ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen /2013

S osmapadesátkou na naháňky

Myslivost 3/2013, str. 64 
Česká myslivecká veřejnost ve své většině ctí středoevropské myslivecké tradice a nerada přijímá novoty. O myslivcích se říká, že jsou konzervativní, ale nedomníváme se, že to je tak úplně pravda. A kdyby to pravda byla, tak proč ne. Ctít starobylé tradice a staletími prověřené fungující postupy je moudré a nikoli zpozdilé. V posledních asi deseti letech se na našem trhu se sportovními zbraněmi začaly ve velkém počtu objevovat samonabíjecí verze útočné pušky (dle oficiálních vojenských předpisů samopalu) vz.58. Samonabíjecích přestaveb je řada a jejich ceny spíš klesají, než rostou.

Osmapadesátka v původní nebo samonabíjecí verzi je důkladná zbraň do terénu, která musí odolat drsnému klimatu a ještě drsnějšímu zacházení. Navíc náboje do této zbraně jsou poměrně levné a všeobecně rozšířené. Není proto divu, že o samonabíjecí osmapadesátky projevují zájem také myslivci, pro které levná a kompaktní samonabíjecí zbraň na levné střelivo znamená zajímavé vybavení zvlášť na naháňky.

Viděli jsme několik více či méně zajímavých přestaveb této zbraně pro myslivecké účely. Nebudeme se jimi blíže zabývat, ale konstatujeme, že jejich společnou vlastností je, že byly vyrobeny buď na zakázku, nebo jen ve velmi malém počtu kusů některým ze šikovných puškařů. Nevyráběly se tedy sériově továrním způsobem a tomu musela odpovídat i jejich cena a dostupnost.

S první domácí továrně vyráběnou loveckou úpravou útočné pušky vz.58 přišla na začátku roku 2013 Zbrojovka Holice, která má s výrobou loveckých zbraní bohaté zkušenosti a programově navazuje na tradici zaniklé Zbrojovky Brno, a.s.  

Nová zbraň z holické produkce nese typové označení KSK a je konstruována pro myslivce, přednostně na lov černé zvěře na naháňkách.

 

Výrazné změny

Většina „zcivilněných“ osmapadesátek na našem trhu je zcivilněna poměrně jednoduše úpravou původního spoušťového mechanismu tak, aby ze zbraně nebylo možno střílet dávkou. Jinak vše zůstává. „Takto zcivilněné zbraně ovšem nemají s mysliveckou tradicí nic společného. Lovecká zbraň, byť založená na moderním systému, by měla mít pokud možno vzhled, který souzní s našimi zvyklostmi. Pokud jsme chtěli osmapadesátku upravit pro naše myslivce, bylo jasné, že do zbraně musíme zasáhnout výrazně víc“, řekl nám k tomu Pavel Kupec ze Zbrojovky Holice.

Úprava holické osmapadesátky, která nese typové označení KSK, je tedy poněkud komplexnější, ačkoli už na první pohled je člověku věci znalému zřejmé, z čeho tato zbraň vzešla.

Zbraň především dostala novou bukovou pažbu s výraznou pistolovou rukojetí. Pažba bez lícnice je upravena tak, že je vhodná pro praváka i leváka. Povrch je mořený a bez rybin.

Druhou výraznou změnu představuje odstranění původní rukojeti umístěné za lučíkem. Ta je pryč a na její místo se přesunul lučík s nově zkonstruovaným spoušťovým mechanismem. To už není upravená spoušť útočné pušky, ale nová spoušť lovecké zbraně, určená pouze pro samonabíjecí funkci. Zcela nově byl zkonstruován záchyt úderníku, který zdola nadzvedává pružina tak, aby byl stále napnutý. Pojistka umožňuje střelbu jednotlivými ranami a zajištění.

Nadpažbí je plechové. Předpažbí je bukové s výrazným nosem a jeho podoba koresponduje a pažbou. Je tedy kompletně nové. Otevřená mechanická mířidla jsou původní z osmapadesátky a hlaveň zůstala zachována v původní délce.

Kovové části zbraně mají černou povrchovou úpravu, kterou se opět odlišují od vojenské verze.

Ke zbrani se dodává zásobník na pět nábojů a chystá se také zásobník na deset ran. Pro myslivce je připraven předpisový zásobník na dva náboje.

Výrobce ke zbrani nedodává žádnou montáž, ale vzhledem k tomu, že na trhu je široká nabídka doplňků na osmapadesátku, není to neřešitelný problém.

 

Zkusili jsme

Využili jsme nabídku Zbrojovky Holice a jednu kulovnici KSK vyzkoušeli.  Kulovnice KSK je snadno ovladatelná samonabíjecí kulovnice, jejíž obsluhu má řada z nás nacvičenou z vojny. Stejná je i rozborka. Těžiště se poněkud posunulo dozadu.

Na první pohled kompaktní lovecká zbraň, která je velmi dobře použitelná na naháňky. V terénu nebude překážet víc než jiné samonabíjecí kulovnice. Spíš méně.

Nabíjení zásobníku bylo naprosto bezproblémové, stejně jako jeho vložení do zbraně. Zbraň se dobře zakládala do ramene a úchop byl jistý. Nic neklouzalo. O mířidlech se netřeba rozepisovat, protože jsou většině střelců dobře známa. Bylo zamračeno a přístřešek střelnice světlo ještě víc tlumil. Přesto byla mířidla slušně čitelná.

Spouštění bylo naprosto bezproblémové, chod spouště plynulý a nijak dlouhý. Po krátkém volném chodu přišel výraznější odpor a pak výstřel.

Standardní pistolový terč, postavený na padesát metrů, se začal plnit zásahy. Při střelbě vestoje bez opory jsme na padesát metrů s pevnými mířidly dosáhli seskupení zásahů, které by překryl pivní tácek. To bylo na první kontakt se zbraní velice pěkné. Při střelbě s oporou na 75 metrů dokázal zkušený střelec při otevřených mířidlech zasahovat na standardním pistolovém terči výhradně desítky a devítky.

KSK si rozhodně neudělala ostudu, střílela spolehlivě jak s celoplášťovým, tak poloplášťovým střelivem.

Zbraň s poutky pro řemen a jedním pětiranovým zásobníkem stojí na pultech kolem 10 000 Kč.

-vt-

 

Zpracování dat...