ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Bushnell FUSION 1600 ARC- Dalekohled s integrovaným dálkoměrem

Myslivost 9/2010, str. 48  Karel TETKA
Každý se již jistě ocitl v situaci, kdy z nějakého důvodu potřeboval přesně změřit vzdálenost. Nejčastěji je to patrně z důvodu správného určení náměru, přesunutí záměrného bodu nebo přenastavení balistické věže zaměřovacího dalekohledu. Cest jak toho dosáhnout je více.
Odhad vzdálenosti stylem od stromu ke stromu nemusí být zrovna přesný, navíc stále častěji lovíme v nových a neznámých terénech, kde není přesný odhad vzdálenosti snadný. Často proto sáhneme k různým elektronickým pomůckám jako jsou například dálkoměry. Náročnější uživatelé potom sáhnou po dalekohledech s dálkoměrem integrovaným. V tu chvíli však musí sáhnout poměrně hluboko do kapsy, neboť výrobců nabízejících tento produkt není mnoho a částky za ně se obvykle pohybují kolem padesáti tisíc korun. S řešením pro ty, kteří si to nemohou nebo nechtějí dovolit, přišla společnost Bushnell, jejichž výrobek Bushnell Fusion 1600 ARC okamžitě zaznamenal rekordní prodeje.
Bushnell integroval špičkový laserový dálkoměr do osvědčeného modelu lineárního dalekohledu 10x42. Optická soustava dalekohledu s desetinásobným přiblížením a průměrem objektivu 42 mm je tvořena hranoly BAK-4 (zajišťují lepší rozlišení, kontrast a ohraničení), čočky jsou opatřeny vrstvami PC-3 (zajišťují lepší rozlišení, kontrast a zlepšení jasnosti), samozřejmostí je také patentovaná technologie XTR (60 speciálních povrchových vrstev pro minimální transmisní ztrátu světla - zajišťuje až 99,73% propustnost světla objektivem). Dohromady to celé zabezpečuje perfektní zpracování obrazu i za zhoršených světelných podmínek. Čočky objektivu jsou navíc opatřeny povrchovou vrstvou Rainguard, která zbraňuje usazování nečistot a zabezpečuje kondenzaci vody do velkých kapek, které pak stékají ke kraji čoček, čímž zabezpečuje ostrý obraz za každého počasí. Nestane se tak, že by se objektiv v nejméně vhodnou chvíli rosil nebo mlžil. Přístroj je plně vodotěsný a je plněn dusíkem.
Pokud se jedná o laserový dálkoměr, sáhl Bushnell pro svůj nejlepší nabízený model s kvalitní, přesnou a výkonnou elektronikou. Dokážete s ním měřit až na vzdálenost 1465 metrů ve volném terénu a až na 915 metrů v porostu, za podmínky přítomnosti reflexní odrazové plochy. Tedy musíte být schopni vyslat neviditelný laserový paprsek na měřený cíl (zvěř, kopec, strom, lesní porost, atd.). Čím déle přitom paprsek vysíláte, tím vícekrát se paprsek od cíle odrazí, což extrémně zvyšuje přesnost měření až na výrobcem udávaný +/- 1m.  Se stejnou přesností lze měřit i vzdálenost pohybujícího se cíle do vzdálenosti 455 metrů.  Naměřené údaje jsou potom promítány přímo do zorného pole, což zaručuje možnost sledování objektu v reálném čase bez nutnosti výměny přístrojů obvyklé při použití varianty klasického dalekohledu a dálkoměru zvlášť. Hodnoty jsou zobrazeny buď v metrech nebo yardech červeně, čímž je zaručena velmi dobrá čitelnost displeje za plného slunce i v noci. Bonusem je potom schopnost laserového dálkoměru měřit i úhlové vzdálenosti v horizontálním směru v rozsahu +/- 90°, což umožňuje při znalosti balistických hodnot své ráže ještě přesnější nastavení zaměřovacího dalekohledu či mířidel. Laserový dálkoměr je napájen běžně dostupnou 3V baterií CR123, která v běžném režimu používání vydrží až jeden rok.  
Dalekohled se díky špičkové ergonomii velmi dobře drží a lze jej ovládat i jednou rukou. Příjemnému a bezpečnému uchopení za každého počasí napomáhá pogumované tělo. Celková hmotnost přístroje je 879 gramů. Součástí balení je přepravní brašna a pohodlný měkčený řemen.
Jak již bylo řečeno, tento typ dalekohledu je nabízen na pultech prodejen dovozce optiky Bushnell do České republiky (společnost ARMS-CZ) za prodejní cenu kolem 25 000 Kč. A to už je cena dostatečně zajímavá v souvislosti s tím, že zákazník tak získá kvalitní přístroj, díky němuž již není kvalitní pozorování zvěře a současné měření vzdálenosti pouze snem, ale realitou.
Zpracování dat...