Časopis Myslivost

Kulovnice HOWA

Myslivost 3/2012, str. 14  Petr Novák
Japonský koncern Howa Machinery je znám již z dob před druhou světovou válkou. V té době, ale Howa vyráběla šicí stroje a zbraně pro japonskou armádu. S výrobou civilních zbraní začala až na začátku padesátých let. Brzy si vydobyla vysokou úroveň kvality, o čemž svědčí i to, že u firmy HOWA se vyráběly oba modely kulovnic firmy WEATHERBY, a to i slavný model MARK V, který se začal v USA vyrábět až koncem sedmdesátých let. Model WEATHERBY VANGUARD se u HOWY vyrábí dodnes.

Zbrojovka HOWA dnes vyrábí modelovou řadu HOWA M 1500 v několika modelech, lišících se jak délkou hlavní, tak různými typy pažeb. Vyrábí i dva typy pouzdra závěru - krátký pro ráže .223 Rem, .22-250Rem, . 243 Win., .308 Win., 7mm-08, a dlouhý typ pro ráže 6,5 x 55SE, .270Win., .25–06, 30–06Spr., a magnumové ráže 7mm Rem.Mag., .300 Win.Mag., 338Win.Mag, .375 Ruger.

Základní modely mají hlaveň 22 palců (56cm) dlouhou a klasickou výklopnou schránku na 5 nábojů, kterou známe u modelů českých kulovnic ZKK a CZ 550. Jedná se o klasický systém modelu Mauser M-98 se dvěma uzamykacími ozuby, které se uzamykají v pouzdře závěru.

Precizní kovaná hlaveň se rovněž vyrábí v různých typech, ale to popíši u jednotlivých modelů.

Pažby jsou rovněž v několika provedeních, a to jak ořechová, laminovaná, tak i různé typy plastových.

Kulovnice jsou vybaveny standardní a nehlučnou třípolohovou pojistkou na pravé straně. Chod závěru je hladký, jako většina závěrů bez pérového vytahovače

 

Model Standard – černěná povrchová úprava se vyrábí s pažbou plastovou, která je potažena tenkou vrstvou gumy. Tato pažba se perfektně drží, díky své geometrii a konstrukci účinně pohlcuje velkou část zpětného rázu, neklouže a přilícení v zimě je také příjemné, protože na ní Vaše tvář nemrzne a vysloužila si přezdívku „teplá pažba“. Pažbu vyrábí světoznámá americká firma HOGUE, kterou znají zejména střelci z krátkých zbraní, pro své kvalitní pistolové a revolverové gripy. Většina modelů pro lovecké použití může být na přání a za rozumný příplatek dodána s klasickou ořechovou pažbou opatřenou lícnicí

Od loňského roku mají radost zejména milovníci krátkých a lehkých kulovnic, protože HOWA začala vyrábět model HOWA Ranchland. Jedná se o model s délkou hlavně 50,8 cm, která je velmi tenká a lehká. Na ústí má průměr pouhých 13 mm a hmotností se i s pažbou HOGUE dostane do hodnoty 3 kg. S kulovnicí se velmi dobře manipuluje a perfektně sedí. Vyrábí se v rážích odpovídajících krátkému pouzdru závěru. Pažba se vyrábí ve třech barvách - černá, zelená a písková, což platí u všech modelů dodávaných s pažbou HOGUE.

 

Model Heavy Barrel Varminter je model s krátkou 50,8 cm dlouhou těžkou hlavní. Díky pažbě může sloužit jako lovecká, sportovní, tak i jako taktická odstřelovačka zejména pro policejní sbory. Vyrábí se v rážích .22-250REM., .223REM. a .308WIN. Vyznačuje se prvotřídním zpracováním a přesností. Test přesnosti prováděl zkušený člen elitní zásahové jednotky. Standardním střelivem Sako Racehead ráže .308WIN. byly nástřely na 300 m vždy do 5 cm rozptylu. Bylo stříleno třikrát, vždy po pěti ranách. Tento model se vyrábí jak se standardní pažbou HOGUE, tak s taktickou pažbou BLACKHAWK, která je teleskopicky odpružená a výrobce uvádí až 70% pohlcení zpětného rázu.

Dále se vyrábí model Stardard Magnum v ráži .375 RUGER. Tato nová ráže má délku nábojnice pouze 63 mm jako u 30-06SPR, ale nábojnice je mohutnější. Výkon je minimálně stejný jako u osvědčené 375H+H Magnum s výrazně lepší balistikou. V dnešní době lovecké turistiky si určitě najde své příznivce.

 

HOWA rovněž vyrábí většinu svých modelů i v celonerezovém provedení a u některých ráží také provedení s kanelovanou hlavní. Kanelovaná hlaveň se vyrábí v délkách 56 cm pro ráži .270WIN., a .30-06SPR., a 61cm pro 7mm REM.MAG A .300WIN.MAG.

Zajímavostí je také to, že firma HOWA je jedna z mála, která také nabízí tzv.barreled actions, což je pouze tzv. železo bez pažby. Tu si můžete nechat udělat buď na zakázku anebo zvolit tovární podle libosti.

Novinkou pro rok 2012 je vylepšený dvoustupňový spoušťový mechanismus a konverzní sada umožňující přeměnu standardně dodávaného provedení s pevnou schránkou na variantu s pěti nebo desetiranným odnímatelným zásobníkem. Tato sada včetně zásobníků je dostupná pro ráže .223 Rem, .22-250, .243 Win, .308 Win, umožňuje použití i pro starší modely HOWA a také kulovnice Weatherby Vanguard.

 

Střelecký test

Ke střeleckému testu byly zapůjčeny dva modely kulovnice HOWA 1500 - model standard v ráži 223REM a model Varmint s krátkou těžkou hlavní v ráži 308WIN. Na obou kulovnicích byla montáž typu WEAVER a puškohledy VIXEN model 5-20x50 se záměrnou osnovou MILLDOT a světelným bodem.

Střílelo se s pevnou oporou na vzdálenost 100 m a u obou zbraní zvětšením puškohledu 10x.

U obou zbraní bylo použito střelivo HORNADY s loveckým typem střely.

Jako první se střílelo s loveckou kulovnicí 223REM. Stříleli tři střelci a každý střílel dvě tříranné položky. Dvě nejlepší položky byly o průměru 2,5 cm rozptylu. Ostatní položky nepřekročily 3 cm. Myslím, že na lovecký model zbraně je to velmi dobré. Svědčí to o velmi kvalitních hlavních a firma udává, že nedělá rozdíly v kvalitě loveckého a sportovního vývrtu. Liší se pouze délkou a průměrem hlavně.

Za stejných podmínek se střílelo i z krátkého Varmintu. Tuto kulovnici testoval již pouze jeden střelec a to pěti třírannými položkami. Položky byly takřka stejné a nikdy nepřekročily 2,0 cm rozptyl.

 

Hodnocení na závěr

Myslím si, že každý, kdo chce koupit velmi kvalitní kulovnici pro lov i sportovní střelbu do 20 000 Kč by neměl rozmýšlet a na modely HOWA M 1500 by se měl alespoň podívat. Perfektní zpracování ocelových součástí, dokonale seřiditelná spoušť, možnost volby pažby HOGUE, klasického ořechu nebo moderních plastových materiálů, dělají v této cenové relaci z kulovnice HOWA M 1500 favorita. Výběr ráží je rovněž dostatečný.

Ceny kulovnic u modelů standard s pažbou HOGUE začínají na úrovni 19 900 Kč. Za model s 20“ těžkou Varmint hlavní a pažbou HOGUE připlatíte 2500 Kč. Prodejní ceny sportovního provedení s 24“ Varmint hlavní a různými typy lamino pažeb a top modelu BLACKHAWK začínají na úrovni 26 000 Kč. Za kanelovanou hlaveň nebo celonerezové provedení si připlatíte přibližně 2500 Kč. Ceny jsou uvedeny pro rok 2012 a je v nich zohledněn výrazný nárůst kurzu amerického dolaru oproti úrovni loňského roku.

Zbraně HOWA i kompletní sortiment optiky VIXEN můžete vidět a zakoupit v prodejně RENESANCE v pražských Vršovicích. Chtěl bych poděkovat firmě za ochotné zapůjčení zbraní, puškohledů a obětování několika krabiček nábojů HORNADY.

Petr NOVÁK

Zpracování dat...