ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen /2013

Puškohled FOMEI 3 – 12x42 BEATER SMC, IR SF v praxi

Myslivost 3/2013, str. 45  Jan Kožený
V květnu letošního roku jsem dostal možnost otestovat v praxi některé dalekohledy a puškohledy, které na český trh dodává firma Fomei. Z množství puškohledů prezentovaných na této akci jsem si vybral „variábl“ 3-12x42 BEATER SMC, IR SF. Jedná se o puškohled s variabilním zvětšením 3-12x42. Osazen je záměrnou osnovou R 3 se světelným bodem – spodní a boční ramena osnovy zesílená, uprostřed nitkový kříž s tečkou. Velikost osnovy se při změně zvětšení nemění. Podle údajů firmy Fomei je tubus vyroben z jednoho kusu (kovová slitina), stěny zesíleny pro vyšší tuhost, plněno dusíkem. Průměr tubusu je 30 mm, hmotnost 500 gr.

Na těle puškohledu při pohledu shora jsou umístěna točítka korekce záměrné osnovy (nahoře a vpravo) a osvětlení osnovy (vlevo).

Na okuláru směrem ke středu těla puškohledu je točítko změny zvětšení, na konci blíže k oku je kroužek na dioptrické zaostření. Nastavení osvětlení stupnicí 1 až 11. Korekce záměrné osnovy není 1 klik 1cm, ale 1klik ¼ MOA na 100 m. Na točítkách korekce osnovy je z boku stupnice.

Po krátké úvaze jsem se rozhodl osadit tímto puškohledem kulovnici ZKK 601 v ráži .308W. Jednak proto, že jsme měli vyzkoušet optiku této třídy pro běžné uživatele, a jednak proto, že přece jenom tato ráže má oproti dalším, mnou používanými rážemi (.222, .223) větší zpětný ráz a lze ji zařadit do kategorie ráží hojně u nás při lovu používaných.

Montáž jsem nechal vyrobit přímo na míru tohoto puškohledu, pevnou násuvnou, bez podhledu.

Po hrubém seřízení „přes vývrt“ jsem vyrazil na střelnici do Světnova. K nástřelu a testu jsem použil běžný nastřelovací terč s centimetrovou čtvercovou osnovou, ve středu ohraničený zesíleným rámečkem 4x4 cm. Střílel jsem na vzdálenost 100 m, vsedě s oporou, zvětšení 12x. Náboje používám RWS ID Classic 9,7gr. Po třech výstřelech a korekci jsem se dvěma dalšími výstřely dostal do středového rámečku 4x4 cm.

Dále jsem pokračoval s asi desetiminutovými přestávkami pěti sériemi po třech ranách. Všechny zásahy byly uvnitř, nebo v čáře označující čtyřcentimetrový střed.

Po půlhodinové pauze jsem vyzkoušel střelbu při změně zvětšení – série po třech ranách při zvětšení 8x, 6x,3x a znovu 12x. I zde byly zásahy ve čtyřcentimetrovém středu, i když u zvětšení 3x byly opravdu těsné a míření a střelba při tomto zvětšení je na tuto vzdálenost a velikost čtyřcentimetrového cíle hodně náročná.

Po další přestávce jsem vyzkoušel funkci ovládacích prvků pro korekci záměrného kříže. Opět v sérii po třech ranách, 10 cvaků doprava, poté deset zpět, deset doleva, deset zpět, to samé nahoru a dolů. Puškohled reagoval perfektně, ani v jednom případě při nastavení zpět na střed nedošlo k nutné opravě, prostě 10 cvaků tam a zpět a rány seděly tam, kde měly.

Posun středního zásahu při 10 kliknutích byl v průměru 8 cm, takže lze počítat s hodnotou 1 klik = 0,8 cm na 100 m. Stupnice na bocích točítek korekce lze využít pro střelbu na různé vzdálenosti, ovšem po předchozím vyzkoušení na střelnici, nikdy bych nespoléhal jen na údaje v tabulce střeliva!

Z funkčnosti mechaniky korekce a zvětšení tedy první dojem velmi dobrý. Co se týká optiky a pocitu míření, tak po prvním zaostření na „své“ oko při zvětšení 12x obraz ostrý v celé šíři zorného pole, bez barevných změn. Do změny zvětšení na 5x jsem nemusel zaostřovat dioptrickou korekcí, při menším již ano. Musím zde popravdě přiznat, že při zvětšení 12x mi zpočátku dělalo problém najít správou vzdálenost oka od okuláru, abych dobře viděl. Po několika výstřelech jsem si zvykl. Při zvětšení 3 – 9x tento problém vůbec není.

Po testování na střelnici jsem začal používat uvedenou kulovnici s puškohledem k lovu. Postupně jsem ulovil čtyři srnce, pět divočáků, čtyři srnčata a tři srny. Lovil jsem na čekané, šoulačce, naháňkách. Lovil jsem na vzdálenosti od 30 do 200 metrů. Postupně jsem si našel ideální zvětšení: na čekané a střelbě ve dne za dobrých světelných podmínek 8x, v noci a za šera 6x se zapnutým světelným bodem, na naháňce 3x.

Zvětšení 10 – 12x u uvedeného typu puškohledu vzhledem k tomu, že nemá korekci paralaxy, tak lze využít v klidu na střelnici. Na lovu, kdy je třeba rychlé zamíření, tak i po šesti měsících téměř každodenního nošení mám při míření tímto zvětšením stále trochu problém.

Osvícení středového bodu osnovy jsem za různých světelných podmínek použil při lovu i zkoušel „nasucho“, samozřejmě v honitbě. Za šera jsem nastavoval osvit na „jedničku, dvojku“, lze tak perfektně zamířit a tečka neosvětluje cíl. V noci jsem vždy nastavoval pouze „jedničku“, při silnějším nastavení tečka oslní a je špatně vidět cíl. Zde ale záleží na stavu baterie, při slabé je nutno nastavit více.

Na naháňce jsem používal nastavení osvitu na 11 při zvětšení 3x, mířil jsem tak pouze touto tečkou a trefoval jsem….

Intenzitu osvitu a možnosti jejího nastavení u puškohledů obecně jsem konzultoval s několika kolegy a jsem přesvědčen, že možnost nastavení intenzity na jedenáct, dokonce dvacet poloh je sice hezké, ale pro použití při lovu v našich podmínkách bohatě stačí tři stupně – slabě v noci, středně za šera a silně ve dne na pohyblivý cíl.

Při lovu za různých teplotních podmínek se skla puškohledu nerosí, i při noční tříhodinové čekané na otevřeném posedu při minus 10 stupních se nerosil a nezamrzl, dalo se okamžitě bez otírání zamířit a střílet.

Po třech měsících používání jsem opět navštívil střelnici, hlavně k přezkoušení a ověření před odjezdem na poplatkový lov. Nebylo potřeba korigovat osnovu, na sto metrů tři rány centry. Přezkoušel jsem znovu funkci točítek korekce, znovu po třech ranách tam a zpět, opět bez jakéhokoliv problému.

 

Pokud tedy mohu po více než půlročním používání jako prostý uživatel posoudit, tak:

* Mechanika jak zvětšení, tak stranové a výškové korekce, po asi 100 výstřelech ráže 308W drží a funguje přesně.

* Ostrost a barevnost obrazu je stále velmi dobrá beze změn.

* Osvit a jeho korekce bez problémů, baterie vyměněna po šesti měsících.

* Viditelnost přes puškohled za zhoršených světelných podmínek je dostačující k lovu zvěře v našich podmínkách.

Takže z mého pohledu pro normálního myslivce v našich podmínkách dobrý „provozní puškohled“ ve velmi slušné cenové relaci. Používám ho sice pouze půl roku, zato ale takřka denně. Vím, že u některých dalekohledů a puškohledů se problémy začaly projevovat až po roce, po dvou, ale Fomei uvádí záruku 5 let, takže předpoklad, že fungovat bude, tady je. Já osobně tento puškohled osazený na kulovnici ZKK 601 ráže 308W budu dál používat, abych mohl posoudit jeho vlastnosti i po dalším roce používání.

Jan KOŽENÝ, Měřín

Zpracování dat...