ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2012

BERGARA BX-11 MULTICALIBRE

Myslivost 4/2012, str. 34  © Ing.Petr MIKULÁŠEK
Zbrojovka Bergara, která byla do nedávna spojována zejména s výrobou přesných hlavní ze špičkových ocelí, se stále více orientuje na produkci kompletních kulovnic vlastní konstrukce. Velmi úspěšným vstupem do segmentu výrobců zbraní bylo představení jednoranových kulovnic APEX a SCOUT. Tyto precizně zpracované a střílející kulovnice s nevšedním designem a dokonalou ergonomií se záhy staly velmi populární v Evropě i zámoří, kam stále směřuje značná část produkce tohoto výrobce.

V poslední době se tato ambiciózní zbrojovka z Baskicka stále více zaměřuje na náročný a dosti konzervativní evropský trh. Na letošním ročníku veletrhu IWA v Norimberku představila svoji vlajkovou loď s nadčasovým designem - opakovací kulovnici se systémem výměnných hlavní BX-11, kterou nasadila pomyslnou laťku hodně vysoko. Tato kulovnice, která byla kompletně vyvinuta vlastními silami, posouvá značku BERGARA do elitní skupiny nejprestižnějších výrobců loveckých a sportovních zbraní.

Na rozdíl od mnoha známých modelů opakovacích kulovnic současnosti, které vycházejí z klasické koncepce vzniklé před více než sto lety, je BX-11 na první pohled odlišná.

Jak známo, v jednoduchosti a eleganci je síla. U většiny kulovnic s výměnným systémem hlavní se pažba skládá ze dvou částí. Designérům se podařilo zajímavě tvarované předpažbí ladnou křivkou spojit se zbytkem zbraně a docílit tak celkově kompaktního vzhledu jinak velmi odolně dimenzovaného těla této kulovnice.

Při uvedení nabízí model BX-11 celkem 10 různých, v Evropě nejužívanějších loveckých ráží v kombinaci s dvěma délkami hlavní. Na výrobu hlavní je použita prvotřídní uhlíková ocel třídy AISI4 140 která spolu s technologií výroby a dokonale provedeným vývrtem zajišťuje mimořádnou přesnost a životnost.

U provedení Light se jedná o lehkou, kónicky se zužující hlaveň s délkou 20“/51 cm. Druhou variantou hlavně je provedení Varmint s délkou 24“/61 cm, která zejména u silnějších ráží účinně eliminuje zpětný ráz. Výměna hlavní je uživatelsky velmi snadná, rychlá a proveditelná bez speciálního nářadí nebo puškařských dovedností.

Nabídka ráží , která se bude dále podle poptávky rozšiřovat, je už při představení velmi bohatá : 243 Win, 270 Win, 7x64, 308 Win, 30-06 Spr, 300 Win Mag, 8x57 JS, 8x68 S, 9,3x62, 375 H&H

 

Na rozdíl od celkově progresivního pojetí této kulovnice, závěrový mechanismus spoléhá na léty prověřený systém uzamykání. Závěr s hladkým chodem je bezpečně uzamčen šesti ozuby do hlavně a pro přebití potřebuje rotační pohyb v rozsahu 60 úhlových stupňů. Krátká jemná spoušť s nastavitelným odporem 0,8 - 1,4 kg je chráněna lučíkem, který je dimenzován i pro střelbu v rukavicích.

Konec závěru je opatřen snadno a bez nářadí vyměnitelnou „hlavou“ s uzamykacími ozuby a vytahovačem použitelnou pro několik ráží. Pohodlně vyjímatelný zásobník je nabízen ve čtyřech variantách, které také odpovídají daným skupinám ráží.

V základním provedení je kulovnice nabízena v pažbě z odolného polymeru, který je opatřen v oblasti úchopu na předpažbí a pistolové rukojeti pohodlnou pryží „soft touch“. Za příplatek lze pořídit napínáček nebo pažbu z výběrového ořechového dřeva v matné povrchové úpravě.


Důvodů proč se multirážové kulovnice těší stále větší oblibě je několik. Stále se zpřísňující legislativa – lépe řečeno alibismus politiků, který již v mnoha evropských zemích dospěl tak daleko, že omezuje možnost počtu legálně držených zbraní na 7 ks i méně, kde náhradní hlavně nejsou do tohoto množství započítány. Mezi ty pragmatické patří úspora místa nebo nutnost zvýšených nároků a nákladů na zabezpečení více kusů zbraní v soukromém držení. V každém případě nabídka ráží a snadná výměna hlavní předurčuje univerzální využití této kulovnice od likvidace drobných predátorů přes sportovní a hobby střelbu až po lov těžké a nebezpečné zvěře.

 

Byla již stanovena i prodejní cena této nové kulovnice pro český trh - cena základního provedení je 39 990 Kč a tak celková koncepce této kulovnice nabízí v této kategorii vedle kvalitních materiálů, dlouhé životnosti, dokonalého zpracování a mimořádné přesnosti snad také výborný poměr ceny a užitné hodnoty.

Představení nové kulovnice v České republice proběhne v rámci veletrhů Silva Regina a Natura Viva 2012.

© Ing.Petr MIKULÁŠEK

Zpracování dat...