ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

LEGENDA POKRAČUJE. PUŠKOHLEDY Z6(i) II. GENERACE

Myslivost 2/2012, str. 46  ZH
V roce 2007 představila firma SWAROVSKI OPTIK převratnou modelovou řadu puškohledů Z6(i) a stanovila tak nový standard v oblasti špičkové lovecké optiky. Od svého uvedení na trh získaly puškohledy Z6(i) mnoho ocenění, zvítězily v mnoha testech a spoléhá na ně více než 100 000 lovců na celém světě. V souladu s firemní filozofií „dobré neustále zlepšovat“ přichází nyní II. generace těchto špičkových puškohledů.

 

ORIGINÁL DOVEDENÝ K DOKONALOSTI

V posledních letech lze sledovat na trhu s puškohledy jednoznačný trend – narůstá zájem o puškohledy s variabilním zvětšením, které nabízejí svým uživatelům více možností při lovu. Základní myšlenka řady Z6 se dá shrnout do věty: jeden puškohled pro všechny lovecké situace.

Důležitým parametrem „variáblů“ je rozsah jejich zvětšení, tzv. zoom faktor (např. model 2,5 - 10x má zoom faktor 4 a model 2 - 12x má zoom faktor 6). Větší zoom faktor nám přináší větší rozsah a díky tomu na jedné straně při nejmenším zvětšení větší zorné pole – větší přehled, a na straně druhé větší zvětšení – detailní zobrazení.

Firma SWAROVSKI OPTIK byla první firmou, které se podařilo vyrobit špičkový puškohled s klasickým tubusem 30 mm a 6násobným zoomem.

Výroba nejlepší optiky vyžaduje velkou míru zkušeností a znalostí technologií. Znamená to, že technický vývoj, jako například zvětšování rozsahu, neovlivní klíčové funkce a nesníží excelentní optickou kvalitu puškohledu.

Druhá generace Z6(i) zachovává rozsah zvětšení, špičkovou optickou kvalitu a přesnost typickou pro všechny předchozí modely Z6(i). Nový je design přístroje a množství inovací, které zjednodušují a zpříjemňují používání přístrojů.

 

PRO PERFEKTNÍ ZAMÍŘENÍ - SWAROLIGHT

Na první pohled je zřejmý zcela nový design osvětlovací jednotky – štíhlejší, bez ostrých hran. Umístění přepínače zabraňuje neúmyslnému zapnutí osvětlení osnovy, i přesto zůstává zachována funkce přepínání do denního/nočního režimu a možnost pouhým pohledem zjistit, zda je osvětlení zapnuto.

Tlačítka pro jemné nastavení intenzity osvětlení (64 stupňů) jsou nově umístěna po stranách jednotky a jsou díky tomu lépe přístupná. Funkce automatického vypnutí (po 3 hodinách v denním režimu a po 5 hodinách v nočním režimu) chrání baterii před vybitím a dvě paměťové funkce zjednodušují používání při opětovném zapnutí.

Zcela nová je technologie SWAROLIGHT – chytré osvětlení. Automatický spínač zapínání a vypínání prostřednictvím čidla náklonu rozezná, zda je puškohled v poloze střelby (viz obr.). Pokud zbraň není v poloze střelby, osvětlený záměrný kříž se automaticky vypne. Když zaujímáte polohu střelby, je osvětlený záměrný kříž díky SWAROLIGHT ihned připraven k použití. Nyní se můžete prostě soustředit jen na cíl. SWAROLIGHT funguje na jakékoli zbrani. Použití nejmodernější elektroniky značně prodlužuje provozní životnost baterie. V noci z 450 na 1400 hodin a ve dne ze 120 na 180 hodin.

 

STŘELBA NA VELKÉ VZDÁLENOSTI

Dalším trendem, který lze mezi lovci pozorovat, je rostoucí zájem o střelbu na velké vzdálenosti. Přispívá k tomu rostoucí popularita lovecké turistiky - dnes již nejde jen o lov na velké vzdálenosti v exotických destinacích    jako je Afrika nebo Kavkaz, ale lovecká střelba na 300 m se stává běžnou například i na rovinách v Maďarsku. Přesnost zbraní, nábojů a optických přístrojů se za poslední roky značně zvýšila, čímž se stala střelba na dlouhou vzdálenost technicky možnou. Avšak požadavky kladené na lovce jsou velké a kromě přesného změření vzdálenosti jsou nezbytná řešení poskytující dokonalý obraz a přesný záměrný bod.

HIGH DEFINITION - PRO MAXIMÁLNÍ KONTRAST

Řešením pro kontrastní obraz s velkým rozlišením je použití HD optiky s čočkami s obsahem fluoridu, které zajišťují věrnou reprodukci barev. To je výhodné zvláště za nepříznivých světelných podmínek a při střelbě na velké vzdálenosti. Tyto čočky jsou použity u modelů se zvětšením větším než 12x, které jsou určeny pro střelbu na velké vzdálenosti.

PRO LEPŠÍ ZÁSAH – BALISTICKÁ VĚŽIČKA A VĚŽ PARALAXY

Velmi populárním volitelným doplňkem se stala balistická věžička – umožňuje nám nastřelit puškohled na čtyři různé vzdálenosti. Nastavení, nastřelení a případná změna (při změně typu střeliva nebo při volbě jiných vzdáleností) je velmi jednoduché a lze využít i firemní balistický program. Nová balistická věžička má nové nastavovací kroužky a především uzamykací mechanismus, který zabraňuje náhodnému pootočení. Uzamykacím mechanismem je vybavena nově i boční věž paralaxy, která nám umožňuje eliminovat chybu paralaxy při střelbě na velké vzdálenosti.

Poslední novinkou určenou pro střelbu na velké vzdálenosti je nová balistická záměrná osnova BRH (resp. BRX-I).

 

FAKTA A ČÍSLA O Z6(i)

Modely Z6(i) vynikají špičkovou optikou a každý si vybere dle svých představ:

* nepřekonatelný naháňkový puškohled 1-6x24 se zorným polem 42,5m/100m

* univerzální modely 1,7 – 10 x 42 a 2 – 12 x 50 (tento model zvítězil v mnoha testech)

* model 2,5 – 15 x 56 s velkou světelností a 2,5 - 15 x 44 pro lovecké cesty

* modely 3 – 18 x 50 a 5 – 30 x 50 pro střelbu na velké vzdálenosti

Všechny modely vynikají robustním tubusem s nízkou hmotností při zaručené odolnosti i při použití loveckých zbraní velké ráže. Lze zvolit provedení tubusu do kroužků s průměrem 30 mm nebo se šínou SWAROVSKI RAIL. Samozřejmostí je dobře rozeznatelná záměrná osnova (technologie High Grid) ve druhé rovině zobrazení. Čočky jsou nově vybaveny vrstvou SWAROCLEAN, která usnadňuje odstranění odolných nečistot.

Do prodeje budou uvedeny v únoru 2012 a více informací naleznete na stránce www.swarovskioptik.com, nebo u svého prodejce.

Zpracování dat...