ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2012

Dva a půl tisíce dětí se bavilo s Hubertem

Myslivost 8/2012, str. 94  Oldřich Koudelka
Ve Svätom Antone začali ve zdejším zámeckém mysliveckém muzeu organizovat v roce 1991 celoslovenské myslivecké slavnosti Dny sv. Huberta. Jejich dvaadvacátý ročník se uskuteční první zářijový víkend a jako každoročně bude opravdovým svátkem všech myslivců, lesníků, jejich blízkých a přátel, a to nejen ze Slovenské republiky, ale i z Česka a dalších evropských myslivecky vyspělých zemí.

Nedílnou součástí programového bloku tradičně bývají různé atrakce pro děti, nicméně organizátorům v čele s ředitelem svätoantonského muzea Ing. Mariánem Čížem se to stále nezdálo dost. Proto postupně uzrávala myšlenka na zorganizování akce, která by představila život zvěře v přírodě a myslivost speciálně jen pro dětské návštěvníky. Jelikož v muzeu nikdy nemají od myšlenky daleko k činům, rozkvitl ve dnech dvacátého a jednadvacátého června v prostorách zámku a přilehlého lesoparku historicky první Dětský den sv. Huberta, akce s podtitulem Poľovníci deťom.

Podle slov ředitele Muzea vo Sv. Antone Ing. Mariána Číže nebyla příprava podobného podniku vůbec jednoduchá, bylo nezbytné zvážit mnoho programových i organizačních aspektů a to samozřejmě s předem nejistým výsledkem. „Děti na naše akce samozřejmě jezdí s rodiči i se školními výlety, ale přece jen samostatný myslivecko-lesnický, zábavně vzdělávací a soutěžní podnik v relativně velkém měřítku, je přece jen něco jiného. Děti jsou náročné publikum, vyžadují zcela odlišný přístup než návštěvníci dospělého svatohubertského dne. Proto jsme poměrně dlouho váhali, zda do toho opravdu jít.“

Zaměstnance muzea ředitel přesvědčovat nemusel, neboť tady se pracuje srdcem, bez ohledu na pracovní čas a osobní pohodlí. Pomocnou ruku podala i svätoantonská základní škola, dokonce děti samy připravily zvací slogan a básničku: „Detský Hubert ten je fajn, má svoj štýl a svoj dizajn. Zábavu tu zažiješ - príď - aj ty si užiješ. Atrakcie, veľa hier a všetkým zvieratkám mier. Aj na teba sa tešíme, super ceny pripravíme. Nasadni do autobusu, zober celú školu. Učiteľky, riaditeľa, bude nás tu ozaj veľa!“

Mnohem zajímavější, překvapivější a radostnější však byl přístup partnerských organizací, které se přímo zavázaly s organizováním dětských Dnů sv. Huberta pomoci. A to nejen finančně a materiálně, ale i osobní účastí bezprostředně v terénu. Jejich počet a aktivní zapojejí v praxi ukázalo, jak velký je na Slovensku zájem myslivců a lesníků o činorodou práci s dětmi! „K muzeu se v organizování prvního ročníku dětských Dnů sv. Huberta připojila Střední odborná škola lesnická Banská Štiavnica, Obecní úřad Sv. Anton, Slovenská poľovnícka komora, Slovenský poľovnícky zväz, Lesy SR, š.p. - OZ Žarnovica, OZ Levice, Obvodná poľovnícka komora Žiar nad Hronom, Národné lesnícke centrum Zvolen, Detská lesnícka univerzita Zvolen, Vojenské lesy a majetky SR, š.p. Pliešovce, firma Šomek Bratislava, Mestské lesy Banská Štiavnica Základná škola a materská škola Maximiliána Hella Štiavnicke Bane, Obecné lesy Banská Belá, TV magazín Halali Považská Bystrica a v neposlední řadě také časopis Myslivost,“ prozradil inženýr Marián Číž. „Díky podpoře všech těchto organizací jsme nabyli přesvědčení, že jsme akci schopni spustit a děti ze středního a západního Slovenska na ni pozvat.“

Potom tedy přišel den D a hodina H. Na parkovišti pod zámkem se v obzvláště horkém dni objevily první autobusy s dětmi. Průvodci z řad myslivců a lesníků si postupně rozebírali skupiny dětí - třídy po stanovištích, kde jim další lesní pedagogové a myslivci představovali například jak si zvířata a rostliny pomáhají, děti dostaly šanci naučit se poznávat jednotlivé druhy zvěře a ptactva, stopy a zvuky zvířat, dozvěděly se, která zvířata nosí rohy, a která parohy, prohlédly si mysliveckou expozici muzea, filmy o zvířatech, ukázky sokolnictví, lovecké kynologie, mohly soutěžit o hodnotné ceny, například „v házení flinty do žita“, v poznávání zvířat, střelbě na laserové střelnici či mohly společně s kamarády zhotovit ptačí budku pro svou školu.

Samostatnou kapitolou prvního ročníku Dětských dnů sv. Huberta bylo mini divadelní představení Legenda o sv. Hubertovi. „Nastudovaly je děti z naší základní školy pod režijním vedením Mgr. Ingrid Kosmeľové, na scénář Ing. Moniky Maňkovské. Hudbu s mimořádně chytlavou písničkou, kterou si brzy podrukovali všichni, kteří na slavnost přijeli, složila Barbora Borošková a interpretovala Mgr. Zuzana Knezovičová, v jednotlivých rolích se představila Stela Beláková, Nikola Balážová, Dominika Farbiaková a Filip Trčka. Svatého Huberta ztvárnila Zuzana Gajdošová,“ představil divadelníky ředitel muzea.

Když první den dětských Dnů sv. Huberta končil, byli všichni organizátoři unavení, ale spokojení. Vždyť do Sv. Antona ve středu zamířilo více než tisíc dětí a dvě stovky dospělých! O takovém počtu se nikomu předem ani nezdálo! Akce však byla naplánována na dny dva...

Čtvrtek dobře nezačal. Nad ránem se na Štiavnicku strhla prudká bouře s lijavcem. Že by organizátoři museli sáhnout k „mokré“ variantě programu? Kolektiv organizátorů si to nepřipouštěl a rovněž patron myslivců se rozhodl dopřát dětem i druhý den ve své společnosti krásný a zajímavý. Brzy se vyčasilo, vysvitlo sluníčko a to rychle začalo vysoušet koláče louží. Než se na parkovišti objevily první autobusy s nedočkavými dětmi, bylo po nepohodě. Na pláštěnky dojít nemuselo.

Také druhý den zamířilo do svätoantonského mysliveckého muzea a jeho bezprostředního okolí více než tisíc dětí s „dospěláckým“ doprovodem. Všude bylo slyšet dětské štěbetání, jiskřila nadšená očka, vládla dobrá nálada. Děti navíc na jednotlivých pracovištích dokazovaly, že jim příroda rozhodně není cizí, že se v ní správně orientují a za své znalosti se rozhodně nemusejí stydět. „Kdyby mi byl před zahájením akce někdo řekl, že na naše první Dětské dny sv. Huberta přijede téměř dva a půl tisíce dětí, vysmál bych se mu. Mám z toho samozřejmě obrovskou radost, přičemž to však přijímám jako velký závazek pro rok příští. Rozhodně však chci poděkovat všem, kteří se o takovýto úspěch zasloužili. Teď je na místě odpočinout si, akci zhodnotit, poučit se z nezdarů a rozvinout vše pozitivní. Nejspíše se k tomu však dostaneme až po dvaadvacátém ročníku dospělých Dnů sv. Huberta, které jsou teď aktuálně před námi,“ konstatoval unavený, ale spokojený ředitel muzea Marián Číž.

Dětské dny sv. Huberta 2012 patří minulosti, ať žijí Dětské dny sv. Huberta 2013. Pracovníkům muzea se již nyní hlásí další zájemci, kteří chtějí „přiložit ruku k dílu“ na konkrétních pracovištích. Také zástupci škol se již informují, kdy bude příští ročník, aby si včas mohli zarezervovat autobus. Dobré dílo se zadařilo. A co ředitel muzea a hlavní organizátor? Již dnes má hlavu plnou nápadů, které hodlá chytit „za pačesy“...

Text a snímky Oldřich KOUDELKA

Zpracování dat...