Časopis Myslivost

Zbraně CZUB ve zprávách zahraničích publicistů

Myslivost 2/2008, str. 18  Pavel Klozík
Po celý loňský rok jsme naše čtenáře seznamovali se zbraněmi vyráběnými v České Zbrojovce Uherský Brod. Přinesli jsme také zajímavou reportáž odkrývající zákulisí výroby zbraní. V minulém vydání Myslivosti jsme uvedli, že se zbraním CZUB budeme věnovat i nadále a přineseme také pohled na zahraničních publicistů. Dnes uvádíme názory na výroční malorážku, která se setkala s kladným ohlasem u nás i v zahraničí a zajímavé, neméně kladné, poznatky o lehké kulovnici CZ 527 ráže 204 Ruger.

Slovo úvodem
Níže uvedený texty byl přeložen nezávislým překladatelem a do obsahu jeho sdělení jsem nezasahoval. V nutných případech jsem vypustil pasáže, kdy se autor více věnuje známé historii a připomíná skutečnosti, které nejsou pro naše čtenáře podstatné. Sám za sebe musím přiznat, že mě přístup některých zahraničních publicistů zaujal a některé prvky jejich stylu psaní se vynasnažím použít a přizpůsobit také při přípravě svých následujících článků. Výsledkem možná budou články o trochu delší, ale snad především čtivější. V průběhu času budu rád, když mně své názory na články, ale také zbraně, napíší naši čtenáři.
Pavel KLOZÍK

Limitovaná série malorážky ZKM 452 Golden Anniversary od CZUB
GUNS & GAME, I - III 2006, časopis jižního Pacifiku o střelných zbraních a lovu, který vychází v Austrálii, Text Gary Przibilla

Česká zbrojovka z Uherského Brodu v České republice vyrobila 500 malorážek limitované série, aby připomněla zlaté výročí malorážky s otočným závěrem modelu ZKM 452.
Malorážka, kterou jsem prověřoval, je daleko víc než jen "standardní" Classic. V čem je to protiřečení? Význačné rysy limitované série této malorážky zahrnují černění vysoké kvality; dřevo vysoké jakosti; zlacenou kliku závěru, pojistku, spoušť a šrouby; hlaveň s vnějšími podélnými drážkami (kanelování); rytinu na hlavni, pouzdře závěru a lučíku spouště; do dřeva "rukopisným stylem" do spodní části předpažbí vyrytý nápis "Golden Anniversary" a "50" uvnitř věnce v základně pistolové rukojeti; kvalitní rybina, kroužkovým výbrusem zdobený závěr; a vylepšený, pětiranný zásobník s černěnou a leštěnou základnou.
Dále se o rysech malorážky Golden Anniversary budu šířit pouze v případě, pokud se znatelně liší od modelu Classic, jenž byl dobře zdokumentován v již dříve publikovaných článcích.
Česká zbrojovka vyrábí vylepšené prémiové kulovnice CZ 527 a CZ 550 známé jako model "Prestige". Tyto zbraně jsou produktem tovární zakázkové dílny a jsou vyráběny v omezené sérii. Katalogizované rysy zahrnují kroužkovým výbrusem zdobený závěr, pažbu vyšší kvality z tureckého ořechu, ručně opracovaný povrch pažby a rybinu s 18 řádky/linkami na palec. Vylepšený a nazdobený model "Prestige" - s ořechovým dřevem v ještě vyšší kvalitě - je jedním ze způsobů, jak popsat dlouhou zbraň CZ Golden Anniversary, i když zde se jedná o provedení malorážky se silně omezeným vyrobeným množstvím. Nápis "Golden Anniversary 1955 - 2005" je na malorážce vyryt ve dřevu i v kovu. Domnívám se, že pažba modelu Golden Anniversary klasického stylu je strojně opracovaný turecký ořech jako jsou i jiné luxusní pažby CZ. Zde ale podobnost končí. Bezpochyby je pažba této malorážky č.002 ten nejlepší ořech po stránce kvality, který jsem já osobně kdy na dlouhé zbrani CZ viděl, ať se jedná o model malorážky nebo kulovnice. O ořechu výběrové kvality něco vím, a pažba, kterou jsem prohlížel, by kdysi dosáhla hodnocení s nefalšovaným označením XX1/2 - XXX, přířez s vybranou kresbou a dobrým vybarvením.
Pistolová rukojeť a předpažbí mají ručně provedenou rybinu se vzorem 18 řádků na palec, který v této konkrétní kombinaci byl dříve nabízen pouze u kulovnic modelů CZ 527 a CZ 550. "Hranolky" jsou ostré a zahrocené (každá je malou pyramidkou). Není zde "chmýří". Jedná se o dobré, tvrdé ořechové dřevo. Dobrou kvalitu dřeva také dosvědčuje ostrost nápisů "Golden Anniversary" a "50" na předpažbí a pistolové rukojeti.
Vybrání pažby pro hlaveň je těsné, i když je hlaveň plně plovoucí až po kroužek pouzdra závěru. Ve skutečnosti jedinou vadou na kráse na celé zbrani je vybrání pažby kolem pouzdra závěru, které by u dlouhé zbraně tak vysoké kvality mělo být lepší. Doufejme, že je to něco, co se vyskytuje pouze na této konkrétní zbrani. Pažba září svým tmavým, ručně opracovaným povrchem. Instalovány jsou také závrtné šrouby poutka, stejně jako rybinou opatřená kompozitová botka, která nemá důvěrně známé logo společnosti.
Vzdálenost od středu spouště ke středu paty hlaviště je 336 mm. Tento rozměr se liší od modelu Classic, kde je udávána hodnota 349 mm, ale rozměry pažby jsou stejné. Je to způsobeno polohou spouště modelu Classic, se kterou bylo po léta "pohybováno". Jako na potvrzení tohoto je celková délka malorážky Golden Anniversary 1020 mm, což odpovídá udávané specifikaci modelu Classic.
Šest hlubokých kanel zvýrazněných tím nejlepším černěním, které jsem kdy na továrně vyráběné dlouhé zbrani viděl, jasně identifikují hlaveň malorážky Golden Anniversary jako neobyčejnou. Odlišnou. To je ale ohromná myšlenka, jak udělat tuto malorážku tak, aby vybočovala z řady. Hlaveň bude také lehčí, a ačkoliv tvarem a délkou 572 mm odpovídá modelu Classic, tak není obětována její pevnost a tuhost. Další jemnůstkou je zakončení hlavně tak, jak je známé u hlavní terčového typu.
Tmavé, jasné, vysoce lesklé černění je použito na všechny kovové části. Může se zdát, že se o tom až příliš šířím, ale jediné porovnatelné černění bylo na prvotních modelech Weatherby Mark V. Později jsem méně příjemnou cestou zjistil, že na hlavně spol. Weatherby byl použit černý chrom. (Sundal jsem základnu mušky a "černění" pod ní se slouplo!)
Na pouzdře malorážky Golden Anniversary je použita autentická jemná rytina listového vzoru, která je dále na zesílené části hlavně a lučíku spouště. Arabeskové rytiny jsou z důvodu prostorového pokrytí velké a jsou profesionálně provedené. Zejména a zcela jistě zde nejsou žádné "tečkované výplně". To, co nebylo vidět na reklamních fotografiích bylo včlenění inkrustace ze zlatých drátků do povrchu pouzdra závěru této malorážky. Kontrast černění a zlata je úžasný.
Když jsem poprvé viděl reklamní fotografie, tak se mi pozlacená klika závěru zdála trošku "přespříliš". Nicméně po prohlídce celé malorážky se mi to zdá docela atraktivní. A také navzdory mým původním myšlenkám jakékoliv známky opotřebení povrchové úpravy na válcové části kliky závěru vykáží méně kontrastu než obdobná narušení na standardním, černěném celku.
Veškerá značení na kovových částech jsou velmi decentní a jsou provedena i jen bez náznaku zvýšené hrany. Nápis na hlavni "Golden Anniversary 1955 - 2005" je naprosto dokonalý. Je téměř určitě rytý.
Na levé stěně pouzdra závěru této úžasné pamětní malorážky je nápis: "CZ 452-2E ZKM LIMITED EDITION 002 OF 500. Výchozí konstrukce malorážky ZKM 452 zajisté dosáhla uznání.

Drobounká CZ 527 Classic v ráži .204 Ruger letmým pohledem

Časopis SPORTING SHOOTER, časopis - vychází v Austrálii s podtitulem "Australia's Top Selling Hunting Magazine - je to nejprodávanější australský časopis o lovu, autorem článku je technický redaktor

Upravená a hezounká, tak bych popsal CZ 527 Classic v ráži na nový žhavý náboj .204 Ruger. Všechno ze sňatku závěrového minisystému Mauser 98 od CZ, až po klidně se chovající malý náboj na škodnou se zdá být tím pravým a vhodným.
Většina australských střelců má hezké vzpomínky na původní "Brno Hornet", model ZKW 465, který byl vyráběn Zbrojovkou Brno v Československu od roku 1946. Byla to štíhlá, úhledná kulovnička, která měla miniaturní verzi "staroslavného" závěrového systému Mauser 98. Provedení závěrového systému bylo svou podstatou ideální pro malé náboje. Zbraň byla až příliš dobrá na to, aby její výroba skončila, proto bylo její provedení přeneseno na model ZKB 680 Fox, který se objevil v roce 1971 a stal se velmi oblíbenou se svými rážemi .222 Remington a .223 Remington. Později, když byla výroba převedena do České zbrojovky (CZ) v Uherském Brodě, prodělal model Fox svou konečnou proměnu do uhlazenější, současné CZ 527 Classic vyráběné ve třech různých provedeních - kulovnice, karabina a provedení Varmint s laminátovou pažbou.
Moje zkušební kulovnice v ráži .204 Ruger má tradiční dvojitý hranatý můstek pouzdra závěru s integrální rybinou, které činí připevnění puškohledu snadným a velmi bezpečným. Průměr kroužku pouzdra závěru je asi 31 mm, průměr těla závěru je 15 mm a výhozné okénko má délku 56,26 mm. Čelo závěru je čistý M98 s levým uzamykacím ozubem a částí čela závěru s průřezem pro průchod plátku vyhazovače, který je připevněn v pouzdře závěru. Další rysy konstrukce M98 zahrnují na kroužku připevněný neotáčivý vnější vytahovač s drápkem a řízené podávání náboje vylučuje jakoukoli možnost dvojitého podávání. Hlaveň je do pouzdra závěru našroubována ve stylu M98, ale vnitřní objímka zde není. Dvojité uzamykací ozuby zapadají do strojně opracovaného vybrání vnitřního prostoru kroužku pouzdra závěru. Výkyvná zádržka na levé straně můstku pouzdra závěru podle tradičního umístění Mauser má dvojí funkci, a to jednak jako vyhazovač, a jednak jako zádržka závěru.
Integrální výstupek k zachycení zpětného rázu ve spodní části kroužku pouzdra závěru zapadá do výřezu v pažbě. Závěrový systém s hlavní je k pažbě připevněn dvěma šrouby lučíku spouště, zadní prochází přes ocelový váleček umístěný v pažbě, který slouží jako rozpěrka.
CZ 527 se od konstrukce M98 liší řadou menších modifikací. Levý uzamykací ozub byl úkosem prodloužen více dopředu, klika závěru je "zasazena" do těla závěru a matice úderníku má dva výstupky (na rozdíl od široké obruby u M98) pro účel blokování unikajících spalin po výstřelu, které by mohly pronikat dráhou chodu závěru.
Namísto dvouřadé schránky M98 skryté v pažbě má CZ 527 jednořadý černěný ocelový zásobník s kapacitou na pět nábojů. Zásobník je držen malou zádržkou umístěnou ve výřezu na pravé straně šachty zásobníku. Lučík spouště a vedení zásobníku jsou vyrobeny čistě z oceli s černěnou povrchovou úpravou - nikde není nic, co by svědčilo o použití plastu.
Na zkušební zbrani spoušť odpalovala při síle 1,36 kg s neaktivovaným napínáčkem a vykazovala trochu dvojí odpor; v režimu s aktivovaným napínáčkem odpalovala při síle 340 g. Vezme-li vše do úvahy, tak se jedná o docela dobrou spoušť, ale kdybych já jednu z těchto kulovnic vlastnil, tak bych se snažil odstranit takový dvojí odpor.
Odpor spouště, délka chodu před odpálením a propad spouště po odpálení se u CZ 527 Classic dají snadno seřídit pomocí tří stavěcích šroubů umístěných na jednotce spouště. Vrchní ze dvou vpředu umístěných šroubů seřizuje odpor spouště, zatímco vpředu níže umístěný dráhu před odpalem, zadní pak propad po odpalu.
Samostatný, dolů směřující šroub umístěný přímo před jazýčkem spouště umožňuje nastavení napínáčku. Nicméně nedoporučoval bych měnit tovární nastavení.
Dvoupolohová pojistka, umístěná na pravé straně zadní části prodloužení zámku zbraně, uzamyká při přesunutí do přední polohy spoušť a závěr a připravuje zbraň na výstřel, je-li zatažena dozadu, přičemž se objeví červená tečka. Funkce je v porovnání s většinou dlouhých zbraní "zezadu dopředu", ale při tomto způsobu je menší šance nechtěného odjištění.
Štíhlá, elegantní hlaveň měří na kroužku pouzdra závěru 21 mm, tento průměr si ve směru dopředu drží asi v délce 20 mm, než se začne zužovat na průměr 10 mm u zapuštěného ústí. Drážkování má šest drážek s pravotočivým stoupáním 1:12. Hlaveň je bez mířidel a štíhlounká jak je to jen možné. A je také plovoucí od kroužku pouzdra až po nejzazší přední část předpažbí.
Vrchní části hranatého můstku pouzdra závěru jsou rovné se dvěma podélnými drážkami k připevnění montáže puškohledu se základnou vyrobenou v CZ se speciální rybinou, které jsou dodávány ke každé kulovnici. Strojně opracovaný zářez v horní zadní levé části "vodicího" můstku ukotvuje puškohled proti vlivům zpětného rázu - což je něco, co u modelů ráže .204 Ruger není.
Moje zkušební kulovnice byla zapažbena klasickým stylem "kouskem" hustého evropského ořechu s bohatou kresbou na hlavišti a pěknými těsnými léty, které byly řádně zatmeleny. Pažba měla tvrdou, matnou polyuretanovou povrchovou úpravu, která se ukázala jako velmi odolná proti poškrábání. Plochy opatřené rybinou byly provedeny v praktickém bodovém systému přibližně 15 linek na 25 mm, zajistily tak bezpečné uchopení v mokrých nebo zpocených rukou.
Pažba měla vysoký, rovný hřbet, relativně štíhlou pistolovou rukojeť bez čepičky, tenkou pryžovou botku k zachycení zpětného rázu, rychle odnímatelná černěná poutka na řemen. Slícování kovu se dřevem bylo těsné a úhledné. Zaoblené předpažbí, které jde do vzdálenosti 28 cm před vystouplou skříň zásobníku, se velmi příjemně drželo. Vyváženost a manipulace s CZ 527 Classic byla vynikající.
Malá hmotnost kulovnice 2,27 kg se přidáním puškohledu Meopta Artemis 2000 6x42 v páru kroužků CZ zvýšila na 3,4 kg. Tato montáž je z oceli a přes její zjevnou výšku upevňuje puškohled nízko nad pouzdrem závěru, takže při přilícení je oko naprosto v linii s okulárem puškohledu.
Mimochodem závěr chodí pěkně hladce, bez "rachocení" nebo nejmenší tendence zadrhávání. Navíc je čistě funkční. Kulovnice má čisté, elegantní linie a adekvátní hmotnost, aby ji bylo možné pevně držet ať již z ruky, nebo z nějaké narychlo zaujmuté polohy v terénu. Tato zbraň je naprosto praktická; nejsou na ni žádná přebytečná přikrášlování nebo nechtěné ozdůbky, není zde nic, co by nebylo praktické povahy.
Je až ohromující, jak mnoho bylo v několika málo minulých letech uvedeno továrních nábojů na velkou lovnou zvěř. Ale je podivné, že se během takové horečné vývojové činnosti nového náboje neukázaly žádné nové náboje na škodnou (tedy až do dneška), a to pouze s výjimkou ráže .204! Náboj nebyl také vyvinut nahodile, ale více s myšlenkou vyhovět vnímaným potřebám. Nábojem .204 Ruger byla snaha dosáhnout větší přesnosti a rychlosti v "přihrádce" 4000 fps (1219,2 m/s), a to z menší nábojnice se skromnou prachovou náplní, která by neerodovala hrdlo hlavně tak rychle, jako to dělají větší náboje na škodnou typu .224.
Náboj .204 Ruger vychází ze zmenšení vnějšího a vnitřního průměru krčku nábojnice .222 Remington Magnum s dosedacím kuželem nábojnice posunutým dopředu a opatřeným ostřejším úhlem 30 stupňů. To mimo jiné zvětšuje velikost prostoru pro hnací slož. Tovární údaje o balistice uvádějí pro 32gn V-Max střelu rychlost 4225 fps (1287,78 m/s) a pro 40 grs V-Max střelu rychlost 3900 fps (1188,72 m/s). Výsledkem toho je vyšší účinnost a nižší náklady na náboj, který poskytuje výkonnost jako první generace nábojů typu Swift pro lehčí, lépe manipulovatelné kulovnice jako je CZ 527 Classic.

CZ 527 Classic v terénu
Model CZ 527 Classic byl zkoušen střelbou z nastřelovací stolice a přesnost byla výjimečně dobrá, zejména když uvážíte štíhlou hlaveň a malou hmotnost této zbraně. Tovární munice ráže .204 Ruger nabitá 32gn střelou V-Max dosahovala z pěti ran na vzdálenost 100 m průměru 20 mm. Zpětný ráz byl, jak se dalo předpokládat, prakticky nulový a z CZ 527 Classic byla opravdu radost střílet, skutečná zbraň pro hezké chvíle. Já jsem pociťoval zpětný ráz u této kulovnice CZ jako trochu prudší než u kulovnic Ruger, které jsem také zkoušel, ale v žádném případě to nebylo takové, aby to člověku rušilo další zacílení.
Zasažení lišek nebo neopatrných divokých králíků na vzdálenost blížící se 250 m s použitím malinké 32grs střely Horandy V-Max opouštějící ústí CZ 527 rychlostí 4020 fps (1225,3 m/s)
bylo smrtelně přesné a dramaticky účinné.
CZ 527 Classic v ráži .204 Ruger s puškohledem 6x42 Meopta tvoří pěknou kulovnici na procházky a příležitostnou střelbu na malou lovnou zvěř a škodnou. CZ 527 Classic v ráži .204 Ruger jsem shledal jako krásnou kulovničku pro procházky s hledáním příležitostných cílů a lov králíků a lišek na střední až velké vzdálenosti. V mé oblasti, kde je většinou divoký, horský terén, je radostí nosit lehkou CZ 527 Classic, a to i ke konci dlouhého dne v kopcích. Toto je sen lovce škodné!

Náboj .204 Ruger jde do Afriky
Pramen: časopis GUNS & AMMO; červen 2005; str. 12 -13, prestižní časopis o zbraních a o všem co s nimi souvisí, který vychází v USA jako měsíčník, autor:Kevin E. Steele

Náboj .204 Ruger ve spojení s mini závěrovým systémem Mauser se ukázal jako univerzální nástroj k lovu zvěře na tmavém kontinentu. V několika posledních letech to spol. Hornady a Ruger pěkně rozjeli. Z jejich spolupráce vzešel náboj .480 Ruger, legitimizace náboje .458 Lott, opětné uvedení náboje .405 Winchester, uvedení malého dynamického náboje .17 HMR a .17 Mach 2 a teprve v minulém roce byla premiéra našeho prvního komerčního náboje se středovým zápalem ráže .20, a to .204 Ruger.
Jako dlouhodobého fanouška dlouhých zbraní malé ráže, ať už s okrajovým nebo středovým zápalem, společně s tím, že jsem zapáleným lovcem škodné, mě nedávné uvedení nového náboje ráže .204 nadchlo. Je to náboj nabízející rychlosti jaké má náboj .220 Swift v náboji velikosti rovnající se náboji .223 Remington s mezní výkonností náboje .22-250. Nenapadá mě žádný univerzálnější náboj na tlumení predátorů na mém ranči. Nyní se mým největším dilematem stalo rozhodnutí, jakou kulovnici použít v tandemu s tímto novým nábojem.
Existují pouze dvě konfigurace kulovnic stojící za úvahu pro náboj jako je .204. Za prvé pro ty, jejichž největším zájmem je lov na škodnou na velké vzdálenosti jako jsou psouni stepní a zemní veverky. Zde je tou nejlepší volbou plnohodnotná a propracovaná těžká kulovnice na škodnou. Významným rysem těchto kulovnic je "obrovitá" hlaveň, rovné předpažbí, jemně vyladěná spoušť - což se všechno převádí do optimální přesnosti na velké vzdálenosti.
Za druhé je to kulovnice sportovního typu, což byla moje volba, jelikož já jsem měl zájem používat svou kulovnici ráže .204 na predátory jako jsou kojoti, červení rysi a lišky. Stejně tak jsem plánoval použití ráže .204 na perličky a menší druhy antilop běžně lovených v průběhu afrických safari.
Z těchto důvodů můj výběr kulovnice padnul na nádherný model CZ 527 American od CZ-USA. Skutečný "mini-Mauser" závěrový systém CZ 527 je velikostně dokonale uzpůsoben, aby vyhovoval rozměrům nábojnice .204 Ruger. V tomto provedení máte doslova zbraň snů do terénu.
I přes "drobnou" velikost CZ 527 American nabízí uživatelům kulovnic stejné vlastnosti jako závěrové systémy typu Mauser délky standard a magnum, včetně hrubě pevného a spolehlivého neotáčivého vytahovače drápkového typu a solidního, pevného plátku vytahovače.
CZ 527 American také nabízí standardní zakázkové úpravy, jako je zakončení ústí terčové hlavně, které brání poškození drážkování hlavně; plně stavitelná jednospoušť s napínáčkem a precizně vyrobená kovaná hlaveň. Úplný závěrový systém s hlavní je uložen v ořechové pažbě s rovným hřbetem amerického stylu a každá CZ 527 American přichází vybavena jednopalcovými kroužky na připevnění puškohledu zkonstruovanými tak, aby je bylo možné připevnit na integrální rybinu kulovnice na pouzdře závěru. S dlouhými zbraněmi s otočným závěrem mám docela dlouhou zkušenost. Po více než tucet let jsem měl starý model Brno 602 magnum zákaznicky upravený zbrojířem Jimem Brockmanem. Ten mi tento model přepracoval na "pro všechno vhodnou" dlouhou zbraň ráže .375H&H. Tato univerzální kulovnice se za léta používání více než osvědčila - já jsem ji používal na medvěda a losa, antilopy oryx, buvola a dokonce i velmi malou hnědou chocholatku.
V následujících letech jsem vlastnil různé modely CZ 527 evropského stylu v ráži .22 Hornet a .223 Remington. A potom, před dvěma lety, jsem byl jedním z iniciátorů v přesvědčování CZ, aby nabízeli svou novou kulovnici modelu CZ 550 Magnum, nástupce vzoru 602, v nově vyvinutém .458 Lott. Tato kombinace kulovnice a munice (vyráběná společností Horandy) se od té doby staly mým "stopperem" na buvoly a slony, kterému věřím.
Jakmile byl po ruce nový model CZ 527 American a střela Horandy 32 a 40 grs V-Max v ráži .204 Ruger, tak jsem hned tohoto dovezeného "malého Čecha" nastřelil. Byl jsem více než potěšen zjištěním, že tato zbraň byla schopna dosáhnout při střelbě na 100 yardů (91,4 m) přesnosti seskupení se střelami obou výše uvedených hmotností pod jednu minutu. Nicméně jelikož jsem odjížděl na lov zvěře na pláních Kalahari, tak jsem si zvolil výhradně těžší 40grs střely V-Max. Rozhodl jsem se pro nastavení bodu záměru na vzdálenost 100 yardů posunout o 2 palce výše. Dráha střely, která umístí 40grainovou střelu letící rychlostí 3900 fps (1188,7 m/s) na vzdálenost 300 yardů (274,3 m) právě tři palce pod bod záměru. To je přibližně ta nejpřímější trajektorie, jaké můžete dosáhnout.
O několik málo dní cestování později jsem se nacházel v Jižní Africe na hranici s Botswanou v oblasti Kalahari. Lovil jsem zde se svým přítelem a profesionálním lovcem Harry Claasensem v okolí jeho tábora Mata-Mata. Krajina vypadala více jako východoafrická savana s vlnícími se travinami, s roztroušenými druhy trnitých akácií a tzv. pastýřskými stromy, byla jiná než běžná jihoafrická buš.
Jedním z mých cílů bylo vyzkoušet extrémy výkonnostního prahu náboje .204 Ruger. První den mi poskytl první příležitost, když jsme narazili na malého kance prasete bradavičnatého na vzdálenost tak 30 yardů (27,4 m). Srovnal jsem záměrnou osnovu puškohledu těsně za plecí kance a zrovna když jsem zmáčknul spoušť, tak se kanec pohnul. Jakmile náboj opustil hlaveň, tak jsem Harrymu oznámil, že jsem kance zasáhnul o trochu více dozadu, než jsem zamýšlel. Po krátkém sledování jsme kance zahlédli, jak stojí ve vysoké trávě asi 80 yardů (73 m) od nás. Namířil jsem ránu na krk, vypálil a výsledný zásah byl tím nejpůsobivějším. Hlava kance sebou trhla nárazem dozadu a následně bez pohybu ležel na zemi. Moje 40grs. (2,6 g) střela čistě zlomila kanci krk; moje první rána zasáhla tam, kde jsem to předpokládal a rozbila játra.
O dva dny později jsme zkřížili stezku krásnému velkému samci gazely dorkas. Okusoval keř asi 125 yardů (114,3 m) od nás, nebyl si vědom naší přítomnosti. Znovu jsem se rozhodl pro ránu na krk a při zásahu střely samec klesl na zem tak prudce, že jsem z toho byl naprosto užaslý. Tak už podruhé 40grainová střela V-Max podala skvělý výkon.
Mojí finální trofejí ulovenou kulovnicí CZ 527 byl samec buvolce běločelého. Střelil jsem ho ze vzdálenosti něco málo nad 100 yardů a zasáhl plíce těsně za plecí. Samec vyskočil a potom se dal na útěk, který byste asi při zasažení plic předpokládali. Asi ve vzdálenosti 200 yardů od nástřelu jsme našli samce zhaslého.
Čtyřicetigrainové střely V-Max společnosti Hornady se ukázaly v dobrém světle. Připusťme, že veškeré zásahy byly vedeny tak, aby se vyhnuly silným kostem, ale žádná ze střel se i přes jejich velké rychlosti neroztříštila a integrita střely byla taková, že penetrace byla adekvátní k dosažení životně důležitých orgánů a zlomení krční páteře. Ačkoliv bych si netroufal použít na větší zvěř lehčí 34grs. střely, jsem si jistý, že 40grs střely budou fungovat obdobným způsobem jako střely o hmotnosti 45grs a střely ráže .22, se kterými jsem měl úspěch u větší zvěře při použití staroslavného náboje .22 Hornet. Toto se opravdu prokázalo. Podle mého názoru 40grs střely Horandy budou dostatečně "tvrdé" pro lovnou zvěř až do velikosti jelení zvěře (kde je to legálně povoleno), pokud je lovec schopen udržet zásahy mimo silné kosti a omezí vzdálenost střelby pod 200 yardů (182,88 m).
Nový náboj ráže .204 a CZ 527 American prokázaly, že jsou efektivním párem nejenom na malou lovnou zvěř jako je šakal a perlička, ale při selektivním použití také na větší zvěř. Zde v Americe předpokládám, že chovatelé dobytka, farmáři a zejména lovci predátorů budou velmi uznávat a oceňovat vlastnosti tohoto náboje ve spojení s lehkou, přesnou kulovnicí jako je CZ 527 American.
Zpracování dat...