Časopis Myslivost

Rozhovor s generálním ředitelem České zbrojovky Ing. Lubomírem Kovaříkem

Myslivost 2/2011, str. 12  Pavel Klozík
Když jsme se před léty poprvé setkali, abychom připravili první rozhovor do Myslivosti, měl za sebou dlouhé jednání. Navzdory tomu z generálního ředitele České zbrojovky sálala energie chlapa, rozhodnost a nadhled bývalého vojenského pilota a přirozená autorita. Zůstal takový dodnes, jen ke svým zálibám přibral myslivost...
 
Pane inženýre, první rozhovor jsme spolu připravovali před pěti lety, nedlouho po vašem nástupu do funkce generálního ředitele České zbrojovky. Jak jste se v České zbrojovce zabydlel?
Dneska už je to čtyři a půl roku, nastupoval jsem 15. 6. 2006. Myslím si, že jsem se zabydlel dobře. Zbrojovku se podařilo dostat na úroveň velmi solidní strojírenské firmy, která se kromě zbrojní výroby zabývá i výrobou leteckých komponentů a dílů pro automobilový průmysl. Ve zbrojní výrobě jsme rozšířili sortiment zbraní pro všechny kategorie zákazníků, tj. sport a hobby, lovce a myslivce a připravili jsme nový výrobní program pro ozbrojené složky. V nezbrojní výrobě jsem odolali celosvětové krizi a rosteme! Takže čtyři a půl roku mé práce snad mělo smysl.
 
Podílel jste se na spuštění nějakého konkrétního programu souvisejícího s mysliveckými zbraněmi?
V řadě případů, ať už to byly myslivecké zbraně nebo zbraně pro ozbrojené složky, jsem našim lidem umožnil, aby využili svůj potenciál, který dříve zdaleka nemohli vždy využít.
 
Hodně cestujete po světě. Hovoříte v zahraničí s myslivci a lovci? Jaké od nich slýcháte názory na zbraně vyráběné v České zbrojovce?
Zbraní z České zbrojovky si lovci váží především pro jejich kvalitu a dlouhodobou životnost. Řada zákazníků je u našich zbraní spokojena s poměrem cena - kvalita. Myslím si ale, že máme ještě prostor na zlepšování technických detailů, například pokud se jedná o chod závěru, spouště atd.
 
Vyvíjíte zbraně ve spolupráci s CZ-USA?
CZ-USA, dceřiná společnost České zbrojovky, nám dělá asi třetinu obratu. Americký trh považuji za nejvíce liberální na světě, počínaje způsobem pořizování zbraní a cenovou politikou konče. Jedná se však o trh velmi konkurenční. Pokud dostáváme zprávy od zákazníků ze Spojených států nebo přímo od CZ-USA, tak se jimi řídíme a mnohdy vyrábíme zbraně koncipované především pro americký trh. Američtí střelci mají rádi např. jiný typ pažby a jiné ráže nábojů než evropští střelci, takže pokud chceme na americkém trhu být, musíme zbraně přizpůsobit jejich požadavkům.
 
Poměrně málo se hovoří o vývozu zbraní do zemí bývalého Sovětského svazu.
Ruskému trhu vládnou ruští výrobci a ruské zbraně, jako Bajkal a podobně, ale co se týká dovážených zbraní do Ruské federace, tak tam dnes máme přes padesát procent trhu všech zbraní určených pro lovecké účely. Navíc v současné době připravujeme na tomto trhu prodej brokovnic. Naše pozice je velmi dobrá a trvale se zlepšuje.
 
Jak se daří vyvážet zbraně do jiných částí světa, například do Asie a Austrálie?
Na asijském trhu se více zaměřujeme na ozbrojené složky. Ve většině zemí Asie je totiž vlastnictví zbraní mezi obyvatelstvem silně omezeno, i když to se liší země od země. Více liberální jsou v Austrálii, možnost pořízení zbraně je tam jednodušší. Právě tam nám za poslední tři roky vzrostl obrat asi trojnásobně. Vyvážíme tam lovecké pušky, malorážkami počínaje, kulovnicemi i brokovnicemi konče.
 
Austrálie je rozsáhlá země, kde se střídají různá pásma - včetně pouští, která dokáží prověřit spolehlivost jakýchkoli mechanismů, a to nejen zbraní.
Jde skutečně o poměrně náročnou oblast, kladoucí vysoké nároky na zbraň. Kdyby tam naše zbraně nefungovaly, tak je místní lovci nebudou používat. Nejde však jen o Austrálii, namístě je dobré zmínit taky Afriku, která je rovněž náročná na spolehlivost zbraní. Když jsem byl na cestě s panem prezidentem Václavem Klausem, setkal jsem se v Jihoafrické republice s průvodcem, který měl naši kulovnici, už hodně starou klasickou jednoduchou mauserovku s otevřenými mířidly, a říkal: „Nic lepšího nemám a nic jiného nechci. Puška mi věrně slouží třicet let a já doufám, že mi dalších třicet let bude sloužit.“ Na jednu stranu je dobré, jak jsou naše výrobky kvalitní, na druhou stanu jsem si řekl, že to není úplně ono, protože ten lovec si nejméně dalších dvacet let nebude chtít koupit žádnou další zbraň. Ale docela mě potěšil, když říkal, že to je nejlepší zbraň jakou kdy měl.
 
Začal jste hovořit o oblasti, na kterou jsem se chystal zeptat, na lov v Africe, lov vitální nebezpečné zvěře.
Česká zbrojovka vyrábí zbraně od větrovek a malorážek čili od ráží 4,5 mm a 5,6 mm (.22 LR), po kulovnice velmi výkonné ráže jako .416 Rigby a .458 Lott. Velkým sortimentem ráží a zbraní oslovujeme velmi širokou obec zákazníků. Není mnoho výrobců, kteří vyrábějí zbraně v tak výkonných a těžkých rážích. Zavedli jsme program Safari Classic, zaměřený na zbraně a lovecké příslušenství určené k lovu v Africe. Program je hojně využíván a zaměřuje se na kompletní vybavení lovců a střelců, kteří jezdí do Afriky. Lovci vědí, že náš Mauserův závěr je spolehlivý, bezpečný a jistý což je právě při lovení nebezpečné zvěře i otázka přežití, a to jsou důvody, proč spousta lovců volí právě naše zbraně. Program Safari Classic vznikl na základě požadavků trhu USA, protože se ukázalo, že řada amerických lovců má zájem lovit těžkými rážemi v Africe a chce jezdit na lovy velké pětky. Program se úspěšně rozšiřuje nejen v USA a na základě potřeb evropských lovců jezdících lovit do Afriky vznikají produkty i pro evropský trh.
 
Strohá, leč praktická americká pažba proniká i do Evropy.
Vše vychází z konceptu vnímání Američanů a Evropanů, bez ohledu, jestli se jedná o lovce nebo o lidi bez vztahu ke zbraním. Američané jsou praktičtější a pragmatičtější, zbraň je pro ně nástroj, takže například bavorská pažba pro ně není to pravé ořechové. Požadují jednoduchou pažbu, jednoduchý tvar s tím, že pažbu nebo pušku za tři čtyři roky „zahodí“, kdežto Evropa je stále směřována k patriotismus, kdy zbraň je něco krásného, co se zachovává po generace. Spousta evropských lovců si na zbrani nechává vytvořit rytiny, požaduje krásné dřevo a zbraň chovají jako v bavlnce. V Americe je naprosto běžné, že zbraň se nechává v garáži, hodí se do auta, vozí se třeba v pick up v bedně, vždy připravena na lov. Američané se zbraněmi mnohem více žijí a pracují, zbraň vnímají především jako pracovní nástroj. Přístup Američanů ke zbrani je jiný, konzumnější, než přístup Evropanů. Navzdory tomu si myslím, že v Evropě zůstane konzervativní přístup zachován, protože puška je zde především nádherná věc, nádherně rytá s výstavním dřevem, určená k lovu trofejové zvěře.
 
Američané nechtějí zdobené zbraně?
Počet zdobených zbraní prodaných v Evropě a v Americe je naprosto jiný. Pokud si v Americe někdo koupí zdobenou zbraň, tak proto, že ji chce uchovat jako klenot. Vychází to i ze způsobu jak v Americe koupíte zbraň, kdy jdete do obchodu ukážete ID (identification card – obdoba našeho občanského průkazu) a odnesete si zbraň. Systém nákupních povolení a zbrojních průkazů v Evropě je obecně mnohem složitější.
 
Promítá se do množství prodaných zbraní také poměr platů v USA, v porovnání s platy u nás a v celé Evropě?
Zcela určitě ano. Americké ceny jsou nejvíce liberální, protože v Americe je největší konkurence na poli zbraní, a nejen zbraní. Platí to o veškerém spotřebním i elektronickém zboží, autech, fotoaparátech a tak dále. Poměr platů v USA ve spojení s veškerými životními náklady, zbraněmi a municí nevyjímaje, je jiný než v Evropě. Přesto, v poslední době, vlivem krize, Američané začali zvažovat jestli si koupí další pušku hned nebo později. Uvažují o ceně zbraně, munice, stejně jako o životních nákladech.
 
Vraťme se ještě ke zbraním na velkou africkou pětku. Hovořil jste o zájmu o naše zbraně s klasickým Mauserovým závěrem. Řada afrických lovců a průvodců dává přednost dvojhlavňovým kulovnicím, které jsou maximálně spolehlivé a umožňují rychle vypálit druhou ránu bez jakékoli manipulace.
Čtenáři jistě zaznamenali, že jsme před čtyřmi lety vstoupili do procesu konkurzní podstaty Zbrojovky Brno. Z brněnské Zbrojovky, respektive od jejího konkurzního správce, jsme koupili část výroby zbraní. V Brně jsme pak pro naše zákazníky připravili kulovou kozlici pod obchodním označením „Stopper“ v ráži .416 Rigby a .458 Lott. Zbraň dostala obchodní název Stopper proto, že je používána zejména průvodci lovců na safari v Africe. Těší nás, že o tuto zbraň je stále větší zájem a její výroba a prodej roste.
 
Jakým způsoben pokračuje rozvoj Zbrojovky Brno v rámci České zbrojovky Uherský Brod?
Zbrojovku Brno jsme v Brně přestěhovali, protože původní areál je určen k jiným účelům. Dnes v jihomoravské metropoli pokračujeme ve výrobě tří linií zbraní. Vyrábíme sportovní brokovnice Competition, což jsou sportovní zbraně, kterými střílí mimo jiné naši tovární sportovní střelci na trap a skeet. Pro myslivce vyrábíme brokové, kulobrokové a kulové kozlice řady Brno 800 a lehkou jednoranovou kulovnici Brno Effect. Řada součástí se vyrábí v České zbrojovce, část dílů je přímo z Brna, kde současně probíhá montáž zbraní. Název této produktové řady dál nese označení Brno Rifles. S těmito zbraněmi chceme navázat na tradici, kterou tady kdysi brněnská Zbrojovka měla.
 
Zbrojovka Brno se ubírá cestou polosériové výroby, kdy zbraně jsou vyráběny do jisté míry puškařským způsobem, podobně jako pistole Dan Wesson v USA, což je rovněž firma která patří pod křídla České zbrojovky.
Máte pravdu, polosériová výroba je v Brně zachována, problém je ten, že v současnosti je na trhu velké množství cenově nižších a stejně kvalitních zbraní a my se musíme umět s touto konkurencí vyrovnat. Sázíme jednak na pověstnou kvalitu českých zbraní, jednak si na druhou stranu uvědomujeme, že zákazníci chtějí příznivou cenu, pěkný design, bez ohledu jestli zbraně děláme puškařsky nebo sériově.
 
Podařilo se se zbraněmi s lůžkovým závěrem ze Zbrojovky Brno vykrýt mezeru, která vznikla zrušením výroby zbraní stejné kategorie v České zbrojovce?
Zatím ne. Myslím si, že ten prostor je podstatně větší. Zbraněmi s lůžkovým závěrem jsme ještě nepokryli požadavky trhu v rozsahu a míře, která by pro mě byla přijatelná.
 
Proč Česká zbrojovka na konci minulého století ukončila výrobu zbraní s lůžkovým závěrem?
Zbraně s lůžkovým závěrem, které vyráběla Česká zbrojovka ještě ve druhé polovině 90. let minulého století, byly velmi kvalitní. Jejich konstrukce však byla složitá a výroba drahá. Nebyli jsme schopni dostat se na cenově přijatelnou úroveň, akceptovatelnou našimi zákazníky, takže jsme výrobu ukončili. Konstrukce, kterou jsme převzali a dále rozvíjíme s lidmi z Brna, nás posunuje o kus dál.
 
Součástí portfolia loveckých zbraní České zbrojovky jsou také brokovnice vyráběné v Turecku. Mají turecké zbraně své opodstatnění a jsou kvalitní?
Výrobu tureckých zbraní se značkou České zbrojovky iniciovala CZ-USA, která stanovila přísné podmínky a požadavky na kvalitu zbraní. Kdyby byly naše zbraně nekvalitní, tak je tam prostě nikdo nebude kupovat. My jsme tyto brokovnice začali dovážet i do České republiky v řádech několika tisíc kusů ročně. Jedná se o zbraně s výborným poměrem ceny, kvality a vynikajícím komfortem střelby. Věřím, že si najdou své místo nejen na českém trhu. O tyto zbraně z produktové řady s označením CZ-USA je obrovský zájem také v jiných zemích. Mimochodem já sám mám dvě a uvažuji o další, tentokrát poloautomatické brokovnici…
 
Kolik zbraní se vyrobí v České zbrojovce?
Česká zbrojovka ročně vyrobí zhruba 160 000 zbraní, z toho jde 90%na export. Český trh nám vytváří, včetně obchodního zboží obrat asi 50 miliónů korun ročně.
 
Prozradíte směr vývoje loveckých zbraní v České zbrojovce?
V současné době mámě velmi široké portfolio loveckých zbraní. Dotáhli jsme koncepci modulární malorážky CZ 455 s výměnnými hlavněmi, ukončili jsme vývoj projektu poloautomatické malorážky v ráži .22 LR a .22 WMR a předpokládáme, že v budoucnu zahájíme výrobu modelu ráže .17 HMR. Zcela určitě se budeme zabývat požadavky našich zákazníků na jiné materiály u pažeb, na jejich provedení a design. Víme, že řada lidí dnes inklinuje právě k pracovním zbraním s plastovou pažbou. Budeme se věnovat pokračování vývoje kulovnic, kde vnímáme určitý handicap. V roce 2011 překvapíme spoustu našich zákazníků novou modifikovanou kulovnicí. Uvažujeme, co je ještě možné udělat s klasickým modelem CZ 550 a současně se zabýváme vývojem nové generace kulovnic s uzamykáním do zadní části hlavně. Pokračujeme také ve vývoji projektu poloautomatické kulovnice, ale samozřejmě to ještě pár měsíců potrvá, než uvedeme na trh novou špičkovou poloautomatickou kulovnici i novou opakovačku.
 
Spolupracujete s myslivci a lovci z České republiky a ostatních států?
Prostřednictvím našich zástupců se snažíme komunikovat s lovci v České republice i v jiných státech. Prototypy některých zbraní dáváme vyzkoušet našim partnerům, kteří se vyjadřují k designu, ovládání, materiálu, funkci, přesnosti a dalším vlastnostem. Naším cílem je zákazníkům nabídnout špičkovou zbraň. Mnozí naši zaměstnanci jsou sami myslivci, takže ví, co má lovecká zbraň mít. Z jejich zkušeností se zrodila nová kulovnice na bázi CZ 550, kterou připravujeme na rok 2011. Právě u této zbraně jsme více než dříve naslouchali názorům myslivců, kteří nám říkali, tohle se nám nelíbí nebo toto chceme mít jinak.
 
Česká zbrojovka a střelci používající zbraně z České zbrojovky získali v posledních více než deseti letech řadu sportovních úspěchů. Budete se angažovat na sportovním poli i nadále?
V roce 2010 jsme založili střeleckou nadaci, protože cítíme potřebu rozvíjet střelecký sport v jakékoli podobě, nejen pistolové disciplíny, ale také disciplíny brokové, střelbu z malorážek, kulovnic a vzduchovek. Právě proto jsme iniciovali založení České střelecké nadace, která je určená na podporu střeleckých disciplín už od malých školáčků.
 
Několikrát jsme psali o činnosti Engraving Art Studia Reného Ondry. Budou mít zdobené zbraně stále své místo v portfoliu České zbrojovky?
Ryté zbraně tvoří setinu nebo tisícinu procenta prodeje našich zbraní, obrat České zbrojovky nestojí na programu rytých zbraní, nicméně ryté zbraně představují dobrou reklamu a výbornou ukázku toho, co umí české a moravské ruce. Naše zbraně se dostaly k mnohým významným osobnostem celého světa. Například pan ex-premiér Topolánek věnoval naši kulovnici panu prezidentu Bushovi. Jeho exelence, jordánský král, zase používá výhradně naše zbraně coby státní dary a každý rok pro něj děláme deset až dvacet zbraní. Myslím si, že v současné době patří naše zdobené zbraně k nejlepším na světě. Není mnoho rytců, kteří by dokázali vdechnout život ryteckým zbraním právě tak jako René Ondra. Našim partnerům říkáme, že dokážeme vytvořit jakoukoli rytou zbraň a umíme splnit jakýkoli požadavek. Nedávno jsem se vrátil z Kuvajtu, tam je eminentní zájem o naše zbraně pro ozbrojené složky, ale také o ryté zbraně. Věřím, že se tam dostaneme do stejné pozice jako v případě Jordánska, kde naše zbraně slouží jako hlavní dary státníků. Jedná se o panovníky, kteří trvají na naprosté kvalitě, vládce, kteří nehledí na peníze. My s nimi konzultujeme jejich požadavky. Viděl jsem tam zbraně od konkurenčních firem, v mnohem menší kvalitě a myslím, že jsme v cenové relaci zbytečně skromní.
 
V našem prvním rozhovoru před pěti lety jste řekl, že se připravujete na myslivecké zkoušky. Jak se vyvíjí vaše myslivecká činnost?
Nejsem nejlepší myslivec. Rád chodím na lov kachen a bažantů, ale nechodím lovit vysokou zvěř. Myslím si, že člověk, který chce lovit vysokou a srnčí zvěř, by se měl věnovat myslivosti nejen pro zábavu a neměl by chodit jen lovit. Měl by pečovat o zvěř, o les a starat se o všechny záležitosti, jak náleží. Pro své časové zaneprázdnění nejsem schopen se všemu věnovat naplno a myslím si, že není úplně korektní, abych šel jen jednou za čas na lov. Myslím si, že prostě není fér, abych pouze slízl smetanu tam, kde ostatní věnují péči o zvěř svůj volný čas. Velmi se mi líbil lov bažantů ve Spojených státech, kde jsme nachodili několik mil lány kukuřice. Je to rozdíl v porovnání s podmínkami v České republice.
 
Jste členem mysliveckého sdružení?
Měl jsem několik nabídek, ale nakonec jsem je odmítl.
 
Máte v rodině myslivce?
Naše rodina nemá mysliveckou tradici, ale myslivci jsou někteří mí kamarádi a přátelé.
 
Vedete svého syna k myslivosti?
Mám čtrnáctiletého syna, rádi chodíme do přírody, ale zatím jej spíše vedu ke střelbě, snažím se mu vštěpit respekt ke zbraním a umění bezpečného zacházení se zbraní. Má větrovku a myslím si, že dosahuje velmi pěkných výsledků. Pokud bude mít do budoucna zájem o střelbu a zbraně, rád ho podpořím.
 
Pane řediteli dovolte mi na závěr abych vám poděkoval za čas a popřál za všechny naše čtenáře mnoho zdraví a úspěchů v roce 2011. Za všechny vám rovněž přeji všechno nejlepší k nastávajícím čtyřicátým narozeninám, mnoho úspěchů do dalších let v České zbrojovce i v soukromém životě, letu zdar a nakonec myslivecké lovu zdar!
Mnohokrát Vám děkuji. Rád bych popřál vašim čtenářům a věřím i našim zákazníkům mnoho štěstí. Přál bych si, aby myslivci v Čechách, na Moravě i na Slovensku měli možnost se seznamovat s našimi zbraněmi, aby si je mohli vyzkoušet. Každému říkáme, ať si naše zbraně vyzkouší a pozná jejich kvalitu, které věříme.
Zaznamenal Pavel KLOZÍK
 
Zpracování dat...