ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

ČESKÉ DRUŽSTVO OBHÁJILO STŘÍBRNÉ MEDAILE NA EVROPSKÉM ŠAMPIONÁTU V KOMBINOVANÉ LOVECKÉ STŘELBĚ

Myslivost 9/2010, str. 26  Ing.Antonín ČECH, předseda SK ČMMJ
Jak už jsem čtenáře v minulém čísle informoval, proběhlo ve slovinském Mariboru od 2. do 4. července 2010 Mistrovství Evropy v kombinované lovecké střelbě s účastí 147 závodníků a 11 týmů.
S přispěním ČMMJ a našich partnerů jela letos na ME vůbec nejpočetnější reprezentace České republiky v historii. Družstvo obhajovalo stříbrné příčky z Itálie v nezměněném složení Jan Buksa, Ing. Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Karel Mrhálek, Ing. Martin Šlechta, Pavel Zázvorka, vedoucí družstva a náhradník Ing. Antonín Čech. Dále byli Střeleckou komisi ČMMJ nominováni medailisté ze soutěže jednotlivců z Tarquinie Ondřej Borák a Jindřich Mahel a na základě dlouhodobých vynikajících výsledků v našich soutěžích Tomáš Staněk.  Poslední dvě místa v oficiální reprezentaci jsem obsadil na základě umístění na Celostátním přeboru v lovecké kombinaci v Kroměříži. Václav Bastl si účast zasloužil nejenom svým výsledkem, ale celou svou střeleckou minulostí, vždyť mnohokrát byl v širším výběru reprezentace. I výkon Romana Grulicha si bezesporu zasloužil místo v letošní reprezentaci. Od letošního ročníku je ME otevřené, a tak není počet přihlášených z jedné země do soutěže jednotlivců omezen. Proto tuto dvanáctku mohli ještě doplnili Pavel Hruška, Miroslav Náhlík a Petr Čech, kteří jeli na vlastní náklady.
 
Společně se synem Petrem jsme vyrazili do Mariboru o den dříve jako ostatní, abychom obhlédli situaci, zajistili ubytování a zjistili co a jak. Po poledni 28. června jsme tedy dorazili do motelu Diviak, kde jsme se ubytovali a poté se přesunuli na střelnici vzdálenou asi 20 km od hotelu. Uvítal nás shon a přípravy v plném proudu. Prošli jsme krásnou klimatizovanou halou administrativní budovy střelnice a šli k nádherným střelištím pro brokové disciplíny.
Velice mě zajímala nově budovaná kulová střelnice. Těšil jsem se na moderní střelnici snad i s elektronickým sledováním zásahů. Napravo od třech brokových střelišť univerzálního trapu a skeetu bylo jakési staveniště. Po dotazu, kde je kulová střelnice, nám sdělili, že to staveniště je tou super moderní střelnicí, která měla být vybudována s rozpočtem kolem 1 milionu euro. Takže žádných proklamovaných 42 stavů. Možná jen betonová deska odpovídala tomuto počtu. Na té byly dva stany. Z jednoho se střílelo na běžící terč. A ve druhém se na dvanácti metrech tlačilo 12 střelců, kteří stříleli na pevné terče. Nemluvě o vedru, které tam dosahovalo hodnot kolem 40 stupňů. Běžícího divočáka dokončili teprve 27.června.
Novinkou bylo, že se střílelo na tři terče běžící zleva doprava a na dva terče běžící ve směru opačném. Byly to naprosto nevhodné podmínky neodpovídající evropskému šampionátu. Také se tam nejvíce chybovalo.
Do středy probíhaly volné tréninky. Ve čtvrtek byly tréninky rozepsané a překvapilo nás, že se mělo trénovat i v pátek. Závod byl rozepsán jen na sobotu a neděli. Na první schůzce technické komise FITASC a teamleadrů jsem navrhl, aby vlastní soutěž začala tak, jak bylo v původních propozicích, tedy již od pátku. Všichni s tím souhlasili.
Slavnostní zahájení proběhlo ve čtvrtek večer a v pátek se začínalo na „ostro“. Compact parcoury byly velice lehké a na loveckém trapu bylo vynikající pozadí, a tak většina střelců dosahovala dobrých výsledků. V kuličce se chybovalo více díky naprosto nevhodným podmínkám. Celý závod byl jako na houpačce.
Nakonec naše družstvo opět nezklamalo a o pouhých 7 bodů obsadilo druhé místo v kombinaci za vítěznými Finy. Třetí místo patřilo kamarádům ze Slovenska. Ti už však měli na naše družstvo ztrátu 35 bodů.
Stříbrní byly naši hoši i v brocích, kde za vítěznými Maďary zaostali o 16 bodů, což jsou jen čtyři chybení holubi. Třetí, a to jen o jednoho holuba, byli opět Slováci.
Kulovou střelbu ovládli Finové a zvítězili s náskokem 62 bodů před Němci a bronzové bylo naše družstvo se ztrátou 9 bodů na stříbro.
Asi největším úspěchem bylo získání absolutního prvenství v soutěži jednotlivců pro naše barvy, nejlepším jednotlivcem byl po vynikajícím výkonu Pavel Zázvorka. Jeho bodový zisk byl 775 bodů z 800 možných. Klobouk dolů Pavle!
A co ostatní v jednotlivcích? Vynikající bylo 5. místo Tomáše Staňka v kombinaci. První start a takové umístění. V budoucnu se jistě objeví ve družstvu České republiky. V první dvacítce kombinace jsme ještě měli na 17. příčce Ondřeje Boráka a na 18. místě Jindru Kořínka. S Ondrou se bude muset také v budoucnu počítat do družstva.
V brokové střelbě byl stříbrný již zmíněný Pavel Zázvorka a v první dvacítce ještě na 9. místě Karel Mrhálek. V kuličce potvrdili svoje kvality opět mladíci Tomáš Staněk místem osmým a Ondřej Borák místem devátým. Ve dvacítce byl ještě na 14. místě Martin Šlechta. Příjemným překvapením byl vcelku dobrý a vyrovnaný výkon sedmnáctiletého Petra Čecha. V kombinaci 72., v kuli 51. a v brocích 101. místo. Snad v něm roste naše další naděje.
 
Takže jsme celkem dovezli ve družstvech dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili a v jednotlivcích jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Tedy celkem 5 medailí. Celkově lze říci, že letošní účast na Evropském šampionátu byla opět úspěšná. Stále se množí názory na omlazení družstva. Ono je však mnohem těžší střílet za družstvo, než jen za sebe. Chce to určitou vyzrálost a družstvo musí být kompaktní a především dobrá parta kamarádů. Nechtěl bych, abychom šli cestou sousedů z Rakouska, kde udělali jeden nominační závod a podle umístění udělali nominaci do družstva pro Mistrovství Evropy. A jak se říká „padli na hubu“. Sice jsem přesvědčen, že v budoucnu budou jádrem reprezentace Pavel, Martin, Tomáš a Ondra. Jestli je budou doplňovat někteří z osvědčených harcovníků a nebo nějaké nové objevy se ještě ukáže.
 
V příštím roce se Mistrovství Evropy bude konat v sousedním Maďarsku. Jednal jsem s našimi sousedy o možném soustředění naší reprezentace před konáním mistrovství přímo v dějišti šampionátu. Toto oni uvítali a požádali i o případnou pomoc při školení rozhodčích, doladění střelišť a vyslovili přání, zda by se mistrovství nemohl zúčastnit aspoň jeden rozhodčí z naší země. Dnes již vím, že jsem byl na zasedání FITASC opět zvolen na příští čtyři roky do technické komise FITASC, a tak se i nadále budeme moci podílet jak na pravidlech, tak na technických parametrech střelišť i zbraní. I tohoto chtějí naši maďarští sousedi využít.
Jasné je, že už z rozpočtu ČMMJ na příští šampionát v Maďarsku neseženu tolik peněz. Celkově se sníží rozpočet všech činností ČMMJ, tedy i na střelectví. Opět asi bude podporováno finančně jen družstvo a nějaký náhradník. V minulém roce jsem na tomto místě vyzýval k podpoře naší reprezentace. Kromě firem Sellier-Bellot, ČZ Uherský Brod a Banner se však nikdo neangažoval.
Všichni víte, že v listopadu bude sjezd ČMMJ, z voleb vzejde můj nový nástupce a nová Střelecká komise. Chtěl bych mu popřát hodně úspěchů ve funkci a šťastnou ruku ve výběru a přístupu k reprezentaci. Závěrem bych chtěl tímto poděkovat všem reprezentantům za to, co během přípravy a hlavně při evropském šampionátu předvedli. Lovu a loveckému střelectví zdar!
Zpracování dat...