V přehlídce zahraničních značek na našem i zahraničních trzích je výraznou značkou Meopta, domácí výrobce optiky, z moravského Přerova, která má ve výrobě optických přístrojů dlouhou tradici už z předválečných let.
Meopta dnes patří mezi špičku a i konkurence nejvěhlasnějších značek s Meoptou musí počítat. Důkazem je, že prestižní časopisy pokud testují optické přístroje, například německý Pirsch, potom mezi testovanými výrobky kromě značky Zeiss, Leica, Swarovski, Steiner a dalších špiček nikdy nechybí Meopta. Osobně toto uznání nezávislých odborníků nazývám podle příměru z afrických lovů. Meopta byla prostě zařazena mezi „velkou pětku“.
Zopakujme si, že historie Meopty začala už před druhou světovou válkou v roce 1933, úspěšně pokračovala armádními zakázkami během války a velký rozvoj ji čekal po válce. Od roku 1936, kdy bylo rozhodnuto o přestěhování závodu z centra Přerova na jeho okraj (dnes bychom řekli do průmyslové zóny) a o postavení první, ve své době moderní výrobní haly, se Meopta postupně rozvíjela do dnešní velikosti, kdy zaměstnává 2,5 tisíce zaměstnanců.
Jejich výrobky jako filmové promítačky, kamery Admira, fotoaparáty, zejména Flexaret, zvětšovací přístroje a projektory, byly známé od USA po Austrálii.
V období před rokem 1989 bylo těžiště výroby soustředěno na vojenskou optiku a tím se udržela vysoká odborná výrobní schopnost, na kterou dnešní výroba civilní lovecké a sportovní optiky úspěšně navázala.
Měl jsem možnost projít výrobní prostory Meopty a nezprostředkovaně tak zjistit úroveň technologie výroby a porovnat například s výrobou u německého výrobce Zeiss nebo rakouského Kahles.
V prostorách, kam bylo přiváženo sklo v hranolech k dělení na menší části k pozdějšímu opracování, si nešlo nevšimnout krabic dodavatelů skla. Mezi nimi se skvěly i takové značky jako německý Schott, uznávaný výrobce nejkvalitnějšího optického skla, které na určité optické díly používá i Meopta. Kvalitní vstupní materiály pak předurčují kvalitu finální optické soustavy.
Technologie výroby čoček a dalších dílů včetně montáže je stejná jako u konkurenčních nejlepších značek, včetně antistatických protiprachových pochozích podložek, přetlakových montážních komor, systému kontroly kvality po každé operaci a kontroly hotových výrobků.
Velmi důležitá je technologie nanášení antireflexních vrstev na povrchy čoček zabezpečující vysokou propustnost světla. V Meoptě bylo poměrně nedávno pořízeno nové, v současné době nejdokonalejší, výrobní zařízení k nanášení několikanásobných antireflexních vrstev.
Návštěva výrobních prostor je velmi cenná, protože umožňuje nestranný pohled bez vlivu propagačních sloganů a jiných materiálů.
Meopta je špičkovým výrobcem v oblasti sportovní a lovecké techniky s velmi rozsáhlým sortimentem, který obsahuje 40 různých typů loveckých a sportovních puškohledů a kolimátorů a 13 typů dalekohledů. Pokud poodhalíme i kousek tajemství, Meopta má také zakázky k vybavení těžké techniky spojenců NATO optickými přístroji, což svědčí o vysokém know how a vynikající výrobní schopnosti Meopty.
Pro objektivní hodnocení kvality výrobků Meopty jsme několik typů binokulárních dalekohledů a puškohledů podrobili dlouhodobému testu.
Prvním testovaným přístrojem byl puškohled Meopro 4 – 12 x 50.
Jedná se o nový výrobek, jednodušší puškohled, který je určen pro profesionály, pro denní nošení a použití v běžném myslivecké a lesnickém provozu. Testovaný puškohled je bez světelného bodu, ale na druhou stranu má velmi atraktivní cenu. Typ o průměru objektivu 44 mm je již dodáván také se světelný bodem. Ostatní technické prvky puškohledu jsou shodné s ostatními typy puškohledů Meopta. Průměr tubusu je 25 mm, takže puškohled má nižší hmotnost oproti přístrojům s průměrem 30 mm. K testování byla instalace provedena na kulovou jednušku, k jejíž štíhlé stavbě puškohled této velikosti doslova skvěle „slušel“.
Pohled přes optickou soustavu je čirý a jasný, obraz je brilantní, barevně věrný, ostrý v celém zorném poli bez tvarových deformací. Podle informací výrobce je koeficient propustnosti světla i u „jednoduššího“ Meopro stejný jako u špičkového typu Meostar.
Při praktickém používání se dobrá propustnost potvrdila a navíc byla největším překvapením viditelnost za šera. Osobně jsem lovil s výše uvedeným puškohledem Meopro srnce za úplného šera, kterého jsme s kolegou „přečetli“ ještě za světla na delší vzdálenost. Na vhodnou vzdálenost přišel až za úplného šera, kdy jsem se domníval, že už světelné podmínky nedovolí spolehlivý záměr. Opak byl pravdou a byl jsem skutečně překvapen kvalitou obrazu, která zabezpečila úspěšný lov.
Upřímně se přiznám, že jsem od jednoduššího puškohledu Meopro očekával vcelku průměrný výkon, ale svým špičkovým, vynikajícím výkonem velmi příjemně překvapil.
Cenově je ve velmi nízké úrovni a je tedy vhodný pro začínající myslivce či pro profesionální lesníky a myslivce k dennímu nošení honitbou, kde by bylo škoda „otřískávat“ puškohled drahý. Přitom za vcelku velmi příznivou cenu kolem 10 000 Kč nemusí případný zájemce vůbec přistupovat ke kvalitativnímu a výkonovému kompromisu. Jinými slovy za velmi příznivou cenu lze u Meopro získat výborný výkon.
Vlajkovou lodí mezi puškohledy je řada Meostar, kterých je nabízeno 10 různých typů s různým zvětšením a průměrem objektivu s osvětleným záměrným bodem nebo bez něj.
Puškohledy řady Meostar mají novou konstrukci optické soustavy. Při jejím sestavování byly stanoveny prioritní požadavky na naprosto přesné vyobrazení pozorovaného objektu s ostrými okraji s úplnou eliminací aberace, s barevnou věrností a dokonalé vykreslení přes celé zorné pole. Zásadním požadavkem bylo také docílení maximálního koeficientu propustnosti světla.
Koeficient propustnosti světla je dnes snad nejsledovanějším parametrem u optických přístrojů a především u puškohledů. Proč zejména u puškohledů? Je to zřejmé ze způsobu použití puškohledu. Když pozorujeme za šera zvěř dalekohledem, máme k dispozici dvě oči, které si vzájemně „pomáhají“. K pozorování přes puškohled máme k dispozici jen oko jedno a všichni asi známe situaci, kdy přes dalekohled zvěř vidíme a přes puškohled nikoliv.
Této situaci se snaží kvalitní výrobci zabránit tím, že vyvinou puškohled s vysokým koeficientem propustnosti světla, tedy s minimálními světelnými ztrátami, aby obraz byl zřejmý i za hlubokého šera a rozdílům kvality pozorování mezi triedrem a puškohledem nedocházelo.
Propustnost světla není technicky stejná v celém rozsahu světelného spektra. Obvykle bývá nejvyšší v oblasti denního světla, ale pro nás je nejdůležitější jeho velikost v pásmu tmavých tónů, tedy za šera. Rozdíl v propustnosti světla denních frekvencí a za šera bývá u některých přístrojů 5 a více procent.
Meostar R1 má denní propustnost 94 % a soumrakovou 92 %. Vynikající je malý rozdíl mezi denní a soumrakovou propustností a především jejich celková absolutní výše. Meostar se těmito hodnotami zařadil mezi špičkové přístroje a je po právu porovnáván jen s výrobky nejvěhlasnějších značek.
Zaměřovací osnova je umístěna v druhé zobrazovací rovině a může být vybavena červeným záměrným bodem. Měl jsem rovněž možnost vyzkoušet prototyp s bodem s nazelenalou barvou. Nazelenalá barva je v šeru přirozenější, nijak nesnižuje přesnost zamíření a naopak zvyšuje pohodu oka, protože není tak kontrastní jako barva červená. Za šera jsou v lidském oku zapojena čidla vnímající černobílý obraz a červená barva je zde nepřirozená a iritující, způsobující pro oko přetlak informací a jeho brzkou únavu. U citlivých jedinců červená barva bodu i při nejnižší intenzitě, dokonce způsobí ztrátu vidění nejasného cíle. Situace se je zkratkovitě vyjádřena: „vidím prase, rozsvítím bod, vidím bod, nevidím prase“.
U zelené barvy bodu tato situace nenastane, protože nazelenalá barva je příjemnější, méně kontrastní a pohodová i při delším míření. S nazelenalým světlem bodu se mi za šera a v noci mířilo daleko lépe, spolehlivěji, protože na cíli je dobře viditelná a přitom oko nijak nedráždí.
Jako novinka je pro Meostar R1 připravena instalace dvoubarevného bodu. To znamená, že je možné zvolit červenou nebo nazelenalou barvu bodu. Například pro míření za dne lze použít barvu červenou a v noci nazelenalou.
Celkově lze hodnotit puškohled Meostar R1 za vynikající a porovnatelný s nejlepšími značkami v rámci světové produkce. Pro Meostar je výhodou výrazně příznivější cena.
© Dr. Ing. Jiří HANÁK