ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2012

Test kompaktních kulovnic BERGARA a HOWA

Myslivost 12/2012, str. 43  © Miroslav KRATOCHVÍL
V dnešní době jsou pro lovecké účely stále více populárnější kulovnice lehčí stavby. Při jejich konstrukci se používají hlavně kratší délky a menšího průměru, slitiny z lehkých kovů a odlehčené pažby z kompozitních materiálů. Ve spojení s menším typem optického zaměřovače a použitím pohodlného popruhu je výsledkem lehká, odolná zbraň pro dlouhodobé nošení, pravidelné pochůzky honitbou nebo loveckou turistiku. Pro tuto kategorii se časem vžilo označení pracovní, kompaktní nebo light kulovnice, které jsou užitečným nástrojem pro profesionální i amatérské využití. Majitelé luxusnější lovecké zbraně s dřevěnou pažbou náchylnou k poškození, častěji omezují její používání zejména na společné akce z důvodů šetrnosti či prestiže.

Základem, ne-li vůbec nejdůležitější částí, každé palné zbraně je kvalitní hlaveň, která určuje rychlost, rotaci, seskupení a přesnost střelby. Mezi lovci stále existuje mnoho mylných předsudků a představ o tom, že větší délka hlavně znamená větší přesnost, kterou je možno u dané zbraně dosáhnout.

Vnitřní balistika, tzn. vše, co se děje uvnitř vývrtu hlavně, než jej střela opustí, je velmi složitou záležitostí a kombinací fyzikálních, chemických a mechanických dějů. Zjednodušeně lze konstatovat, že u běžného loveckého střeliva středního výkonu dojde k dokonalému prohoření prachové slože a stabilizaci rotace střely již po asi 45 cm. Delší průchod střely vývrtem znamená určité zvýšení její úsťové rychlosti, která má ale na konečnou precizi a soustřel minimální vliv.

To, co zásadním způsobem ovlivňuje konečnou přesnost střelby, je použití kvalitní „vyzrálé“ oceli, dokonalé provedení vývrtu včetně nábojové komory a ústí hlavně, jemná spoušť a celkové sladění všech částí kulovnice. Kanelovaná hlaveň není pouze designová záležitost, ale zvětšuje plochu potřebnou pro ochlazení a zmenšuje vnitřní pnutí hlavně.

 

Pro ověření přesnosti střelby jsme vybrali dvě konstrukčně odlišné kulovnice s krátkou 20" hlavní (zlamovací a opakovací) od různých výrobců. Obě firmy jsou špičkou v oboru a jejich hlavně jsou následně používány při výrobě loveckých a sportovních zbraní věhlasných značek na celém světě.

Zbrojovka BERGARA se sídlem ve stejnojmenném městě na severu Španělska používá k výrobě hlavňoviny technologii vrtání - protahování, kde k výrobě je použit materiál z místních oceláren.

Na opačné straně naší planety se nachází koncern HOWA, který svůj název převzal od stejnojmenného ostrova v jižním Pacifiku. Tato japonská zbrojovka je specialistou na výrobu hlavní kovaných za studena z ocelí vlastní produkce. Obě značky kladou mimořádný důraz na vysokou kvalitu a dostupnou cenu.

 

BERGARA, je také výrobcem kvalitních, cenově zajímavých jednoranových kulovnic, které mají mezi lovci stále větší počet příznivců napříč všemi generacemi. Důvodů je hned několik. Zejména v Evropě se stále více lovců přiklání k více etickému způsobu lovu - jedna rána a dost, která dává zvěři i lovci rovnější šanci.

Na druhé straně Atlantiku je lovecká legislativa v některých státech USA postavena tak, že k lovu určitého druhu zvěře je možno jednoranové kulovnice používat během celého roku. Naproti tomu možnost lovu za použití opakovací nebo samonabíjecí zbraně je časově omezena loveckou sezónou tak, jak je to běžné ve většině evropských zemí.

 

Bestsellerem španělského výrobce se brzy po svém představení stal model SCOUT.

Hlaveň i kovové díly jsou vyrobeny z černěné uhlíkové oceli AISI4 140 nebo ve stále populárnějším celonerezovém provedení z oceli AISI4 16. S jednotnou délkou hlavně 508 mm je SCOUT dostupný v rážích .222Rem, .243Win, 6,5x57R, .270Win,.308Win, 30-06 Spr. a 7mm-08Rem.

Kanelovaná hlaveň s pevnými světlovodnými mířidly je na ústí opatřena závitem pro příslušenství, např. úsťovou brzdu nebo lovecký tlumič, pokud jeho užití místní legislativa umožňuje. Součástí každé kulovnice Bergara je lišta standardu weaver pro dokonalé uchycení puškohledu, kolimátoru nebo jiného optického zaměřovače.

Ergonomicky zdařilá symetrická pažba z odolného polymeru je opatřena pistolovou rukojetí, kvalitní pryžovou botkou a oboustrannou lícnicí. Zákazník má možnost volby pažby v dokonalé imitaci ořechového dřeva nebo černém matném provedení.

Závěr se odemyká pomocí páčky umístěné před lučíkem. Zlomením zbraně se nenatahuje bicí mechanismus, takže po vložení náboje do komory a následném uzavření je zbraň absolutně bezpečná. Kulovnice jsou opatřeny vnějším kohoutem, kterým se před vlastní střelbou natahuje pružina úderníku. Spoušťový mechanismus obsahuje pádovou pojistku a je ovládán jemnou krátkou bodovou spouští, která nepotřebuje napínáček.

Ovládání je intuitivní a podobně jako u revolveru je vypuštění natažené zbraně možné přes spoušť.

Celková délka je 91,5 cm a hmotnost 2,6 kg

 

Jednou z celosvětově nejprodávanějších opakovacích kulovnic současnosti je ve své kategorii HOWA M-1500. Pro testování jsme vybrali nejmenší lovecký model s příznačným názvem RANCHLAND. Tento odlehčený model, který byl vyvinut na základě požadavků profesionálních lesníků a farmářů, je dostupný až po ráži .308 Win. Pro dosažení minimální hmotnosti je opatřen subtilní hlavní délky 508 mm a lůžko má oproti běžnému provedení tenčí stěny.

Závěr typu Mauser s krátkým vytahovačem je bezpečně uzamčen dvěma ozuby. Kulovnice je vybavena novou generací jemného dvoustupňového spoušťového mechanismu s třípolohovou pojistkou, kde po prvotním namáčknutí bez odporu následuje krátká bodová spoušť.

Celý systém je uložen do pažby HOGUE, povrch je potažen pryží v černém nebo zeleném matném odstínu. Tento mechanicky odolný povrch nevyžaduje žádnou údržbu, je příjemný na dotyk za každého počasí, neklouže a snadno se čistí. Symetrická rovná pažba s pistolovou rukojetí zakončená botkou ze směsi pryže a silikonu je vhodná pro pravo i levoruké střelce. Díky své konstrukci eliminuje více než 30 % zpětného rázu.

Ranchland má pevnou schránku na 5 nábojů, kterou je možnou nahradit konverzí pro použití odnímatelného zásobníku s kapacitou 5 nebo 10 ran.

Všechny hlavní díly kulovnice jsou z oceli. Celková délka je 102 cm a hmotnost 3,1 kg.

 

Pro vlastní střelbu jsme zvolili ráži .308 Win. Důvodem je velký výběr a dostupnost střeliva, které je díky své balistice a dopadové energii použitelné jak pro odstřel škodné, tak i lov veškeré zvěře v našich podmínkách na běžné lovecké vzdálenosti.

 

K testování jsme využili překrásnou mysliveckou střelnici v Kroměříži. Přípravu, nastřelení zbraní a vlastní střelbu jsme svěřili do rukou nejpovolanějších, a to členům českého reprezentačního družstva v lovecké střelbě Václavu Bastlovi a Janu Buksovi, který je současně správcem této dokonale udržované střelnice. Oba pánové jsou myslivci tělem i duší a střelba je jejich celoživotním koníčkem. Dlouhá léta úspěšně reprezentují české barvy na mistrovství Evropy a opakovaně dosáhli i na stupně nejvyšší.

 

Vlastní střelba probíhala poslední říjnový víkend v podmínkách reálného podzimního lovu, kdy došlo k citelnému ochlazení a mírnému mrholení. BERGARA SCOUT, která má stoupání vývrtu 1:11" byla osazena puškohledem NS 2,5-10/50. Pro HOWA RANCHLAND se stoupáním 1:10" byl použit lehčí puškohled ULTIMAX6 1-6/24. Obě kulovnice byly nové nestřílené a čerstvě vytažené z krabice.

Bylo použito střelivo finského výrobce LAPUA, střela Silver Jacket Scenar o hmotnosti 167 Grain, výrobcem udávaná úsťová rychlost 840 m/s. Pro maximální objektivnost bylo u obou puškohledů nastaveno šestinásobné zvětšení.

 

Pro nastřelení stačily těmto zkušeným profíkům tři rány a následně jsme přikročili k vlastní střelbě. I přes velmi chladné a ne zrovna ideální počasí byly výsledky a dosažené soustřely něco, co vyrazilo v nejlepším slova smyslu oběma střeleckým matadorům dech. Vzhledem ke snížené viditelnosti se střílelo na 50 m. V rukou těchto zkušených střelců byl výsledek na terči „díra v díře“, rozptyl se u obou zbraní vždy pohyboval do maxima 11 mm, což je v přepočtu výrazně méně než 1 MOA. Po usazení tolerancí a případném zalapování vývrtu se dá očekávat další mírné zlepšení soustřelu. Pro tento typ zbraní je to výsledek fantastický, za který by se nemusely stydět ani sportovní speciály.

 

Celkový dojem ze střelby z obou krátkých zbraní s jemnou spouští je více než vynikající. Rovná pažba, kvalitní botka a celková ergonomie výrazně eliminují zpětný ráz. Moderní vzhled a dokonalé mechanické zpracování dělají z těchto kulovnic příjemný, spolehlivý a bezpečný pracovní nástroj, který za dostupnou cenu poskytne maximální přesnost při minimálním nároku na údržbu. Jsou vyrobeny tak, aby dokonale odvedly svou práci na čekané, dohledávce, šoulání, ale i přesné střelbě na větší vzdálenosti. Poměrem cena, výkon, design a kvalita jsou v dané kategorii na špičce současné nabídky.

 

Přesný, spolehlivý, funkční - slova, jež často ztrácí na významu díky nadměrnému marketingovému používání. V tomto případě si ale obě zbraně při hodnocení svých vlastností užití těchto slov právem zaslouží.

Více informací získáte na www.brnohunt.eu

© Miroslav KRATOCHVÍL

Zpracování dat...