Časopis Myslivost

Testování dalekohledu FOMEI LEADER PRO ED 8x56 v praxi

Myslivost 1/2013, str. 78  Petr Valchář
V květnu letošního roku jsem dostal možnost otestovat v praxi některé dalekohledy a puškohledy, které na český trh dodává firma Fomei. Z množství dalekohledů, které jsme dostali k výběru na akci v Soběšicích, jsem si vybral dalekohled Fomei Leader Pro ED 8x56. Dalekohled jsem „nosil“ takřka denně do honitby jak na lov srnců, tak na noční čekanou na černou zvěř.

Nejprve zhodnocení „technické“:

Ergonomie ovládání – očnice okuláru vysouvací, zaostřování středovým točítkem, dioptrická korekce trochu neobvykle na středovém točítku, za zaostřovacím prstencem, kroužkem s malou páčkou.

Plynulost chodu ovládacích točítek po šesti měsících takřka každodenního používání v terénu bez jakéhokoliv problému, taktéž tuhost chodu po celou dobu užívání přiměřená beze změny a vůle na točítkách.

Obraz při pozorování je ostrý v celém zorném poli, nejsou vidět žádné barevné vady pozorovaných předmětů. I za soumraku lze ještě na mysliveckou vzdálenost rozeznat potřebné detaily – parůžky, větvičky stromů, stvoly trávy.

Popruh příjemný k nošení – širší a pružná „krční“ část

Krytky očnic okuláru spojené „sundavací“, přední dělené, připevněné k tělu dalekohledu.

 

Porovnání s jinými druhy dalekohledů:

Porovnával jsem se třemi dalekohledy 7x50 a jedním 8x42, jeden starší od špičkového výrobce, ostatní nové ve střední cenové relaci.

Fomei Leader 8x56 je plně porovnatelný za všech světelných podmínek se starším typem značkového výrobce a určitě lepší, než další testované v porovnatelné cenové relaci (do 10 000 Kč).

 

Celkový dojem:

Robustní dalekohled, na první dojem poněkud těžší (1200 g), ale vzhledem k typu popruhu překvapivě příjemný na nošení.

Překvapilo trochu nezvyklé umístění dioptrické korekce – našel jsem ho až po týdnu užívání, protože není popsané v připojeném záručním listu. Po krátké době jsem si ale zvykl, nemusím přesouvat ruku na pravý okulár.

Pozorování za denního světla je velmi dobré, za zhoršených podmínek plně dostačující k obeznání zvěře, v noci za měsíčního svitu, i když je pod mrakem, tak lze na rozumnou vzdálenost asi do 100 m rozeznat druh zvěře. Za měsíčního světla beze sněhu jsem pozoroval na krmelišti ve vzdálenosti 40 m myši, jak sbíraly hrách. Na sněhové pokrývce i za bezměsíční noci je vidět velmi dobře.

Při použití na otevřeném posedu v mrazu, zatím bohužel jen - 5 oC, nedošlo k orosení skla očnic po přiložení k očím. Při „mrazákovém“ testu – vložení dalekohledu na dvě hodiny do mrazáku – po vynětí dalekohledu došlo k orosení skel a těla dalekohledu zvenčí, nedošlo ke srážení páry na sklech optiky zevnitř.

Trochu mně vadí, že při pozorování na různé vzdálenosti, a to i za denního světla, musím nejen zaostřit centrálním zaostřováním, ale vždy také provést třeba minimální dioptrickou korekci. Ale to může být i mýma očima, nevím, věk nejde zastavit. A ještě jedna připomínka: krytka očnic není připevněna k tělu dalekohledu, takže je jen otázka času, kde ji někde zapomenu a nenajdu…

 

Rád bych upozornil, že nejsem odborníkem na optiku, jsem pouze snad lehce nadprůměrný střelec v lovecké kulové střelbě a aktivní myslivec a lovec. Proto si nedovolím odborné posouzení technických parametrů, ale pouze uvádím svůj subjektivní názor s takřka každodenního používání uvedeného dalekohledu v praxi.

Jinak celkově – pro běžného uživatele myslivce v našich podmínkách velmi slušný pracovní dalekohled za velmi příjemnou cenu.

Petr VALCHÁŘ

Zpracování dat...