Časopis Myslivost

Teleskopy

Myslivost 8/2008, str. 40  Ing. Zdeněk Hlavačka
Názvem teleskopy označujeme monokulární dalekohledy, které se vyznačují velkým zvětšením. Stejně jako binokulární dalekohledy se skládají z objektivu, hranolového převracecího systému a okuláru. Kvůli potřebnému velkému objektivu (v rozsahu 60 až 80 mm) a ohniskové vzdálenosti mají velmi dlouhou konstrukci. Existují teleskopy výsuvné (tělo se skládá z několika částí a teleskopicky se zasouvá) a nebo s pevným tubusem.
Největší předností teleskopů je ovšem jejich velké zvětšení. Většina těchto přístrojů umožňuje použít různé okuláry - např. s pevným zvětšením 20x, 30x, 45x nebo nejpopulárnější variabilní 20 - 60x. Tyto okuláry lze libovolně vyměňovat, existují nejjednodušší modely, které mají okulár pevně spojený s tělem teleskopu (např. CTC 30x75). Okuláry, které mají variabilní zvětšení, jsou pro použití v praxi nejvhodnější - při malém zvětšení máme jednodušší orientaci a naopak při velkém zvětšení můžeme pozorovat detaily.
Teleskop má své využití v myslivecké praxi díky možnosti přečíst detaily na velké vzdálenosti. S ohledem na malou výstupní pupilu (max. 4 mm) je zřejmé, že nejsou vhodné pro pozorování za šera. Často je proto můžeme vidět u lovců v horách, kde je nejrozšířenější denní způsob lovu a současně je potřeba pozorovat zvěř na vzdálenosti stovek metrů.
Kvůli velkému zvětšení nejsou teleskopy vhodné pro pozorování z volné ruky. Ideální je samozřejmě umístit teleskop na stativ nebo využít pevnou podložku jako např. batoh.
V myslivosti se používají častěji teleskopy výsuvné - ve složeném stavu jsou velmi kompaktní, dobře se přenášejí a i cenově jsou dostupnější. Je nutno si ovšem uvědomit, že jejich stavba neumožňuje dokonalou vodotěsnost a je proto potřeba o ně adekvátně pečovat (nezasouvat vlhké, otřít apod.). Mnohem více se prodávají teleskopy s pevným tělem - jednak pro sportovní střelce, ale především pro ornitology a pozorovatele přírody.
Existuje množství typů podle tvaru a také podle použitých čoček. Velmi zajímavé možnosti pak přináší připojení digitálních fotoaparátů k teleskopům - digiscoping. Při tomto hobby se kombinuje pozorování a fotografování. Je možno připojit digitální zrcadlovky, ale překvapivě dobré výsledky lze dosáhnout běžně mezi uživateli rozšířenými digitálními kompakty. Pro kvalitní fotografie je ovšem nutno použít ty nejkvalitnější teleskopy se speciálními (HD - vysoké rozlišení) čočkami. Díky velkému zvětšení kompletu teleskop - fotoaparát můžeme fotografovat na vzdálenosti, které jsou jinak pro fotografování nedostupné. Pro připojení fotoaparátů existuje několik typů adaptérů, které se liší svým tvarem a především způsobem přichycení fotoaparátu. Základem je vždy co možná nejrychlejší přechod od fotografování k pozorování a zpět.
Připojené dvě fotografie kozorožce demonstrují možnosti digiscopingu (fotografováno kompaktním digitálním fotoaparátem Samsung na vzdálenost 300 m, v prvním případě bez teleskopu, v druhém případě přes teleskop ATS 80 HD, celkové zvětšení je 68x).
Zajímavou alternativou k teleskopům, která nám umožňuje využít binokulární dalekohled a současně dosáhnout velkého zvětšení je u firmy Swarovski Optik zařízení nazývané booster. Tento optický přístroj se našroubuje u modelových řad EL a SLC namísto jedné očnice a zdvojnásobí nám zvětšení dalekohledu. Takže např. u dalekohledu 8x56 získáme monokulární dalekohled se zvětšením 16x.
Dalším zajímavým doplňkem binokulárních dalekohledů může být Snap Shot adapter. Tento adapter je dodáván firmou Swarovski Optik opět u modelových řad EL a SLC a slouží k jednoduchému spojení dalekohledu a fotoaparátu. Díky tomu můžeme zachytit zajímavé momentky.

Zpracování dat...