Časopis Myslivost

CZ 452-2E ZKM Super Match

Myslivost 6/2009, str. 16  Text a snímky Pavel KLOZÍK
O malorážkách vyráběných v České zbrojovce v Uherském Brodu jsme psali na stránkách Myslivosti již několikrát a lze říci, že jsme představili téměř celou řadu těchto veleúspěšnýh zbraní. Model CZ 452-2E ZKM Super Match ráže .22 Long Rifle však naší pozornosti stále unikal.

Význam malorážky
Malorážky jsou na celém světě velmi žádané a vyhledávané zbraně. Nejedná se jen o nízkou cenu nábojů určených pro běžnou střelbu a přijatelnou cenu nábojů špičkových, s nimiž dosahují nejlepších výkonů a medailových umístění nejlepší sportovci. Malorážky mají řadu kladných vlastností a jsou ve většině států dostupné. Mnoho myslivců, lovců, sportovních i rekreačních střelců prožívá právě s malorážkami svůj křest střelby z palných zbraní. Po mnohé myslivce a ostatní střelce je malorážka přechodovou zbraní na cestě k výkonné kulovnici, mnohým se stává celoživotní láskou a nejeden myslivec a střelec se k malorážce více či méně příležitostně rád vrací. Někteří myslivci v zahraničí rádi používají malorážku na lov drobné zvěře.
Říká se, že malorážka dokáže odhalit téměř každou chybu, kterou střelec dělá a žádnou chybu střelci neodpustí. Řada střelců, myslivce nevyjímaje, zvyklých na střelbu kulovnicemi na výkonné náboje, malorážky jako tréninkové zbraně příliš neuznává a střelbu s nimi podceňuje. Mnoho našich myslivců nepovažuje malorážku vhodnou pro lov. U tréninku se často vymlouvají na minimální zpětný ráz v porovnání s kulovnicí. Zamysleme se ale, páni myslivci, kolik rychle po sobě jdoucích výstřelů na lovu střílíte, abyste museli zvládat zpětný ráz zbraně a zbraň krotit? Když se naučíte malorážku řádně založit do ramene, dobře zalícit a zamířit, máte vysokou pravděpodobnost, že zasáhnete cíl a dobře zvládnete taky střelbu z kulovnice. Když se naučíte malorážku špatně zakládat do ramene a uděláte tutéž chybu při střelbě z kulovnice, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Výkon náboje kulovnice vám na lovu někdy možná odpustí malou chybu v zamíření. S malorážkou však musíte na lovu střílet vždy přesně.
Není mým cílem poučovat čtenáře. Přesto si myslím, že bychom měli věnovat střelbě z malorážek více pozornosti. Právě proto se v seriálu o zbraních vyráběných v naší největší zbrojovce opět k malorážkám vracíme představením poměrně neznámé varianty uherskobrodské malorážky.

Pozměněná klasika
Malorážka CZ 452-2E ZKM Super Match ráže .22 Long Rifle vznikla a vyrábí se na základě přání zákazníků z daleké Asie a tamtéž je exportovaná většina vyrobených exemplářů. Na trh byla uvedená v roce 2008.
Jako ostatní malorážky vyráběné v České zbrojovce v Uherském Brodě má velmi kvalitní za studena kovanou hlavní dlouhou 630 mm, která se od jiných malorážek z produkce CZ UB liší vývrtem s dvanácti pravotočivými drážkami. Ostatní uherskobrodské malorážky mají vývrt šestidrážkový. Dvanáctidrážkový vývrt perfektně stabilizuje střelu a Super Match je určen pro velmi přesnou střelbu. Zásobník s kapacitou 10 nábojů zvyšuje uživatelské vlastnosti malorážky a otevřená mířidla, muška a hledí nastavitelné na střelbu od 25 do 200 m, umožňují střelbu na poměrně velkou vzdálenost.
Ostatní části a konstrukce CZ 452-2E ZKM Super Match jsou shodné s osvědčenými uherskobrodskými malorážkami CZ 452-2E ZKM. Závěr je ovládán doprava orientovanou klikou zakončenou kulovou hlavicí, ale při jejím pohybu se čelo závěru neotáčí a vykonává pouze suvný pohyb. Na vysoké spolehlivosti má nezanedbatelný podíl konstrukce vytahovače s přidržovačem uchycených plochou pružinou ve tvaru písmene "C", která obepíná přední část závěru. Vytahovač i přidržovač jsou uloženy v otvorech těla závěru bez použití čepů. Uvedené konstrukční řešení je velmi pevné a zároveň zajišťuje snadnou vyměnitelnost poškozených součástí.
Nemalou výhodou malorážek se značkou CZ, je uzamčení závěru, provedené dvěma velkými ozuby umístěnými na otočné objímce, navlečené na zadní část těla závěru. Vybrání pro ozuby je v zadní části pouzdra závěru. Systém uzamčení malorážek vyráběných v České zbrojovce Uherský Brod je velmi kvalitní a pevný. Závěr je značně předimenzovaný a umožňuje bezproblémovou aplikaci systému a výrobu malorážek na podstatně výkonnější náboje ráže .22 WMR nebo .17 HMR.
Zapomenout nesmíme ani promyšlenou konstrukci jednoduché, ale naprosto spolehlivé pojistky, která v zajištěné poloze přímo blokuje úderník. K pasivní bezpečnosti přispívá konstrukce spoušťového mechanismu. Spoušťová páka a záchyt úderníku tvoří trojúhelníkovou sestavu a při nestisknuté spoušti jsou vzájemně vzepřeny. Při pádu zbraně tak nemůže dojít k pohybu součásti jejich setrvačností a k náhodnému výstřelu.
Spoušť má stavitelný odpor a je chráněná ocelovým lučíkem. Před lučíkem je zásobníková šachta. Na hřbetu pouzdra závěru jsou drážky umožňující nasazení montáže s optickým zaměřovačem. Povrch ocelových částí je chráněn brynýrováním, závěr je v barvě kovu.
Ačkoliv má malorážka, kterou dnes představujeme, označení Super Match a může působit dojem výhradně sportovního speciálu, není tomu tak. Standardně se dodává s pažbou vyrobenou z přírodního bukového dřeva, plně odpovídající našim mysliveckým tradicím. Botka pažby je vyrobena z černého plastu. Na spodní ploše předpažbí a pažby jsou poutka pro uchycení nosného popruhu.

Praktická zkouška
Malou pověrku střeleckých vlastností malorážky CZ 452-2E ZKM Super Match ráže 22 Long Rifle jsem provedl v České zbrojovce v Uherském Brodě. Ačkoliv mám raději uherskobrodské malorážky CZ 452-2E ZKM American nebo Varmint, pojetí Super Match mně připomnělo malorážky, s nimiž jsem střílel ve Svazarmu. Střelba z modelu Super Match je samozřejmě klidná, moderní a stylově tvarovaná pažba umožňuje pohodlné zamíření. O přesnosti nemá smysl diskutovat. Super Match se vyrábí s důrazem na vysokou přesnost a s kvalitními náboji lze dosahovat vynikajících seskupení zásahů.

Shrnutí
CZ 452-2E ZKM Super Match ráže .22 Long Rifle spojuje vlastnosti standardní a sportovní malorážky. Je vodná pro sportovní a rekreační střelbu a v neposlední řadě také pro lov drobné zvěře. Pokud naši myslivci hledají vhodnou malorážku na tréninkovou střelbu, CZ 452-2E ZKM Super Match svým vzhledem odpovídá našim mysliveckým tradicím a určitě stojí za pozornost.

Technické údaje
Ráž: .22 Long Rifle
Celková délka: 1083 mm
Výška: 190 mm
Šířka: 65 mm
Délka hlavně: 630 mm
Kapacita zásobníku: 10 nábojů
Hmotnost bez nábojů: 3000 g


Zpracování dat...