Švédský výrobce střeliva Norma Precision AB, vyniká nad ostatní světové výrobce výrobou výjimečně širokého sortimentu kulového střeliva pro lovecké, sportovní, služební a bezpečnostní účely.
Munička Norma byla založena roku 1898 bratry Engerovými nikoli ve Švédsku, ale v sousedním Norsku, jako Projektil Fabrik A/S. Teprve v roce 1902 byl podnik přemístěn - na žádost švédské vlády, která potřebovala výrobní základnu střeliva pro potřeby armády - do městečka Åmotfors. kde firma sídlí doposud. Městečko Åmotfors leží v západní části kraje Värmland asi 15 km od norských hranic.
Zajímavostí je, že název podniku Norma nemá nic společného se střelivem, ale je to název Belliniho opery Norma, kterou měli oba bratři velmi rádi.
Kvalitu výroby řídí kontrolní dispečink, kdy při výrobě je na každém náboji průběžně prováděno 30 kontrolních měření a komparačních operací. Za poznámku stojí, že výrobce střeliva Norma měl jako první muniční podnik v Evropě implikován systém řízení kvality podle ISO 9000. V současné době je výrobce střeliva Norma součástí nadnárodního koncernu Ruag stejně jako německý RWS.
Špičkové užitné vlastnosti střeliva Norma by nebyly dosažitelné bez předchozího vývoje. Vývojová pracoviště kombinují nejnovější teoretické poznatky, počítačové imaginace a další metody s praktickými zkušenostmi dlouholetých firemních spolupracovníků – lovců, sportovních střelců a vojenských odstřelovačů. Vývoj střeliva je realizován s neuvěřitelnou pečlivostí. Při vývoji náboje nebo střely jsou používány matematické optimalizační metody v konfrontaci s docílenými výsledky. Nejprve jsou definovány cíle a požadavky kladené na nový výrobek. Po zhodnocení cest k docílení optimálních hodnot následuje zkušební série a náročné zkoušky. Kromě standardních zkoušek na balistické zkušebně následuje celá řada zkoušek praktických. U loveckého střeliva je prováděn nejprve nástřel do balistické želatiny, kde je zkoumána tvorba střelného kanálu, velikost tvořené kaverny a konečný rozklad střely po průchodu želatinou. Se skandinávskou důsledností tímto zkoušky nekončí, ale pokračují při lovu jednotlivých druhů zvěře. Na lovu je videozáznamem monitorováno chování zvěře po zásahu, značení, místo zásahu, délka a charakter případného odskoku a zvláště pečlivě je vyhodnocován účinek střely uvnitř organismu zvěře.
Vše je vedeno snahou vyrobit střelivo, které zabezpečí spolehlivé rychlé usmrcení zvěře i v nestandardních podmínkách. Mimo humánních a etických hledisek jsou sledovány ekonomické aspekty jistoty ulovení zvěře a relativní šetrnost ke zvěřině.
Střelivo pro armádu prodělává doslova neuvěřitelné testy kvality. Jedná se zejména plné zachování spolehlivé funkce za všech, i velmi extrémních podmínek například dlouhodobého ponoru ve vodě, ve velmi nízkých mrazech, které jsou na severu obvyklé i horku letní tundry. Výsledky zkoušek vojenského střeliva jsou samozřejmě aplikovány i pro zajištění kvality střeliva civilního.
Výsledkem teoretického vývoje, důkladných praktických zkoušek a přísného řízení kvality během výroby je dokonalé střelivo, které patří ke světové špičce a pro svoji přesnost, spolehlivost, výkon a účinek je vyhledáváno lovci a střelci celého světa.
Norma je spojena i s dalšími neméně známými konstruktéry například Philipem B. Sharpem nebo Nilsem Kvalem, který se stal tvůrcem několika nábojů Norma Magnum. Svými náboji se stal tak známým, že nakonec získal přezdívku Mistr Norma Magnum. Jeho prvním nábojem byl 8 mm Kvale Magnum, ale nejznámější a nejrozšířenější je náboj 308 Norma Magnum ( 7,62 x 64 ) z roku 1960 následován nábojem 358 Norma Magnum ( 9 x 64 ), který vzniknul o rok dříve a který se výkonem vyrovná známému náboji 375 Hollamd a Holland. V 60. letech minulého století nastala velká móda nábojů magnum po uvedení náboje 458 Winchester Magnum v roce 1956 a tedy všichni výrobci, ve snaze vyhovět požadavkům lovců především velmi těžké zvěře, začali uvádět náboje vlastní konstrukce. Norma nezůstala stranou a postupně vznikly vlastní náboje 300 Norma Mag., zmíněný náboj 308 Norma Mag. a další 338 Norma Mag., 358 Norma Mag. a 375 Norma Mag.
Střela Oryx po zásahu prodělává relativně rychlý rozklad a rozšíření svého průměru až do dvojnásobku původního rozměru s jistotou pevného spojení a celistvosti zbytku střely s vysokým stupněm retenční hmotnosti přes 90 % zajišťující hlubokou pronikavost. Střela Oryx je vhodná k lovu veškeré evropské zvěře a i tvrdé zvěře africké.
Střela Vulkan je poloplášťovou střelou s plochým hrotem střely, kde olověný vrchol jádra nevyčnívá z pláště a nemůže tak být poškozen například při přebíjení ostrouhnutím o hranu nábojové komory. Plochá špička zvyšuje okamžitý efekt ihned po dopadu střely. Střela Vulkan je celkově měkčí s rapidnějším rozkladem do ideálního hřibovitého tvaru. Střela i po rozkladu zůstává celistvá do poloviny své původní výšky s retenční hmotností přes 60 %. Střela je vhodná k odstřelu veškeré evropské střední i větší zvěře.
Novou zajímavostí u nábojů Norma s osazenými střelami Oryx a Norma o stejné hmotnosti je, že jsou balisticky vyladěny stejně, takže nástřelka náboje stejné ráže se střelami Oryx a Vulkan o stejné hmotnosti je stejná a není třeba provádět zvláštní nastřelení při použití kteréhokoliv uvedeného náboje. Tak lze flexibilně měnit náboj podle momentálního druhu a vitality zvěře při zachování přesnosti střelby.
V dalším se budeme věnovat konkrétním testům střeliva Norma včetně ověření přesnosti obou střel a loveckých účinků.
© Dr.Ing.Jiří HANÁK