ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Minox BL

Myslivost 9/2010, str. 25  Text Pavel KLOZÍK, snímky autor a Minox
Mezi výrobce dalekohledů ucházejících se o přízeň našich myslivců se v letošním roce zařadila známá německá firma Minox. Z její produkce tentokrát představujeme lehké dalekohledy řady BL, určené pro nejširší použití, myslivostí počínaje a konče veškerým touláním přírodou.
 
 
Minox
Už v prvním článku věnovaném dalekohledům Minox jsem připomněl, že jejich výrobce se v začátcích proslavil výrobou malých fotoaparátů, které si oblíbili především špióni a vyzvědači. V podstatě se jednalo o miniaturní optické přístroje, od nichž firma odvodila svůj název. Minox vznikl zkrácením a složením slov Miniature Optix. Pokud historie neklame, první miniaturní fotoaparát vznikl v roce 1930 a na trh byl uveden o šest let později.
 
Všestranný BL
Řadou dalekohledů BL se výrobce snaží oslovit nejširší okruh milovníků přírody, myslivce počínaje, přes ornitology až po lovce, kteří si oblíbili lov na safari. Dalekohledy Minox BL mají optickou soustavu složenou z čoček vyrobených v Japonsku z vysoce kvalitního a propustného skla. Perfektní propustnost světla zajišťují antireflexní vrstvy. Optická soustava je vsazená do přímých tubusů vyráběných z polykarbonátů. Příjemné a jisté držení zajišťuje povrch ze speciální pryže Makrolon a moderní konstrukce s dvojdílnou spojovací osou tubusů. Dalekohledy jsou plněny dusíkem, který brání zamlžení optické soustavy při změně teploty a dokládá odolnost soustavy proti působení vody. Výrobce uvádí odolnost do hloubky 5 m.
Ovládání dalekohledů řady BL je snadné, ovládací prvky najdeme na tradičních místech. Na pravém okuláru je prstenec pro nastavení dioptrické korekce, na ose spojující oba tubusy je točítko centrálního ostření, otočné očnice mají několik poloh a dovolují pozorování bez brýlí i v brýlích. V čele centrální osy je krytkou chráněný závit pro nasazení dalekohledů na stativ. Dalekohledy Minox BL se vyrábí v řadě, z nichž si vybere každý milovník přírody. Nejmenší dalekohled je model BL 8x33 BR, novinkou v řadě je větší BL 8x44 BR, následuje BL 10x44 BR, BL 8x52 BR, BL 10x52 BR, všeobecně oblíbený model BL 8x56 BR a největší BL 13x56 BR. Na všechny modely řady BL poskytuje výrobce záruku 30 let.
 
Vlastnosti
K prověrce vlastností jsem měl dalekohledy BL 8x44 BR, BL 8x52 BR a BL 10x52 BR. Všechny dalekohledy jsem si postupně bral na pracovní cesty a do lesa, takže jsem mohl pozorovat přírodu a vše, co mě zajímalo od svítání do pozdních nočních hodin, samozřejmě v rámci možností, které mi dávaly vlastnosti dalekohledů. Bohužel jsem neměl k dispozici model BL 8x56 BR s vysokou světelností.
Minoxy řady BL jsou robustní dalekohledy, optická soustava všech modelů se snaží držet věrné podání barev. Více než méně se to daří, všechny dalekohledy mají snahu lehce zkreslovat barvy do studených tónů. Barevná aberace je v přijatelné míře, neruší, celkově záleží, v jakém světle scénu pozorujeme. Je rozdíl sledovat zvěř a přírodu v noci, za jasného dne v plném slunci nebo pod zataženou oblohou. Rovněž ostrost pozorovaných předmětů se drží od středu soustavy ke krajům, kde již je patrná neostrost. V krajích lze při pozorném pohledu pozorovat prohnutí linií. Při porovnávání vlastností dalekohledů využívám zkušenosti, které mám s dalekohledy Fomei, jenž využívám jako etalon pro porovnání s dalekohledy v cenové relaci okolo pěti tisíc korun, průběžně se dostávám k dalekohledům Steiner, Zeiss a Swarovski, což jsou opravdu dravci mezi dalekohledy a pak rovněž k dalším modelům. Jako zajímavé porovnání, kam postoupila výroba optických soustav, mně slouží starý vojenský pozorovací dalekohled Meopta 7x50, vyrobený v roce 1972, který jsem nedávno koupil doslova za pár pětek sice bez pouzdra, ale ve vynikajícím stavu. Divili byste se, jak Meopta stará 38 let, dokáže vyprášit kožich mnohým dnešním dalekohledům, jejichž výrobce garantuje hory, doly a mnohdy dokonce i černý les...
Leč, zpátky k Minoxům řady BL. V porovnání s dalekohledy o nichž píši výše, se jedná o více než solidní pozorovací přístroje. Ovládání je příjemné, světelnost, pokud ji můžu posoudit, odpovídá konkrétnímu modelu. Výrobce uvádí zorné pole větší o 16 %. Bohužel jsem se nedozvěděl, s jakými dalekohledy bych měl těch 16 % navíc porovnat. Po stránce optických vlastností jsem byl s Minoxy BL spokojen.
Kriticky jsem hodnotil především doplňky. Minoxy řady BL se dodávají s opaskovou brašnou, jedním popruhem a stěrkou na nečistoty. Zdaleka ne všechny modely mají plnou soupravu krytek. Kamenem úrazu zůstávají pouzdra, která lze nosit pouze na opasku, protože nemají poutka na řemen. K nošení na opasku jsou podle mých zkušeností vhodné především malé modely, v případě řady BL se jedná o model BL 8x33 BR, při troše štěstí a chuti ještě BL 8x44 BR, ale to už je hranice. Když jdete s dalekohledem do honitby, můžete jej mít v pouzdře na rameni zavěšený na popruhu upevněném za průvlaky na tubusech a popruh protažený otvory po stranách chlopně pouzdra. Když potřebujete dalekohledem manipulovat, dostáváte se k nerudovské otázce kam s ním – s pouzdrem. Nejjednodušší, ale taky nejméně pohodlné a nepraktické je pouzdro vložit do podpaží. Rovněž můžete pouzdro položit na zem a zapomenout na něj, případně odložit do batohu nebo lovecké brašny. Na můj vkus moc pohybů a zbytečných činností, spojených s nebezpečím zrazení zvěře, kterou vidíte i nevidíte, co říkáte? Minox BL 8x44 BR jsem většinou vozil v postranní kapse fotobrašny, s vědomím, že kapsu můžu v dané chvíli odepsat. Na nošení větších modelů na rameni jsem používal brašny s vlastním popruhem od dalekohledů jiných výrobců.
 
Shrnutí
V dalekohledech Minox řady BL se na náš trh dostává řada moderních kvalitních pozorovacích přístrojů od tradičního německého výrobce, které si mají šanci najít svůj okruh zákazníků. Minox BL 8x33 BR stojí 11 000 Kč, nový BL 8x44 BR je za 13 300 Kč, BL 10x44 BR stojí 14 700 Kč, BL 8x52 BR lze koupit za 15 500 Kč, BL 10x52 BR je dražší o 500 Kč, oblíbený BL 8x56 BR lze mít rovněž za 16 000 Kč, největší BL 13x56 BR pak stojí 17 200 Kč. Za zapůjčení dalekohledů děkuji slovenskému dovozci, firmě Rapier. Konkrétní technické údaje uvedených dalekohledů jsou uvedeny na www.rapier.sk .
Zpracování dat...