ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

NÁBOJE RWS

Myslivost 9/2010, str. 20  © Dr. Ing. Jiří HANÁK
Největší německý výrobce střeliva a jeden z nejvýznačnějších na světě RWS zavedl do výroby pro náročné a nejnáročnější uživatele v loňském roce unikátní řady vypravení a adjustace nábojů.
První z nich je Silver Selection. Jedná se o velmi přesnou laboraci, speciálně pro tuto stříbrnou edici vyvinutým prachem a detailně vybranými střelami Evolution, zatím v rážích .308 Win., .30-06 Sprg., .300 Win.Mag., 9,3x62, 9,3x74R. Střely i nábojnice jsou niklovány, pro hladký chod a lepší kluznost ve zbrani, a to jak střely ve vývrtu hlavně, tak nábojnice při extrakci z nábojové komory. Největší specialitou je použití nově vyvinutého střelného prachu se zvýrazněním optimality vývinu rány a vnitřní balistiky. Důsledkem je plynulý zpětný ráz a výrazně snížený výšleh plamene, který neoslní střelce a umožní lepší přehled o cílovém prostoru ihned po odpálení rány. Tato vlastnost je důležitou předností při lovu za šera. Přesnost laborace je de facto individuálně sledována pro každý jednotlivý vyrobený kus munice, kdy je takto docílena naprostá rovnoměrnost výkonu nábojů a extrémní přesnost na úrovni terčových nábojů. Edice Silver Selection je určena pro náročné lovce s výraznou osobní individualitou.
Druhým unikátem je Special Edition, který výrobce označuje jako „Very personal Masterpiece“ (velmi individuální mistrovský kousek). Exklusivní speciální série obsahuje 30 velmi přesných nábojů. Každý komponent od zápalky přes nábojnici, střelný prach, ale především střelu jsou obzvláště pečlivě vybírány, kontrolovány a ručně leštěny. Přesné vyladění všech dílů zabezpečuje optimální vnitřní a vnější balistiku a bez kompromisu zabezpečuje maximální přesnost a spolehlivý vyrovnaný výkon. Do nábojů je laborována H střela, galvanicky pozlacená. Nábojnice je s povlakem černo-stříbrného ruthenia. Náboje se vyrábí na individuální objednávku s vygravírovaným jménem majitele na nábojnici a jsou dodávané v dřevěné kazetě s certifikátem kvality.  
RWS tak vychází vstříc určitému segmentu poptávky od lovců, kteří žádají velmi přesné a exkluzívní náboje s výrazem individuality. U nábojů Special Edition obdivuji jejich absolutní precizi výroby a dotyk dávných mysliveckých a střeleckých tradic, kdy za střelu, která neměla nikdy minout svůj cíl, byla považována střela zhotovená z cenného stříbra se jménem nebo značkou střelce. Samozřejmě jak tehdy byly stříbrné střely, i dnes jsou náboje ze Special Edition určeny pro nejnáročnější a movitější střelce s výraznou expresí jejich vyjímečného osobního postavení a prestiže.
Je zajímavé, že i když se nejedná zrovna o levné provedení nábojů, výrobce zaznamenává zvýšený zájem především o produkt Special Edition. S vygravírovaným jménem majitele je nejen jedinečně přesným a účinným střelivem, ale i prestižním dárkem, třeba k životním jubileím.
 
Z běžné produkce jsou dnes nejžádanějšími střelami ID, UNI a Evolution. Střely ID a UNI (původní označení TIG a TUG) jsou dílem geniálního konstruktéra Wilhelma Brennekeho, který v těchto střelách založil trend dvoujaderných střel, kde kombinace měkkého jádra v přední části a tvrdého jádra v zadní části střely, vytváří střelu s optimální a zejména spolehlivou pronikavostí cílem, spolu s řízeným rozkladem k docílení žádoucí ranivosti. Samozřejmě výroba dvoujaderných střel není jednoduchá, kdy zásadním předpokladem je naprosto přesné soustředné sesazení obou částí jádra, kde jakákoliv excentricita by způsobila nepřesnost střely. RWS, vzhledem ke dlouhodobým zkušenostem, má propracovanou a ověřenou, originální technologii s kontrolními postupy, které z jejich střel vytváří jedny z nejpřesnějších mezi loveckými střelami. Dvojité jádro zajišťuje dokonalou cílovou balistiku, tedy spolehlivou ranivost za všech okolností zásahu.
 
V porovnání s dobou používání střel ID a UNI je střela Evolution velkou novinkou. Její účinek je založen na jiném principu a konstrukci, její výrobu umožňuje velmi sofistikovaná a originální technologie. Střela Evolution je jednojaderná, s krytou špičkou tenkou čepičkou - planžetou Rapid X Tip, která chrání olověnou špičku před poškozením při nabíjení a napomáhá nastartování řízeného rozkladu střely. Plášť má střižnou hranu v první třetině pláště střely a uzamykací lem mezi pláštěm a jádrem střely v polovině délky střely. Při konstrukci střely Evolution, hledali její tvůrci řešení nejdůležitějšího požadavku, kladeného na střelu a to udržení soudržnosti střely i při zásahu tvrdých kostí a tím zabezpečení spolehlivé penetrace, tedy průbojnosti, k docílení průstřelu obou polovin těla zvěře. Protichůdným požadavkem proti udržení soudržnosti je nutnost částečného rozložení střely pro zvýšení plochy k předání patřičné energie. Oba požadavky musí střela splnit současně a u střely Evolution bylo cílem dosažení jejich hodnot na maximální úrovni. Ojedinělým řešením je u střely Evolution spojení pláště a jádra jemným vlnkováním tzv. Power Bonding, které je tak dokonalé, že udrží pevné spojení pláště a jádra i při ohybu částí špičky střely o 180°. Spolu s retencí hmotnosti při zásahu zvěře téměř na úrovni 100 % jsou to vlastnosti, které nemá žádná jiná střela. Těmito výsledky firma RWS střelou Evolution předstihla své konkurenty zřejmě o celou generaci.
Přísně řízený rozklad střely a udržení celistvosti střely Evolution zajišťuje nejen vynikající penetraci cílem a ranivost, ale také velmi příznivý vliv na zvěřinu s minimálním poškozením. Samozřejmým požadavkem střel RWS a tedy především také u provedení Evolution je ultimativní přesnost i na velké vzdálenosti. Pro optimalizaci balistických vlastností je řešen tvar a aerodynamická geometrie střely tak, aby umožnila stabilní trajektorii i na velké vzdálenosti. K tomu například napomáhá i kalota (výduť) ve dnu střely, která má další funkci a to zvýšení pružnosti střely při průchodu střely vývrtem hlavně. Mimo zlepšení vnitřní a vnější balistiky je tak zajištěna i vyšší šetrnost vůči vývrtu hlavně a sníženo její namáhání oproti jiným, rigidně tvrdším střelám.  
 
Do „rodiny RWS“ patří také náboje Geco, které využívají jediné provedení střely, a to poloplášťové konstrukce s jedním jádrem.
V současné době probíhá dlouhodobý test nábojů RWS se střelami ID a Evolution a nábojů Geco. Použitá ráž 7 x 64, zbraň Mauser M 03. V průběhu testu se potvrdila výjimečná kvalita nábojů. První zjištění se týkalo přesnosti nábojů, která se projevila už při nastřelování zbraně. U střel ID a Evolution jsme vysokou přesnost poněkud očekávali, ale velkým překvapením byla absolutní přesnost nábojů Geco s relativně jednoduchou střelou. Kontrolní nástřely, při střelbě stylem bench rest, měly praktický rozptyl 2R100 - 3 rány/100 m pouze 2 cm.
Největší pozornost jsme věnovali reálnému působení na živou zvěř, kde jsme sledovali účinnost a spolehlivost smrtících účinků a případné poškození zvěřiny. Z uvedených střel je jasným favoritem střela Evolution, která se osvědčovala především u střední, větší a těžší zvěře. U srnčí zvěře střela způsobuje velmi hladký průstřel bez většího poškození zvěřiny se spolehlivým účinkem. Vynikající ranivý účinek projevila střela Evolution u zvěře černé a jelena sika. Stupeň ranivosti u jelena sika považujeme za určitý etalon, protože se jedná o zvěř na ránu vyjímečně tvrdou. Tuhost střely, která zůstává za všech okolností zásahu i tvrdých kostí celistvá, zabezpečila minimální poškození zvěřiny. Odskok zvěře nebyl větší jak 50 m, většinou však bylo zaznamenáno zlomení v ohni. Do sledování jsme zahrnuli jen standardní zásahy na komoru, plecko atd. a nikoliv na měkko. Při zásahu na měkko lončáka prasete divokého došlo k odběhnutí do vzdálenosti cca 100 m, ale kus barvil a se psem byl i v nepřehledném terénu spolehlivě dohledán.
Střely ID se ukázaly jako velmi univerzální na veškerou zvěř. Uspokojivé výsledky jsme zaznamenali také se střelami Geco. Charakteristickým rysem všech střel RWS a Geco se ukázala jejich důsledná pevnost, která zabezpečuje netříštivost a celistvost při řízené deformaci střely. Tato vlastnost je zásadní pro minimalizaci poškození zvěřiny u menší zvěře a docílení spolehlivého ranivého účinku průnikem do obou polovin těla zvěře i u velkých a těžkých kusů.
Závěrem lze jen stručně poznamenat, že dlouhodobější zkušenost s náboji RWS potvrzuje jejich špičkové a bezkonkurenční postavení mezi náboji, porovnatelné se značkami BMW nebo Mercedesem mezi automobily.
Zpracování dat...