Časopis Myslivost

Puškohled ZEISS Duralyt aneb Příběh jednoho lednového rána

Myslivost 9/2011, str. 22  Karel KAUFMANN
Puškohled Duralyt, to je nový produkt v tradiční kvalitě Carl Zeiss a v zajímavých prodejních cenách. Nová produktová řada puškohledů Duralyt, která je kompletně vyráběna v německém Wetzlaru, se postarala o nadšení jak v Německu, tak i v zahraničí. Novinkou u této produktové řady je od března 2011 osnova se svítícím záměrným bodem, kterou jsem měl v lednu letošního roku možnost otestovat a nyní bych chtěl čtenářům Myslivosti poskytnout praktické poznatky.
Je čerstvé lednové ráno. Doba kaňkování kmoter lišek. Ranní slunce se pomalu objevuje nad obrysy hor, a já pomaličku kráčím ve směru známého skalního masivu. Vím, že lišáci se zde během kaňkování rádi zdržují a pátrají, zda zde svůj úkryt nenašla nějaká kmotra liška. Můj Sauer 202 je osazen zcela novým Duralytem 3-12x50 – najednou mi doslova elektrizuje všechny smysly zvuk podobný „Kauhauhauhau“, někde vlevo ode mě. Za chvilku znovu ono jakoby zpěvné volání, tentokrát výrazně blíže. Otáčím pomalu kroužkem volby zvětšení, příčná jemná podélná ryska z příjemné černé pryže ukazuje při krajní pozici vlevo maximální možné zvětšení, při pozici ve středu signalizuje šestinásobné zvětšení a zcela vpravo na dorazu je minimální, tedy trojnásobné zvětšení. S volbou zvětšení je možné libovolně pracovat, protože osnova 60 je u puškohledu Duralyt zobrazena v druhé rovině. Proto zůstává při všech změnách přiblížení konstantně jemná a minimálně kryje cíl. Rychle se schovám za nejbližší skalní výběžek a připravuji si zbraň.
Osvětlení záměrného bodu aktivuji současným tlakem dvou prstů levé ruky na kruhové ovládací prvky z příjemné černé pryže. Ergonomicky tvarovaná tlačítka jsou umístěna na levé straně tubusu puškohledu u okuláru - přesně mezi kroužkem změny přiblížení a mušlí okuláru na čele puškohledu. Přes dotyk tlačítka označeného znaménkem plus zvyšuji intenzitu osvícení záměrného bodu, který je zřetelně a jasně ohraničený, stále stejně jemný a s příjemnou intenzitou svitu. Tak se vyrovnám s neustále se zlepšujícími světelnými podmínkami nastupujícího dne.
Najednou maličká čárka, potom dvě další o něco větší a v nezaměnitelném tanečním pohybu, vše je jasné, liška a dva lišáci. Přicházejí přímo sněhem a zbytky námrazy ze strany ke mně. Zaměřuji se na první lišku, táhnu zbraň souběžně s jejím pohybem, a když v jednom okamžiku se liška zvídavě natočí do správné polohy, střílím. Ozvěna dopadu střely signalizuje úspěšný zásah a skvrna barvy ve sněhu úspěch.
Znovu nabíjím a otáčím se k prvnímu lišákovi a jistě mířím. Liška číslo dvě leží a kde je třetí? Lišák je ovládán svým přirozeným pudem, stává se přes hluk střelby velice nepozorným a zranitelným, nejistými kroky přiskakuje k ležící lišce, větří její pach a střela ho stíhá u poslední závěje. Rány doznívají, na sněhu zůstávají tři červené skvrny, i pro zkušeného lovce lišek ne každodenní zážitek.
Ale pro tento krásný úlovek muselo být vše připraveno! Bez svítícího záměrného bodu a skutečně dobré optiky by těžko můj lovecký příběh proběhl stejně. Tmavou na bílém pozadí vnímá naše oko bleskově, ale přece, když se přiblížíme do tmavého zvířecího kožichu, potom se černý záměrný bod obtížně sleduje a zaměřuje na cíl. K tomu paradoxní situace, že kontury zvířecího těla vnímám na sněhu zcela zřetelně a přesně, ale mířit bez svítícího bodu je obtížné a je k tomu potřeba delší čas, v porovnání při míření s osnovou vybavenou svítícím bodem. Jednoduše řečeno, při takových podmínkách byla volba puškohledu Duralyt s svítícím záměrným bodem zcela ideální.
Od lovu na sněhu až po noční čekanou, vždy je záměrná osnova 60 zobrazená v druhé záměrné rovině, optimální řešení pro všechny lovecké situace. Jemná ramena osnovy v jejím středu zakrývají i při maximálním zvětšení cíl zcela nepatrně, na vzdálenost 100 metrů umožňuje přesně mířit na cíl velikosti deseticentové euromince. Při menším zvětšení naproti tomu zůstávají všechny elementy osnovy stejně jasně zřetelné. Zvětšený rozestup mezi ukončením jemných ramen osnovy znamená větší a ničím nerušený přehled o cíli v porovnání s klasickou osnovou 40 nebo 1. Trumf, který má své slovo nejen při čekané u návnady, ale zvláště při střelbě na běžící cíl.
Dřív než vykročím ve směru skalního masivu posbírat moje liščí úlovky, zmáčknu současně obě dvě regulační tlačítka intenzity osvětlení a tím osvětlení vypínám.
Obtěžkán mými třemi liškami, přicházím po vyčerpávajícím pochodu zpět do teplé lovecké chaty, kterou jsem opustil časně ráno. Totálně studený Duralyt se v okamžiku zcela orosí. Ale po krátkém čase ohřátí jsou kapky rosy pryč a obraz pozorovaného cíle se rozjasní až do posledního detailu zobrazeného na samotném okraji okuláru. To dokazuje, že plnění dusíkem a těsnost puškohledu drží, ostatně na to je zákazník u výrobků Zeiss zvyklý, stabilita vnitřní atmosféry puškohledu odpovídá všem loveckým podmínkám a nárokům.
Že je to samozřejmost? Jak kdy, mnohé laciné varianty puškohledů mají v podmínkách shodných s těmi, které mne tentokrát potkaly, hned po prvním použití „ducha v láhvi“, totálně se vevnitř zarosí a je téměř nemožné je dále používat. Co jiného pak zbývá, než zatroubit předčasné halali. Laciná varianta, to je zcela rozdílná kvalita od cenově výhodné varianty.
 
Duralyty se nevyrábí v provedení tubusu s Zeiss šínou a jsou fixovány k zbrani montáží s oky o průměru 30 mm. Jejich masivní robustní tubus je vyráběn z hliníku s povrchovou úpravou šedý elox, příjemný kontrast oproti černé barvě obslužných prvků z gumové pryže. Toto barevné provedení se zcela jednoznačně liší od dalších Zeiss puškohledů a zcela jedinečně ladí se zbraněmi s povrchovou úpravou nerez, příp. kamufláž, ale i se syntetickými pažbami.
Musíme být zcela ale pozorní při montáži, neboť provedení bez šíny neurčuje zcela jednoznačně pozici. Nakonec by se mohlo stát, že osa puškohledu by nebyla po ukončení montáže rovnoběžná s osou zbraně. Proto patří tuto práci svěřit odborníkovi a ne hobby nadšenci.
Díky precizně fungující mechanice rektifikace puškohledu není nastřelování záležitostí vyčerpávající čas střelce a vyprazdňující krabičky munice. Není potřeba se přednostně soustředit na výškovou korekci, naše pozornost patří stranové korekci. Nakonec se nachází vstřely 2 cm nad středem cíle, zcela těsně u sebe a neměnně v celém rozsahu přiblížení. Zeiss totiž nejen v případě produktové řady Duralyt jednoznačně zvládl slabé místo puškohledů s osnovou zobrazenou v druhé záměrné rovině, a to změnu umístění záměrného bodu při změně přiblížení. Maximální vzdálenost vstřelů do terče musí být pod 2 cm pro vzdálenost 100 m. Pro úspěšné zvládnutí tohoto cíle se doporučuje nastřelovat zbraň s maximálním přiblížením, v našem případě 12. Menší přiblížení je samozřejmě užívané především při střelbě na kratší vzdálenost. Zde nehraje rozdíl umístění nástřelu v řádu několika milimetrů prakticky žádnou roli.
Zpracování dat...