ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Nejprve chceme vybudovat silné tuzemské družstvo

Myslivost 2/2012, str. 26  Připravil Patrik DOLEŽAL
Rozhovor s manažerem střelecké reprezentace České zbrojovky, a.s. Miroslavem Surým o sportovní střelbě z dlouhých zbraní

Střelecké družstvo České zbrojovky, a.s. Uherský Brod je po celém světě proslulé v prvé řadě díky skvělým výsledkům „pistolářů“ na vrcholových kláních střelby podle pravidel IPSC. Výrobní program uherskobrodské společnosti se ale neomezuje jen na pistole, a tak do firemního týmu už delší čas patří i střelci z různých typů dlouhých zbraní. Také oni jsou mimořádně úspěšní, jen se o nich méně mluví a píše. Pojďme to alespoň trochu napravit následujícím rozhovorem s manažerem střelecké reprezentace České zbrojovky Miroslavem Surým.

 

Mirku, mohl bys nám na úvod stručně připomenout, jak dlouho už vlastně střelecké družstvo České zbrojovky působí a jak to bylo a je s jeho organizací a strukturou?

Střelecké družstvo České zbrojovky je neodmyslitelnou součástí významných závodů ve střelbě a střelecký sport je s historií společnosti Česká zbrojovka spojen už od poválečných let. Nejprve to byly neorganizované účasti na závodech zejména mysliveckého zaměření. Dnes máme družstvo pistolové IPSC střelby, tým střelců a střelkyň z odstřelovačských pušek, tým brokových střelců v disciplinách trap, skeet a parcour a taktéž podporujeme střelecké družstvo lovecké střelby pod hlavičkou ČMMJ.

 

Jak vlastně zní oficiální název vašeho střeleckého týmu – jeden čas se psalo Team CZ Shooting, teď se zase na firemních internetových stránkách často používá jméno Střelecká reprezentace České zbrojovky…

Jak jsem uvedl, máme několik týmů, název Team CZ Shooting je používán pro mezinárodní označení střelců IPSC.

 

Kdy se střelecký tým České zbrojovky začal rozšiřovat o střelce z dlouhých zbraní a které kategorie a disciplíny momentálně pokrýváte?

Záleží na tom, zda máte na mysli družstvo „sniperské“ střelby, nebo družstvo brokové střelby. Předpokládám ale, že dotaz směřoval hlavně na brokovou střelbu. Této oblasti se Česká zbrojovka Uherský Brod začala systematicky věnovat po svém vstupu do firmy Brno Rifles, která vznikla ze zbytků zaniklé akciové společnosti Zbrojovka Brno a dnes nese jméno Zbrojovka Brno, s.r.o. Jak už jsem se zmínil, v současnosti pokrýváme discipliny skeet, trap a parcour.

 

Co Česká zbrojovka střelcům ze svého reprezentačního týmu nabízí? A jsou nějaké podstatné organizační nebo finanční odlišnosti v přístupu k pistolářům a střelcům z dlouhých zbraní?

Závody v pistolové střelbě a brokové střelbě jsou zcela odlišné, a totéž vlastně platí i o jednotlivých disciplínách brokové střelby. Z toho vyplývá, že organizace a podpora jednotlivých střelců mají různou podobu. Střelecké družstvo v pistolové střelbě IPSC je vybudované a sklízí velké úspěchy na kontinentálních závodech i na mistrovstvích světa. Naproti tomu naše družstvo brokové střelby se stále ještě buduje.

 

V případě pistolové střelby máte rozběhnutou rozsáhlou spolupráci se zahraničím, kde vytváříte krátkodobé i delší aliance se špičkovými závodníky, kteří používají modely CZ. Je něco podobného v běhu anebo v plánu i v pro střelce z dlouhých zbraní?

V této oblasti máme za cíl vybudovat silné tuzemské družstvo a teprve pak chceme oslovovat zahraniční střelce.

 

Mimochodem, jakou pozici mají severoameričtí střelci, kteří v USA reprezentují CZ-USA – ti podléhají tobě, nebo přímo této dceřiné společnosti?

Střelci v USA podléhají přímo dceřiné společnosti CZ-USA. Nicméně se mohu pochlubit, že náš střelec Matthew Mink se s pistolí CZ 75 SP-01 SHADOW stal v roce 2011 mistrem USA v kategorii sériově vyráběných pistolí.

 

Pojďme se teď podívat na to, jakých největších úspěchů se vám zatím podařilo v jednotlivých disciplínách dosáhnout.

Jenom opravdu velmi zběžně, protože vždycky můžu opomenout jednotlivý výsledek, který si jednotlivý sportovec víc cení. Ve „sniperských“ disciplínách se můžeme pochlubit vynikajícími umístěními „na bedně“ v konkurenci s profesionálními odstřelovači z vojenských a policejních jednotek. V loveckých kulovnicích bych rád zmínil tradiční umístění „mysliveckého týmu“ ČMMJ na mistrovství Evropy – loni bylo bronzové. V brokové střelbě loni zazářil Ivo Hilšer, který si nejprve na jaře v tvrdé mezinárodní konkurenci vystřílel skvělé 6. místo na světovém poháru v Číně a v létě získal titul mistra České republiky ve skeetu pro rok 2011. Pokračovat by se dalo ještě dál.

 

Velmi dobře si v poslední době začínají vést střelci se zbraněmi Zbrojovky Brno, s.r.o., která před časem uvedla na trh kvalitní sportovní modely BRNO COMPETITION Trap/Skeet. Vaši úspěšní brokaři se podle dostupných údajů rekrutují z klubu SKP Kometa Brno. Jakým způsobem tato spolupráce probíhá a jak je to se zařazováním střelců z Komety do družstva České zbrojovky?

Do družstva jsou zařazováni střelci střílející sportovními zbraněmi vyrobenými ve Zbrojovce Brno, s.r.o. Spolupráce s Kometou Brno je navázána a postupně se ji snažíme rozšiřovat. Postupně oslovujeme vytipované mladé střelce, které následně podporujeme. Současně sbíráme i poznatky z jednotlivých závodů k našim zbraním, což platí nejen o brokových zbraních, a tyto poznatky aplikujeme do zdokonalování stávajících a vývoje nových modelů.

 

Mít takříkajíc pod palcem tak pestrou paletu výrazných osobností věnujících se značně odlišným disciplínám asi není žádný med. Jak řízení takto košatého střeleckého týmu zvládáš a co ti působí nejvíc starostí?

Je pravda, že tato práce je velmi náročná na čas, především na osobní volno. Každý ze střelců je osobnost, ale střelecký sport je i o sebeovládaní, s jednotlivými střelci se pracuje velmi dobře. Nejdůležitější bylo naladit se na stejný cíl, a to se stalo. Největší starosti mi momentálně působí doplňování jednotlivých družstev o mladé střelce se slibným potenciálem. Těch mnoho není.

 

Jaké jsou pro střelecké družstvo České zbrojovky plány pro nejbližší budoucnost? Zbývají ještě nějaké disciplíny, ve kterých byste se chtěli prosadit, nebo je to momentálně spíš o udržování a zlepšování již dobytých pozic?

Na podzim 2011 naši pozornost plně vytížila vrcholová – a pro Českou zbrojovku velmi úspěšná – událost v podobě mistrovství světa v IPSC střelbě v Řecku, odkud jsme přivezli dva tituly mistra světa a mnoho dalších medailí, opětovně potvrzujících vysokou úroveň zbraní značky CZ. V blízké budoucnosti nebudeme rozšiřovat počet disciplín v našich družstvech, chceme se zaměřit na kvalitu a výsledky.

S díky za rozhovor

Zpracování dat...