ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2012

ROK S PUŠKOHLEDEM ULTIMAX 6

Myslivost 4/2012, str. 71  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Díky laskavosti firmy Brnohunt jsme měli možnost více jak rok testovat puškohled ULTIMAX 6. Puškohled byl vyvinut a je vyráběn kompletně v Japonsku podle objednávky australské firmy Fuller. Parametry puškohledu jsou 1 – 6 x 24 se světelným bodem. Největší zajímavostí puškohledu je jeho rozsah zvětšení 1 – 6 x. To znamená, že optická soustava pracuje až se šestinásobným zvětšením základního zvětšení. Tato konstrukce byla zatím doménou firmy Swarovski, který pro svůj typ Z 6 spustil velkou reklamní kampaň. Samozřejmě ale u tohoto renomovaného výrobce platíme značnou část ceny za značku. U puškohledu Ultimax 6 při porovnatelné kvalitě nepoměrně méně.

Puškohledem Ulimax 6 se japonské invenci se nabídka rozšiřuje o další značku nabízející komfort většího rozsahu zvětšení pocházející z kvalitní japonské výroby. Zaměřovací osnova, umístěná ve druhé zobrazovací rovině, je evropského typu č. 4, s červeným bodem, který má deset stupňů jasu, včetně vysoké intenzity pro použití za denního světla.

Seřizování puškohledu je velmi snadné pomocí balistické věžičky, tj. po seřízení nastřelení lze točítko volným chodem vynulovat do polohy 0. Pro případ použití jiného náboje, jehož nástřelka je známá, nebo lépe při střelbě na delší vzdálenost, lze snadno adjustovat bod nastřelení podle aktuální potřeby a poté zase vrátit přesně do původní polohy. Tuto možnost považuji u tohoto typu puškohledu za velmi nadstandardní a obvyklou jen u velkých speciálních puškohledů.

Při použití většího zvětšení lze bez problému přesně střílet i na delší vzdálenosti. S pomocí zmíněné balistické věžičky lze snadno upravit bod záměru podle vzdálenosti střelby a balistiky použitého náboje.

Přesnost nastřelení je výjimečně vysoká, neboť chod točítek je ¼ MOA/1 click, tj. asi 7 mm.

Tubus o průměru 30 mm je vyroben z jednoho kusu lehké slitiny používané v leteckém průmyslu, plněn dusíkem a utěsněn proti vlhkosti.

Tubus z jednoho kusu materiálu poskytuje až extrémní mechanickou pevnost a tuhost puškohledu, který odolá i pádu zbraně bez poškození puškohledu. Tuhý tubus spolu s pevným vnitřním mechanismem umožňuje instalaci puškohledu i na zbraně nejsilnějších ráží včetně tropických.

Použití puškohledu je především pro lov zvěře v pohybu. Při zvětšení 1x slouží v podstatě jako skvělý tubusový kolimátor s výjimečně širokým zorným polem 40 m / 100 m. Osobně upřednostňuji při střelbě na zvěř v pohybu zvětšení zhruba 2x až 2,5x. Mám tak zřetelnější cíl, ale stále velmi široký zorný úhel, který umožňuje snadnou orientaci v prostoru lovu.

Zvětšení 6x ovšem umožňuje také střelbu na běžné i delší lovecké vzdálenosti, což činí tento puškohled značně univerzálním.

 

Poznatky z myslivecké praxe

Puškohled jsme používali při běžné myslivecké činnosti, při denním nošení honitbou, šoulání, na naháňkách a také i na letní lov srnčí zvěře na čekané z posedu. Puškohled jsme použili dokonce i při lovu v noci na černou zvěř. Faktem je, že byla měsíčná noc a zasněžená krajina byla dobře osvětlena, ale puškohled velmi dobře vyhověl a lov se přesnou střelbou dobře dařil.

Příjemným překvapením byly velmi dobré světelné vlastnosti puškohledu, který prokazoval dobrý výkon i za šera. Při nastavení velikosti zvětšení 6x je průměr výstupní pupily 4 mm, který je stále dostatečný pro dobrou čitelnost obrazu, především u starších myslivců.

Přesnost a spolehlivost vnitřního mechanismu jsme zkoušeli střelbou s různou velikostí zvětšení kontrolou zachování přesnosti nastřelení. Střelba probíhala na vzdálenost 100 m při zvětšení 1,5x, 3x a 6x. Samozřejmě podle velikosti zvětšení se poněkud měnila velikost rozptylu z důvodu nižší či větší rozlišitelnosti cíle, ale střední bod zásahu byl naprosto zachován. Při změně zvětšení nedochází k žádnému posunu bodu zásahu.

V dnešní době se dostávají kulovnice lehčí stavby. Při jejich stavbě se například používají lehké kovy, kratší hlavně apod., pro docílení nižší hmotnosti. Při pořízení takové zbraně hraje významnou roli také hmotnost puškohledu. Puškohled Ultimax 6 je zhruba o jednu třetinu lehčí než puškohledy s větším objektivem, a tak splní nároky na menší hmotnost celé soustavy zbraň – puškohled.

Rozsah zvětšení 1x až po 6x činí tento puškohled ideálním pro exotické lovy, k lovu velké a nebezpečné zvěře, kdy je velmi pohotový pro střelbu na blízko, ale umožňuje i přesnou střelbu na větší vzdálenosti, a jak jsme již konstatovali, i za letního šera.

Závěrem můžeme odpovědně konstatovat, že puškohled Ultimax 6 je po stránce mechanické i optické velmi kvalitní a vyrovná se puškohledům renomovaných značek.

Jako doplňující informaci dodávám, že v druhé polovině roku přijde na trh puškohled Ultimax 2 – 12 x 50.

© Dr.Ing.Jiří HANÁK

Zpracování dat...