ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Švédská kvalita s francouzským názvem pro český trh

Myslivost 9/2010, str. 38  Matěj KUTNÝ a Ondřej HORA
Dnes není žádného oboru lidské činnosti, kterého by se nedotkla aplikace moderních technologií, proto i myslivost a pobyt v přírodě nejsou výjimkou. Při testu, který Vám představujeme, jsme použili výrobky švédské firmy Chevalier, která od roku 1950 obléká lovce po celém světě. Bez zmíněných technologií a moderních postupů výroby by nebylo možné uspokojit potřeby všech těch, kteří se pohybují v přírodě jak ve volném čase, tak při výkonu povolání.
Jelikož se rozhodl švédský výrobce prosadit i na českém trhu, ještě dříve než začal s masívnější reklamou přes svého obchodního zástupce, poskytl tři různé komplety k vyzkoušení a otestování v terénu, které proběhlo v uplynulé zimě a v první polovině letošního roku. Pro test jsme vybrali tři komplety oblečení, které svým využitím vyhovují podmínkám naší přírody v jednotlivých ročních obdobích. Firma Chevalier vyrábí téměř vždy komplet bunda/kalhoty stejné povrchové úpravy a vzhledu.
 
Jako první jsme se rozhodli vyzkoušet bundu Paclite® a kalhoty Paclite®. Tato bunda nemá tepelně izolační vrstvu, proto je její používání vhodné zejména v obdobích jaro – podzim. Správným vrstvením spodních vrstev oblečení však bunda bez problémů zvládá teploty kolem bodu mrazu. Hlavní předností je však absolutní nepromokavost a velmi slušný odvod potu. Bunda je opatřena membránou Gore-Tex® Paclite® .(Výrobce použil pro název bundy tentýž název jako název membrány). Milým překvapením pro uživatele je její hmotnost dosahující necelých 500 gramů. Během testu bundy jsme několikrát šoulali za podmínek, ve kterých by ani „psa nevyhnal“, ale membrána udělala své. Příjemná byla skutečnost, že po pěti hodinách vytrvalého deště jsme nemuseli přemýšlet o návratu na loveckou chatu a mohli jsme se dál věnovat lovu.
Při hodnocení bundy ovšem nelze nezmínit použití kalhot patřících k tomuto kompletu. V Čechách není pravidlem použití membránových kalhot společně s membránovou bundou, což je rozhodně škoda. Každý myslivec jistě zažil „rituál“, kdy zejména po ranním lovu ždímal kalhoty a vyléval vodu z bot. Kdo vyzkoušel tyto, zůstal suchý. Pořádné kalhoty Vám sice srnce nepřivedou pod posed, ale sucho a pohodlí Vám zpříjemní každý lov.
Celkové hodnocení kompletu - komplet je vhodný především pro šoulání bez ohledu na počasí. Jeho poněkud modernější vzhled a vlastnosti ocení především myslivci vyznávající aktivní lov a cestování za ním.
 
Druhým testovaným kompletem byla bunda a kalhoty Ranger. Jsou opatřeny membránou Gore-Tex® a povrchovou úpravou mikrovlákna. Bunda jednoznačně zapadá do našeho pojetí lovu. Opravdového „dělníka“ myslivosti dělá z této bundy její nepromokavost, větruodolnost, dostatek velkých kapes a nešustivost – bunda je vhodná pro celoroční použití. Bunda byla vyzkoušena ve všech povětrnostních podmínkách, při různých způsobech lovu a obstála bez jediného problému. Její klasický vzhled bude plně vyhovovat všem, kteří vzhledově nechtějí „vyčnívat z řady“, ale nenechají si kazit lovecké zážitky zimou a vlhkem. Kalhoty Ranger velmi dobře doplňují bundu ve všech směrech, kromě zmíněných vlastností u bundy jsou to navíc velké kapsy na stehnech a praktické knoflíky na šle. Když k této běžné výbavě kalhot přidáme možnost prodloužené délky nohavic, není jim co vytknout.
Celkové hodnocení kompletu - komplet splnil naše očekávání pro celoroční použití a pro všechny, kteří nechtějí mít na každé roční období jiné oblečení je dobrou volbou.
 
Posledním testovaným kompletem jsou bunda a kalhoty X-WARM, které jsme vyzkoušeli uplynulou zimu, a ta stála za to. Bunda i kalhoty jsou určeny pro tvrdé zimní podmínky. Nešustivý povrch, výborná tepelná izolace, membrána Chevalite proti vodě a větru, takový je stručný popis kompletu. Strávili jsme v něm několik mrazivých nocí při teplotách pod -10°C. Jednoznačnou výhodou se ukázala délka bundy - lidově „pod zadek“. I při sezení na otevřeném posedu díky membráně komplet neprofoukl, což nám o hodně prodloužilo pobyt na mrazu. Kalhoty se nechají rozepnout po celé vnější straně nohavic. To jsme ocenili zejména při jejich oblékání bez nutnosti vyzutí obuvi.
Celkové hodnocení kompletu – komplet doporučujeme zejména pro drsné zimní období, kdy výborná izolace a membrána jsou opravdu nezbytnou výbavou každého myslivce.
 
Celkové hodnocení výrobků firmy Chevalier vyznívá tedy jednoznačně kladně. Při používání všech tří kompletů jsme zjistili, že při zvednutí zbraně nás bunda netáhne ani se nevytahuje a neomezuje nás ani při dalších pohybech. Kvalita zpracování, provedení detailů, odolnost použitých materiálů a celková koncepce zkoušených oděvů odpovídá požadavkům na plně funkční oblečení pro lov, rybaření a pobyt v přírodě. A je tedy jen otázkou, jak se toto vysoce kvalitní a užitné oblečení trefí do vkusu a požadavků našich českých myslivců.
Zpracování dat...