 Mag a .22- 250 Rem a Titan 6 se šesti uzamykacími ozuby - pro hlavně v rážích .243 W, .25 - 06 Rem, 6x62 Fréres, 6,5 - 284 Norma, 6,5x55, 6,5x57, 6,5x65, 6,5x68, .270 W, 7 mm-08 Rem, 7x64, .308 W, .30 06, 7,62x39, .358 W, 8x57 JS, 8x68 S, 9,3x62, .270 WSM, .300 WSM, 7 mm Rem Mag, .300 Win Mag a .338 Win Mag.
Z výčtu je zřejmý ohromný výběr nabízených ráží, kde si může vybrat i velmi náročný zájemce "tu svoji" ráži bez nutnosti činit jakékoliv kompromisy nebo zvolit tu správnou kombinaci dvou nebo více ráží formou výměnných hlavní.

Konstrukční prvky kulovnice

Závěr je klasický odsuvný otočný typu Mauser buď se třemi ozuby v jedné řadě nebo šesti ve dvou řadách po třech za sebou. Zásadním prvkem závěrového systému je již zmíněné uzamykání závěru do hlavně. Tím je dán velmi malý úhel otáčení kliky závěru - pouze 60 °. Čelo závěru je osazeno velmi krátkým vytahovačem nábojnic a plunžrovým vyhazovačem. Celé řešení je maximálně funkčně spolehlivé. Závěr je kompaktní a s trojnásobným, respektive se šestinásobným uzamčením, výjimečně odolný, pevný a bezpečný. Uvnitř závěru je uložen krátký plovoucí úderník, na který bije svorník s bicí pružinou. Konstrukce závěru je velmi nápaditá nejen pro řešení krátkého samostatného plovoucího úderníku, který je možno v případě potřeby snadno vyměnit, ale také proto, že závěr lze jednoduše rozebrat bez použití jakéhokoliv nářadí pouhým otočením hlavy závěru a uvolněním z bajonetového uzamčení. Závěr se vyrábí s klikou na pravé straně a také na straně levé pro levorukou konstrukci zbraně. Závěr má velmi hladký a tichý chod.

Pouzdro závěru je vyrobeno ze slitiny lehkých kovů, která se standardně používá v leteckém průmyslu. Odlehčenou konstrukci a lehké kovy na pouzdro závěru lze použít, vzhledem k uzamykání závěru do hlavně, kdy pouzdro nepřenáší žádné síly vznikající při výstřelu. Pouzdro závěru z lehkých slitin je o asi 300 g lehčí než stejné pouzdro z oceli. Tím je celková hmotnost zbraně snížena na méně než 3 kg. Pouzdro závěru je z vnější strany kulaté a osazeno čtyřmi otvory pro upevnění montáže, nejlépe lišty Weaver.

Hlaveň je nakupovaná od renomovaných výrobců, např. německých firem Lothar Walther a Blaser. Hlavně jsou na přání dodávány také v nerezovém provedení. Pro uzamčení závěru do hlavně je výrobně nejsložitější část s drážkami, do kterých zapadají uzamykací ozuby závěru. U kulovnic Rössler je tento konstrukční uzel vyřešen jako samostatná část, která je vyráběna na CNC strojích, tedy technologicky maximálně přesně a ekonomicky velmi výhodně. Válcová část s vnitřními uzamykacími drážkami je potom našroubována na hlaveň a lepena typem tekutého kovu a pevně utažena. Tímto způsobem se náklady na výrobu značně snižují a kulovnice jako celek se stává oproti podobným typům bezkonkurenčně levnější.
Délka hlavně 56 cm byla zvolena pro snadnou manévrovací schopnost v menším prostoru například na kazatelně a současně s ohledem na optimalizaci balistických vlastností. Hlaveň je snadno vyměnitelná. Upevnění v objímce pouzdra závěru je provedeno dvěma nimbus šrouby. Výměnu hlavně jsme si samozřejmě zkusili a během několika desítek vteřin ji lze skutečně snadno a jednoduše vyměnit. Zpětné přesné usazení kontroluje čep, který zapadne do vnějšího vybrání na obvodu hlavně. Přesné usazení jsme zajistili tak, že jsme před utažením šroubů vložili do lůžka závěr a ten v hlavni uzavřeli. Potom jsme provedli finální dotažení šroubů.
Hlaveň je osazena mechanickými mířidly, muškou a hledím se světlovodnými vlákny s tím, že muška má jak široký výřez podobný tropickému hledí pro rychlou stranovou orientaci, tak hluboký zářez pro přesné zamíření.

Spoušťový a pojistný mechanismus:

Spoušťový mechanismus má některé shodné prvky s Mauser 96 a je dodáván ve dvojím provedení. První je s běžným francouzským napínáčkem, pojistka u tohoto typu spouště je dvoupolohová - zajištěno, odjištěno. Zajištěna je spoušť a klika závěru proti otevření. Druhým typem spouště je stále populárnější tzv. "Pirschabzug" - šoulačková spoušť. Jedná se o momentovou spoušť bez napínáčku s bleskovou reakcí, se suchým přesným chodem bez jakýchkoliv vůlí. Tento typ spouště umožňuje velmi přesnou a pohotovou střelbu bez nebezpečí způsobení nechtěného výstřelu při napnutém citlivém napínáčku. Toto provedení spouště považuji u kulovnice Rössler za konstrukčně i výrobně skvělé. Pojistka u tohoto typu spouště má tři polohy. Zajištěno včetně kliky závěru; zajištěno, ale klika závěru je uvolněna a odjištěno. Hodnoceno silou nutnou k iniciaci výstřelu jsou parametry tyto - provedení bez napínáčku je přednastaveno na 990 g, francouzský napínáček při aktivaci 250 g, resp. deaktivován 1900 g. Odpor spouště je samozřejmě seřiditelný stejně jako u napínáčku.

Zásobovací ústrojí je vyřešeno vyjímatelným zásobníkem na 3 až 5 nábojů podle velikosti ráže.
Pažba. Základním typem pažby je pažba německá s rukojetí a s lícnicí. Vyrábí se ve třech variantách. Standard, Luxus a Exclusive. Pažby v těchto provedeních se liší tvarem lícnice a kvalitou použitého dřeva. Všechny typy pažeb vznikly v italském designerském ateliéru a tím mají velmi elegantní tvar. Výroba pažeb probíhá také v Itálii a jsou odtud firmou Rössler dováženy. Materiálem je velmi kvalitní evropský, turecký nebo španělský ořech. Předpažbí pažby má jednu zvláštnost. Pod hlavní je podlouhlé vybrání, které svým způsobem pažbu odlehčuje, ale pro těžší ráže umožňuje vložení dodatečného závaží ke zmírnění zpětného rázu. Jednoduché a nápadité. Pažba je ukončena silikonovou botkou.


PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI
Především je třeba se zmínit o výhodách vyměnitelnosti hlavní. Při použití stále stejného závěru, lze vyměňovat hlavně následujících ráží: .243 W, 25 - 06 Rem, 6 x 62, 6,5 -284, 6,5x55, 6,5x57, 6,5x65, .270 W, 7 mm-08, 7x64 , .308 W, .30 06, .358 W, 8x57JS, 9,3x62. Při výměně za jinou ráž, je nutné, vzhledem k průměru dna nábojnice vyměnit i závěr.
V čem bych viděl praktičnost možnosti výměny hlavně? Například v ekonomice, že mám prakticky dvě kulovnice v jedné a v praktičnosti, kdy používám stále jednu pažbu, na kterou jsem zvyklý, tedy s možností přesnější střelby než při používání dvou různých zbraní. Například moje osobní volba by padla na .243 W nebo ještě lépe 6,5x65 a k tomu druhou hlaveň 8x57 JS. Jednu z prvně jmenovaných ráží, kterou bych nazval jako "letní", bych používal především k lovu selat a srnčí zvěře, s využitím skvělé balistiky k dálkové střelbě a druhou 8x57 JS, "zimní", k lovu vyspělejší zvěře černé a zvěře vysoké. Při kombinaci s montáží Weaver a dvou puškohledů, například pro léto stačí univerzální 2-9x42 a pro zimu s velikostí objektivu 50 nebo lépe 56 mm, nevzniká ani problém s nastřelováním. Když ke každé hlavni použiji samostatný puškohled na montáži Weaver, mám nastřeleno vždy pro každou hlaveň a není nutno plýtvat náboji na přestřelování při výměně hlavně.
Zbraň je dobře vyvážená a velmi příjemně padne do ruky. Vzhledem k nižší hmotnosti se také pohodlně nosí.

Střelba
Na vyzkoušení praktické střelby jsme měli kulovnici Rössler Titan 6 v ráži .308 W v provedení standard s běžné sériové výroby s momentovou spouští bez napínáčku. Abychom pro hodnocení přesnosti zbraně maximálně eliminovali chybu střeliva, používali jsme výhradně náboje RWS. Firma Ruag, výrobce střeliva RWS, vyrábí lovecké střelivo, které má přesnost střelby téměř na úrovni střeliva sportovního. Toto bez výjimky platí u dvojjaderných střel typu ID a jednojaderných Evolution, které jsme při našem testu používali.
Střelbu jsme prováděli s puškohledem s pevným zvětšením Meopta 7x50 a systémem bench rest na vzdálenosti 75 a 100 m v kryté a posléze na otevřené střelnici. Série ran 3 a 5 a 10. Hodnocení rozptylu metodou 2R100.
Střelbu na střelnici s délkou 75 m jsme vzali jen jako cvičnou, pro seznámení se zbraní a chodem mechanismů, které stejně jako při zkoušce na sucho chodily jemně a spolehlivě.
Vyhodnocování přesnosti jsme provedli ve vzdálenosti 100 m.
Výsledkem testovací střelby byl největší rozptyl u série 3 ran pouze 26 mm! U pěti ran 32 mm a u deseti ran 41 mm, kde se již projevila nervozita a únava střelce.
Přesnost zbraně musíme hodnotit na základě docílených výsledků jako vynikající.

Celkový dojem
Kulovnici Rössler Titan hodnotím po konstrukční stránce jako velmi vydařenou, kde je vidět dlouholetá zkušenost jejího tvůrce v konstrukci zbraní. Mechanismy jsou jednoduché, účelně funkční a plně spolehlivé. Velkou výhodu spatřuji v možnosti výměny hlavně za jinou ráž, jak už bylo popsáno s tím, že uzamykání závěru do hlavně přináší další výhodu naprosto bezpečného uzamčení pro přenos i největších sil při výstřelu a praktické eliminace možnosti vzniku závěrové vůle. Dílenské zpracování je dokonalé.
Kulovnice Rössler Titan dodávané na český a slovenský trh mají reprezentativní vzhled. A to nejen v základním provedení označovaném jako Standard, ale samozřejmě u provedení v kvalitě Luxus a Exclusiv. Standardem je muška a hledí s optickými světlovodnými vlákny, která zdůrazňují prvotřídní image zbraně. Zlacená spoušť je osazována do třídy Luxus a Exclusiv.
O tvarovém provedení pažby bylo již psáno, jednoduchá bavorská u provedení Luxus, resp. násobná bavorská lícnice u provedení Exclusiv přímo dráždí a vyzývají k uchopení do ruky a zamíření. Chod spouště v jakémkoliv režimu je zcela precizní a zdůrazňuje pocit luxusu při manipulaci a střelbě s kulovnící Rössler Titan a především zajišťuje překvapivě přesnou střelbu.

Tato zbraň je pro svoji kvalitu už nyní značně oblíbena a myslím si, že jsou všechny předpoklady pro to, aby počet majitelů kulovnice Rössler Titan dále rostl. Nakonec bych chtěl poznamenat, že toho, kdo by čekal za kvalitní rakouský výrobek vysokou cenu, toho mohu uklidnit. Cena kulovnic Rössler Titan se od cen tuzemských zbraní téměř neliší.

Zpracování dat...