Časopis Myslivost

DALEKOHLEDY SWAROVSKI OPTIK – NOVINKY ROKU 2011

Myslivost 7/2011, str. 60  ZH
Firma SWAROVSKI OPTIK je nejenom největším evropským výrobcem lovecké, pozorovací a sportovní optiky, ale výrobky této značky přinášejí vždy něco nového z hlediska vývoje optiky a použitých technologií a jsou tak vždy na špici současných optických přístrojů.
Typickým příkladem bylo zavedení revolučního šestinásobného zoomu u loveckých puškohledů v roce 2007. Tato modelová řada získala řadu ocenění a to nejvyšší – ocenění od spokojených zákazníků získá v průběhu letošního léta - ve firmě bude vyroben a prodán stotisící kus modelové řady Z6/Z6i!
Podobným technologickým převratem bylo v lednu loňského roku představení nové modelové řady dalekohledů EL SWAROVISION, která navazuje na již legendární řadu EL a současně přinesla převratnou technologii SWAROVISION. Reakce odborníků při uvedení na trh byly velmi expresivní – jeden příklad za všechny: „Vždycky, když ho dám k očím, někdo vedle mě rozsvítí světlo. Ale jak ho sundám, ten mizera zhasne!“
Technologie SWAROVISION – pod tímto souhrnným názvem se skrývá kombinace nového typu čoček Field Flattener, HD fluouridového skla a optimalizovaných antireflexních vrstev. High definition (HD) fluoridové čočky minimalizují rozptyl barev a potlačují optickou vadu nazývanou aberace, která se při pozorování projevuje především na okrajích pozorovaného objektu. Díky tomu je zajištěn perfektní kontrast a rozlišení i nejjemnějších detailů. Tento druh optického skla vyžaduje ovšem velmi přesné a časově náročné opracování.
Největší rozdíl při pozorování novým modelem EL SWAROVISION je zřetelný v okrajích obrazu. Většina dobrých dalekohledů má obraz kontrastní uprostřed a směrem ke krajům dochází ke zkreslení a klesá ostrost. Nové čočky Field Flettener zajišťují stejně kontrastní a nezkreslený obraz v celém zorném poli. První dva modely využívající tuto technologii byly EL 8,5x42 a 10x42 SWAROVISION, které je možno označit jako univerzální dalekohledy pro všechny druhy lovu. Pro úspěšný lov může být často rozhodující rozlišení drobných detailů za zhoršených světelných podmínek. V takovém okamžiku jsou tím nejlepším řešením nové modely EL 50 SWAROVISION. Tyto dalekohledy nabízejí vše, co lze od špičkového loveckého dalekohledu požadovat:
* lepší výkon za šera díky objektivu o průměru 50 mm a optimalizovaným antireflexním vrstvám,
* perfektní rozlišení díky technologii SWAROVISION a díky velkému zvětšení 10x, resp. 12x,
* dokonalou ergonomii díky legendárnímu otevřenému tvaru dalekohledů EL, * nízkou hmotnost, kterou zajišťuje materiál použivaný při výrobě těla dalekohledu – magnézium.
V nabídce jsou dva modely – EL 10x50 SWAROVISION, právě tento dalekohled je bez nadsázky ideálním řešením pro lov za soumraku, a EL 12x50 SWAROVISION, který je díky velkému zvětšení předurčen pro rozeznávání těch nejmenších detailů na velké vzdálenosti. Standardem dalekohledů SWAROVSKI OPTIK je velké zorné pole i pro uživatele s brýlemi, výsuvné očnice jsou nastavitelné ve 3 stupních pro nalezení optimální vzdálenosti oka. Všechny dalekohledy jsou dodávány včetně řemenu s nastavitelnou délkou a nové multifunkční brašny.
 
Pokud jsou dalekohledy EL 50 SWAROVISION označovány jako špičkové přístroje pro lov za zhoršených světelných podmínek, je druhá novinka letošního roku, modelová řada CL COMPANION, vhodnou alternativou pro celodenní nošení. Základním parametrem modelů CL Companion je jejich velikost, jedná se o kompaktní přístroje s velmi nízkou hmotností v kombinaci s tradičně kvalitní optikou. Tyto dalekohledy přijdou na trh v červenci letošního roku ve dvou velikostech – 8x30 a 10x30 a ve třech barevných provedeních – zelená, černá a písková barva modelu Traveler. Díky své moderní konstrukci a hmotnosti 500 g mohou být označeny tyto dalekohledy jako kapesní a být tak vždy při ruce. Komfort při pozorování pak zaručuje precizní optika SWAROVSKI a velké zorné pole (až 124m/1000 m). Pro uživatele, kteří chtějí dalekohled používat nejenom při lovu, ale i při cestování, turistice, sportovních událostech apod. jsou dalekohledy CL Companion skutečně alternativou k „velkým“ loveckým přístrojům.
 
Je známo, že firma SWAROVSKI OPTIK se snaží nabídnout uživatelům nejen špičkovou optiku, ale i praktické doplňky, které usnadňují používání dalekohledů v praxi. Na letošní výstavě IWA byl představen ochranný obal okulárů dalekohledů – Bino Guard EL. Tento návlek z velmi kvalitního materiálu, perfektně chrání okuláry proti dešti a znečištění a současně umožňuje velmi jednoduché a rychlé používání.
 
Firma nezapomíná ani na „tradiční“ středoevropské lovce a proto pro ně připravila akci u modelu SLC 8x56. Tento špičkový „posedový“ dalekohled bude v nabídce od 1. července do konce letošního roku se slevou 15 %, tzn. jeho doporučená maloobchodní cena po dobu akce je 36 550 Kč.
 
Základní firemním krédem je vysoká kvalita. Tato filozofie se projevuje především při samotné výrobě, která je kompletně soustředěna v Rakousku, ale i při vývoji a službách pro zákazníky. Nehledají se kompromisní řešení, přednost má vždy to nejlepší. SWAROVSKI OPTIK představuje kvalitu bez kompromisů.
 
Zpracování dat...