ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen /2013

MUDRAMAX – NOVÝ MYSLIVECKÝ VIDEOPORTÁL

Myslivost 3/2013, str. 83  Jaroslav Šprongl
Mezi zasvěcenými myslivci se v poslední době začalo šuškat, že by se měl objevit na Internetu nový portál s tématikou přírody a myslivosti. A že má být spojen s Janem Mudrou, hlavním autorem nejen mezi myslivci oblíbeného televizního dokumentárního cyklu „Tisíc let české myslivosti“. Tak jsme na nic nečekali a šli se zeptat rovnou „za kovářem“.

 

Honzo, je pravda, že chystáš pro myslivce na Internetu nějakou novinku?

Dokumentární portál s názvem Mudramax bych chtěl otevřít od března, s novým mysliveckým rokem. Po více než pěti letech natáčení dokumentárního seriálu Tisíc let české myslivosti jsem během natáčení poznal mnoho dalších témat a typů, které stojí zato zpracovat. Navíc je v současnosti téma myslivosti velmi skloňováno se vznikem nových nájemních smluv. Málokdo z laické veřejnosti si uvědomuje, že myslivost je vlastně důležitá aktivní a praktická ochrana přírody, kterou člověk myslivec v terénu provádí. Proto věřím, že správně zvolená a objektivně, řekněme nezávisle, zpracovaná témata o přírodě a myslivosti mohou být prostřednictvím našeho portálu zajímavá a užitečná nejen pro myslivce, ale i pro širší veřejnost.

 

Proč zrovna Mudramax bych pochopil, protože vím, že MAX TV FILM, s. r. o., je Tvoje producentská firma. Ale co tedy bude náplní nového projektu?

Portál nabídne témata o přírodě a myslivosti, ale také o lovectví v Evropě a ve světě, možná právě tyto náměty přinesou zajímavá porovnání nebo inspiraci ve vztahu k naší myslivosti. Zároveň budeme zpracovávat další tématické obory, které mají blízko k přírodě a které mám rád: je to svět včel a svět koní – tedy včelařství a jezdectví. Včelařím teprve dva roky, učím se tomuto oboru porozumět a je to úžasně zajímavé: od jara do zimy opět jako v myslivosti člověk vnímá přírodu a její proměny. Na koni jezdím téměř čtyřicet let, do mých dvaceti to byl intenzívní vrcholový sport, spojený s aktivním životem na ostravské jízdárně, dnes mi jde o kondici, kterou jízda na koni pomáhá udržet. A kůň je s přírodou propojen samozřejmě taky.

 

Zajišťování materiálů pro týdeník bude jistě pěkná „honička“. Jak při tom chceš pokračovat v natáčení „Tisíce let české myslivosti“? Nebo je to tak, že jeden projekt střídá druhý a sedmdesátý díl cyklu znamená konečnou?

Po sedmdesáti dílech seriál Tisíc let české myslivosti pravděpodobně skončí na obrazovce České televize, ale  bude v premiéře pokračovat na mém portálu.  Po premiéře pak budeme díly dále nabízet do vysílání veřejnoprávního kanálu.  Jednotlivá témata  budou natočená i nadále v podobě dokumentů,  reportáží,  portrétů zajímavých osobností nebo mysliveckých sdružení. Zřejmě se nevyhneme ani publicistice,  která přinese diskuzi na nejrůznější palčivá témata. Společným jmenovatelem všech pořadů bude koncipovaný, objektivní, nezávislý pohled na mysliveckou problematiku. 

 

Tvůj otec proslul – mimo jiné – televizním cyklem „Lovy beze zbraní“. Půjdeš také v jistém smyslu v jeho stopách, to znamená, že budou součástí náplně Videoportálu Mudramax besedy známých osobností z tohoto oboru o krásách české a moravské přírody a o úloze myslivců v ní? A to včetně některých sporných a nepříjemných témat?

Chci se pokusit o věc, která jde zřejmě proti naší uspěchané době: říkám, že jsme klipová generace, to znamená vše je odměřováno na vteřiny, ideální pořad by asi měl trvat maximálně 30 vteřin!  Vše je zrychleno, nikdo nemá čas a všichni se někam ženeme. Tou věcí je pokus navázat na besední pořad Lovy beze zbraní, který měl ve své době (v šedesátých letech) velký úspěch, byl vysílán živě. Byla to beseda, povídání o krásách přírody a myslivosti, pohoda u krbu a petrolejky s vyprávěním historek o tom, jak není důležitý spěch, ale zastavení se v přírodě ... Tehdy je totiž možné postřehnout krásu a navíc ji prožít.  Já se pokusím o tento návrat – říkám tomu retropořad, který bude hledat poklid a zastavení se v naší nádherné přírodě, kde zazní hudba a dobrá čeština. 

 

Podíváme se v pořadech Tvého portálu také k sousedům?

Už v posledních dvou dílech seriálu Tisíc let české myslivosti jsou dva dokumenty – jeden z Jihoafrické republiky, z jedné lovecké farmy, kde jsme porovnávali způsob chovu a lovu zvěře ve vztahu k naší myslivosti. Druhým dokumentem je příklad švýcarské myslivosti a její principy opět v porovnání s českou myslivostí očima docenta Josefa Feuereisela. Postupně chceme navštívit i naše sousedy a natočit koncipované dokumenty (tedy ne o lovu) o jejich hospodaření (anebo nehospodaření!) se zvěří, o jejich tradici, o jejich systému myslivosti nebo lovectví. Přinese to zajímavé a nečekané pohledy ve vztahu k ochraně přírody.

 

Teď jedna, dá se říci, technická záležitost – jak a kdy si Tvůj portál „naladíme“?

Na adrese „mudramax.cz“ – nechci, aby to vyznělo megalomansky, má to být bezprostřední a co nejrychleji vyhledatelné na internetu.  Tento dokumentární portál by měl startovat od března, jsem sám zvědav, jak se s tím poperu a zdali vůbec bude o tento projekt zájem. Věřím, že ano, protože naše krásná česká a moravská příroda za to stojí. S chutí do toho.

 

Pojďme do finále – kdybys měl jednou větou shrnout náplň a hlavně smysl videoportálu? 

Smyslem je hledání a prohlubování vztahu k přírodě. Paradoxně k tomu může posloužit technika, počítače,  internetová síť,  rychlost připojení a podobné šílenosti naší moderní doby. To vše má pomoci člověku, aby se zvedl od „bedny“, oblékl  příslušné oblečení podle počasí (není špatné počasí, jen špatně oblečený člověk/myslivec) a s nadšením a znalostmi vyšel do přírody za jejími krásami, které jsou všude kolem nás zatím zadarmo.

 

Děkuji za rozhovor – a věř mi, že Ti budu upřímně držet palce, aby se dobrá věc podařila. A jistě nebudu sám!

Otázky kladl Jaroslav ŠPRONGL

 

Zpracování dat...