Časopis Myslivost

Nová fotopast Cuddeback Attack

Tomáš Kuba
Firma Non Typical z USA byla prvním výrobcem fotoastí, které pod jménem zakladatele a majitele firmy Cuddeback vyrábí již téměř třicet let. Zatímco ostatní výrobci, jejichž počet neustále roste, přicházejí každý rok s novými výrobky se stále více funkcemi, tento výrobce se tak šíleným tempem nežene. Doposud vyráběný model Capture se na trhu držel bezmála deset let a na novém modelu Attack firma pracovala tři roky. Letos na jaře ho představila na výstavách v USA a v červenci začala sériová výroba. První vzorek dorazil i do České republiky a rád bych se tedy podělil o své první dojmy. Důkladný porovnávací test s ostatními fotopastmi bude následovat.
První co vás na nové fotopasti Cuddeback Attack zaujme, je neobvyklé provedení v 3D maskování. Jinými slovy nová fotopast tvary kopíruje přírodu jak jen je to možné, a tak svým vzhledem připomíná špalek dřeva. A nejen vzhledem. Také svými rozměry a neuvěřitelnou robustností, díky které byste na tomto kousku asi mohli naštípat i třísky na podpal. Samozřejmě s trochou nadsázky. Co lze ale bez nadsázky možné slíbit je instalace a obsluhy fotopasti v největší zimě a pěkně v rukavicích. Žádné miniaturní spínače s několika polohami a tlačítka s mikrozdvihem. Ale také žádný displej na prohlížení obrázků. 
Fotopast se otevírá mosaznými (!) šrouby s dvojím vroubkováním a hlavou o průměru 1 centimetr. Po odklopení krytu (který se otvírá nahoru a zasloužil by si aretaci) získáme přístup k ovládacím prvkům. Těch není mnoho – rotační ovladač, dvě tlačítka a přepínač foto/video. Ten je stejně jako tlačítka velmi robustní a chráněn pryžovou membránou. Rotační ovladač má tvar šipky a jeho nastavení lze zjistit pouhým hmatem. Jeho prostřednictvím se fotopast zapíná a nastavuje. Pouze k prvotnímu nastavení data a času, přenosu a mazání snímků je třeba použít zmíněná tlačítka.
Nastavované parametry se zobrazují na velkém a skutečně kontrastním displeji. Uvítal jsem, že i se svými třemi dioptriemi mohu fotopast nastavit bez brýlí. Často je zapomínám, a tak mi to vysloveně udělalo radost, stejně jako fakt, že zapomenu-li s brýlemi i SD kartu, stále není nic ztraceno - Cuddeback Attack má vnitřní paměť na solidních šedesát záběrů! Samozřejmě pro seriozní provoz je ale SD karta podmínkou. Vkládá se do štěrbiny nad displejem, která je stejně jako ostatní prvky a konektor pro USB (klasický) chráněna pryžovou izolací. A opět - i SD kartu vložíte nebo vyjmete v rukavicích. Zasouvá se pouze asi 1/3 a pro její uchopení je dostatek místa!
Stejně jednoduchý přístup jako k ovládacímu panelu je i k bateriím. Stejným šroubem otevřeme jejich skříňku a vložíme 4 klasické D monočlánky. U verze s infračerveným bleskem (Attack se vyrábí i s klasickým bílým bleskem pro barevné noční snímky) slibuje výrobce až 50 000 snímků na jednu sadu baterií!
Dalším z parametrů, kterým nový Attack vyniká nad konkurencí je neuvěřitelně krátká odezva na aktivaci PIR čidla. Zatímco u ostatních fotopastí se čas kolem jedné vteřiny považuje za velice solidní, Attack má dobu odezvy pouhých 0,3 sekundy! První zkušenosti naznačují i velice dobrý dosvit a kvalitní optiku. Na objektivní zhodnocení ale vyčkejme na slibovaný test, který nový Attack porovná s dalšími výrobky.
Určitou nevýhodou je nemožnost bezpečného zajištění fotopasti proti odcizení, tedy alespoň ve standardní výbavě, kde je pouze nasouvací upevňovací prvek. Uzamykací prvek a jiné vybavení je samozřejmě možno doobjednat, ale přesto si myslím, že průvlak na oblíbený lanový zámek by u profesionální fotopasti neměl chybět, tím spíše, že se stává standardní výbavou konkurenčních výrobků.
Jak již bylo zmíněno, nemá popisovaná fotopast ve výbavě displej na prohlížení záběrů. Je to celkem logické – jedná se o profesionální zařízení, kde se předpokládá nasazení většího počtu fotopastí a nemá smysl, aby každá z nich měla svůj displej. Místo toho nabízí Cuddeback čtecí zařízení s uložištěm, do kterého lze záběry stahovat přes USB kabel nebo pouhým zasunutím SD karty. Zařízení má pak druhou „sběrnou“ SD kartu, na kterou se stažené záběry ukládají. Pro jejich další zpracování je možno u výrobce zdarma stahnout software „Trophy room“. Čtečka je samozřejmě vybavena kvalitním barevným displejem, na kterém lze snímky prohlížet a přehlednými prvky pro práci s nimi. Předností je možnost „zoomování“ snímků, nebo jejích částí. Za nevýhodu pak považuji nemožnost prohlížet si videozáznamy.
Celkové provedení je opět velmi robustní, pogumovaný povrch umožňuje bezpečné uchopení. Štěrbiny pro SD karty a USB konektory jsou proti vlhkosti a nečistotě chráněny pryžovými záslepkami. Čtečku lze použít samozřejmě i pro ukládání a prohlížení záběrů z jiných fotopastí než značky Cuddeback.
Tomáš KUBA
Zpracování dat...