Časopis Myslivost

NAHÁŇKOVÉ STŘÍLENÍ

Myslivost 1/2013, str. 65  Milan Cihelka
A je to znovu tady. Společné myslivecké nejrozšířenější dnešní akce jsou naháňky na černou. A znovu „úspěšnost“ 9 - 12 ran na ulovení jednoho kusu. To je průměr. A ono se vůbec není čemu divit. Ve výuce adeptů, ale i v činnosti mysliveckých sdružení překonává tradiční střelba brokovnicí na asfaltové terče, která je ale poplatná době několik desetiletí zpátky, kdy bylo ještě množství drobné zvěře.

Dnes to ztrácí logiku. Kolikrát za sezonu jdeme na drobnou, kolik vystřelíme brokových nábojů a kolikrát jdeme na naháňku? Ale naháňka je z hlediska střelby docela náročný způsob lovu, kde je nutno kulí střílet přesně na běžící terč. A kdo tvrdí, že na tento způsob lovu je vhodný trénink brokovnicí na loveckém kole, tak se úplně plete. Střelba kulovnicí na běžící terč je jako trénink v dnešní době velice nutná.

Je tu ale problém, kde se to naučit. Takových kulových střelnic, na kterých je možné střílet ostrými náboji na běžící terč, je v naší republice hodně málo. A chce-li myslivec dobře natrénovat, je nejlepší trénovat se svojí zbraní.

Protože jsem trubač, mám psa, který černou vyhledává, a škáry z divočáků činím, chtěl jsem se sám na běžící terč naučit dobře střílet. Bylo několik možností. Na fotografii č. l je moje první střelnice na běžící terč. Je to velice jednoduché zařízení. Plechová „krabice“ vylitá 40 kg olova a na kladkách je zavěšený terč poháněný motorkem z programátoru pračky značky Tatramat. Toto zařízení je staré již 30 let, a jak je vidno, je tato střelnice zavěšená nad dveřmi v bytě.

Nevýhoda byla, že jsem do tohoto terče musel střílet vzduchovkou. Ale další výhoda je v tom, že ani sousedé v pražském paneláku nic neslyšeli, protože dopad diabolky do olova způsobil, že nebylo nic slyšet, neboť diabolka se do olova vtavila. Žádné diabolky na zemi, žádný hluk, žádný odpad. Ale nebylo to dokonalé, v této fázi šla použít pouze vzduchovka, i když na trénování byla dobrá a navíc to byla kvalitní společenská zábava. Nejčastější námitka byla, že to není kulovnice, pouze vzduchovka. Ale pamatuji se, jak jsem měl v 80. letech ošklivou angínu a pohotovostní lékař byl známý pražský myslivec. Vyšetřoval mě důkladně a tak dlouho, až nám došly diabolky.

Velice dlouho byla uznávaná olympijská disciplína BT. Po různých úpravách nakonec z neznámých důvodů byla okleštěná - původně se střílelo na terč běžícího divočáka - až z ní zbylo střílení vzduchovkou na vlastní kruhový klasický terč. A nakonec i tato disciplína byla z OH vyřazena, i když MS se organizuje každým rokem. Zúčastňují se i naši reprezentanti, letos bylo pořádajícím státem Švédsko. Tato střelnice se vyráběla na Slovenku, dosud mnohem vylepšená se vyrábí ve Švýcarsku (Foto č. 2).

Další možnosti tréninku BT řeší střelnice laserové. Je to krásná zábava. Bohužel masivnímu rozšíření brání vysoká pořizovací cena a jedna univerzální zbraň pro všechny. Mluvím o střelnici HQH Systému, která je prezentována každoročně na výstavě NATURA VIVA v Lysé nad Labem.

Snažil jsem se s firmou Apeom toto aplikovat na jakoukoliv zbraň. Celkem se to povedlo. Na zbraň - kulovnici, kulobrok, troják, se uchytí na hlaveň laserový zářič, do nábojové komory vloží vybíjecí náboj, a jak dopadne úderník, záchvěvem se aktivuje zářič, který vyšle paprsek na terč, jenž se buď rozzáří, sklopí, atd. To už je lepší alternativa, dá se cvičit i v domácích podmínkách. Velkou nevýhodou je vysoká pořizovací cena, přemísťovaní zářiče a jeho rektifikace.

Idea je taková, tak jak to funguje ve Švédsku. Když chcete lovit losa, musíte ostrým střelivem vlastní kulovnicí zasáhnout taženou maketu losa. Zasáhnete - lovíte. Nezasáhnete - nelovíte. Jenže Švédsko má díky své hustotě obydlení i krajině mnoho přirozených takovýchto kulových střelnic.

A tak jsem laboroval dále. Představte si situaci - naháňka. Sraz v 8 hodin v hostinci, prezentace, kontrola zbraní, pojištění, atd. Pak nikoliv vysedávání do půl desáté, ale nástup na trávníku či parkovišti v 8,45 hod. Zde máte maketu běžícího divočáka, zmenšenou na vzdálenost 10 metrů. Pohybuje se adekvátní rychlostí, úměrnou této vzdálenosti jako by běžel v 50 metrech. A tady máte redukované střelivo do vaší zbraně - té co máte s sebou - průměr 4 mm, úsťová rychlost 140 m/s, čili slabší vzduchovka. A nastupujeme jeden po druhém a ukazujeme, co umíme. Výstřel, co se týče hluku, je slabší, než ze vzduchovky. Brok se neodráží, po dopadu na terč díky speciální gumě se sveze na zem. Absolutně bezpečné, relativně přesné. A jde to! Jedna rána = 4 Kč. Celá záležitost je nafocená na dalších obrázcích.

Je to vynikající trénink. Každý střílí svojí zbraní, svým puškohledem či kolimátorem nebo přes pevná mířidla, svojí pažbou. Nikdo se už nemůže vymlouvat, že má jinou optiku, jinou zbraň, atd.

Vzdálenost 10 metrů je ideální i pro puškohled se zvětšením 4x, o pevných mířidlech a kolimátorech nemluvě. A nedomnívám se, že na naháňku je vhodný zaměřovač s pevným zvětšením 8x a více.

Velkou výhodou je absolutní bezpečnost. Trénovat se dá na každé zahradě a pořizovací cena je velice příznivá. A protože jsme myslivci ješitní, tak nejlépe, když naše prvotní neúspěchy nikdo nevidí. Tedy ovládání terče je řešeno bezdrátově dvěma pedály, jako v autě. I rychlost se dá sešlápnutím regulovat. Takže prosím bez výmluv.

Ona jedna věc je správná organizace naháněk. O tom bylo již napsáno mnoho. Ale druhá je jak a kde se naučit střílet kulovnicí na běžící terč. Myslím, že toto je řešení. Každý zodpovědný myslivec může mít toto zařízení i sám pro sebe a trénovat si, kdy ho napadne. A možná by nebylo na škodu, aby se tímto způsobem trénování na naháňky začala zabývat i Střelecká komise ČMMJ v součinnosti s našimi výrobci. A věřím, že by to vyřešilo částečně i problém s přemnožením černé zvěře úspěšnějším lovem. Nehledě na humánní stránku.

Protože kromě jiného vydělávám škáry z divočáků, odpovědně prohlašuji, že každý kus starší 5 let byl již někdy postřelen. Mám sbírku broků - malých i velkých, různých jednotných střel do brokovnice, zdeformovaných kulí, prostě vše to, co je zarostlé ve škárách, a to je asi jen vrchol ledovce. Vím, že je spousta nedosledované postřelené zvěře.

Vždyť ale jedna ze stránek lovu je - řečeno velice natvrdo - maximálně možné humánní usmrcení zvěře. K tomu se učíme znát co nejpřesnější náboje s řízeným rozkladem střely, výbornou optiku, velikost ráže a... odpovídající trénink! Celé zařízení rád zájemcům předvedu.

 

Milan CIHELKA

www.lovecketrofeje.com

milancih@email.cz

Zpracování dat...