Časopis Myslivost

Když má zvěř spát

Myslivost 2/2011, str. 54  Mgr. Jan TETŘEV
Narkotizační zbraně nebo spíš narkotizační projektory mají v našem světě široké uplatnění. Kdo rád sleduje přírodovědné filmy, ten si jistě vzpomene na scény uspávání africké zvěře. Ale my jsme v Evropě a také u nás potřebujeme někdy zvěř v jejím vlastní zájmu uspat. Tyto zbraně se tak u nás uplatňují třeba v našich městech při odchytu zbloudilých či nebezpečných psů. Používají je však také četní myslivci - majitelé či správci obor, pokud potřebují některé chované zvíře znehybnit například za účelem transportu.
 
 
Většina našich uživatelů narkotizačních zbraní používá zahraniční výrobky. Nebo je alespoň přesvědčena o tom, že jde o výrobky ze zahraničí. Ne vždy to tak je a český výrobek se k nám vrací za mnohem větší peníze než od nás odešel.
V České republice totiž sídlí výrobce narkotizačních projektorů, ale neví se o něm. Výrobní družstvo Drulov v Litomyšli patřilo už od 70. let minulého století k nemnoha světovým výrobcům narkotizační techniky, resp. narkotizačních zbraní. Už nejpozději v roce 1974 se na světovém trhu objevily první narkotizační pistole této firmy.
Základ pro tuto zbraň představovaly tehdy pistole systému Pavlíček. Dostřel činil asi 30 metrů, přičemž optimální vzdálenost střelby byla 20 metrů. Zbraň se úspěšně vyvážela a jedna švýcarská firma ji za drahé peníze prodávala do celého světa. U nás byla výroba narkotizačních zbraní tak trochu utajovaná.
 
Fenomén Uhrinčat
Vývoj šel neustále dál a koncem 80. let 20. století, nejspíš v roce 1988, se v Drulovu začaly vyrábět samonabíjecí pistole - plynovky (na CO2) Drulov DU-10 Condor. Zkonstruoval je Vladimír Uhrinčat, slovenský génius na poli zbraní poháněných CO2. Tento zbraním oddaný a zbraněmi těžce zraněný konstruktér však od konce 70. nebo od počátku 80. let 20. století pracoval na konstrukci, která nás zajímá víc než sportovní pistole. Ve Veterinárním asanačním ústavu v Nitře probíhal na základě zakázky Státní veterinární správy pod Uhrinčatovým vedením vývoj imobilizační zbraně progresivní konstrukce na bázi CO2. První prototyp imobilizačního projektoru GIP 02 vznikl na Slovensku v roce 1983. V roce 1987 se narkotizačním projektoru psalo jako o úspěšně zakončeném a někdy poté byla zahájena výroba v Drulovu. Podrobnosti nám nejsou známy.
Dalším vývojem Uhrinčatovy zbraně vznikl narkotizační projektor GIP 00, který se vyrábí dodnes v nástupnické společnosti družstva Drulov, která se jmenuje Drulov Trade. Výroba probíhá v Holicích a firma si rozhodně nestěžuje na problémy s odbytem. ¨
Naši myslivci a oborníci však o této zbrani vůbec nevědí. Bývalé vedení Drulovu v čele s Jiřím Hánělem věnovalo domácímu trhu minimální pozornost a pohodlně prodávalo celou produkci ve velkém do zahraničí. Prodeje do světa pokračují, ale jak nám řekl Pavel Kupec z firmy PPK, která produkci Drulovu prodává: „Měníme radikálně přístup značky Drulov k domácímu trhu. Naši myslivci, oborníci, veterináři a policisté zbytečně nakupují narkotizační zbraně draho ze zahraničí. Nabízíme minimálně tytéž nebo lepší užitné vlastnosti při poloviční nebo třetinové ceně. Zbraň je důkladná a osvědčená, takže proč ji před našimi myslivci utajovat.“
 
Narkotizační projektor GIP 00 je plynovka na bombičky plněné CO2. Optimální vzdálenost pro střelbu s touto zbraní je 10 - 30 metrů.  Zdrojem hnací síly jsou bombičky s náplní 7 nebo 12 g CO2 nebo je možno tlakovou nádobu plnit přepouštěcím ventilem z bomby s náplní 150 g CO2. Tlaková nádoba je umístěna v rukojeti.
Hlaveň má délku 480 mm a velmi přesný hladký vývrt má vnitřní průměr 13 mm.
Dávkovací mechanismus vyšel z Uhrinčatovy jednoranové pistole TAU, jejíž dávkovací mechanismus konstruktér přizpůsobil velké ráži zbraně. Výsledkem je plně funkční kombinace dlouhé a krátké zbraně. Rukojeť je pistolová, pažbu nahrazuje drátěná ramenní opěrka. Ale je možno si objednat i klasickou dřevěnou pažbu.
Vpředu z předpažbí vyčnívá bicí mechanismus, u kterého se rozsah nastavení energie úderu na přepouštěcí ventil velmi snadno reguluje pootáčením dorazové matice bicí tyče.
Závěr se odklápí směrem vzhůru. V těle zbraně je závěr zajištěn západkou. Rameno této západky, které vyčnívá nad závěr, slouží jako hmatník k otvírání závěru. Je natolik masivní, že může současně sloužit i jako originální dioptr, ve kterém je nad sebou řada pěti kruhových otvorů.
 
Zajímavé střely
K této zbrani se dodávají dva druhy narkotizačních střel, které se liší svými rozměry, danými obsahem narkotizační látky. Větší pojme 3 ml a menší 2 ml uspávacího prostředku. Hlavní část tvoří válcové pouzdro z lehkého kovu, ve kterém je umístěn píst s těsněním. Do přední části střely se nalije nebo stříkačkou dopraví uspávací prostředek. Jeho množství a druh na konkrétní zvíře pochopitelně určuje veterinář. Před plněním se píst vzadu v těle střely stlačí do spodní polohy.
Po naplnění se na přední část našroubuje jehla s vlastním těsněním a následně se střela natlakuje. Natlakování vzduchu se provádí pomocí obyčejné injekční stříkačky o obsahu 5 ml ventilkem, který je umístěn vzadu v redukci střely. K optimálnímu natlakování stačí dvě až tři stříkačky vzduchu. Správné natlakování střely se pozná podle výrazně zvýšeného odporu pístu stříkačky. Mimochodem, střelu lze natlakovat i plynem do zapalovačů, ale pak se nedoporučuje blízko ní kouřit. Tenkostěnný kontejner střely je vzadu doplněn molitanovým stabilizátorem.
Dlouhá jehla na přední části střely má vpředu po obou stranách kruhové otvory. Tyto otvory jsou překryty plastovou hadičkou. Ve chvíli, kdy jehla vniká do těla zvířete, plastová hadička je z otvorů odsunuta a uspávací látka je pístem vytlačena. Vše je tisíckrát vyzkoušeno a funguje to.
Pro nácvik střelby s touto zbraní dodává výrobce s každým kusem vedle „ostrých“ střel také jednu cvičnou střelu, která sestává hrotu a plastového těla.
 
Technické údaje GIP 00
Celková délka: 900 mm
Výška: 200 mm
Hmotnost: 1,9 kg
Ráž: 13 mm
Maximální úsťová rychlost: 55 ms-1
Energie střely na ústí: 15,5 J
Zpracování dat...