ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

H&R 1871 HANDI-RIFLE - TRADIČNÍ KULOVNICE ZA NETRADIČNĚ NÍZKOU CENU

Myslivost 2/2012, str. 16 
Různí výrobci zbraní nastavují své výrobní programy tak, aby byli v rámci svých schopností úspěšní a oslovili nedostatečně oslovenou nebo opomíjenou klientelu. Můžeme si tedy vybírat od super kvalitních produktů tradičních značkových firem, až po bezejmenné výrobky ve spotřební nebo dokonce podřadné kvalitě. Samozřejmě záleží na tom, k jakým účelům zbraň pořizujeme, co od ní očekáváme, jak je pro nás důležitá a podle toho všeho rozhodujeme, kolik chceme do zbraně investovat. Pokud se zrovna rozhodujete jakou kulovnici pořídit k občasným loveckým příležitostem, tak nyní možná přinášíme inspiraci, jaká zde již dlouho nebyla.

 

 

Tradiční americká značka Harrington & Richardson bude většině lovců známá z literatury, z filmových dokumentů nebo je povědomá alespoň z doslechu. Její název se totiž dobře pamatuje, už jen díky prostému spojení „aristokraticky“ znějících anglosaských příjmení, což má zvláště u zbrojařských firem, vždy velmi dobrý zvuk. Za respektem ke značce H&R však nestojí elegantně znějící název, ale především uznávaný dlouholetý přínos firmy H&R světu zbraní a uznávané zásluhy pro celé USA.

Kořeny zbrojovky H&R sahají až do roku 1859, kdy začal s výrobou zbraní jistý Frank Wesson, který se v roce 1871 spojil s Gilbertem Hendersonem Harringtonem a v roce 1875 se k těmto pánům přidal William Augustus Richardson, čímž jsme se dostali k původu značky.

Firma H&R v poslední čtvrtině 19. století vyráběla co tehdy právě „frčelo“, tedy obranné revolvery na jednotné náboje a pro lovce jednoduché brokové jednušky, brokové dvojky a jednoranové kulovnice. V období první světové války začala H&R vyrábět signální (osvětlovací) zbraně pro armádu a tím poprvé „přičichla“ k vojenským státním zakázkám, což se jí nakonec stalo téměř osudným.

 

STÁTNÍ ZAKÁZKY MĚLY PŘEDNOST

K válečnému úsilí za druhé světové války přispěla H&R výrobou samopalů Reising (konkurence slavného samopalu Thompson používaná US námořnictvem) a válka v Koreji jí přinesla slušnou zakázku na legendární pušky M1 Garand. Následně se zbrojovce H&R podařilo získat velký kontrakt na nově zaváděné mušky M14 a když za války ve Vietnamu nestíhala firma Colt vyrábět své útočné pušky M16, dostala zakázku opět H&R.

Produkce civilních zbraní sice stále pokračovala a například lovecké jednušky H&R byly pořád úspěšné, ale k dalšímu rozvoji civilního programu nedocházelo. A tak se stalo, že když armádní zakázky skončily, nedokázala se firma H&R úzkým civilním portfoliem uživit a v roce 1986 skončila také.

Renomé značky H&R nedalo spát několika americkým investorům a v roce 1991 založili společnost H&R 1871. Do názvu přidaný letopočet vzniku původní firmy poukazuje na dlouhou tradici a přitom dává najevo, že se jedná o nově startující sebevědomou společnost.

H&R 1871 převzala to nejlepší z mateřského sortimentu, čili konstrukce jednoranových loveckých zbraní, intenzivně se pustila do dalšího vývoje a tím se opět pevně uchytila na trhu.

Historicky nejdelším působištěm zbrojovky Harrington & Richardson bylo město Worcester ve státě Massachusetts. Dnes H&R 1871 administrativně sídlí ve městě Madison (stát Severní Karolína) a fyzicky vyrábí na společné adrese s firmou Remington (město Ilion, stát New York), jelikož spolu s gigantem Remington patří do konsorcia Freedom Group.

 

JEDNUŠKA HANDI-RIFLE

Jedním z výsledků modernizace a rozšíření sortimentu H&R jsou jednoranové zlamovací kulovnice řady Handi-Rifle. Prioritní určení kulovnic Handi je samozřejmě k loveckým účelům, ale využití může být univerzální (třeba i sportovní), prostě záleží na tom, jaké máme požadavky a jak jsme nároční.

Firma H&R se vždy snažila vyrábět co nejvíce ekonomicky, s co nejlepším poměrem kvality vlastností k ceně a tomu v pozitivním smyslu odpovídá i celková konstrukce zbraně. Kulovnice Handi-Rifle je vyráběna ve většině nejpoužívanějších loveckých ráží, v provedení s dřevěným nebo plastovým pažbením a její hlavně mohou být osazeny mechanickými mířidly nebo jen weaver lištou pro optický zaměřovač.

Hlaveň si lze vybrat standardní nebo těžkou, přičemž ve standardu má délku 559 mm (22“) a v těžké verzi je dlouhá 610 mm (24“). Těžké hlavně jsou dodávány pouze v rámci ráží určených na škodnou a na menší „kožešinovou“ zvěř, což je v USA velmi oblíbený druh lovu, obecně nazývaný „varmint“.

Kulovnice H&R Handi-Rifle vám představíme na modelu SB2-306, což je provedení se standardní hlavní bez mechanických mířidel a v ráži 30-06 Springfield. Zbraň prezentujeme v kombinaci se švédským kolimátorem Aimpoint Hunter H30L, který v rámci kolimátorů patří mezi zaměřovače vyšší kategorie. Jak napovídá název, Hunter je určen především k loveckým účelům, nejčastěji pro naháňkový lov divokých prasat.

 

KLASICKÁ KONSTRUKCE S MODERNÍMI PRVKY

H&R Handi-Rifle je zlamovací jednoranová kulovnice, čili zbraň s lůžkovým závěrem a s bicím mechanizmem na principu vnějšího kohoutu. Kromě plastového lučíku spouště, plastové základny předpažbí a montážní weaver lišty z hliníkové slitiny, jsou všechny díly mechaniky vyrobeny z uhlíkaté oceli.

Pažbení je buď z tvrdého amerického dřeva (citujeme výrobce) nebo z černého plastu, hlaviště pažby má pružnou botku z černé pryže.

Zbraň se skládá z pouzdra závěru, nebo-li baskule, ve které je uložena hlaveň, hlavňový čep, kompletní spoušťový a bicí mechanizmus, odemykací tlačítko a uzamykací klín. Hlaveň má pod nábojovou komorou svárem připevněn uzamykací blok, v jehož dutině se nachází vytahovač nábojnic se svým ovladačem. Na čele uzamykacího bloku je vyfrézováno půlkruhové vybrání pro hlavňový čep a zadní plocha bloku má příčný výřez pro uzamykací klín. Všechny díly jsou řešeny velmi robustně a masivně, materiálem se rozhodně nešetřilo a kromě hlavně se jedná o obráběné přesné odlitky. Finiš baskule je proveden broušením do pololesku a na hlavni do matu, povrchovou úpravu tvoří obvyklé alkalické černění v lázni.

Handi nemá žádnou vnější manuální pojistku, protože ji jednoduše nepotřebuje. Kohout se u zbraní tento koncepce natahuje až těsně před výstřelem (což lze udělat bezhlučně) a jinak bývá spuštěný do přední klidové polohy. Automatické pádové jištění funguje na osvědčeném principu s tzv. přenosovou pákou. Kohout má nad bicí plochou opěrný bezpečnostní výstupek, delší než zadní část úderníku vyčnívající z baskule a zadní část úderníku se tedy v klidovém stavu skrývá pod tímto výstupkem, zcela bez kontaktu s kohoutem. K přenosu úderu kohoutu dojde jedině při zmáčknuté spoušti, kdy je mezi bicí plochu kohoutu a úderník zdvižena přenosová páka, která vyplní prostor pod bezpečnostním výstupkem. Jednoduše řešeno, pokud není zmáčknutá spoušť, můžete do spuštěného kohoutu udeřit třeba kladivem a k výstřelu nedojde. To samé platí, pokud by náhodou došlo k nechtěnému uvolnění kohoutu z natažené polohy např. vlivem pádu – bez zmáčknuté spouště se kohout úderníku ani nedotkne.

 

JEDNODUCHÉ OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Odemykací tlačítko je umístěno napravo vedle kohoutu a jeho stlačením směrem do baskule se stáhne uzamykací klín vzad, čímž dojde k odemčení závěru a hlaveň lze sklopit dolů. Odemykací tlačítko není možné stlačit (z bezpečnostních důvodů) v natažené poloze kohoutu. S každým sklopením hlavně se povysune vytahovač nábojnic a vytáhne nábojnici natolik z nábojové komory, aby ji šlo pohodně uchopit prsty a vyjmout.

Do nábojové komory vložíme náboj, hlaveň zdvižením svižně uzavřeme do baskule, odpružený uzamykací klín zapadne do svého vybrání v hlavňovém bloku a tím se závěr uzamkne. Natažením kohoutu je zbraň připravena k výstřelu.

HODNOCENÍ JAKO KLADY A ZÁPORY

* Na vnějším povrchu nebyly nalezeny žádné hrubé stopy po obrábění a plochy uvnitř baskule ponechané ve stavu odlitku, jsou všechny pěkně čisté a pravidelně jemně „zrnité“.

* Našli jsme pouze mírně ostré hrany lůžka baskule a také bychom výrobci doporučovali finišovat hlaveň alespoň do pololesku, protože v pórech matně broušeného povrchu ráda vzniká koroze.

* Překvapivě dokonalý se jeví šestidrážkový vývrt hlavně, který je na celé své délce zrcadlově lesklý a bez jakýchkoliv viditelných nerovností.

* Odemykací tlačítko pracuje s ideálním odporem, hlaveň se po odemčení sklápí prakticky vlastní vahou a při pohybu má plynulý chod. Přitom stranová vůle hlavně po odemčení je minimální a uzamykací vůle hlavně je samozřejmě absolutně nula.

* Firma Harrington & Richardson používá pro své kulové a brokové jednušky jednu velikost baskule, rozměrově navrženou pro brokovou ráži 12. V případě kulovnice Handi tedy vycházejí stěny nábojové komory a pak i celé hlavně velmi silné, čímž jednuška ztěžkne až na hmotnost běžné opakovací kulovnice. Důvody výrobce jdou prosté – unifikace a zjednodušení výroby za účelem snížení nákladů.

* Vyšší hmotnost jednoranové kulovnice (jednušky) však nemusí být nevýhoda, pokud si jednušku „nedokupujeme“ čistě kvůli potřebě lehké zbraně (jako doplňující ke kulovnici opakovací), ale bereme ji jako svou hlavní kulovou zbraň. Pak nebude standardní hmotnost na škodu, zvláště ve výkonnějších rážích.

* Spoušť má sice bodový, naprosto hladký průběh výstřelového odporu a po něm krátký propad, ale na vrchol odporu o velikosti 2,0 kg je nutné brát zřetel, aby nedošlo k utržení rány. Bicí pružina kohoutu se jeví až nadměrně silná a proto nebude problém ji u puškaře adekvátně redukovat, čímž si spoušť snadno rychle a levně vylepšíte.

* Palečník kohoutu umožňuje rychlé a pohodlné natažení kohoutu, i přes nezanedbatelný odpor bicí pružiny. Jeho tvar připomíná westernové zbraně a ergonomicky je velmi zdařilý.

* Také ergonomie pažby a předpažbí se povedla, zvláště pokud jde o rozměrovou univerzálnost jednoho provedení pažby, které má přijatelně vyhovovat většině uživatelů. K případnému přizpůsobení úplně na míru, by měla stačit pouze délková úprava pažby (nejčastěji se bude zřejmě zkracovat).

* Kritiku si zaslouží absence jakéhokoliv zdrsnění na pistolové rukojeti a na předpažbí. Lakovaný povrch dřeva je velmi kluzký a při úchopu nedává pocit jistoty.

* Doslova humpoláckým dojmem působí obvodový přesah dřeva pažby, v místě napojení krku pažby na baskuli.

* Handi-Rifle jsme vyzkoušeli s kolimátorem Aimpoint Hunter H30L a se střelivem 30-06 Springfield výroby Remington, střela Swift Scirocco o hmotnosti 11,7 g. V rámci spotřebování 40 nábojů nedošlo k žádné závadě nebo náznaku závady, vkládání bez okrajových nábojů přes výkyvný odpružený vytahovač probíhá hladce a vytažení nábojnice po výstřelu je taktéž bez odporu. Zpětný ráz a projev výstřelu odpovídá již respektu hodnému výkonu náboje 30-06. Handi-Rifle však dokáže „springfielda“ svou robustností natolik zkrotit, že rychle přestanete mít obavy z výstřelu a můžete si dovolit i volnější úchop. Výbornou přesnost střelby ukazují fotografie.

 

Shrnutí nakonec

Dalo by se říci, že všechny popsané minusy odpovídají snaze výrobce o nízkou cenu zbraně, ale při zachování těch skutečně důležitých uživatelských vlastností, jako spolehlivost, přesnost, životnost a trvanlivost. Handi-Rifle tedy vidíme jako výborné řešení pro začínající myslivce a také pro všechny lovce, kteří mají za celý rok méně příležitostí k využití kulovnice a proto do ní nechtějí příliš investovat.

Text: MŽ

Fotografie: CAIRO + AUTOR

 

Technické údaje jednoranové kulovnice H&R 1871 Handi-Rifle, model SB2-306

Ráže: 30-06 Springfield (7,62x63 mm)

Celková délka: 952 mm

Délka hlavně: 559 mm

Počet drážek ve vývrtu: 6

Vzdálenost spouště od konce hlaviště pažby: 360 mm

Odpor spouště: 2,0 kg

Největší šířka baskule: 32 mm

Největší šířka pažby v oblasti pistolové rukojeti: 40,5 mm

Vnější průměr hlavně v oblasti nábojové komory: 28,2 mm

Vnější průměr hlavně na ústí: 16,5 mm

Hmotnost samotné zbraně: 3,1 kg

Hmotnost zbraně se zaměřovačem Aimpoint Hunter H30L: 3,4 kg

Kontakt na dovozce zbraní H&R 1871 do ČR: www.cairocz.cz

Internetové stránky výrobce: www.hr1871.com

Zpracování dat...