Časopis Myslivost

Deset let CZ - USA a tři roky programu CZ Safari Classic

Myslivost 9/2008, str. 45  Pavel KLOZÍK, snímky autor a CZ – USA
CZ – USA, dceřinná společnost České zbrojovky Uherský Brod se za deset let svého trvání stala významnou firmou na trhu zbraní. Mezi její úspěchy patří program Safari Clasic, jehož základ tvoří varianty celosvětově osvědčených kulovnic CZ 550. O CZ - USA a především o programu Safari Classic, jsem na letošním veletrhu IWA v Norimberku rozmlouval s osobou nejpovolanější, prezidentkou CZ – USA Ing. Alicí Poluchovou.


Za jakých podmínek vstupovala Česká zbrojovka, prostřednictvím CZ - USA, před deseti lety na trh Spojených států amerických?
"Česká zbrojovka byla, koncem 90. let 20. století posledním velkým výrobcem, který se dostal na trh v USA. Zákazníci měli na naše zbraně protichůdné požadavky. Očekávali lepší vlastnosti, ale nižší cenu, než u zbraní konkurenčních zbrojovek. Prosadili jsme se a střelci se přesvědčují, že naše lovecké, ale také krátké obranné a služební zbraně, jsou nadstandardně přesné a spolehlivé."

Lze krátce říci, jaké jsou hlavní pilíře úspěchu uherskobrodských zbraní v USA?
"Důvody jsou tři a týkají se krátkých i dlouhých zbraní: za prvé ergonomie pažeb a rukojetí, za druhé přesnost a za třetí spolehlivost."

Vyvíjejí se ceny našich zbraní v USA?
"Jakmile zákazníci poznali kvalitu zbraní z Uherského Brodu, nebyl důvod, abychom je prodávali pod cenou. V současnosti se ceny našich zbraní vyrovnají cenám výrobků ostatních velkých zbrojovek, jako jsou Remington, Beretta a dalších."

Projevil se růst cen na přízni zákazníků?
"Zákazníci nám zůstali a přichází stále další, kteří si naše zbraně vybírají, protože se o nich dočetli v amerických časopisech a mají reference od svých známých a přátel. Pro amerického střelce a lovce, je zbraň především nástroj, za jehož kvalitu je ochoten zaplatit úměrnou částku. Mám radost, že nám zákazníci přibývají a mnozí přichází s poznatky, na základě jejichž vyhodnocení zbraně dále upravujeme. Řada úprav se posléze dostává do seriové výroby a v Uherském Brodě pak vznikají zbraně šité na míru americkým, a jak posléze ukazuje nejen americkým zákazníkům a lovcům, ale také myslivcům v dalších zemích na ostatních světadílech."

O které zbraně z Uherského Brodu roste v CZ - USA v poslední době zájem?
"Velmi dobře se prodávají zbraně v provedení pro levoruké střelce a přibývají zákazníci, kteří se nechávají zbraně upravit na míru v našem ladičském centru - custom shopu. Neustále roste zájem o zbraně s pažbou vyrobenou z laminovaného dřeva a také o zbraně s plastovou pažbou. Úspěšně se uvedla také nová kulovnice CZ 550 Hunter ráže .300 Winchester Magnum, určená pro lov na velké vzdálenosti."

Čeští a evropští myslivci a lovci nachází cestu k plastovým pažbám velmi pomalu. Jaký je důvod zájmu o lovecké pušky z plastovou pažbou v USA?
"Hlavím důvodem je praktická stránka těchto zbraní. Pušky s plastovou pažbou jsou podstatně odolnější v různých klimatických podmínkách a v různém počasí, než stejné pušky s pažbou z tradičního ořechového dřeva. Lovci jedoucí na Aljašku nebo do jiných oblastí si nemohou dovolit, aby jim navlhla pažba."

Představujeme program CZ Safari Classic

CZ - USA rozjela před několika lety program CZ Safari Classic. Podle dosavadních poznatků se program a projekt velmi úspěšně rozvíjí. Kde jsou jeho kořeny a co je účelem celého programu?
"Kořeny programu CZ Safari Classic sahají do roku 2003, kdy jsme poprvé jeli lovit do Afriky. Tam jsme s naším průvodcem hovořili o zašlé slávě kulovnic ZKK 602 ráže .458 Winchester Magnum. Průvodce si chválil, že stará zetkákáčka dobře střílí i po třiceti letech a když jsou znečištená při pohybu v terénu, stačí vyfouknout písek a stále perfektně fungují. Se zaujetím jsme poslouchali jeho lovecké historky. Říkal, že se lovci vracejí k nábojům, oblíbeným ve 20. letech 20. století a chválil přizpůsobitelnost českých zbraní na větší ráže. V Africe s námi bylo několik lidí, mezi nimi novináři. Tehdy jsme přestavovali kulovnice na náboje ráže .458 LOTT, ale šlo vždy o individuální zakázky."

Cesta do Afriky měla z dlouhodobého hlediska podstatně větší dopad, než jste očekávali?
"Po návratu jsme nechali několik kulovnic přestavět na ráže .450 Rigby a .505 Gibbs a s nimi jsme se zúčastnili výstavy, kterou pořádal Safari Club International. Měli jsme úspěch. Lidé na výstavě za námi chodili, prohlíželi si naše zbraně a chválili pověstnou spolehlivost našich zbraní. Rádi jsme poslouchali jejich názory a podněty. Všechny získané informace nás motivovaly k další práci. Uvědomovali jsme si, že zbraně pro lov v Africe nejsou záležitostí pro velkosériovou výrobu, ale spíše pro malé série a pro zbraně upravované na základě přání konkrétních lovců. Rozhodli jsme vytvořit custom shop, a zbraně pro africké lovy začali označovat novou značkou CZ Safari Classic. Základním pilířem projektu, který oficiálně vznikl v roce 2005, se staly osvědčené kulovnice CZ 550. Zpočátku jsme prováděli především přestavby zbraní na výkonné náboje, které jsou v Africe často používané a během prvního roku jsme vyrobili 80 zbraní na zakázku. Pak začali zákazníci požadovat další úpravy. Požadovali jinou povrchovou ochranu, vyladění spouště a další změny. My jsme danému účelu přizpůsobili pažby, aby zbraně byly nejen funkční, ale také pěkné. Vycházeli jsme z jednoho předpokladu, který se posléze potvrdil. Lovec nebo myslivec, který si u nás nechá vyrobit zbraň na zakázku, se posléze spokojen vrací, aby si koupil další seriovou pušku a zajímá se také o další naše zbraně. Zájem o naše safari zbraně rostl a další, velmi podstatný úspěch byl, když je lovcům a svým klientům začali doporučovat afričtí průvodci. "

Kde lze hledat podstatu úspěchu o němž hovoříš?
"Hlavním důvodem jsou již zmíněné vlastnosti našich zbraní - přesnost a spolehlivost. Průvodci naše zbraně doporučují, protože vždy vystřelí a nikdy nezklamou. Na základě jejich referencí vznikl slogan, který jsme začali používat: Always go Bang!" Prestiž zbraní dodávaných a vyráběných v CZ - USA, v progranu CZ Safari Classic roste a konkurence trpí. Činností našeho custom shopu, se nám podařilo značně nabourat konkurenci kvalitou i cenou. Lidé si mezi sebou vypráví, jak s našimi zbraněmi lovili a to je pro nás nejlepší reklama. Ulovit zvíře v klidu, s trochou nadsázky jako na střelnici, je snadné, ale střílet na útočící zvěř je velmi těžké. Zde nastupuje další výhoda našich zbraní, kterou je, v porovnání s konkurencí, větší kapacita nábojové schránky. Kulovnice ráže .375 Holland & Holland mají nábojovou schránku na 5 nábojů, kulovnice ráže .400 a .458 čtyři náboje. Navíc střelec může mít náboj v nábojové komoře, zajištěnou zbraň a plný zásobník, čímž se počet nábojů ve zbrani ještě o jeden náboj zvyšuje."

Kulovnice pro lov silné africké pětky, patří ke zbraním v poměrně vysokým zpětným rázem. Vybavujete kulovnice některým speciálním zařízením, které usnadňuje zvládnutí průběhu výstřelu?
"Zcela samozřejmým doplňkem je pružná botka pažby a montáž těžké hlavně. Do pažeb zbraní velkých ráží montujeme recoil reducer - omezovač zpětného rázu Mercury."

Už v prvním našem rozhovoru jsi přiznala, že lovíš. Střílíš také ze zbraní vyráběných a upravovaných v programu CZ Safari Classic? Nejsi žádné tintítko, ale s ohledem na výkon nábojů a hmotnost zbraní, nejsou kulovnice pro lov vitální africké zvěře pro ženu obtížně zvládnutelné?
"Ráda střílím a každou novou zbraň si také prakticky vyzkouším. Z výkonných ráží jsem měla zpočátku trochu strach, ale zvládla jsem je. V CZ - USA se už zakořenilo přísloví: Když zbraň nezabije Alici, zvládne ji každý... Když se na věc podíváš z pragmatického hlediska, musí ti být jasné následující: Lovec nesmí mít ze zbraně strach. Sama jsem byla svědkem situace, při níž lovec musel vypálit devět nábojů z cizí pušky. Když mu při prvních výstřelech rozsekla čelo hrana optického zaměřovače, pálil napůl naslepo a ve strachu. Ve zbrani, kterou používáš, musíš mít jistotu, věřit jí a nebát se jí."

Předpokládám, že znáš vlastnosti konkurenčních zbraní. Používáš v praxi jiné zbraně než zbraně vyráběné v Uherském Brodě, případně upravené ve vašem custom shopu?
"Na lovu i pro obranu používám výhradně naše zbraně z Uherského Brodu. Mám k nim plnou důvěru."

Kolik jste v letošním roce vyrobili zbraní v rámci programu CZ Safari Classic?
"V roce 2008 jsme vyrobili již více než 300 zbraní. Zcela jistě nejde o konečné množství. V současnosti vyrábíme pro lovy v Africe zbraně v osmi hlavních rážích: .300 Holand & Holand Magnum, .338 Winchester Magnum, .338 Lapua, .404 Jeffery, .416 Remington, .450 Rigby, .500 Jeffery a .505 Gibbs. Dále máme v nabídce kulovnice v oblíbené ráži .375 Holland & Holland Magnum a .458 Lott a jsme schopni naše kulovnice upravit na náboje, které ve standardní nabídce nemáme.

Program Safari Clasic se netýká pouze zbraní, zahrnuje řadu doplňků.
"Dnešní zákazník je náročný a pokud si oblíbí nějakou věc, v našem případě zbraň, rád si dopřeje a koupí také další věci, například doplňky ke zbrani a oděvy se stejnou značkou. Proto si se značkou Safari Classic necháváme vyrábět čepice, košile, trika, pouzdra a nosné popruhy na zbraně, ale také náboje. Třeba známý výrobce nožů, firma Kershaw pro nás vyrábí zavírací nůž."

Tři roky od zahájení tak významného programu, jako je Safari Classic, je poměrně krátká doba. V dnešním světě, kdy se informace šíří obrovskou rychlostí a není problém v reálném čase komunikovat s člověkem na druhé straně světa, však už tři roky stačí, abychom mohli hovořit o úspěchu nebo neúpěchu nového projektu. Zaznamenala jsi nejen v rámci programu Safari Clasic nějaké zvláštnosti ze strany zákazníků?
"Zbraně vyráběné v České zbrojovce Uherský Brod jsou každým rokem populárnější a program CZ Safari Classic je jednoznačně úspěšný. Naše prestiž na trhu zbraní pro lov v Africe roste. Řada našich zákazníků si kupuje naše zbraně se dvěma pažbami. První je účelová, běžně se používá na lovu a na cestách, kde dochází k poškrábání a poškození pažby, jemuž se v praxi nelze vyhnout. Zbraně na cestách trpí a není možné je mít v bavlnce. Druhá pažba je zpravidla zdobená a pečlivě uchovávaná. Majitel se takto vyšperkovanou kulovnicí rád pochlubí přátelům a bere si ji pouze na výjimečné lovy."

Bude se program Safari Classic dále rozvíjet?
"Na základě úspěchu projektu si naše zbraně objednávají nejen lovci z USA a lovečtí průvodci. Máme mnoho zákazníků z Kanady a dalších států. Vedle standardního katalogu CZ - USA, vydáváme samostatný katalog CZ Safari Classic. V roce 2008 zahajujeme rozšíření programu CZ Safari Classic pro celý svět."

Děkuji za rozhovor a jménem redakce Myslivosti i jménem svým přeji mnoho úspěchů.

Zpracování dat...