Časopis Myslivost

Zbrojovka Brno pokračuje, Brno Rifles nekončí

Myslivost 12/2010, str. 80  Text a snímky Pavel KLOZÍK
V polovině letošního roku se majiteli České zbrojovky Uherský Brod podařilo získat ochranné známky a znak zaniklé Zbrojovky Brno. Vzápětí došlo k přejmenování Brno Rifles na Zbrojovku Brno, s.r.o. Zároveň zůstala zachována značka Brno Rifles, pod jejímž označením se zbraně již vžily do povědomí myslivců a lovců u nás i ves světě, a protože Brno Rifles je lépe vyslovitelné a zapamatovatelné pro zahraniční zákazníky. V rámci výroby zbraní Brno Rifles došlo k několika dalším změnám.
 
Zbrojovka v novém
Protože bývalé prostory výroby i zázemí Brno Rifles zdaleka nevyhovovaly požadavkům na komfort výroby, rozhodlo vedení Brno Rifles, nyní již obnovené Zbrojovky Brno, o přestěhování firmy. Sám hodnotím tento krok jako velký přínos, protože jsem viděl výrobu v několika firmách a původní prostory Brno Rifles oprvdu nebyly dobré. Zaměstnancům a vedení bylo stěží co závidět, spíše jsem obdivoval jejich vytrvalost.
K přesídlení firmy došlo již na podzim roku 2009, z areálu bývalé brněnské zbrojovky do nedalekého objektu tehdejšího učňovského střediska. Vzkříšená Zbrojovka Brno zde vyrábí zbraně na 830 m2 výrobní plochy. Nové výrobní prostory a zázemí byly zrenovovány, dále byla provedena nová instalace elektrické dítě, zajištěno veškeré nutné zabezpečení objektu. Ve výrobě se snížil se počet strojů.
Většina součástí kulovnic a brokovnic Brno 800 a Brno Effect se vyrábí v České zbrojovce v Uherském Brodě, v Brně se sestavují hlavňové svazky a vyrábí díly k hlavňovým svazkům, dále probíhá montáž, nastřelení a zakázkové úpravy. Nové výrobní prostory s původními nelze porovnávat. Komfortní prostředí se projevilo na zkvalitnění výroby a zvýšení produkce zbraní.
V současnosti ve Zbrojovce Brno pracuje jedenáct zaměstnanců. Přímo na výrobě se podílí zkušení experti, kteří ovládají několik profesí, firmu řídí Pavel Rampula a konstrukci se věnuje osvědčený konstruktér a zapálený myslivec Ing. Michal Koutný, kterého jsme již představili na stránkách Myslivosti.
 
Zbrojovka Brno Cup poprvé
Osmnáctého a devatenáctého září 2010 střelecký klub Kometa Brno ve spolupráci se Zbrojovkou Brno na střelnici ČSS Brno Soběšice uspořádal první prestižní mezinárodní soutěž Zbrojovka Brno Cup v disciplínách skeet a trap. Soutěž byla vypsána pro ženy, muže a juniory. Závodu se zúčastnilo 69 střelců v disciplíně trap a 46 v disciplíně skeet. Mezi střelci nechyběli úřadující mistři Evropy v družstvech ve střelbě na skeet Leoš Hlaváček a Aleš Hutař, úřadující akademičtí mistři světa v družstvech Miloš Slavíček a Novota. V průběhu závodu zaujaly nadějné juniorky a účastnice mistrovství světa Libuše Jahodová a Jitka Pešková. V závodě dominovali především střelci pořádající Komety Brno.
V Trapu A zvítězil Martin Bořuta a v Trapu B Jan Přívara. Ve Skeetu A obsadil první místo Aleš Hutař z Komety, ve Skeetu B pak Adam Schatz, který nebyl členem žádného týmu.
Ve skeetu žen zvítězila Veronika Sýkorová, v trapu žen Dagmar Floviatová z Komety Brno. Zástupce z resortu MV ČR ocenil podporu firem Česká zbrojovka a Zbrojovky Brno, které závod dotovaly hodnotnými cenami.
Záměrem střeleckého klubu Kometa Brno, České zbrojovky a Zbrojovky Brno je založit nový tradiční mezinárodní závod, na němž se budou soutěžit všichni významní sportovní střelci a jenž přiláká mnoho diváků, protože sportovní střelba je nejen divácky atraktivní a především naše nejúspěšnější sportovní odvětví. 
 
Nový reprezentant Zbrojovky Brno
Stejně jako Česká zbrojovka Uherský Brod si i nynější Zbrojovka Brno vytváří reprezentační družstvo sportovních střelců. Je všeobecně známo, že úspěchy na sportovních kolbištích jsou dobrou reklamou pro zbrojovky a výrazně ovlivňují zájem zákazníků. Česká zbrojovka a manažer jejího sportovního týmu Milan Trkulja by mohli vyprávět. V loňském roce jsem na stránkách Myslivosti představil Miroslava Matějíka, k němuž nedávno přibyl nový kolega třiadvacetiletý Ivo Hilšer, jemuž jsem rovněž položil několik otázek.
 
Ivo, prozraď našim čtenářům něco o své střelecké kariéře.
Střílím v podstatě od malička a ke střelbě i ke sportovní střelbě mě přivedl táta. Ve čtrnácti letech jsem se stal členem českého střeleckého svazu. Začínal jsem v klubu Activ Brno, pod vedením trenéra Luboše Adamce, jednoho z nejzkušenějších trenérů v České republice a protože jsem měl dobré výsledky, využil jsem nabídku a stal jsem se členem klubu Kometa Brno, stále veden panem Adamcem. Původně jsem střílel s brokovnicí Brno Super, po šesti měsících jsem získal Browning 25, s nímž jsem střílel dva roky a poté, donedávna, jsem soutěžil s Perazzi MX 8. V letošním roce jsem přijal nabídku na post profesionálního továrního střelce Zbrojovky Brno a zároveň jsem dostal novou kozlici Brno 800 Competition, přičemž zůstávám členem klubu Kometa Brno.
 
Jaké je tvé původní povolání?
Vystudoval jsem obor puškař na ISŠ - COP Olomoucká v Brně a následně maturoval v oboru provozní technika. Chvíli jsem pracoval v tátově firmě, ale poslední tři roky se živím dýdžejingem. Občas sice někomu opravím zbraň, abych nezapomněl řemeslo, ale pořádnou dílnu nemám, zatím nejsou peníze na její vybavení. Sportovní střelba má u mě přednost .
 
O postu továrního střelce sní mnoho střelců, ale ne každý má to štěstí. Asi nejdůležitější jsou výsledky na závodech. Jakých úspěchů jsi zatím dosáhl?
Na konci roku 2003, ještě jako střelec v kategorii ZVT (základna výběru talentů), jsem získal titul krajský přeborník mládeže a nominoval se do kategorie M. V roce 2004, který hodnotím jako přelomový rok, jsem si vystřílel několik medailí na závodech v ČR a stal se vicemistrem České republiky. V roce 2005 jsem v družstvu klubu SKP Kometa Brno vyhrál mistrovství České republiky a nominoval se do juniorské reprezentace ČR. V následující sezóně, již pod trenérskými křídly Bronislava Bechyňského, jsem začal nominačními závody na mistrovství světa a Evropy, a na mezinárodním závodě juniorů v Německu jsem obsadil třetí místo. Na mistrovství světa v Chorvatsku v Zagrebu jsem bohužel propadl a skončil na 35. místě, ale za necelé dva měsíce jsem si spravil reputaci i náladu na mistrovství Evropy ve Slovinsku. Vystřílel jsem si čtvrté místo v jednotlivcích a přispěl k získání zlaté medaile našeho reprezentačního skeetového družstva. V roce 2008 jsem se rozkoukával v kategorii mužů a mezi špičkou brokových střelců. Ve tvrdé konkurenci jsem získal medaile pouze na tuzemských závodech a stříbrnou medaili na mistrovství ČR. V roce 2009 mě utekla nominace na světový pohár v Minsku, kde se rozhodovalo rovněž o nominacích na ME a MS. V letošním roce 2010 jsem získal zlatoum medaili na prestižní českém závodě Memoriálu Miloslava Bednaříka, druhé místo na velké ceně evropy ve Slovinsku a 4. místo na MČR v Plzni. Sezónu jsem zakončil stříbrnou medailí na posledním závodě v tomto roce, na Zbrojovka Brno cupu, který se náramně vydařil po stránce organizace a vyšlo i počasí.
 
Občas se daří, občas ne, to sportovci znají. Jsi spokojen se spoluprací se Zbrojovkou Brno a brokovnicí Brno Competition?
Vstřícnost a přístup vedení i zaměstnanců Zbrojovky Brno mě ohromily. Postavili mně flintu na míru a všem jsem vděčný za svůj opětovný vzestup. Brněnka Brno 800 Competition mi sedla, jsem s ní moc spokojený a těším se na každý trénink i na závody.
 
Kolik nábojů vystřílíš za rok a jaké náboje používáš?
Ročně vystřílím asi 12 000 – 13 000 nábojů a používám výhradně munici Sellier & Bellot.
 
Máš novou brokovnici, co nějaké sportovní cíle?
Veškerou svoji pozornost teď věnuji získání nominací na mistrovství světa a Evropy v roce 2011, kde bych rád zabodoval na stupních vítězů a získal nominaci na olympiádu. Svými úspěchy bych rád přispěl k většímu zviditelnění Zbrojovky Brno a sportovní střelby, které média věnují minimum prostoru, a sponzoři málo pozornosti, ačkoli naši sportovní střelci trvale patří mezi světovou elitu. Nelíbí se mi, že do jiných, daleko méně úspěšných nebo neúspěšných sportů tečou miliony, zatímco úspěchy střelců nikdo nevyzdvihuje ani nepodporuje.
 
Mnoho sportovních střelců se věnuje myslivosti, patříš k nám?
Narodil jsem se do myslivecké rodiny a do myslivosti mě zasvětil strejda, který mi předal všechny své zkušenosti. Jsem členem mysliveckého spolku Svatý kopeček v Olomouci a mám mezi myslivci spoustu skvělých známých, kteří znali ještě mého dědu. Lovím starou Brněnkou ráže 7x57, v podstatě je to Mauserovka 1898, a poloautomatickou brokovou Berettou ráže 12. Nejvíce lovím srnčí a černou zvěř, ale žádné významné úlovky zatím nemám, snad jen nepravidelného osmeráka a krásného šesteráka. Na lov mě vždy doprovází můj věrný drsnosrstý jezevčík Dany.
 
Co říci za závěr?
Znovuzrozené Zbrojovce Brno, zbraním Brno Rifles, novému závodu Zbrojovka Brno Cup a Ivo Hilšerovi přejeme mnoho úspěchů.
Zpracování dat...