Časopis Myslivost

Fomei BinoCam 5

Myslivost 9/208, str. 30  Text a snímky Pavel KLOZÍK
Králohéhradecká firma Fomei si za dobu svého působení získala mezi lovci pověst výrobce, který nabízí solidní zboží za přijatelnou cenu. Před časem jsem úspěšně vyzkoušel a posléze v Myslivosti představil celou řadu dalekohledů Fomei. Prostor jsem věnoval také dalekohledům BinoCam, které mají v těle nezávisle pracující fotoaparát. Čas nezůstal stát a nezastavil se ani vývoj nových modelů. Proto jsem přijal možnost vyzkoušet nový Bino Cam 5.


Smysl BinoCamu 5
Rychlý rozvoj a snížení cen digitální technologie záznamu obrazu, umožňuje vytvářet pozorovací a záznamové přístroje, které by, s ohledem na rozměry běžně vyráběných analogových záznamových zařízení (fotoaparátů používajících klasický film), byly poměrně velké a težkopádné. Digitální technologie umožňuje sestavit kombinovaný pozorovací a záznamový přístroj v přijatelných rozměrech a za přijatelnou cenu.
Zde je třeba říci, že nehovoříme o přístroji, který má špičkové optické a záznamové parametry, ale více méně o levném pracovním nástroji pro běžné pozorování a rychlý, operativní obrazový záznam. Drtivá většina pořízených snímků zůstane v paměti počítače a jen výjimečně se budou pořízené snímky tisknout na fotografie o rozměrech řádově 10 x 15 cm nebo 13 x 18 cm.
Přístroj o němž hovoříme, BinoCam 5, má tedy pouze nejnutnější záznamové režimy a ovládací prvky. Počítá s jeho činností v plně automatickém režimu, aby správce obory, myslivec, sokolník a další lidé pracující v přírodě mohli v klidu pozorovat a podle potřeby bez velkého přemýšlení fotografovat. Záznamy si pak prohlédnou na monitoru PC. Výhodou digitální technologie a řídicího procesoru je schopnost rychle zvolit optimální nastavení záznamového zařízení pro pořízení ostrých snímků. Uživatel si dopředu nastaví velikost rozlišení pořizovaných fotografií a způsob snímání jednotlivými snímky, serií snímků nebo klasický kamerový záznam. Pak už stačí pozorovat zvěř dalekohledem, příslušným ovladačem si zvěř zvětšit a posléze exponovat snímky integrovaným fotoaparátem.
Kolegové čtenáři, zabývající se fotografováním správně podotknou, že výše uvedenou kombinaci dalekohledu a fotoaparátu, lze sestavit také s analogovým fotoaparátem na klasický film. Zcela jistě mají pravdu. Zamysleme se však, kolik podobných přístrojů se běžně vyrábělo a bylo dostupných do příchodu současné digitální technologie. Pokud bychom neměli speciální miniaturní analogový fotoaparát, byl by dalekohled kombinovaný s tímto fotoaparátem pravděpodobně větší, těžší a mechanicky složitější, než stejný přístroj digitální. Navíc by se uživatel musel při pohybu přírodou daleko více zabývat světelnými podmínkami a dopředu velmi pečlivě volit použití filmu s optimální citlivostí (ISO). U digitální technologie používající elektronický záznam, si nastavení citlivosti v daném rozsahu (například ISO 100 - 400), uživatel provádí nastavením v programu fotoaparátu nebo si vhodnou citlivost volí procesor samostatně, v závislosti na vlastním měření. Digitální technologie má rovněž výhodu ve výměně záznamového zařízení. Výměna plné záznamové karty za novou katru je rychlejší než výměna filmů.

Technické údaje
BinoCam 5 je kompaktní pozorovací přístroj (dalekohled), kombinovaný s vestavěným digitálním fotoaparátem. Korpus těla je vyroben z odolného plastu. Dalekohled s optickou soustavou 8x32, centrálním doostřováním a digitální fotoaparát pracují nezávisle na sobě, a mají samostatné ovládání. Uživatel může pozorovat přírodu dalekohledem a nemusí mít aktivován fotoaparát. A naopak, pro fotografování není bezpodmínečně nutné mít okuláry dalekohkedu u očí. Fotografovat lze s pohledem na výklopný display. Dalekohled je vybaven pryžovými chrániči očí a umožňuje použití také uživatelům s brýlemi.
Fotoaparát používá záznamový čip typu CCD, má rozlišení 3,0 MP, interpolací lze získat snímky s rozlišením až 5 MP. Po příslušném nastavení fotoaparátu lze exponovat snímky ve formátu JPG s rozlišením a velikostí 0,3 MP (640x480 obrazových bodů), 2,1 MP (1600x1200), 3,2 MP (2048x1536), 5,0 MP (2560x1920). Pro pořízení videozáznamů ve formátu AVI lze použít nízkou kvalitu snímání 320x240 při rychlosti 30 snímků za vteřinu nebo vysokou kvalitu snímání 640x480 při rychlosti 12 snímků za vteřinu. K záznamu obrazu slouží paměťová karta SD/MMC do obsahu 1 GB. Fotoaparát má digitální přiblížení 1 - 4x (čtyřnásobný digitální zoom), výhradně plně automatické nastavení expozice s automatickým vyvážením bílé barvy a rychlostí závěrky v rozsahu 1:20 - 1:2000 vteřiny. Pro nastavení a ovládání fotoaparátu slouží tlačítka na hřbetu BinoCamu. Zvolený program a zaznamenávaný obraz lze sledovat na displayi s úhlopříčkou 1,5" (3,8 cm). K napájení elektronického systému slouží čtyři alkalické baterie o velikosti AAA.
Příslušenství tvoří brašna, vyrobená z moderní syntetické tkaniny, nosný popruh, propojovací kabel k PC, instruktážní CD s instalačním programem na prohlížení snímků a tištěný návod k ovládání.

Praktická zkouška
S BinoCamem 5 jsem se ve volném čase pohyboval v přírodě, bral jsem jej na některé služební cesty. Pořídil jsem několik desítek referenčních snímků zvěře a různých vzdálených objektů. Ovládání čtyřmi tlačítky je jednoduché a práce s BinoCamem 5 není složitá, což ocení fotografující kolegové myslivci, kteří mají zažité ovládání vlastního fotoaparátu, stejně jako myslivci bez zkušeností s fotografováním. Kvalitu snímků bych označil za přijatelnou a úměrnou určení Binocamu 5. Stejně tak lze hovořit o kvalitě optické soustavy vlastního dalekohledu, který je určen především pro pozorování za dne nebo mírného šera.

Vlastnosti
Jistou výhodou je vzájemná nezávislost optoelektronické a optické soustavy dalekohledu BinoCam 5. Pokud dojde k vybití baterií ve fotoaparátu nebo naplnění kapacity záznamové karty, má uživatel stále k dispozici dalekohled a vlastní záznamové zařízení nesené v dutině mozkové. Další výhodou je jednoduché ovládání celého přístroje a možnost jeho nasazení na stativ. Uvedená nezávislost dalekohledu a fotoaparátu může být zároveň nevýhodou. Přivítal bych možnost zobrazení expozičních hodnot fotoaparátu přímo v soustavě dalekohledu a stabilizázor obrazu u fotoaparátu. Technicky nejde o neřešitelný problém. Vylepšení v tomto směru se možná dočkáme u některé budoucí generace BinoCamů. Ale nechci předbíhat ani se stát prorokem. V současné době by se uvedenými, jistě praktickými inovacemi, BinoCam 5 prodražil a stal se pro běžnou skupinu uživatelů nedostupný. V rámci objektivity však musím brát v úvahu cílovou skupinu uživatelů, pro něž je BinoCam 5 určen a především jeho určení samotné. Zcela jednoznačně se přimlouvám za aplikaci českého jazyka do programu fotoaparátu. Řada, především starších myslivců, cizí jazyky neovládá. Firma Fomei naštěstí dodává s BinoCamem 5 podrobný a srozumitelný návod.

Celkové hodnocení
BinoCam 5 je kompaktní kombinovaný pozorovací a záznamový přístroj nebo pozorovací obrazový digitální záznamník vhodný pro denní toulky po lese. Díky jednoduchosti ovládání je vhodný také pro myslivce, kteří nemají znalosti fotografů, zkušenosti s fotografováním a na svých fotoaparátech využívají pouze plně automatický režim. S ohledem na funkce poskytuje dobrý poměr ceny a užitné hodnoty. Dokážu si vcelku snadno představit takovýto přístroj v rukou svědomitého hospodáře, kdy si například před odstřelem srnců či jiné trofejové zvěře může pořídit dokumentační snímky z honitby a potom v klidu při členské schůzi rozdělit odstřely (vždyť o podobném systému rozhodování hovořili i myslivci z Machova v minulém čísle Myslivosti), přístroj by se dal taky jistě použít k dokumentaci pytláctví v honitbě, zaznamenání výskytu vzácých a neobvyklých druhů živočichů, hnízdění ptáků apod..

Zpracování dat...