ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2012

TK22 – nový přírůstek do rodiny taktických svítilen Fenix

Myslivost 12/2012, str. 64  Mgr. Josef DRMOTA
V loňském roce jsem měl možnost otestovat taktickou svítilnu Fenix TK15 Premium R5, kterou na náš trh začala dodávat pražská firma Ariga, s.r.o. Posouzení jsem se tehdy snažil provést zejména s ohledem na běžnou mysliveckou praxi, situace, které při ní mohou nastat a s ohledem na jistý uživatelský komfort, který je u podobného výrobku očekáván. Spolu se svítilnou jsem si mohl vyzkoušet i více než pestrou škálu nejrůznějších doplňků, které se mezi produkty společnosti Ariga objevují. Rok se s rokem sešel a v nabídce citované firmy se objevila další novinka, kterou je možné chápat jako vylepšení výše uvedeného typu svítilny. Její plné označení je TK22 Premium U2.

 

Již na první pohled vychází z konstrukce starší TK15, přičemž jako nejmarkantnější rozdíl u ní okamžitě zaujme výrazně robustnější provedení hlavy, která má u TK22 průměr 40 mm, zatímco u TK15 se jednalo o 34 mm. Vlastní tělo, ovládací prvky i povrchová úprava se pak u obou svítilen víceméně shodují.

Shodný je i materiál obou svítilen, kterým je letecký tvrzený hliník a čirá tvrzená skleněná čočka s antireflexním povrchem. Svítilny jsou opatřeny vypínačem s funkcí okamžitého zapnutí/vypnutí umístěným na zadním konci, taktickým kroužkem pro uchopení doutníkovou technikou, klipsou pro zavěšení na opasek nebo kapsu kalhot a poutkem na zápěstí. S oběma výrobky je standardně dodáváno textilní pouzdro na opasek a náhradní těsnící kroužky.  

Hmotnost nového typu se zvedla oproti původní verzi zcela nepatrně – namísto 152 gramů u TK15 se jedná o 157 gramů u TK22 (bez baterií). Toto zjištění je zajisté velmi sympatické a vzhledem k rozdílu ve velikosti obou svítilen poměrně překvapivé. 

K napájení je u TK22 opět využito dvou 3V lithiových baterií CR123A nebo jednoho vysokokapacitního akumulátoru, který jsem měl možnost vyzkoušet i s inovovaným typem rychlonabíječky Fenix ARE-C1.

Jak již rozměry hlavy svítilny napovídají, spočívá vylepšení TK22 v jejím vyšším výkonu, pro který výrobce udává maximální hodnotu 650 lumenů, oproti 337 lumenům TK15. U TK15 uváděný maximální dosvit 215 metrů by tak měl být u TK22 překonán o dalších 20 metrů.

Původní poměrně obsáhlý test svítilny TK15 byl uveřejněn v časopise Myslivost č.11/2011, včetně podrobného rozboru dostupného příslušenství. Jelikož se, jak již bylo naznačeno, shodují do značné míry oba typy, vynechám protentokráte obvyklé testování uživatelských vlastností, odolnosti a funkčnosti TK22, které budou s největší pravděpodobností obdobné jako u TK15. Zájemce o hlubší seznámení s danou problematikou si pak dovolím odkázat na uvedený příspěvek.

Ze stejných důvodů se v dnešním textu zaměřím spíše na porovnání obou svítilen, přičemž budu věnovat pozornost praktickému dopadu avizovaného zvýšeného výkonu TK22. I protentokráte se vzhledem ke svým možnostem vyhnu hodnocení jednotlivých technických parametrů TK22 a posouzení provedu především na základě jejího nasazení v terénu. Jako výchozí si pak dovolím využít zkušenosti s typem TK15, který jsem nepřetržitě používal během předchozích 14 měsíců.

V oblasti ovládání TK22 se oproti předchozímu typu mnoho nezměnilo – díky zdrsněnému povrchu se snadno drží v ruce za jakéhokoliv počasí, ovládací tlačítka fungují spolehlivě a plynule, nehledě na případnou vlhkost nebo sníženou okolní teplotu. Daní za robustnější hlavu je samozřejmě lehce ztížená manipulace s TK22, která se projevuje především při zasouvání do pouzdra a nošení na opasku. Jedná se ale o ryze subjektivní dojem uživatele navyklého až přespříliš na kompaktnější TK15.

Porovnám-li některé svoje předchozí předpoklady se skutečností, nepotvrdila se mi za více než rok skutečně pravidelného nošení obava, že by textilní materiál opaskového pouzdra podlehl mechanické únavě, nebo že by přestal fungovat suchý zip, který pouzdro uzavírá.

U nového pouzdra dodávaného s TK22 navíc oceňuji skutečnost, že je ve spodní části ze stran částečně otevřeno. Uživatel je tak případně upozorněn na nežádoucí aktivaci svítilny, ke které občas dochází. Jedná se zejména o nechtěný stisk vzadu umístěného vypínače při nasedání do automobilu. Máme-li v této situaci přes uzavřené pouzdro přetažený silnější oděv, nezaregistrujeme zavčas kliknutí vypínače ani následně vycházející světlo.

Stejně jako TK15 disponuje i TK22 pěti světelnými režimy, přičemž první čtyři poskytují různou intenzitu světla a pátý je tzv. zábleskový režim (strobe) určený pro krizové situace. Výrobce prvním čtyřem režimům přiřazuje u TK22 výkon 7 lumenů a životnost zdroje 168 hodin pro nízký světelný režim, 75 lumenů a 17 hodin pro střední, 250 lumenů a 4,5 hodiny pro vysoký, a již zmíněných 650 lumenů a 1,5 hodiny pro nejvýkonnější režim označený jako turbo.

Po svých ročních zkušenostech považuji podobnou funkci u svítilny stejného určení jako naprosto nezbytnou. Za prvé se jedná o fakt, že úspornější režimy svícení, šetřící výrazně akumulátor, nám naprosto postačují pro běžné činnosti, mezi které patří přesun honitbou v nočních hodinách nebo přisvícení při vyvrhování zvěře. Různou intenzitu světla pak oceníme při náročnějších úkonech. Může se jednat například o  dosled na pobarvené stopě při různém podkladu (mokré/suché listí, ornice, sníh, jehličí, suchá tráva aj.). Právě tehdy dosáhneme zajímavého efektu při střídání intenzity světla. Pro různé povrchy se totiž lépe hodí jiné nasvícení, které vede k odlišné čitelnosti detailů.

Poněkud překvapivě vyznívá zejména skutečnost, že silnější světlo nevede vždy k lepšímu výsledku. Například na vlhkém povrchu, suché trávě nebo na sněhu je vysoká intenzita spíše na závadu. Velké množství světla se totiž odráží zpět a oslňuje oči. V podobném okamžiku pak uvítáme možnost snadného přepnutí světelného výkonu na nižší stupeň.

Hodnocení maximálního výkonu je z hlediska individuálního posouzení vždy zatíženo značnou dávkou subjektivity a je do značné míry ovlivněno potřebami a představami konkrétního uživatele. Z tohoto důvodu jsem si protentokráte dovolil pouze porovnat turbo režimy obou uvedených svítilen a sledovat zejména energetickou náročnost neskutečného výkonu 650 lumenů u TK22.

K testu jsem používal dobíjecí akumulátor Fenix ARB-L2 - 3,7V - 2600 mAh, který jsem vždy dobíjel na maximální možnou kapacitu. Zastavím-li se v krátkosti u této části testu, bylo ovládání poskytnuté nabíječky intuitivní, podle údajů výrobce je akumulátor chráněn proti nechtěné záměně polarity, stav dobití je signalizován diodou, jejíž barva přechází od červené po zelenou. Dobíječka umožňuje dobíjet nezávisle na sobě až dva velkopacitní akumulátory obdobného typu.

Co mne v tomto případě překvapilo velmi mile, byla skutečnost, že při dobíjení ze sítě 220V (sada obsahuje také adaptér pro dobíjení z autobaterie) je dosaženo vysoké rychlosti celého procesu. Akumulátor byl totiž k provozu připraven po necelých 2,5 hodinách čistého času.

Prvotní porovnání výkonu jsem provedl přímo v terénu, krátce po setmění. Svítilny jsem přitom posuzoval ve dvou odlišných prostředích. Prvním z nich byl klasický lesní průsek bez porostu, pokrytý pouze tmavou hrabankou, lemovaný smrkovou tyčovinou. Druhým pak bylo pole s podrůstajícím ozimem rozprostírající se podél lesní stěny s opadanými listnatými stromy.

Na lesním průseku se maximální vzdálenost pokrytá oběma svítilen typy nijak výrazně nelišila. Na první pohled ovšem byly patrné dva rozdíly. TK22 předně poskytuje pro moje oči příjemnější, spíše nažloutlé, zabarvení světla, oproti šedomodrému výstupu TK15. TK22 má také na první pohled výrazně širší světelný kužel, což budí dojem plnějšího a masivnějšího osvícení scény. Dosvit zde z fyziologického hlediska snižují odrazy od kmenů stromů po stranách průseku.

Z praktického pohledu není při využití turbo režimu problém rozeznat předměty a zvěř na průseku na vzdálenost kolem 150 metrů. Když jsem přemýšlel o vhodném příměru, který by vyjádřil kvalitu nasvícení, napadlo mne, že bych byl schopen efektivně a bez problémů zamířit na zvěř přes mechanická mířidla na vzdálenost kolem 60 metrů.

Vysoká intenzita světla se v maximální vzdálenosti projeví zejména v otevřeném terénu, kde dosvit přesáhuje avizovaných 200 metrů. Otázkou samozřejmě zůstává, jaké zobrazení detailů v této vzdálenosti očekáváme. Předpokládáme-li skromně zobrazení obrysů těla a odlišení zvěře od tmavšího pozadí, myslím, že ve většině případů nebudeme zklamaní.

Porovnání výkonů obou svítilen jsem prováděl prostřednictvím rozlišení kmenů jednotlivých stromů v lesním plášti. Můj subjektivní dojem je ten, že TK22 má na samé hranici dosvitu dosah skutečně o pár desítek metrů delší, nicméně z praktického pohledu jsou v této vzdálenosti obě svítilny téměř rovnocenné.

Po návratu domů jsem provedl přeměření šířky středu světelného kužele, přičemž se mi potvrdil předpoklad učiněný již v lese. Ze vzdálenosti asi dvou metrů vytváří TK15 na zdi obraz jádra světelného kužele o průměru 15 cm, zatímco průměr stejné části kužele u TK22 je asi o 4 cm větší.

Nejvíce očekávaná byla z mého pohledu zkouška životnosti zdroje při použití turbo režimu. Test jsem uskutečnil při pokojové teplotě, kdy při turbo režimu dokázala svítilna TK22 svítit téměř přesně předem avizovaných 1,5 hodiny. Po třicet minutách provozu pak došlo k rovněž popisovanému automatickému poklesu svítivosti na nižší stupeň. Návrat do turbo režimu však vždy proběhl bez problémů po prostém stisku odpovídajícího tlačítka. Po 1,5 hodině svícení spadla intenzita poměrně rychle přes stupeň vysoký na střední a po dalších asi pěti minutách na režim nízké svítivosti. Pokles napětí byl tedy poměrně rychlý. Během 90 minut chodu turbo režimu se přední část svítilny sice výrazně zahřála, nicméně na kterékoliv její části bylo možné bez problémů udržet ruku.

Na nejnižším stupni svítivosti vydržela následně svítilna v chodu dalších pět hodin, přestože vždy po několika minutách krátce problikla. Podle údajů výrobce tímto způsobem avizovala pokles napětí na kritickou hodnotu. Uvedené zjištění je důležité zejména z praktického pohledu. Uživateli na jeho základě rozhodně nehrozí, že jej náhlý výpadek akumulátoru zanechá v nečekané situaci v honitbě zcela potmě.

Test, který jsem si ani v tomto případě neodpustil, bylo uložení svítilny s plně nabitým akumulátorem v mrazničce s teplotou -23 st. C, kde jsem ji ponechal přes dvě hodiny. Tento čas poměrně dobře simuluje situaci, která může nastat během pobytu v honitbě v zimních měsících. Po vyjmutí svítilny z mrazničky nebyly shledány žádné odchylky v její činnosti a maximální světlený výkon se nijak nelišil od běžné pokojové teploty. Zde je oproti TK15 dosaženo viditelného zlepšení.

Součástí doplňkové nabídky výrobce je bohaté příslušenství obou typů svítilen. Vzhledem k obdobným rozměrům těla je TK22 kompatibilní s nejrůznějšími pouzdry, držáky, vzdálenými spínači a dalším zařízením, které bylo podrobně testováno u TK15. Pro odlišné rozměry hlavy svítilny jsou nabízeny barevné filtry v zeleném a červeném provedení.

Velkou část příslušenství taktických svítilen tvoří různé držáky na zbraně určené ke střelbě v nočních hodinách. K uvedené problematice jsem se z hlediska legislativní i morální obsáhle vyjádřil již v předchozím hodnocení. Jelikož se moje názory od té doby nijak dramaticky nezměnily, dovolím si připojit pouze některé nové postřehy, které se týkají technického řešení uvedené záležitosti.

Předně se jedná o způsob případné kompletace svítilny s celopažbenou kulovnicí. Tento problém jsem nebyl v předchozím testu schopen vyřešit tak, abych byl skutečně spokojen. Jako varianta se nabízelo připojení svítilny na tubus puškohledu pomocí některého z dodávaných držáků. Podobné řešení je sice možné, nicméně přináší drobné úskalí. Intenzivní světelný kužel se často odráží od mušky, hledí i lesklého povrchu hlavně a při pohledu do puškohledu střelce lehce oslňuje.

Během letošního testu jsem si však mohl definitivně ověřit jiný jednoduchý nápad. Jak je vidět z připojených fotografií, lze daný problém elegantně a účinně vyřešit použitím kleštinového držáku, určeného původně pro nasazení svítilny na řídítka kola. Konkrétní usazení a doladění osy světelného kužele pak bude pouze drobně odlišné u jednotlivých typů zbraní a je otázkou zručnosti jejich uživatelů.

Jako novinku, která mne mezi souvisejícími produkty nadchla, musím na tomto místě jmenovat magnetický držák. Na svítilnu se tento segment montuje napevno pomocí objímky. K uchycení k hlavni polobažbené kulovnice pak slouží dvojice na sebe kolmo usazených magnetických segmentů. Přestože jsem s takto zkompletovanou sestavou nestřílel (na tomto místě podotýkám, že během celého testu jsem podobně jako v loňském roce zvěř nelovil), nepodařilo se mi svítilnu uchycenou pomocí magnetického držáku z hlavně oddělit ani při použití intenzivního třesení ve směru osy hlavně i napříč osou. Spojení zůstalo pevné také během úderů dlaně do botky, hlavně a předpažbí. Tato skutečnost mne skutečně příjemně překvapila a nepotvrdila předchozí nedůvěru v pevnost podobného uchycení.

Mám-li na samotný závěr příspěvku provést stručné zhodnocení nové svítilny Fenix TK22, dovolím si ji doporučit jako velmi vhodnou pomůcku pro praktický výkon myslivosti. Skutečně vysoce dimenzovaný světelný výkon, odolnost, robustnost, výdrž akumulátoru i dodávané příslušenství z ní učiní platný nástroj ve většině našich honiteb, po většinu roku a především za každého počasí.

Jako dlouhodobý uživatel TK15 si ovšem nemohu odpustit ještě jednu poznámku. Skutečně drobným nedostatkem TK22 jsou v případě příměru s TK15 její větší rozměry. Kdybych si osobně nyní volil novou svítilnu pro každodenní potřeby, pak by určitě zvítězila svítilna z rodiny Fenix. Pro převážně lesní prostředí by to sice zřejmě byla starší TK15, nicméně pro otevřená prostranství polních honiteb by se jednalo o výkonnější TK22.

Mgr. Josef DRMOTA

Zpracování dat...