Časopis Myslivost

Brokové dvojky WEBLEY & SCOTT

Myslivost 1/2013, str. 16  © Paul GARITY, Webley&Scott AG
Brokové dvojky, jako klasická lovecká zbraň, se stále těší velké oblibě mezi konzervativněji založenými myslivci všech generací, a to nejen v Evropě. Vzhledem ke stále se zpřísňující legislativě a nutnosti přechodu na střelivo s ocelovými broky, je většina starších brokových zbraní pro lovecké účely nepoužitelná. Současná nabídka brokových kozlic je široká, ale moderních, kvalitních a dostupných dvojek, které vyhovují dnešním požadavkům, je na trhu jako šafránu. Ve většině rodin, kde je myslivost záležitostí více generací, se určitě nachází více či méně zachovalá dvojka po otci či dědovi. Každý, kdo jednou propadl kouzlu trochu specifické střelby z tohoto typu brokovnice, ví, o čem je řeč.

Toho si byla vědoma i tradiční britská zbrojovka Webley & Scott, která při znovuoživení výroby loveckých zbraní v roce 2006 přešla pod křídla nového vlastníka ze Švýcarska.

Tato značka proslula zejména díky revolverům a brokovnicím, které se v rámci koloniálního rozmachu britského impéria a obou světových válek podívaly do celého světa. V anglosaských zemích je W&S pro uživatele již druhé století pojmem solidnosti, dokonalosti a technického pokroku.

Ke kvalitním vzduchovkám a větrovkám nově přibyly moderní brokové kozlice a dvojky, kde má firma know-how a zkušenosti s jejich výrobou více než dvě století.

Nutnou podmínkou bylo přesunutí výroby mimo Velkou Británii. Úspěšná výroba loveckých zbraní na britských ostrovech totiž není v současnosti možná. Jedná se o zemi nákladově velmi drahou navíc s problematickou legislativou v této oblasti. Po zralé úvaze, za přísného dohledu anglických inženýrů, použití původních patentů a kvalitních materiálů, se sériová výroba rozeběhla v nově vybudovaném závodě v Turecku. Strojní vybavení a výrobní technologie této nové zbrojovky jsou na nejvyšší úrovni, ne tak zcela běžné u ostatních renomovaných zbrojních značek.

Cíl, kterému bylo vše v novodobé historii značky podřízeno, je dostat se kvalitou na stejnou či lepší úroveň největších světových výrobců brokovnic, ale s prodejními cenami okolo 60 % jejich cen. Současný vývoj světové ekonomiky této strategii dává za pravdu. Stále více zákazníků zvažuje cenové a užitné vlastnosti veškerých výrobků a stejně je tomu i při pořízení nové zbraně. Lze předpokládat, že přetlak v nabídce zbraní vyšší cenové úrovně bude dále růst, ale poptávka díky snižující se kupní síle tzv. střední třídy zákazníků bude i nadále klesat.

 

Společným znakem všech brokovnic W&S je to, že baskule a ostatní důležité časti se vyrábí tradičním způsobem obrábění z jednoho masivního kusu vysoce kvalitní oceli. Nepoužívají se žádné odlitky, které by sice výrobu zlevnily, ale znamenaly by určité kompromisy na úkor životnosti a spolehlivosti. Všechny modely jsou konstruovány a před expedicí kusově ověřeny podle požadavků CIP v britské zkušebně v Birminghamu na použití ocelových broků včetně systému výměnného zahrdlení s kompletní sadou 5 „chokes“. Tato firemní filozofie přináší své ovoce a pro pořízení nové brokovnice této značky se rozhoduje stále více zákazníků po celém světě včetně velmi náročného evropského trhu.

 

Brokové dvojky Webley&Scott jsou nabízeny ve dvou modelových řadách.

Základní modelová řada 2000 je dostupná v rážích 12/76 a 20/76. Délka hlavňových svazků je 71 a 76 cm. U obou ráží je k dispozici lovecké i sportovní provedení. Lovecké provedení má pojistku, která se po každém zlomení zbraně automaticky zajistí. Naproti tomu sportovní provedení má pojistku manuální, kterou se zbraň v případě potřeby dá kdykoliv zajistit. U sportovního provedení nalezneme mušku se světlovodným vláknem, lovecké provedení má mušku z mosazi. Ostatní části jsou konstrukčně totožné. Bicí ústrojí Anson-Deeley je ovládáno jednospouští s jemným chodem. Vytahovač s vyhazovačem umožňuje rychlé a bezpečné přebití. Plochy, které jsou při odemčení zbraně vidět a nemohou být černěny, jsou ručně kroužkované. Hlavně jsou dokonale leskle černěné, lišta je nahoře jemně zdrsněná proti odleskům a oslnění.

Na každé hlavni je úhledně vyznačena sada zkušebních značek britské zkušebny zbraní včetně slovního vyjádření skutečnosti, že zbraň je přezkoušena pro střelbu ocelovými broky. V zadní části jsou hlavně bezpečně uzamčeny do baskule dostatečně dimenzovanými háky s dvojitým podélným klínem, který ovládá Scottova temenní klička. Za ní se nachází posuvná pojistka. Slícování lůžka hlavní s pažbou je ručně doladěné a okraj dřeva všude přesahuje nad ocel lůžka tak o sílu nehtu. Vše je přesné, lesklé a solidně zpracované.

 

Pažba typu „Prince of Wales“ je vyrobena z tureckého ořechu vyšší třídy. Má příjemně tvarovanou pistolovou rukojeť a je bez lícnice. Jemná rybina je vypalovaná laserem. Dřevo je ošetřeno olejem, podklad rybin není světlý, povrchová úprava pažby je pololesklá a ruční dolícování je bezchybné. Příjemný vzor dřeva podtrhuje celkový solidní dojem ze zbraně. Tento způsob povrchové úpravy zajistí jednoduchou možnost opravy drobných poškození, kterým se při aktivním používání zbraně nikdo nevyhne.

Konec pažby není zakončen botkou, ale na svém zadním konci je zdrsněn rybinou. Zajímavým detailem je, že do botky je uprostřed vložena další dřevěná destička odlišné barvy. Hezká drobnost, která dokresluje precizní zpracování a pozornost, která byla brokovnici při jejím vzniku věnována. Předpažbí je vyrobeno ze dřeva stejné kvality a demontáž se provádí za pomoci páčky na jeho spodní straně. Celkově tato dvojka působí subtilním dojmem a dokonalým sladěním všech komponent.

 

Nejvyšší modelová řada 3000 je taktéž dostupná v ráži 12/76 nebo 20/76 při délce hlavní 71 a 76 cm. Základním rozdílem je masivnější provedení baskule, kde na obou bočních deskách se nachází dva samostatné spoušťové mechanismy typu Holland & Holland. Ostatní konstrukční detaily jsou velmi podobné s řadou 2000.

K výběru jsou dva typy pažeb z tureckého ořechu třídy 6. Klasická britská rovná pažba, která ve spojení s dvouspouští dodává velmi konzervativní vzhled. Zákazník si může vybrat i pažbu s pistolovou rukojetí, ke které je možná jedno i dvouspoušť. U této řady je v nabídce výměnné i fixní zahrdlení.

 

Každého ctitele puškařské klasiky nadchne povrchová úprava lůžka hlavní mramorováním. U obou modelů se náramně povedlo a staří mistři firmy Webley & Scott by se za své pokračovatele rozhodně nemuseli stydět. Rytecká výzdoba je vzhledem k charakteru povrchové úpravy skromná, tvoří ji střídmé rozviliny, ale s mramorováním příjemně ladí. Jedná se o jemné strojové rytí, ale velmi povedené. Výzdobě lůžka hlavní dominují zlacené signatury Webley & Scott po obou stranách.

Na spodní straně lůžka hlavní je značka výrobce provedena pouze zkráceně a rytecky ve formě značky W & S a pod ní následuje označení modelu. U řady 3000 jsou rytiny na hlavni i baskuli o něco bohatější a zvýrazňují tak luxusnější třídu zbraně.

Všechny brokovnice řady 2000 i 3000 jsou dodávány s kompletní sadou pěti tenkostěnných „chokes“, které nijak esteticky nenarušují dokonale provedené ústí hlavně. Na jejich demontáž a výměnu je přiložen speciální kónusový nástroj, který zajistí jejich dostatečné utažení bez možnosti poškození závitu nebo choke. Obě ráže jsou u všech modelů W&S komorovány pro možnost použití výkonného střeliva třídy magnum do délky nábojnice 76 mm.

 

Solidním zpracováním, poměrem ceny a kvality značka Webley & Scott znovu dobývá svět. Za přijatelnou cenu zákazník získává velmi kvalitní a pěknou zbraň s výbornou spouští, která mu bude spolehlivě sloužit po dlouhá léta.

Více informací obdržíte u dovozce na www.brnohunt.eu

© Paul GARITY, Webley&Scott AG

Zpracování dat...