Časopis Myslivost

Webley & Scott - řešení pro všechny generace

Myslivost 5/2013, str. 50  © Ing. Petr MIKULÁŠEK
Velká Británie je jednou ze zemí, která v novodobé historii úspěšně nastartovala období tzv. moderní průmyslové revoluce. Za tuto dobu spatřilo světlo světa mnoho proslulých značek a výrobků, které ve své době určovaly standardy v mnoha odvětvích strojírenské výroby po celém světě. Mnoho z těchto legendárních značek dnes již fakticky neexistuje a setkáme se s nimi už jen v encyklopediích, muzejních sbírkách nebo v rukou nadšenců. Díky nim se tyto technické skvosty jako rodinný klenot po generace stále udržují, a tak i dnes můžeme lesk a slávu těchto výrobků obdivovat v provozuschopném stavu. Jednou ze značek, která má ve světě stále vynikající zvuk je Webley & Scott. Výrobky této tradiční zbrojní značky jsou pro uživatele již více než dvě století pojmem kvality a spolehlivosti za dostupnou cenu.

 

 

W&S proslula zejména díky revolverům a brokovnicím, které se v rámci koloniálního rozmachu britského impéria a obou světových válek podívaly do celého světa. Tato zbrojovka je také uznávaným výrobcem loveckých, sportovních i vzduchových zbraní. Vzduchovky i větrovky s mnoha patentovanými řešeními dodnes tvoří velmi významnou součást nabídky firmy.

Tak jako mnoho jiných britských výrobců musela i tato starobylá značka díky narůstající konkurenci v druhé polovině minulého století svoji produkci přizpůsobit požadavkům nové doby. V tomto případě se jednalo o útlum výroby brokovnic a rozvoj v oblasti produkce vzduchovek a větrovek, které jsou stále velmi oblíbené, volně prodejné a zajistily přežití této zbrojovky v nových podmínkách.

Novodobá historie, expanze výroby palných zbraní a návrat na výsluní přichází v roce 2006, kdy tato značka přešla pod švýcarskou společnost Webley & Scott AG. Ke kvalitním vzduchovkám a větrovkám přibyly opět i moderní brokové kozlice a dvojky. Cíl, kterému bylo při znovuoživení výroby vše podřízeno, bylo dostat se kvalitativně na úroveň největších světových výrobců, ale s prodejními cenami okolo 60 - 70 % jejich cen. Tedy mít vynikající poměr kvality a ceny.

Z důvodu minimalizace výrobních nákladů a cenové dostupnosti pro zákazníky se zbraně za přísného dohledu anglických inženýrů, použití původních patentů, know-how a kvalitních materiálů začaly postupně vyrábět i mimo Velkou Británii.

Kapitálově silná zbrojovka, vybudovaná na zelené louce je vybavena nejmodernější výrobní technologií, kterou jim zavedené a proslulé zbrojařské značky mohou jen závidět.

Společným znakem všech brokovnic je zásada, že baskule a ostatní důležité části se vyrábějí tradičním způsobem obrábění z jednoho masivního kusu vysoce kvalitní chrom-molybdenové oceli. Nepoužívají se žádné odlitky, které by sice výrobu zlevnily, ale znamenaly by kompromisy na úkor životnosti a spolehlivosti. Současný vývoj světové ekonomiky této strategii dává za pravdu, což se projevilo výrazným nárůstem poptávky po těchto brokovnicích, a to i v zemích, kde je značka z historických důvodů méně známou. Tyto zbraně se úspěšně prodávají a slouží v mnoha zemích po celém světě včetně brokovnicové velmoci Itálii, a jak je vidět, není to nedobytná pevnost.

Každá brokovnice W&S ve sportovním i loveckém provedení je opatřena tormentačními značkami CIP britské zkušebny v Birminghamu, dodává se s kompletní sadou tenkostěnných „chokes“ a je konstruovaná pro střelivo laborované ocelovými broky.

 

Nové modely pro letošní rok

Na veletrhu zbraní IWA 2013 v Norimberku bylo na stánku W&S představeno několik novinek, které jsou alternativou pro mladé začínající střelce, milovníky moderní sportovní i lovecké střelby, včetně konzervativních vyznavačů britské klasiky.

Po více nežli sto letech byla představena nová opakovací kulovnice WEBLEY EMPIRE. Tento model je kombinací HI-TECH systému odsuvného závěru uzamykaného dvěma ozuby do lůžka se zásobníkem, který je osazen za studena kovanou loveckou hlavní s přesností pod 1 MOA. Vše je dokonale usazeno do klasické ořechové lovecké pažby s matným olejovaným povrchem. Podrobnému popisu této kulovnice věnujeme samostatný článek v některém z příštích čísel.

Pro výuku, trénink střelby a lov drobné škodné je určena další novinka - samonabíjecí malorážka WEBLEY X-22 v ráži .22lr. Spolehlivý mechanismus je uložen v polymerové pažbě HOGUE, které jsou použity i v případě opakovacích kulovnic HOWA. Stejná ergonomie zbraně a cenově dostupné střelivo jsou ideální pro zlepšení střeleckých schopností. K této malorážce výrobce přikládá dva druhy pružin, které zajistí spolehlivé přebíjení různě laborovaného střeliva včetně subsonického.

Mezi našimi myslivci si největší oblibu získala základní řada brokových kozlic W&S 900, která je je dostupná v rážích 12/76 a 20/76, hlavně délky 71 a 76 cm mají výměnné zahrdlení. Ovládají se jednospouští s jemným chodem a možností předvolby výstřelu jednotlivých hlavní. Olejem ošetřená pažba je opatřena pistolovou rukojetí. Výzdoba těchto čistě zpracovaných zbraní je v základním provedení střídmá, na černé baskuli je velký rytý nápis Webley & Scott.

Novinkou u řady 900 je model DE LUXE se stříbrným niklovaným povrchem baskule, který je k dispozici pouze v ráži 12/76 v loveckém i sportovním provedení pro obě délky hlavní. Toto provedení je zdobeno jemným, strojově rytým loveckým motivem.

Další novinkou řady 900 je model JUNIOR, který je dostupný v ráži 12/76 a 20/76 s délkou hlavní 66 a 71 cm. Toto provedení obsahuje dvě pažby – základní a juniorskou, která je o 5 cm kratší. Výměna pažby je otázkou několika minut a zvládne ji každý bez nutnosti speciálního nářadí. Jedná se o užitečnou variantu pro rodiče a jejich potomka, která „roste“ spolu s uživatelem a nabízí tak střelecké využití pro všechny generace.

Pro vyznavače menších brokových kalibrů 28G a .410 je určena další novinka – broková kozlice WS 928&941 s délkami hlavňových svazků 66, 71 nebo 76 cm. Díky subtilnější baskuli a pažbě z ořechového dřeva kvality grade 2, dosahují tyto kozlice hmotnosti mezi 2,4 – 2,7 kg. Design i technické řešení je velmi podobné jako u základní řady 900 včetně ovládání jednospouští s možností volby pořadí výstřelu.

Luxusněji jsou provedeny kozlice i dvojky řady W&S 2000 v ráži 12/76 a 20/76. Většina charakteristik je obdobná jako u řady 900, ale zbraně se výrazně liší výzdobou. Standardně jsou opatřeny laserovou rytinou s rostlinnými motivy na efektním „mramorovaném“ ocelovém podkladu. Černěná temenní klička je ozdobně prořezávaná. Bicí ústrojí Anson-Deeley je ovládáno jednospouští. K výrobě pažby je použito ořechové dřevo vyšší třídy a je zde evidentní snaha výrobce přiblížit se co nejvíc klasickým britským loveckým tradicím.

Mezi další představené novinky lze zařadit prestižní řadu kozlic a dvojek W&S 2500, která se vyznačuje postranními deskami s mramorovaným ocelovým podkladem, na kterém je drobná a vkusná strojová rytina. Pod tímto konzervativním designem se ale ukrývá vše co má každá moderní brokovnice mít. Jemný a stavitelný spoušťový mechanismus, automatické vyhazovače, možnost změny pořadí výstřelu hlavní s výměnným zahrdlením, to vše je citlivě usazeno do ořechové pažby vyšší třídy s matným olejovaným povrchem. Všechny modely jsou dostupné pouze v ráži 12/76, v loveckém i sportovním provedení.

Pro kozlice i dvojky všech vyšších modelových řad jsou k dispozici tři typy pažeb. Standardem je moderní ergonomicky optimální pažba s pistolovou rukojetí, předpažbím typu Schnabel s rozdílným sklonem pro lovecké i sportovní provedení. Druhou variantou je pažba typu „Prince of Wales“ která má svým designem s jemně zaoblenou rukojetí velmi blízko ke vkusu a ideálu našich otců a dědů. Naprostou klasikou je britská rovná pažba, která má i v naší moderní době stále hodně příznivců.

Vrcholem nabídky je nejvyšší modelová řada kozlic i dvojek W&S 3000, která je svým zpracováním i designem lahůdkou pro všechny „fajnšmekry“. Všechny modely mají na bočních deskách dva samostatné spoušťové mechanismy typu Holland&Holland, konstrukčně umístěné na sedmi samostatných čepech ovládané jedno nebo dvouspouští.

V nabídce dvojek je klasická britská rovná pažba. V případě zájmu je tento systém možno osadit i do pažby s pistolovou rukojetí. Hlavňové svazky v rážích 20/76 i 12/76 jsou opatřeny kompletní sadu pěti kusů tenkostěnných chokes. Pro výměnu jsou přiloženy speciální kónické klíče, které zajistí optimální moment utažení v ústí hlavně.

 

Novinky pro střelecký dorost

Webley nezapomíná ani na to nejdůležitější, naše děti, pro které je určeno několik modelů vzduchovek a větrovek. Pro první střelecké zkušenosti a praktickou výuku střelby jsou určeny dva modely vzduchovek s kratší juniorskou pažbou.

Model CUB je klasická zlamovací vzduchovka s dřevěnou pažbou dostupná v ráži 4,5 i 5,5 mm. Zajímavostí je, že kromě mechanických mířidel se světlovodnými vlákny je v balení přiložen i puškohled 4 x 32 mm pro nácvik střelby s optickým zaměřovačem. Výkon této přesně střílející vzduchovky, kde pro přebití není potřeba tolik síly, je z důvodu bezpečnosti omezen na 7,5 J.

Druhou novinkou je model REBEL, kde se nepřebíjí klasickým zlamováním, ale natlakování se děje opakovaným pohybem předpažbí směrem dolů. Čím vícekrát vzduchovku „napumpujeme“, tím větší je výsledná úsťová rychlost. Velkou výhodou je střelba s minimálním zpětným rázem oproti pružinové vzduchovce. Menší síla a s tím spojená únava potřebná pro opětovné natlakování a opakování, zajistí větší přesnost a zábavu při střelbě.

 

W&S se vrací mezi lovce, sportovní i hobby střelce a navazuje tak na svoji dlouhou historii. Snaží se zaujmout širokou nabídkou modelů a za rozumné peníze nabízí velmi dobrou kvalitu, přesnost a dlouhodobou životnost. Více informací se dozvíte na webu výrobce www.webley.co.uk

© Ing. Petr MIKULÁŠEK

Zpracování dat...