ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Remington 700 VTR

Myslivost 9/2010, str. 14  Pavel Klozík
Na základě modifikovaného závěru stoletím osvědčené kulovnice Mauser 1898 vyrábí, americká zbrojovka Remington řadu kulovnic Model 700, oblíbených a osvědčených mezi myslivci, lovci, sportovními střelci, a vojenskými i policejními odstřelovači. Remington 700 VTR, který Vám představuji je moderní víceúčelová kulovnice, určená pro více odvětví, lov nevyjímaje. Má několik nových prvků a zajímavé vlastnosti.
 
 
Sedmistovky
Kulovnice Remington Model 700 jsou stavebnice. Základ tvoří ocelové pouzdro závěru s válcovým otočným odsuvným závěrem se dvěma mohutnými uzamykacími ozuby na obvodu čela. V pravém ozubu je drážka, která slouží k vedení závěru v pouzdře. Ozuby se uzamykají do drážek v čele pouzdra závěru. V závěru je uložen odpružený úderník. Na čele závěru je vytahovač a vyhazovač. Závěr je ukončen rozšířeným temenem. Při napnutí úderníku vystupuje z temene závěru zadní část úderníku a informuje střelce o stavu bicího mechanismu.
V horní části, na hřbetu pouzdra závěru, jsou otvory pro montážní lištu, sloužící k upevnění zaměřovacího dalekohledu nebo kolimátoru. Hřbet pouzdra je přerušen výhozním okénkem. K dolní části pouzdra závěru je uložen spoušťový mechanismus se spouští, pojistkou a tlačítkem sloužícím k uvolnění závěru při jeho vyjmutí z pouzdra. Hmatník pojistky je na pravé straně pouzdra závěru.
Řada kulovnic Remington je vybavena novým spoušťovým mechanismem Remington X-MARK Pro Adjustable, umožňujícím otáčením šroubu ve spoušti plynule regulovat odpor spouště v rozsahu 0,9 kg (9 N) – 1,58 kg (15,8 N). Před lučíkem se nachází nábojová schránka nebo zásobníková šachta se zásobníkem. Většina kulovnic Remington Model 700 má schránku. V čele pouzdra závěru je ukotvena kvalitní hlaveň. Podle varianty se montuje štíhlá, dopředu se zužující konická hlaveň, středně těžká válcová hlaveň, nebo těžká válcová hlaveň. Některé hlavně jsou odlehčeny podélnými drážkami (kanelováním). Poslední novinkou Remingtonu je deltovitá hlaveň s průřezem ve tvaru trojúhelníku.
Sestava pouzdra závěru se závěrem, hlavní a nábojovou komorou je uložena do pažby odpovídající určení zbraně. V souladu s požadavky zákazníků dodává Remington své kulovnice s pažbami lišícími se tvarem a použitým materiálem. Tradiční dřevěné pažby jsou stále častěji nahrazovány pažbami z moderních plastů nebo z laminovaného dřeva. Plastové pažby mají zpravidla nižší hmotnost než pažby ze dřeva, lépe odolávají povětrnostním vlivům, a pohlcují část zpětného rázu a vysokofrekvenční vibrace.
Laminované pažby jsou velmi tvrdé a rovněž dobře odolávají příznivému nebo nepříznivému počasí, ale podle některých zpráv přenáší energie zpětného rázu na střelce více, než pažby z klasického přírodního dřeva. Úchopové plochy pažeb jsou zdrsněné nebo hladké.
Pažby jsou zpravidla osazeny pružnými botkami vyrobenými z černé pryže. Před rukojetí je na pažbu namontován lučík chránící spoušť a před lučíkem je odklopné dno nábojové schránky. V čele lučíku je odpružený záchyt dna nábojové schránky. Ve spodní části pažby má řada modelů ocelová poutka pro uchycení nosného řemene nebo poutka sloužící pro nasazení skládací dvojnožky k předpažbí.
 
Remington Model 700 VTR
Tento model je vynikající kulovnice s nepřehlédnutelnou hlavní s deltovitým průřezem, zakončenou integrovaným tříkomorovým úsťovým kompenzátorem. Na tvar hlavně navazuje design pažby s deltovitě rozšířenou přední částí předpažbí, sloužící k opření zbraně nebo k upevnění skládací dvojnožky. Před nábojovou schránkou je předpažbí zúžené a umožňuje pohodlné držení. Za lučíkem je rukojeť, americká pažba s lícnicí a pružná botka vyrobená z černé pryže (pažba kombinuje americký a německý tvar, má lícnici jako pažba německá, ale zachovává si přímý tvar bez lomení, proto se spíše přikláním k označení americká pažba s lícnicí). Pažba je zelená a má zdrsněná oblá pole úchopových ploch, které stylově kontrastují s tvarem hlavně. V předpažbí jsou tři oválné ventilační otvory. Dvě ocelová poutka na předpažbí slouží k upevnění dvojnožky nebo nosného řemene, jehož druhý konec se upevňuje do třetího poutka ve spodní části pažby. VTR má namontován spoušťový mechanismus Remington X-MARK Pro Adjustable. Povrch ocelových částí je matně černý, spoušť je šedá. Model 700 VTR se vyrábí v rážích 17 Remington Fireball, 204 Ruger, 22 – 250 Remington, 223 Remington, 243 Winchester a 308 Winchester. Je vhodný pro lov, sportovní střelbu i ozbrojené složky.
Vlastnosti Modelu 700 VTR zřejmě zaujaly ozbrojené složky a Remington reagoval zavedením Modelu 700 VTR Desert Recon ráže 223 Remington a 308 Winchester s pažbou v digitální pouštní kamufláži.
 
Praktická zkouška
Před zkouškou a během fotografování jsem Remnigton 700 VTR důkladně prohlédl a neshledal žádné vady na vnitřním ani vnějším zpracování. Střelecké vlastností jsem prověřil na Remiongtonu 700 VTR ráže 308 Winchester s namontovaným zaměřovacím dalekohledem Nikon Monarch UCC 3 – 9 x 40. K dispozici jsem měl náboje Remington ráže 308 Winchester Premier Matchs celoplášťovou terčovou střelouMatch King o hmotnosti 175 gr/11,34 g.
Remington Model 700 VTRráže 308 Winchester je zajímavě řešená kulovnice a ukazuje, že klasickou opakovačku lze navrhnout a vyrobit jinak, než je zvykem. Má velmi elegantní design. Detovitá hlaveň a skvěle řešená účelná pažba, která se dobře drží a sedne do ramene, dávají zbrani svěžest a moderní neokoukaný vzhled. Výborné je rozložení hmotnosti zbraně. Spoušť má velmi příjemný, krátký máslový chod. Náboje ráže 308 Winchester sice patří do kategorie středně výkonných a zbraně, v nichž se používají, jsou dobře zvládnutelné, přesto mě mile překvapilo chování zbraně při výstřelu. Zpětný ráz byl nižší, než jsem očekával. Zvednutí hlavně při výstřelu je prakticky neznatelné, a navíc mě překvapil citelný pokles energie zpětného rázu působící na rameno. Kompenzátor na ústí není na okrasu a dobře plní svou funkci. Remington Model 700 VTR ráže 308 Winchester má mimořádně klidný průběh výstřelu a ve své kategorii patří k nejstabilnějším sériovým zbraním. Rovněž přesnost jsem hodnotil velmi vysoko. Na 100 m jsem dosahoval vynikající seskupení, a pokud se některý zásah odchýlil od ostatních, vždy šlo o moji chybu.
Střílel jsem vsedě, s předpažbím položeným na pytel s pískem a pažbou podepřenou dlaní ruky. Na vzdálenost 100 m jsem vypálil celkem 100 nábojů a nezaznamenal žádnou závadu.
 
Remington 700 VTR pohledem Radka Jirkovského
Kulovnice Remington 700 VTR zaujala rovněž známého puškaře Radka Jirkovského z Lánů. Radek je dvacet let aktivní myslivec a má chovnou stanici bodrer terierů. Do nedávna působil jako profesionální střelec u Policie České republiky.
 
Radku, nedávno jsi si koupil Remington 700 VTR ráže 308 Winchester. Jak hodnotíš jeho vlastnosti?
Puška má výbornou ergonomii pažby, je velmi dobře vyvážená a při výstřelu mimořádně kultivovaná. S ohledem na délku hlavně je mimořádně přesná. Svou přesností je porovnatelná se speciálními puškami s mnohem delší hlavní, určenými na precizní střelbu. Kladně hodnotím funkci kompenzátoru. Zbraň má citelně menší zpětný ráz. Myslivec si může dovolit střílet na větší vzdálenost i v nestandardní poloze, nemusí zbraně bát a může se plně věnovat lovu.
 
Vynikající přesnost Remington 700 VTR dovoluje lovit na vzdálenost 30 - 300 metrů, ale precizní střelba je možná až na 500 metrů. Záleží na umění střelce, použitém zaměřovacím dalekohledu a nábojích.
 
Má deltovitá hlaveň smysl nebo jde jen o reklamní tah?
Povrch tříhranné hlavně lépe chladí a odvádí teplo. Při výstřelu hlaveň jinak a méně vibruje. Deltovitý tvar umožnil vyrobit funkční kompenzátor.
 
Můžeš posoudit nastavení zbraně?
Tovární nastavení je podle mého názoru výborné a bez chyby.
 
Jaký zaměřovací dalekohled používáš na svém Remingtonu 700 VTR?
Na tovární remingtonskou lištu Weaver jsem v rychloupínací montáži Leupold namontoval zaměřovač Vixen 5-20x50, se záměrnou osnovou Mil-Dot a přisvíceným křížem. Zaměřovač umožňuje nastavení paralaxy, kterou používám jako dálkoměr pro odhad vzdálenosti.
 
Jaké náboje používáš ve svém vétéerku?
Lovím náboji s vlastní laborací se střelou Nosler Balistic o hmotnosti 180 grs. Zatím jsem s touto puškou ulovil několik kusů černé zvěře a několik lišek.
 
Remington 700 VTR má nový nezvyklý design. Plastová pažba může odradit řadu myslivců. Co, jako zkušený myslivec, soudíš o jeho použití v myslivosti a z hlediska našich mysliveckých tradic?
Remington 700 VTRje lovecká pracovní puška vyšší kategorie a svými vlastnostmi odpovídá podstatně dražším zbraním. Plastová pažba a povrchová úprava umožňují lov v horších povětrnostních podmínkách. Z hlediska myslivosti a mysliveckých tradic není důvod se obávat jejího použití. Je vhodná pro individuální lov, včetně lovu divokých prasat a další škodné. Je jasné, že se některým bude vzhled zbraně příčit vžitým tradicím, ale vše má svůj vývoj, jak řekl klasik „kdo chvíli stál, už stojí opodál…“.
 
K Radkovým slovům není nutné nic dodávat. Mezi střelci, myslivci a lovci má jistě jeho slovo váhu, o jeho střeleckých zkušenostech a praxi snad už není třeba pochybovat ani náhodou. Praktická zkouška, kterou jsem provedl na střelnici s jinou sériovou zbraní a nezávisle na Radkovi pouze potvrdila vynikající vlastnosti kulovnice. Praktickou zkoušku jsem provedl ve spolupráci s dovozcem, severomoravskou firmou Cairo CZ, spol. s.r.o, www.cairo.cz
 
Technická data kulovnice
Remington Model 700 VTR
Ráže: 17 Remington Fireball, 204 Ruger, 22 – 250 Remington,
 223 Remington, 243 Winchester, 308 Winchester
Délka celková: 1057,2 mm
Délka hlavně: 558,8 mm
Materiál hlavně: Carbon Steel
Povrch hlavně: Matte Blue
Kapacita nábojové schránky: 4/5 (v závislosti na ráži)
Hmotnost bez nábojů: 3397,5 g
 
Zpracování dat...