Časopis Myslivost

Kulovnice Harrington & Richardson

Myslivost 4/2011, str. 24  Text a snímky Pavel KLOZÍK
V lehkých jednoranových kulovnicích americké zbrojovky Harrington & Richardson, patřící do velké rodiny firem sdružených pod zbrojovkou Remington Arms Company, se na český trh dostávají lovecké pušky, jejichž tradice sahá až do druhé poloviny 19. století. Protože Harrington & Richardson vyrábí kulovnice i brokovnice, napoprvé se podíváme na kulovnice.
 
Konstrukce
Když si prohlédneme konstrukci jednoranových pušek Harrington & Richardson, záhy pochopíme, proč se vyrábí již ve třetím století. Jsou maximálně jednoduché, z hlediska konstrukce a technologie výroby, tak po stránce uživatelské.
Základ tvoří lůžkový závěr vyráběný z oceli. V závěru je uložená hlaveň, uzamčená kyvným klínem do drážky v kulise pod nábojovou komorou. Klín se ovládá pákou s hmatníkem umístěnou na hřbetu lůžka (baskule) a je umístěn vedle kohoutu se zdrsněným palečníkem. Na spodní části lůžka je spoušť chráněná lučíkem.
Bicí mechanismus má moderní konstrukci, úder kohoutu přenáší na úderník přenosová páka. Puška může mít náboj v nábojové komoře a spuštěný kohout, a přitom je bezpečná i pohotově připravená k výstřelu. Když je kohout spuštěný, opírá se o stěnu baskule aniž by dosáhl na úderník. Přenosová páka se vysune mezi úderník a kohout až při natažení kohoutu, tehdy je puška připravená k výstřelu. S ohledem na konstrukci a v duchu jednoduchosti, jednoranové pušky Harrington & Richardson nemají pojistku, protože ji nepotřebují! Praktici v Harringtonu & Richardsonu jistě znali poučení říkající: zbraň má být výrobně, konstrukčně a uživatelsky jednoduchá, spolehlivá a přesná. Výsledek? Když má kulovnice nebo brokovnice Harrington & Richardson spuštěný kohout, je zároveň zajištěná proti výstřelu. Jak jednoduché...
Hlaveň se sklápí na ocelovém čepu a při jejím sklopení se aktivuje automatický vytahovač. Na hřbetu hlavně jsou umístěná otevřená nebo dioptrická mířidla. Kulovnice a některé brokovnice mají nad nábojovou komorou vyvrtány otvory s vyřezanými závity pro nasazení montáže se zaměřovacím dalekohledem nebo lišty umožňující upevnění montáže se zaměřovačem.
Povrch ocelových částí je zpravidla černý, některé modely mají hlaveň, případně baskuli niklovány. Modely Buffalo Classic a CR Carbine mají baskuli mramorovanou a více připomínají čas druhé poloviny 19. století. Pažby a předpažbí se vyrábí z přírodního či laminovaného dřeva nebo z moderního odolného plastu.
Jedinou, leč nevelkou uživatelskou komplikaci představuje rozložení k čištění. Na rozdíl od zažité páčky v předpažbí výrobce použil k ukotvení předpažbí šroub. Koupit šroub a vyrobit jeho pouzdro se závitem je podstatně levnější než výroba páčky a součástí na ni navazujících.
 
Přehled modelů
Popsat jednotlivé modely kulovnic Harrington & Richardson by zabralo několik stran, protože se vyrábí v obrovské škále ráží nábojů se středovým zápalem, počínaje revolverovými 357 Magnum, 44 Magnum, 45 Long Colt a 500 S&W Magnum, přes puškové 223 Remingtom, přes 22-250, 243 Winchester, 308 Winchester, 30-06 Springfield, a konče 45-70 Government a 444 Marlin. Modely pro náboje s okrajovým zápalem (malorážky) se vyrábí v rážích 17 Hornady Magnum Rimfire, 22 Short, 22 Long, 22 Long Rife a 22 Winchester Magnum Rimfire. Zdaleka nejsou uvedeny všechny ráže.
Zde si dovolím malou vsuvku. Kulovnice na revolverové náboje v naší myslivosti rovněž nemají tradici, ale pušky na některé výkonnější ráže už naši myslivci sporadicky používají. Zmínit lze například ráži 44 Magnum, jejíž střela o hmotnosti 15,55 g/240 grs při střelbě z dlouhé hlavně dosahuje poměrně vysoké počáteční energie. Bez šancí není ani náboj 500 S&W Magnum, jehož výroba byla zahájená teprve před několika lety. V každém případě, kulovnice ráže 44 Magnum i 500 S&W Magnum, jsou vhodné především pro lov na kratší vzdálenosti. Některé malorážky Harrington Richardson, stavěné pro náboje s okrajovým zápalem, jsou v našich podmínkách vhodné pro lov drobné škodné zvěře.
Kulovnice se dodávají s hlavní dlouhou 20 – 32“ (508 mm – 812,8 mm) a různými typy pažeb z přírodního dřeva a plastu. Jistotu v přesnost svých zbraní výrobce dokládá modely Varmint a Sporter, určenými pro velmi přesnou střelbu. Některé modely mají otevřená mířidla, jiné jsou zcela bez mířidel, další se dodávají s lištou typu Weaver na hřbetu hlavně a nakonec existují úplně vybavené modely s hlavní bez otevřených mířidel, ale s lištou Weaver, montáží a zaměřovacím dalekohledem 3-9x32, u nichž stačí provést pouze nastavení zaměřovacího dalekohledu a myslivec nebo lovec může vyrazit do přírody na lov.
Podívejme se alespoň na základní charakteristiky jednoranných kulovnic se značkou H&R. U některých uvedu rovněž ráže, v nichž se vyrábí.
 
Handi Rifle je řada základních modelů kulovnic s pažbou a předpažbím vyrobeným z přírodníhodřeva. Označení Handi Rifle nese kulovnice s hlavní bez mířidel dlouhou 22“ (558,8 mm) a 24“ (609,6 mm). Pažba má zvýšený hřbet a ocelové části zbraní jsou černé. Handi Rifle se vyrábí v rážích 223 Remington, 22-25 Remington, 243 Winchester, 25-06 Remington, 7 mm-08 Remington, 280 Remington, 308 Winchester, 30-06 Springfield a 444 Marlin.
Druhý model Handi Rifle má na hlavni otevřená mířidla a pažbu bez zvýšeného hřbetu. Vyrábí se v rážích 30-30 Winchester, 45-70 Government a 500 Smith & Wesson Magnum.
Handi Rifle Bull Barel Varmint už patří do kategorie velmi přesných zbraní, má těžkou hlaveň dlouhou 24“ (609,6 mm), bez otevřených mířidel, pažbu se zvýšeným hřbetem a dodává se v rážích 204 Ruger, 223 Remington a 243 Winchester.
Handi Rifle Compact má hlaveň bez mířidel dlouhou 22“ (558,8 mm) a vyrábí se pouze v rážích 243 Winchester a 7 mm – 08 Remington.
Syntetic Handi Rifle jsou kulovnice s pažbou vyrobenou z černého polymeru. Najdeme zde jak pažbu se zvýšeným hřbetem typu Monte Carlo a silným předpažbím, tak model s pažbou se zvýšeným hřbetem, zvětšenou lícnicí a pistolovou rukojetí spojenou s pažbou dvěma můstky. Třetí model má klasickou pažbu a odlehčené štíhlé předpažbí. V řadě Syntetic Handi Rifle najdeme modely s otevřenými mířidly i bez mířidel a se zaměřovacím dalekohledem. Podle modelu se dodávají varianty s hlavní dlouhou 20“ (508 mm) a 22“ (558,8 mm). Syntetic Handi Rifle se vyrábí v pěti základních řadách v různých rážích a konfiguracích, všechny mají černé ocelové části.
 
Další řadu kulovnic označuje výrobce v katalogu názvy Ultra Varmint a Ultra Hunter. Všechny varianty lze zařadit do kategorie luxusnějších kulovnic, určených výhradně pro velmi přesnou střelbu. Ani jeden model nemá otevřená mířidla, všechny se dodávají s pažbou a předpažbím vyrobeným z laminovaného dřeva a lištou Weaver.
Modely Stainless Steel Ultra Hunter Thumbhole mají pažbu s pistolovou rukojetí, zvýšeným hřbetem a lícnicí, anatomickou pistolovou rukojetí a otvorem pro palec. Lůžko hlavně a hlaveň jsou niklovány, spoušť, lučík, kohout a další ocelové součísti jsou černé, takže puška má atraktivní tříbarevný vzhled.
Prakticky stejný je Ultra Varmint Thumbhole, lišící se pouze černou hlavní a baskulí. Pouze detaily se liší varianty Ultra Varmint Rifle a Ultra Hunter Rifle, vyráběné s laminovanou pažbou se zvýšeným hřbetem a černou hlavní a baskulí. Zbývá dodat délku hlavně: Stainless Steel Ultra Hunter Thumbhole, Ultra Varmint Thumbhole, Ultra Varmint Rifle mají hlaveň dlouhou 24“ (609,6 mm), zatím co Ultra Hunter Rifle má hlaveň o dva palce kratší ((558,8 mm).
 
Velmi dobrou přesností se vyznačují rovněž levnější modely Sporter, určené pravděpodobně pro náročnější rekreační střelbu a elévy sportovní či myslivecké střelby. Sportery mají pažby pa předpažbí z černého polymeru, předpažbí je štíhlé, odlehčené, pažba je klasická nebo má zvýšený hřbet a všechny modely jsou černé. Dodávají se varianty s pevnými míředly nebo bez mířidel, ale s lištou Weaver. Sporter 17 HMR, má těžkou varmintovou hlaveň dlohou 22“ a jak už název napovídá, vyrábí se výhradně v ráži 17 Hornady Magnum Rimfire. Sporter (bez dalšího přívlastku) má hlaveň s otevřenými mířidly dlouhou 20“ (508 mm) a vyrábí se v provedení ráže 22 Long Rifle, umožňující střelbu rovněž náboji 22 Long, a 22 Short. Druhý model Sporteru se dodává pouze v ráži 22 Winchester Magnum Rimfire. Poslední Sporter Compact má rovněž dvacetipalcovou hlaveň s otevřenými mířidly a vyrábí se v ráži 22 Long Rifle, přičemž taky zde je možné použít náboje ráže 22 Long a 22 Short.
 
Poslední dvojice jednoraných kulovnic Harrington & Richardson vyrábí pro milovníky klasických amerických pušek druhé poloviny 19. století. Oblíbený lovecký model Buffalo Classic má ráži 45-70 Government, zatím co lehčí CR Carbine se vyrábí v ráži 45 Long Colt a je určen především pro střelce westernových závodů. Oba modely nemají vazbu na naši myslivost a uvádím je pouze v rámci přehledu. Dodávají se s anglickými pažbami a předpažbím z přírodního dřeva zdrsněným rybinou a mramorovanou baskukulí. Bufalo Clasic má hlaveň dlouhou 32“ (812,8), a sportovní dioptrická mířidla, kratší a lehčí CR Carbine má dvacetipalcovou (508 mm) hlaveň a klasická otevřená mířidla.
 
Protipóly
Než se podíváme na vlastnosti pušek Harrington & Richardson, mnohého myslivce asi napadne otázka ceny. Na jednu stranu je Harrington & Richardson americká firma s dobře, možná trochu aristokratickým znějícím jménem, na druhou stranu vyrábí jednoduché pušky pro všechny typy uživatelů. Cena je více než příznivá. Otázka týkající se vlastností bude zodpovězena vzápětí.
 
Zpracování
Všechny kulovnice Harrington & Richardson, které jsem prohlížel, byly velmi dobře zpracovány. Jsou vyráběné moderními technologiemi, s velkým podílem odlévaných dílů. Finální zpracování je rovněž velmi dobré, nutno říci podstatně lepší, než bych očekával od levných zbraní. Zde se projevuje vliv technologie výroby, na níž se člověk podílí především jako operátor moderních strojů a nakonec na montáži, která se pochopitelně provádí ručně.
 
Čistění
Brokovnice a kulovnice Harrington & Richardson jsou nenáročné zbraně. Nejdříve zkontrolujeme není-li náboj v nábojové komoře. Pokud nestačí vyčistit vývrt hlavně, vyšroubujeme šroub v předpažbí, sejmeme předpažbí, sklopíme hlaveň a sejmeme ji z lůžka. Předpažbí je na hlaveň nalícováno poměrně těsně, po vyšroubování šroubu neodpadne, ale je nutné mu pomoci úderem dlaně nebo gumové paličky. Sestavení je snadné a bez jakýchkoli komplikací.
 
Střelecké vlastnosti
K prověrce střeleckých vlastností jsem vybral kulovnici Handi Rifle ráže 45-70 Government s hlavní dlouhou 22“ (558,8 mm) s otevřenými mířidly a kulovnice Handi Rifle ráže 243 Winchester, s hlavní dlouhou 22“ (558,8 mm), pažbou se zvýšenou lícnicí a předpažbím z přírodného dřeva a dodávanou v sadě s lištou Weaver, montáží a zaměřovacím dalekohledem 3-9x32.
Při prvních výstřelech jsem zjistil, že kulovnice Handi Rifle ráže 45-70 Government měla mířidla špatně nastavená. Při střelbě s oporou na terč vzdálený 50 m, ležely první zásahy vysoko nad záměrným bodem, ve směru 11 hodin. Tady však je otázka, na jakou vzdálenost a jakými náboji je kulovnice továrně nastřelována. Střela náboje 45-70 Government má velkou balistickou křivku a rychle se podléhá gravitaci. Je možné, že bod zásahu ležel vysoko, protože puška je nastřelená na 100 – 150 m. Po úpravě výšky hledí se zásahy usadily na devádé hodině vlevo od středu kruhu. Zpětný ráz náboje 45-70 Government není velký a kulovnice Harrington & Richardson Handi Rifle je vhodná na lov divokých prasat, a další zvěře na vzdálenost do 100, maximálně 150 metrů.
 
Nakonec jsem si nechal kulovnici Handi Rifle ráže 243 Winchester. Po kontrole ukotvení zaměřovacího dalekohledu, a prvních výstřelech mě nepřekvapilo nastavení nebo spíše nenastavení zaměřovacího dalekohledu. První dvě střely zasáhly podložku pod terčem, mimo jeho plochu. Když jsem upravil nastavení zaměřovače, ležela trojice zásahů v těsném seskupení vlevo od záměrného bodu. Po dalším opakovaném přestavění jsem již s jistotou zasahoval záměrný bod a posléze jsem očísloval pořadí zásahů v terči (dva zásahy mimo terč, před první korekcí zaměřovače jsem nepočítal).
Na 50 metrů střílela kulovnice Handi Rifle velmi přesně, takže jsem terč posunul na 100 m a rovněž zde jsem dosahoval velmi dobrá seskupení zásahů. Seskupení se sice zvětšilo, ale kulovnice držela nástřel velmi statečně, řekl bych až tvrdohlavě. Střílel jsem jeden náboj za druhým, aniž bych kulovnici nechával vychladnout. K mému překvapení se u tak levné zbraně zahřívání hlavně minimálně projevovalo na poloze zásahů. Znám dražší jednoranné kulovnice s lůžkovým závěrem, u nichž při opakované střelbě velmi brzy dochází ke změně bodu zásahu.
Když jsem pálil na 100 m, patnáctý až dvacátý náboj v pořadí od začátku střelby, byla hlaveň kulovnice již značně zahřátá, ale seskupení bylo stále nad očekávání dobré. Kdybych nechal kulovnici řádně vychladnout, věřím, že po střelbě ze studené hlavně by zásahy ležely ve vynikajícím grupingu těsně vedle sebe.
Prvních dvacet nábojů jsem vypálil vsedě s oporou, dalšími čtyřiceti náboji jsem se bavil střelbou na vzdálenosti 30 – 100 m vstoje a bez opory. Puška stále střílela velmi dobře.
Ke zkoušce jsem použil náboje Sellier & Bellot, laborované poloplášťovou střelou typu SP o hmotnosti 6,5g/100 grs. Chování zbraně je velmi příjemné, zpětný ráz minimální. Zaměřovací dalekohled, s nímž je puška dodávaná, není výrobcem signován a je vhodný pro střelbu v dobrém osvětlení. Optickou soustavu tvoří neosvětlený záměrný kříž s nitkovým středem.
 
Hodnocení
Jednoranné kulovnice Harrington & Richardson mohou konkurovat podstatně dražším zbraním. S ohledem na cenu jsem nečekal nijak oslnivé výsledky ani příliš kvalitní zpracování. Opak je pravdou a týká se rovněž charakteristiky spouště, která má styčné plochy dobře zabroušené, vyniká krátkým chodem a velmi dobře zvládnutelným odporem. Všechny ovládací prvky jsou v dobrém dosahu prstů a pušky Herrington & Richardson jsou vhodné pro střelce s pravou i levou dominantní rukou.
Zkoušená kulovnice Handi Rifle ráže 45-70 Government stojí 9990 Kč a za stejnou cenu lze koupit model Handi Rifle ráže 243 Winchester, který se prodává s lištou Weaver, montáží a zaměřovacím dalekohledem.
Zbraně Harrington & Richardson dováží z USA, firma Cairo (www.cairocz.cz), sídlící ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zpracování dat...