Časopis Myslivost

CZ HA 550 Hunter

Myslivost 3/2011, str. 20  Pavel Klozík
Lovecké možnosti našich myslivců se stále rozšiřují. Mnozí jezdit na lov do oblastí, kde je nutné přesně střílet na velké vzdálenosti. Nemusíme však chodit daleko, protože rovněž u nás najdeme honitby, v nichž myslivci loví na vzdálenosti až několika set metrů. Právě na lov na velké vzdálenosti byla zkonstruovaná kulovnice CZ 550 HA Hunter ráže 300 Winchester Magnum, kterou jsem čtenářům Myslivosti již představil. Při hovorech s Alicí Poluchovou, prezidentkou CZ-USA, jsem se zajímal rovněž o historii Hunteru, jenž vznikl na základě požadavků amerických zákazníků.
 
Alice, kdy a za jakých okolností vznikl projekt kulovnice CZ 550 HA Hunter?
Hunterzačal vznikat před pěti lety, kdy jsme byli inspirováni střelbou na velké vzdálenosti a na trhu bylo místo pro kvalitní loveckou zbraň v ráži .300 Winchester Magnum s dostřelem větším než 600 yardů (548,4 m). Česká zbrojovka sice vyrábí kulovnici Sniper, ta je však hodně těžká pro lovce, kteří jedou do hor. Přizvali jsme si odborniky z USA a dali jsme dohromady balíček: kulovnice plus optika. S čistým svědomím garantujeme přesnost 1 MOA na 600 yardů

Měli jste na kulovnici Hunter nějaké speciální požadavky?
Základní kriterium byla přesnost střelby na velké vzdálenosti.

Kde vznikly prototypy kulovnice ráže .300 Winchester Magnum, z nichž vzešel sériový Hunter?
První prototypy vznikly v USA na systémech CZ 550 Medium, ve spolupráci s inženýry, kteří
pocházejí z oblasti vývoje vojenských odstřelovaček a balistiky.

Probíhaly s prototypy nějaké speciální zkoušky?
Testování probíhalo v několika etapách na vojenské střelnici v Oakridge v Tenessee, kde lze střílet až na 1000 metrů. Je několik faktorů, které ovlivňují přesnost zbraně. Na prvopočátku je to zbraň samotná, která se musí správným způsobem zastřílet. Poté následuje volba munice, volba zaměřovacího dalekohledu a design montáže zaměřovače. Po několika měsících testování profesionály byla vybrána souprava CZ 550 Hunter s jednodílnou integrální montáží na zaměřovač, zaměřovací dalekohled Nightforce a náboje Hornady SST Interlock. Druhé kolo testovani „neodborníky“, proběhlo v Jižní Africe za účasti členů odborného tisku a výsledkem byly krásné trofejové úlovky, kdy jsme stříleli na vzdálenosti 500 - 850 yardu (457 m – 776,9 m) a výborné hodnocení otištěné v časopisech Guns & Ammo a Hunting.

Došlo na základě zkoušek k nějakým změnám, které se promítly do serové výroby?
Původní kulovnice mělanáboje uloženy v zásobníku. Na základě našich poznatků a doporučení došlo ke změně a sériový model má náboje uloženy ve schránce.

Jedna věc je vyladěný prototyp a druhá sériová produkce. Jste spokojeni s kvalitou sériově vyráběných Hunterů?
Seriové Huntery mají požadované vlastnosti. S jejich kvalitou jsme spokojeni. První seriové Huntery dorazily do USA v roce 2007 a od té doby model CZ 550 UHR (Ultimate Hunting Rifle) prodáváme. 
 
Pokud vím, Hunter se původně měl jmenovat Mamba. Proč došlo ke změně?
Z hlediska marketingu je název Ultimate Hunting Rifle mnohem vhodnější a výstižnější. Nesnažíme se prodat odstřelovačku, ale loveckou kulovnici, která ve svém názvu říká, ze se jedná o přesnou zbraň.


Máš bohaté lovecké zkušenosti. Vím, že jsi Huntera důkladně prověřila. Můžeš se pochlubit zajímavými úlovky?
Mám kulovnici Hunter z první výrobní serie a nedám ji z ruky. Cestovala se mnou po celé Americe, kde se mi podařilo ulovit antilopu na 505 metru, jelena na 350 metru. V Africe jsem ulovila hartebeest na 570 metru a několik menších antilop na vzdalenosti 300-400 metru. V mém případě správně nastavená kulovnice zvýšila moji "comfort zone" o dvojnásobek. Jestliže jsem si byla jistá do 300 metrů se standardní kulovnicí s optikou, tak Ultimate Hunting Rifle vezmu bez zaváhání do 600 metrů.

Do vlastností speciální zbraně, mezi něž Hunter patří, se jistě projevila cena.
Vyšší cena odpovídá vyšší kvalitě. Huntera ocení především myslivci a lovci lovící na velké vzdálenosti, a lovci, kteří loví například plaché antilopy, při jejichž lovu je těžké se přiblížit na 100 metrů, protože ve stepích se není za co schovat.

Uvažuje CZ-USA o variantě Hunteru pro ozbrojené složky?
Zatím ne. Hunter byl od začátku vyvíjen jako výhradně lovecká zbraň určená pro lovce a myslivce.
 
KONSTRUKCE
CZ 550 HA Hunter má ocelové pouzdro závěru, v němž je vsazen v Uherském Brodě modifikovaný dlouhý závěr, vycházející konstrukce Mauserovy opakovačky Model 1898. Válcový otočný odsuvný závěr, s charakteristickou ovládací klikou, má dva mohutné uzamykací ozuby a vytahovač vyrobený z jednoho kusu pružinové oceli. Ozuby se uzamykají do drážek v přední části závěru, za nábojovou komorou. Do čela pouzdra závěru je našroubovaná těžší hlaveň bez otevřených mířidel. Spoušťový mechanismus je vybaven oblíbeným, nastavitelným francouzským napínáčkem. Před lučíkem je nábojová schránka s výklopným dnem, která pojme čtyři náboje. Na hřbetu pouzdra závěru jsou drážky sloužící k ukotvení montáže s optickým zaměřovačem. Pažba s lícnicí a pružnou pryžovou botkou je opatřena velmi pěknými a eleganci nepostrádajícími poli laserem vytvořené rybiny. Kulovnice se dodává s jednodílnou montáží, vyrobenou ze zušlechtěné lehké slitiny.
CZ 550 HA Hunter ráže 300 Winchester Magnum je výborně zpracovaná kulovnice. Povrch jejího závěru je hvězdicově broušený. Německá pažba se vyrábí z výběrového ořechového dřeva, spoušťový mechanismus je továrně naladěn na optimální odpor a umožňuje k okamžité použití, bez nutnosti dalšího doladění. Pozornost si zaslouží zastudena kovaná hlaveň se čtyřmi pravotočivými drážkami ve vývrtu a speciálním zahloubením na ústí. Tvar zahloubení zajišťuje optimální obtékáni střely spalnými plyny v okamžiku, kdy střela opouští hlaveň. Poutka na nosný řemen jsou umístěna, tak aby umožňovala nošení kulovnice v souladu s mysliveckými tradicemi a zásadami (Američané popruh zpravidla nepoužívají a kulovnici nosí na rameni; pozn).
 
Shrnutí
Vlastnosti Hunteru jsem popsal již v prvním článku a je zbytečné abych se opakoval. Střílí velmi dobře. Smyslem tohoto článku bylo poodhalit některá zajímavá fakta, provázející vývoj zajímavé kulovnice. CZ 550 HA Hunter se dodává s jednodílnou duralovou montáží pro optický zaměřovač s tubusem o průměru 30 mm.
Text a snímky Pavel KLOZÍK
Zpracování dat...