ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2012

Devana – staronová značka vábniček na našem trhu

Myslivost 8/2012, str. 32  Josef Drmota
Poslední desetiletí přinesla postupnou obrodu jednoho z nejstarších loveckých způsobů – vábení. O této skutečnosti svědčí mimo jiné nedávné založení Klubu vábičů při Českomoravské myslivecké jednotě. Uvedenému trendu odpovídá i rozrůstající se nabídka výrobců mysliveckých potřeb.

V současné době přichází na náš trh kompletní sortiment vábniček slovenské firmy Devana. Čtenářům, kterým by byl název povědomý, si dovoluji připomenout, že je s ním spojen Ing. Karol Mihálko, známý vábič zvěře a několikanásobný mistr Slovenska v této disciplíně. Již před časem se na českých pultech objevilo DVD z jeho dílny, nesoucí název „S vábničkou v ruji“. Tvůrci nás na něm provázejí honitbami jižního Slovenska a sousedního Maďarska a můžeme s nimi prožít několik působivých lovů opravdu kapitální srnčí zvěře.

Dovozcem vábniček Devana se stal Pavel Kumžák z Pacova. Rovněž toto jméno není třeba pozorným čtenářům Myslivosti představovat. Figuruje totiž v celé řadě odborných příspěvků a setkávají se s ním návštěvníci loveckých akcí, výstav i doprovodných programů. Zde všude předvádí a propaguje lov zvěře vábením. Snad jenom pro pořádek si dovolím připomenout, že Pavel Kumžák je majitelem firmy Nordik Predator.

Jak již sám název napovídá, byl jeho původním nosným programem prodej známých švédských vábniček Nordik. Nabízí však také fotopasti, oblečení, větřidla k lákání zvěře a jiné lovecké pomůcky. V uplynulých týdnech obohatil svůj sortiment právě o výše zmíněné vábničky Devana.

Přiznám se, že když jsem se o nových produktech poprvé v obecné rovině dozvěděl, byl jsem poněkud rozpačitý. Předpokládal jsem totiž pouhé rozšíření nabídky vábniček na našem trhu o nový produkt, který již snad ani nemůže přinést žádnou zásadní inovaci. Tento předpoklad však vzal za své ihned, jakmile jsem je dostal do rukou. Musím říct, že na mne učinily již v prvním okamžiku skutečně dobrý dojem, o který bych se rád podělil s ostatními čtenáři.

Podíváme-li se nejdříve na celkovou nabídku vábniček Devana, povšimneme si nejen rozsáhlé škály, ale také různého materiálu, z něhož jsou vábničky, a to často od stejného typu, vyrobeny. Jedná se o dřevo, rohovinu a parohovinu. Po zhlédnutí jednotlivých výrobků jsem dospěl k jednoznačnému závěru - tam, kde je možnost volby, bych si milerád připlatil za některé kvalitnější provedení. Rozdíl v ceně není až tak dramatický. Exkluzivnost výrobku však výrazně vzroste, nehledě na životnost pomůcky, která se nám bude po mnoho let povalovat někde v kapse loveckého kabátu.

Abych ale neshazoval již dopředu vábničky dřevěné, což nemám v žádném případě v úmyslu, zdůrazňuji, že i tato verze, vyrobená z tvrdého materiálu s pěknou kresbou, je zpracována velmi kvalitně a vyznačuje se precizní povrchovou úpravou.

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že bych na základě předchozího tvrzení měl preferovat výrobky z parohoviny, musím přiznat, že mne osobně více oslovila řada z rohoviny. Všechny jsou totiž kompaktní, s nádherně leštěným povrchem, který absolutně zvýrazní strukturu použitého materiálu. Ideálně také padnou do ruky a člověku se je téměř ani nechce odložit.

Kompaktnost a na první pohled patrná odolnost jsou ale koneckonců znakem všech výrobků firmy Devana. Většina vábniček je dodávána s  praktickými pouzdry, které vábničku dokonale chrání před vlhkostí, nečistotami i poškozením. Pouzdra mají podobu pevného plastového kontejneru, přizpůsobeného velikostí vlastní vábničce. Praktikové zajisté ocení, že vábnička je v pouzdře utěsněna molitanem, který zabraňuje jejímu pohybu a eliminuje případné ťukání, které by při pohybu v kapse působilo rušivě na okolí.

Jako člověk, který sám není schopen vábničky doladit, preferuji fakt, že většina z nich je napevno sestavená, bez možnosti snadného přístupu k jazýčku, který je podle údajů výrobce plastový. Tato skutečnost mne neláká k žádnému experimentování se zvuky a mohu se spolehnout na věrný tón nastavený od samotného pana Mihálka. Doufám také, že zvuk bude dlouhodobě stabilní a tyto výrobky nebudou vyžadovat žádnou náročnější údržbu. Skryté jazýčky navíc zaručují, že nedojde k jejich mechanickému poškození během manipulace nebo při nošení vábničky v kapse.

Co se týká vlastního zvuku vábniček, konzultoval jsem svoje postřehy s Pavlem Kumžákem, který je víceméně potvrdil. Vábničky mají jasný, výrazný, stabilní zvuk, dobře reagují na změny ve frekvenci foukání i na modulaci zvuků v dlani. V porovnání s úspěšnými vábničkami Nordik bych si je dovolil hodnotit jako zvukově stejně čisté, nicméně ne tolik hlasité.

Tolik moje osobní dojmy a postřehy po prvotním kontaktu s danými produkty. Jak dopadne testování v praxi, je samozřejmě otázkou. Na její zodpovězení si budeme muset nějakou dobu určitě počkat a pevně věřím, že se do jejího rozřešení zapojí nejen naši známí vábiči zvěře, ale také myslivecká veřejnost. Výměna zkušeností by koneckonců měla být jednou z důležitých součástí obsahu našeho časopisu.

Na téměř samotný závěr zbývá ještě alespoň zevrubně shrnout přehled sortimentu vábniček z dílny Devana. Tento výrobce na svých internetových stránkách nabízí kompletní řadu klasických produktů určených k vábení zvěře srnčí, divočáků i predátorů. Jako určitá specifika, která se ale dnes již objevují také v rámci nabídek jiných výrobců, je nutné vyzdvihnout vábničky na sluku, sojku, jeřábka, jelena siku, jelení řevnice z rohu a zejména vábničku se zvukem říjné laně, která je v dané nabídce unikátem.

V sérii vábniček na predátory pak vedle klasické myškovačky a vřeštidla zajisté zaujme vábnička s hlasem lasičky, která je podle výrobce jednou z nejúčinnějších vábniček na lišky. Lasička tvoří součást liščí potravní nabídky a navíc je pro lišku potravním konkurentem, což zájem naší nejběžnější psovité šelmy o modulované zvuky ještě zvyšuje. Tato vábnička pak i podle mých prvotních zkušeností disponuje mnohem jemnějším zvukem, než například vřeštidlo, a nepůsobí tudíž v honitbě tolik agresivně a rušivě. Nechybí zde ale ani králičí pištění nebo poněkud netypické štěkání lišáka a lišky. V řadě srnčích vábniček je jistou zvláštností nářek srnčete, který se hodí k přivábení vodící srny, ale také k vábení predátorů a divokých prasat v době kladení mláďat.

Mohu-li na tomto místě připojit ještě jeden osobní názor, pak bych v roli myslivce, který se hodlá vybavit kompletem vábniček pro běžnou českou honitbu, volil z dané nabídky zřejmě srnčí sadu (srna – srnče - univerzální laditelná vábnička s odkrytým jazýčkem, který umožňuje snadno střídat hlasy a napodobíme s ní i často diskutovaný „geschreck“, tedy zvuk pokládané srny) a sadu na vábení lišek (myškovala - hlas lasičky - zaječí vřeštidlo). Ty bych doplnil ještě o vábničku na černou zvěř. Cena celé uvedené sestavy by se podle zvoleného materiálu pohybovala řádově od 90 do 130 Euro.

Tak, jak bývá zvykem u slušných výrobců pomůcek pro vábení zvěře, nechybí ani v nabídce firmy Devana instruktážní materiál se záznamem zvukových projevů. V tomto případě se jedná o zvukový CD nosič s namluveným komentářem, radami pro vábení a samozřejmě s ukázkami vábení.

Zvuková stopa se mi jeví jako velmi vhodná pro pochopení základních zásad vábení i pro výuku samotné činnosti. Z mého pohledu má však jedno drobné omezení – předpokládá jistou zručnost, eventuálně zkušenost, při práci s vábničkami i jistou míru hudebního sluchu. Jako vhodnější by se mi proto jevil videonosič, na kterém by bylo použití jednotlivých konkrétních vábniček, zejména pak modulace zvuků v dlani, demonstrováno nejen zvukem, ale také obrazem. Tato skutečnost však nesnižuje žádným způsobem hodnotu nabízeného výukového materiálu a například imitace volání sojky nebo sluky jsou pro naše myslivce ojedinělé. Přestože je dnes v českých podmínkách k lovu zvěře, vzhledem k legislativě, myslivci nepoužijí, umožní jim zajisté prožít jedinečné zážitky v přírodě a poodhalit jim nejednu zajímavost ze života zvěře. Cena CD je 10 Euro.

Na samotný závěr si dovolím, po prvotním kladném dojmu, popřát produktům Devana šťastnou cestu. A to nejen českým mysliveckým trhem.

Mgr. Josef DRMOTA

Zpracování dat...